Sari la conținut

CIRCUIT IN RO


Vlad Codreanu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mai nasol cu zonele de protectie (piscinele cu pietris), fara ele, te cauta 3 zile prin buruieni.

 

Se intampla si la case mai mari

 

 

Pe circuitul asta din clip, nu stiu cum le dau voie cu motociclete... cu pomii aia pe marginea pistei, te simti in siguranta maxima.

Editat de Jorge Lorenzo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vedeti digurile de pamint de linga pista? Mai e mult pina departe. Eu am cheltuit banii alocati anul asta pt circuite, ultima 1000euro din 2000E total. Asa ca poa sa se amine Adancata pina la anul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are si diferente de nivel sau e doar plat?

 

Cred ca e plat... nu am fost la fata locului, dar stiu zona, si e zona de campie, plata. Si nici din poze nu pare vreo portiune mai ridicata. Mai multe poze gasesti pe facebook - Motor Park Romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

ca un comentariu - f tare sa spui ca nu punem stratul final ca nu avem experienta, sa vedem ce se intampla.

 

Asta nu e chiar un lucru rau. Cand au reasfaltat astia un Drum National in zona mea, au turnat vreo 3 straturi cam in 2 ani de zile. A nu se intelege ca s-au miscat incet... ba din contra, cred ca a fost cea mai serioasa firma de asflatare din cate am vazut. Nu imi venea sa cred cat de repede asfalteaza kilometri intregi de drum. Insa a durat 2 ani, fiindca au turnat prima data un strat de baza, si l-au lasat asa cam un an de zile. Intre timp, in multe locuri au aparut crapaturi/denivelari, si au scos de tot bucatile alea, pana au dat de pamant... au pus piatra, si tot ce trebuie si dupa aia au umplut gaurile cu asfalt. Dupa ce au reparat tot drumul, au turnat un alt strat. L-au lasat si pe ala o perioada de timp, si abia dupa aia au venit cu ultimul strat (final).

 

Asa ca e mai bine si pe circuit sa astepte o perioada (in care circuitul este utilizat) sa vada ce se intampla cu asfaltul, sa remedieze eventualele denivelari ce vor aparea, si dupa aia sa toarne stratul final, decat sa se grabeasca sa il toarne acum si sa se trezeasca peste un an de zile ca circuitul trebuie reasfaltat.

Editat de Jorge Lorenzo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cand vine vorba de asfaltarea unui circuit de curse se schimba datele ecuatiei. Ce au facut baietii aia in 2 ani trebuiau sa faca in 6 luni maxim. Doar ca la noi e mai greu(bani,oameni, etc). Cat despre compozitia asfaltului de la Adancata, va dau un exemplu. Pentru asfaltul de la pista de incercari facuta de Renault, pentru Dacia(cea din apropierea Bucurestiului), s-au facut teste si incercari pe mai multe versiuni de asfalt vreo 3-4 luni de zile in laboratorul de mixturi asfaltice de la Fac. de Constructii. Asa ca aveti rabdarica. Baietii astia fac circuitul din banii lor si vor ceva cat mai profesional. Am incredere ca o sa faca ceea ce tebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...