Sari la conținut

Accident Tulucesti (Galati) - 04.11.2010


Panterra
 Share

Postări Recomandate

accident tulucesti judetul galati.... un prieten conduce de 22ani avea o busa sincer era profesionis dar sa facut praf gamba rupat ,tibie rupta , picior sarit din sold.....urla de durere un bou cu daci a facut stanga fara sa semnalizeze dar cum suntem motociclisti mereu suntem vinovati de toate pentru ca mergem ceva mai tare dar totusi legal respectand semnalizari etc....nustiu daca il putem ajuta? veniti cu ideei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pantera, te rog sa fii mai explicit. despre ce este vorba si cum sa ajutam? Prietenul tau este la spital, este ingrijit medical corespunzator? In ce stare se afla in afara fracturilor?

Despre ce idei e vorba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Panterra, cel implicat in accident este Costel din Tulucesti?

da despre costel e vorba. Este internat la judetean tije intr-un picior celalalt are extensii ( greutati legate de picior) sarit din sold. Motoru e praf e sarita chiuloasa in urma impactului cu dacia .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut pe acolo in urma accidentului, cam la 5-10 min cred....

Am vazut cand la luat smurd-ul pe motociclist, motorul era aruncat pe un damb de pamant facut praf, nu prea se mai intelegea ca e motocicleta...

Era o dacie alba brek, asa fac mereu soferii, fac depasiri inutile, nu se asigura deloc...:)

Pacat mare si de moto si de motociclist mai ales :P bine ca traieste.

L-am vazut cum il punea pe targa, si acum am gandu la el, imi este si mila de el prin ce trece acum, super nasol... :)

 

Cred ca si motocicleta avea viteza, ca sa facut praf in halul asta....

 

La stiri sau pe net nu am vazut nimic deocamndata....

Editat de laur26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut pe acolo in urma accidentului, cam la 5-10 min cred....

Am vazut cand la luat smurd-ul pe motociclist, motorul era aruncat pe un damb de pamant facut praf, nu prea se mai intelegea ca e motocicleta...

Era o dacie alba brek, asa fac mereu soferii, fac depasiri inutile, nu se asigura deloc...:)

Pacat mare si de moto si de motociclist mai ales :P bine ca traieste.

L-am vazut cum il punea pe targa, si acum am gandu la el, imi este si mila de el prin ce trece acum, super nasol... :)

 

Cred ca si motocicleta avea viteza, ca sa facut praf in halul asta....

 

La stiri sau pe net nu am vazut nimic deocamndata....

faza naspa e ca nu cred ca are asigurare de sanatate si probabil o sa-l coste enorm operatiile ... E foarte greu pentru el . In urma cu 2saptamani i-a murit tatal , in seara accidentului isi internase mama in spital iar dupa jumatate de ora a ajuns si el la urgente. Azi o sa vad la ce salon este, daca e poate cei din galati care au timp vor da o fuga macar cu un fruct ca din experienta o stiu ( mori cu zile in spital)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa nu se dezvolte si aici 100 de pagini inutile, propun ca cei care sunt din zona sa il ajute pe baiat cum pot.E trist rau cazul lui.... nici nu vreau sa ma gandesc prin ce trece.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faza naspa e ca nu cred ca are asigurare de sanatate si probabil o sa-l coste enorm operatiile ... E foarte greu pentru el . In urma cu 2saptamani i-a murit tatal , in seara accidentului isi internase mama in spital iar dupa jumatate de ora a ajuns si el la urgente. Azi o sa vad la ce salon este, daca e poate cei din galati care au timp vor da o fuga macar cu un fruct ca din experienta o stiu ( mori cu zile in spital)

faza cu patitul trebuie suportat de rca vinovat!!! asta daca vinovat e cel cu dacia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat in pielea lui costica ... tata mort dupa care mama in spital , foarte foarte delicata problema, omul ma sensibilizat enorm si doresc sa ajut cat pot si ROG CA PRIETENII LUI SA-I FACA UN CONT IN BANCA SA PUNEM ACOLO CAT PUTEM FIECARE TINAND CONT CA BAIATUL NU ERA UN MOTOCICLIST DE SEZON, SI POATE CA ESTE CA MULTI DINTRE NOI SI A FACUT SACRIFICI ENORME PENTRU A SE TINE DE PASIUNEA ASTA.

TOATE ASTEA SE POT INTAMPLA DOAR DACA ESTE CAZUL DESIGUR SI MOTOCICLISTUL NOSTRU CHIAR ARE NEVOIE, EU SI MAI MULTI PRIETENI PUTEM CONTRIBUII CU PUTIN ACOLO CA NU SARACIM. NU IL CUNOSC DAR CRED CA MERITA ASA SIMT SI NU MA INSEL.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
In zona aia fierbe tuburelul si nu te mai intelegi cu nimeni pana prin ianuarie :lol:

 

:kiss: cam asa ceva! :moto:

 

da despre costel e vorba. Este internat la judetean tije intr-un picior celalalt are extensii ( greutati legate de picior) sarit din sold. Motoru e praf e sarita chiuloasa in urma impactului cu dacia .

 

tu iti dai seama cam ce noroc a avut daca a scapat cu atata? nu de alta da' ca sa-ti sara chiulasa trebuie sa fie ceva viteza... din pacate s-a scos legea aia care interzicea sa depasesti in intersectii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacia a vrut sa faca stanga pe o strada vai de ea, comunala din pamant, nu prea merg masini pe acolo, de obicei toate masinile merg inainte in zona aia, daca boul cu dacia nu a semnalizat, motociclistul nu sa gandit ca va face stanga pe strada aia (ulita mai bine zis). O sa fac o poza pe acolo cand mai trec. Pacat ca nu am putut face poza cu accidentul, era plin de masini (politie, smurd, salvare...) si politia nu ne lasa sa parcam in zona...

 

Ca a scapat usor, probabil motociclistu a ajuns pe pamant, nu pe asfalt.

 

Pana la urma se stie ceva, cine e vinovat, adica pe cine baga vinovat...?

Editat de laur26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba cu semnalizarea e foarte greu de demonstrat, ca a fost sau nu a fost, de obicei nu se considera proba la politie. Asa a avut frate-meu un accident, un automobil a semnalizat stanga si a luat-o la dreapta. Politistul nici nu a vrut sa auda acest argument. Eventual daca ar fi fost martori.

 

In cazul de fata conteaza faptul ca soferul daciei a schimbat directia fara sa se asigure. Aproape sigur el va fi declarat vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi puneti problema din alt punct de vedere. Eu ma refeream la cazul in care dacia nu a semnalizat.

 

Daca ar fi semnalizat stanga si era oprita la intersectie, clar trebuia depasita prin dreapta.

 

De aceea, inca odata intaresc cele spuse, eu cred ca dacia nu a semnalizat. Poate ne ajuta cei care au fost la fata locului si au vorbit cu ceva martori sa ne spuna cum a fost in realitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu iti dai seama cam ce noroc a avut daca a scapat cu atata? nu de alta da' ca sa-ti sara chiulasa trebuie sa fie ceva viteza... din pacate s-a scos legea aia care interzicea sa depasesti in intersectii...

 

 

Poti sa depasesti doar in intersectiile dirijate.

 

 

Insa ar trebui sa scrie in decret "Pe riscul tau !"

E adevarat ca poti depasi in intersectiile dirijate, insa nu poti depasi cum vrei tu. Daca cel din fata ta semnalizeaza stanga atunci depasesti prin dreapa. Nu ai voie sa depasesti prin stanga. Valabil si invers. Daca semnalizeaza dreapta , atunci depasesti prin stanga (cum de altfel e si cel mai intalnit mod).

 

Asta e greseala comuna a conducatorilor surprinsi de viteza prea mare. Depasesc tot prin stanga.

 

Insa nu e cazul nostru. Daca motorul e atat de sifonat, banuiesc ca nici Costel nu prea a respectat limita de viteza.

 

INsanatosire Grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca semnalizeaza dreapta , atunci depasesti prin stanga (cum de altfel e si cel mai intalnit mod).

 

Aici atentie mare, conteaza mult si legile/obiceiurile locului ! In unele locuri din tarile meridionale motociclistii si scuteristii depasesc pe dreapta. De asemenea, in majoritatea locurilor din Asia. De obicei in toate locurile in care numarul de vehicule pe 2 roti depasesc o anumita "masa critica"

Dar intr-adevar, in Romania e obligatoriu de depasit pe stanga, cu cele doua exceptii: tramvaiul si pe cel care semnalizeaza stanga la intersectie.

 

Am scris in topicul de mai jos cateva elemente de conducere preventiva, poate ajuta pe cineva:

 

/index.php?...0&start=140

 

Insanatosire grabnica lui Costel !

Editat de bendix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok e adevarat dar ca sofer de conserva trebuie sa te asiguri ca la schimbarea directiei de mers ca nu calci pe nimeni pe cap ....

nu pui semnalizarea si faci dreapta , stanga cum te taie capu pt ca tu ai prioritate (prioritate data de semnalizare) :moto:

 

si cine poate dovedii ca nenea a semnalizat ... daca a semnalizat cu cat timp a semnalizat inainte ? am mai vazut specimene care semnalizeaza dupa ce au inceput sa vireze :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici atentie mare, conteaza mult si legile/obiceiurile locului ! In unele locuri din tarile meridionale motociclistii si scuteristii depasesc pe dreapta. De asemenea, in majoritatea locurilor din Asia. De obicei in toate locurile in care numarul de vehicule pe 2 roti depasesc o anumita "masa critica"

Dar intr-adevar, in Romania e obligatoriu de depasit pe stanga, cu cele doua exceptii: tramvaiul si pe cel care semnalizeaza stanga la intersectie.

 

Am scris in topicul de mai jos cateva elemente de conducere preventiva, poate ajuta pe cineva:

 

/index.php?...0&start=140

 

Insanatosire grabnica lui Costel !

 

sa nu uitam si de tari precum UK, Cipru sau Suriname, unde se conduce pe stanga si deci se depaseste in mod normal pe dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...