Sari la conținut

CIRCUIT IN RO


Vlad Codreanu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mda...pe fb...articolul e scris in ungureste si tradus in romana...asa ceva..In alta ordine de idei arata foarte bine circuitul. SSa speram ca la anul este gata.

Editat de Calin26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca omu` scrie 5 randuri pe facebook se numeste articol? Toate pitipoancele ce-si pun statusuri de 3 ori pe zi is jurnaliste atunci...

 

Si nu, nu este tradus, este pur si simplu un comunicat scris in 2 limbi. Care este problema, ca nu inteleg?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar voi ati vazut glisierele de metal aflate la citiva metri de pista?

Asta-i circuit 100% doar pt auto.


» Post actualizat in 20 Oct 2017 18:30


https://www.facebook.com/peter.ferenc/photos/pcb.1920858288167751/1920857878167792/?type=3&theater


» Post actualizat in 20 Oct 2017 18:32


Sa ne spuna Crazy Devil cum e cind intri in parapetul de otel!!!


» Post actualizat in 20 Oct 2017 18:35


Prin comparatie, pe Hungaroring, linga una din curbele largi se afla un parapet de beton, distanta e mult mai mare decit glisiera de otel de pe Mures, am vazut cum o motocicleta a intrat in unghi destul de mare in zid, facuta bucati, rider in salvare.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jagi, vorbesti de curba 3 de dupa sicana(Hungaro)? Daca da, am vazut și eu fix in fata mea unul care nush ce-a facut si s-a dus racheta prin pietris, si a dat drumul fff tarziu motorului, amandoi ajungand in parapet. Salvare, sesiune anulata.

 

Sincer, am un feeling ca nu sunt doar cativa metri si ca acele glisiere sunt pe zone unde nu prea ai avea(evident imi dau cu presupusul la nivel teoretic) cum sa ajungi, plus ca vad pe acolo si zone de degajare cu pietris. Adica, pana mea, Adancata nici acum n-are asa ceva. Sau? Nu cred sincer sa fie atât de aproape glisierele in zonele periculoase. Plus ca:ALEA NU-S GLISIERE CA SI ALEA DE PE DRUMURILE PATRIEI. Daca ar fi a treia bucata de tabla longitudinala pe acele glisiere intalnite pe marginea drumurilor nu ar fi aprope nici o problema. Crazy s-a rupt in stalpisori ca a intrat SUB glisiera. Mare diferenta! Daca ai o glisiera "safe" pana mea... Adancata e o gluma proasta dar pt asta tot e ridicata in slavi. Asta nici nu e gata si ne plangem, deși pare sa aiba zone generoase de degajare/pietris? Pai?

 

Si la Adancata ziceai ca lipsesc zone de pietris, asfalt de cacao anul trecut, si tot ai mers și-ai tras de mobra. :D

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, corecta vorba. Doar ca de data asta, desi eu sunt de genul meu mai "cautator de nod in papura", mi se pare ca e chiar ok ce se intampla cu acest circuit. Repet, pe mine personal nu ma incanta desenul circuitului, pare prea rapid pt gusturile mele(imi plac cele tehnice) dar mi se pare ca e chiar ok dpdv al safety-ului. Sa speramca la anul vedem in realitate cum e. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa speram ca la anul vedem in realitate cum e. :D

colegule, eu mi-am luat gandul deocamdata de la treaba asta....

in 2008 a fost demarat proiectul! deci 2008!! am zis, amu-s noua ani de atunci!!! in 2011 trebuia finalizat, amu scriem 2017.....mama ma-sii de treba!

barajul de la BICAZ a fost construit mai repede!!

PS: cel de la Vidraru in 6 ani a fost construit....

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, stiu povestea. Doar ca, pare-mi-se, etapele anterioare finalizate nu aratau nici pe departe atat de bine ca si ce vedem acum. Adica, plm, inca o bucata de "drum" lipseste, in rest, boxe, cladirea aia, asfalt nou si pare turnat bine, vibratoare, parapeti, zone de degajare. Wtf could possibly go wrong?

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.facebook.com/dannychis25/photos/a.293899074410013.1073741830.274436559689598/320920495041204/?type=3&theater. Unde te opresti in caz ca ratezi curba? La Adancata e de 3 ori mai lata zona de degajare decit ce e in poza asta, si tot s-au dus riderii direct in gard.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jagi, nu pricep cum esti tu sigur de unele lucruri. Stii ca-n general sunt de acord cu ce spui,dar aici nu. Motivul e simplu:poza ce ai pus-o pare sa fie într-o curba de viteza mica, nici macar medie. Dacă o pierzi acolo, pana ajungi in parapet esti in picioare cu tigara aprinsa. Sensul de mers fiind al acelor de ceasornic, trasa teoretica fiind pe vibrator,ai loc berechet sa "parchezi" mobra. In rest, unde par sa fie curbe de viteza mare ai pamant,piscina se pietris,pamant si la sfarsit parapeti. Din poze pare chiar ok, și știi prea bine ca si mie-mi place sa caut nod in papura. In special cand vine vorba să-mi pun pielea la bataie.

Intrarea in sicana de pe Brno e in coborare, pat pietris, si parapet. Guess what, nimeni n-a patit nimic acolo niciodata din cauza parapetului.

 

PS:pfoa, acum observ ca este si o diferenta notabila de nivel pe circuit. Gizas, ce de propulsoare de vechituri(sper ca al meu nu va ceda prea repede) o sa crape pe acolo. Daca era o idee mai tehnic era impecabil. Ca latimea si lungimea lui par numai bune.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate cazi pe frinare, poate ratezi frinarea si o "indrepti". La cei fara experienta se intimpla des.


» Post actualizat in 30 Oct 2017 10:50

La Brno ai loc dublu fata de cit ar fi minim necesar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai putin ca acum mi-am dat seama care curba e. E prima curba de dreapta dupa scurta linie dreapta in coborare din pozele anterioare(cea cu pat pietris pe exterior). In curba de dreapta nu ai ce indrepta/frana, vii de pe primul viraj. Si si daca gresesti, viteza sunt ferm convins ca e suficient de mica incat sa nu fie un pericol pt motociclisti. Dar, sa speram ca la anul clarificam situatia. :D

» Post actualizat in 30 Oct 2017 11:09

Acum am observat inca un aspect. Mi se pare mie sau vibratoarele sunt "fine"? In acest caz, in mod cert cineva se gândește și la motociclisti.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu e cel mai safe circuit care îl avem...Dar e unu în plus și e mai aproape de noi ăstia care stăm unde se agață harta în cui.

E mai safe decât pe stradă. Și curba de dreapta din poză nu pare ca e una care vine după o linie dreapta.

Sa se deschidă odată și după putem comenta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, curba de dreapta din poza vine dupa o curba de stanga in coborare de pe o scurta(foarte scurta) linie dreapta. Si total gresita afirmatia ca nu e(va fi, momentan ni avem nimic concret in privinta suprafetelor de degajare, doar niste poze ) cel mai safe circuit pe care-l avem? Alalalt(a se citi Adancata) e mai safe, sau cum?

 

Suntem carcotasi din nastere oricum.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, curba de dreapta din poza vine dupa o curba de stanga in coborare de pe o scurta(foarte scurta) linie dreapta. Si total gresita afirmatia ca nu e(va fi, momentan ni avem nimic concret in privinta suprafetelor de degajare, doar niste poze ) cel mai safe circuit pe care-l avem? Alalalt(a se citi Adancata) e mai safe, sau cum?

 

Suntem carcotasi din nastere oricum.

Daca privim prin prisma parapetilor, macar acolo nu ai , te duci pe camp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da da, stim cu totii ce inseamna la Adancata "te duci pe camp". Anyways, nu are sens sa continuam discuția comparativa, greseala mea ca am inceput-o. :) Hai cu anul nou si cu circuitul nou sa putem carcoti la subiect. :)

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...