Sari la conținut

ROQUEST - “Romanian Quest Expedition”


ADMIN
 Share

Postări Recomandate

Maestre..un "cavaler" nu pune niciodata problema asa..

Daca ridici niste intrebari care se nasc dintr-o descriere alambicata pe un site nu inseamna ca suntem frustrati..

Frustrat in cel mai rau caz esti tu, ca nu intelegi lucrul asta.

PS:Observi ca am scris cavaler cu litera mica, te-ai prins de ce, nu?

 

Stimabile nu am avut placerea sa ne cunoastem.

 

Am recitit de cateva ori ceea ce au scris in acel anunt. Nu este nici un rand care sa te trimita cu gandul la cerseala.

 

Nici macar nu ii cunosti pe oamenii aia, in afara de numele mici si deja iti pui semene de intrebare ca au venit cu mana intinsa pe forum.

 

Poate tu esti cel care ar trebui sa isi puna niste intrebari despre gandirea asta..

 

Toata stima Luigi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca te ia cineva nitel de urechi vad ca stii sa schimbi macazul si sa scrii frumos .

ai putea sa o faci mai des .

Mesaj completat

ps. vizavi de motorete multe sau posibilitatea de a face turul asta cu o singura mobra recomand Terra Circa si Mondo Enduro .

mai rau decat transalp , dr-uri de 3 jumate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu face nimeni asa traseu pe un singur motor si fara suport. e o vrajeala. vazand ca membrii forumului circula iar dansii - onor consiliul de administratie – tocesc forumul agresand userii, ce si-au zis? hai si noi dar pe banii prostilor. ei bine, ridic cota la 1000 la 1 ca respectivii nu sunt in stare de asa ceva nici macar pe banii prostilor. nu sunt in stare ca oameni. sunt slabi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tura asta e cam de 60-70.000km puate un pic mai mult.

 

O revizie capitala la orice mobra te va purta dealungul acestor km. bineteles trebuie si o doza de noroc.

 

s-a mai facut pe Transalp inconjurul lumii tot de catre 2 romani din brasov.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu face nimeni asa traseu pe un singur motor si fara suport. e o vrajeala. vazand ca membrii forumului circula iar dansii - onor consiliul de administratie ? tocesc forumul agresand userii, ce si-au zis? hai si noi dar pe banii prostilor. ei bine, ridic cota la 1000 la 1 ca respectivii nu sunt in stare de asa ceva nici macar pe banii prostilor. nu sunt in stare ca oameni. sunt slabi.

 

dorule cu asa mentalitate ma mir ca ai ajuns asa de bine.

 

toata stima si respectu pt tine dar 2 finlandezi sot si sotie au plecat pe o mobra (bmw r1150gs) tot intr-o calatorie in jurul lumii dupa ce au vandut tot ce aveau.

 

dc nu poti sa accepti faptul ca sunt unii oameni care ar face tot ce le sta in putinta sa faca asa ceva?

 

dc sunteti atat de incuiat in mentalitate?

 

dc vedeti peste tot numai marasavii si manipulari, oare din cauza ca asta va preocupa zilnic?? sau esti suparat pentru ca toata lumea te-a laut la misto pe topicul cu calatoria din Barcelona?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de reusit... tocmai am terminat de vazut un documentar pe discovery world parca, cu un baiat care a facut Americile de la NORD la SUD pe BICICLETA.

 

Faci turul lumii si cu motoreta Carpati bai nene, tot ce-ti trebuie sunt OO si sa VREI.

Normal ca unii care fac turul oraselor in autocar descoperit si nici macar nu scoala kurul de pe banca cand fac o poza nu cred ca e posibil, nici n-au cum sa creada. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare peste puterile a doi entuziasti, oricare ar fi ei, fara suport serios logistic si financiar. pana se misca ceva sunt circumspect.

 

El nu a avut suport serios logistic si financiar :). Deci se poate.

Mesaj completat

Gionata Nencini a parcurs mai mult de jumatate din traseul ala pe o "panarama" de honda transalp din 1987.. pe care a stricat-o pentru ca s-a izbit de un autobuz in america de sud.

Trebuie numai sa vrei..

deabea acum am vazut postul tau si am realizat ca spun acelasi lucru ..... oops :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi frumos sa reuseasca baietii astia ce si-au propus,bani inteleg ca au,nu cred ca in anuntul asta stau cu mana intinsa desi recunosc ca mesajul de inceput este formulat cel putin ciudat.Dar nu numai banii conteaza,nici motocicletele din dotare,vor fi alaturi doar 2 prieteni,pe o peroada destul de lunga de timp.Sunt curios cum se vor suporta unul pe altul,dupa doar prima luna!Voi urmarii topicul,sper sa nu se ajunga la mistourile de pe topicul lu'DP.

 

@Belbody,exagerezi,nu compara costurile de intretinere ale unei bicilete,orice ar fi ea,Tohan sau Wheeler,cu cele ale unei motociclete.Degeaba ai oo,degeaba vrei,iti trebuie bani seriosi si timp,muuuult timp liber ca sa faci o asemenea expeditie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general sunt un mare sustinator al acestui tip de calatorii.

Dar mi se mai parea normal sa se si prezinte, in loc sa ne "motiveze", ca cica e calatoria noastra.

Pai e simplu, nu e. Ei trag de gaz, ei baga benzina, ei iau vantul in fata si tooooaaaate celelalte de pe drum. Ei pun cricu'.

Daca vor, pot sa ne povesteasca si noua ce si cum e pe acolo.

Daca se intampla, io sunt 100% langa ei, inclusiv financiar,daca pot

Dar beneficiaza de sprijinul Admin-ului, care s-a cam facut de cacao in ultimul timp, iar daca din plecare ceva pute....are toate premizele sa nu iasa.

Baieti, grija mare, poate sfarsiti si voi pe la Vanzari/Altele...

Macar o sa fiti intr-o companie onorabila...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar incepeti.

 

Iar va dati in stamba, iar va coiti, care e mai smecher si care stie mai multe despre natura umana a romanului care vrea sa plece.

 

Bre, dar nu va apuca sila de voi cand va uitati in oglinda de dimineata, de cat de frustrati sunteti si cum va aruncati toate temerile si nimicnicia pe altii care VOR sa faca ceva?

 

Daca aveti nelamuriri, temeri ca nu e pe bune, frici ca ala sau ala nu poate...sau pur si simplu nu intelegeti ceva ca sunteti retardati...de ce naiba ma obligati pe mine, om normal, interesat poate sa vad pe altul cum pleaca (ca vreau sa imi hranesc visul meu cu reusita altuia), sa citesc 4 pagini de aberatii de romani dobitoci?

 

Lasati ura si frustrarile la voi acasa. Asteptati sa vedeti ce si cum. Comentati dupa. La fel ca si la plecarea broscoiului verde...200 de pagini inainte ca omul ala sa plece. Sunteti buni numai la a pune bete in roate si a scuipa venin. Sa va vad pe voi ca plecati 60 de mii de km, sau ca va faceti planuri sa plecati si ca aveti tupeul sa scrieti aici, sa va luati suturi in fund.

 

Numai dobitoci...

 

 

Asteptati noutati inainte de a vocifera ca e asa sau pe dincolo. Noutati de la cei implicati.

 

Nici nu stiu de ce imi bat capul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....dar 2 finlandezi sot si sotie au plecat pe o mobra (bmw r1150gs) tot intr-o calatorie in jurul lumii dupa ce au vandut tot ce aveau....

Cu singura corectie ca sunt estonieni..in rest,colinda lumea de mai bine de un an...Europa-America de Sud-America de Nord-Australia-Asia de Sud-Est-India-Pakistan...acum au ajuns pe undeva prin Africa (cititi povestea lor si urmariti pozele,sunt superbe)

From Estonia with love

Editat de old_scorpion
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt curios daca mobrele le-au cumparat special pt. tura asta sau le aveau deja, desi vreau sa-mi iau si un ST, consider ca e o alegere destul de inconstienta pt. un astfel de drum.

sigur, ST-isiti o sa-mi sara-n cap dar m-am invatat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt curios daca mobrele le-au cumparat special pt. tura asta sau le aveau deja, desi vreau sa-mi iau si un ST, consider ca e o alegere destul de inconstienta pt. un astfel de drum.

sigur, ST-isiti o sa-mi sara-n cap dar m-am invatat :)

 

ST e o mobra fiabila si are putine incoveniente care se pot remedia.

 

1 - pozitia releului de incarcare

2 - suspensia fata

3 - discurile de frana prea mici

4 - cricul cedeaza

 

motorul e fiabil.

Mesaj completat

pentru toma necredinciosii de pe forum

 

http://www.roquest.ro/index.php/despre-noi

 

amandoi au propriile firme. asta le poate asigura venitul necesar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crezi ca doar OO si VREI e nevoie? atunci o sa mananci doar OO toata expeditia, si o sa dai OO spaga la granitele mai dubioase de prin africa si asia... si lista cu OO este lunga... nu-mi spune ca daca ai avea finante super serioase nu te-ai baga... si Long Way -ul s-a facut cu sponsori... si ai vazut ca au ajuns sa isi sudeze cadrul. de ce nu au anuntat cand s-au intors din expeditie? reclama vinde!

 

 

 

Legat de reusit... tocmai am terminat de vazut un documentar pe discovery world parca, cu un baiat care a facut Americile de la NORD la SUD pe BICICLETA.

 

Faci turul lumii si cu motoreta Carpati bai nene, tot ce-ti trebuie sunt OO si sa VREI.

Normal ca unii care fac turul oraselor in autocar descoperit si nici macar nu scoala kurul de pe banca cand fac o poza nu cred ca e posibil, nici n-au cum sa creada. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ST e o mobra fiabila si are putine incoveniente care se pot remedia.

 

1 - pozitia releului de incarcare

2 - suspensia fata

3 - discurile de frana prea mici

4 - cricul cedeaza

 

motorul e fiabil.

 

la o astfel de ''expeditie'' mai conteaza si consumul de carburant si costurile de intretinere, referitor la fiabilitate, unu din ele pare a fi din 90 iar celalalt 94 sau pe acolo, au lejer 100.000 de km reali motoarele alea, daca ''expeditia'' s-ar duce in 70.000 sa zicem, garantez ca macar una din ele nu ajunge la sfarsitul calatoriei, n-as pleca la un drum de genul asta cu motoru; asta fara o reparatie capitala sau macar o revizie super amanuntita, de asemenea ai mai uitat de rulmentii de la amortizor si de faptul ca poate ceda cadrul la greutate mare pe offroad.

tocmai de aia eram curios daca le-au luat strict pt. asta sau le aveau deja, daca le aveau inseamna ca stiu pe ce se bazeaza, poate pe sub vopseaua aia la shprey, zace un motor refacut sau super intretinut si servisat, s.a.m.d. dar sa cumperi un motor sh si sa pleci cu el asa doar schimband consumabile, nu prea merge.

ar fi frumos sa faca o sectiune pe site in care sa prezinte mobrele, de tip, an, km, modificari, imbunatatiri, piese de schimb care o sa le aiba la ei, s.a.m.d.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-3544-1290845043_thumb.png

 

SURSA: www.roquest.ro

 

 

Nici n-a trecut bine o zi de la anunț, că deja onor. membrii forumului s-au mobilizat să-i descurajeze într-un fel sau altul.

 

Mnoa, bun, admit că textul de prezentare e scămos Âşi relativ aiurea. Admit Âşi că bannerul de mai sus e de o ciudățenie teribilă - am crezut că pleacă în jurul lumii cu CBR-urile până să scormonesc bine pe site-ul lor să văd că pleacă cu Super Tenere. Admit Âşi că nenea adminul e departe de puritatea unei zambile Âşi că nici eu, dacă ar fi să aleg să plec (eh, dacă...) n-aÂş pleca cu ST.

 

Dar...

 

Ratăm esențialul, dragi colegi cu cască. Oamenii ăÂştia pleacă - stai aÂşa, că îmi tremură un pic mâna - cel puțin 3 (!!!!) ani de zile cu motoarele în niÂşte locuri pe care mulți dintre noi nu am Âşti să le localizăm repede-repejor pe harta lumii. Cred că admitem cu toții că nu toată lumea poate să stea atâta timp cu fundu' în Âşa, ca să bată în lung Âşi în lat ditai gloaba pământească. Cât despre ST, ca orice mobră, se strică Âşi se repară. Au făcut alții Âşi alții înconjurul lumii cu alte fiare Âşi nu le-a puțit nimic. ÂŞi chiar dacă, din varii Âşi nasoale motive, ar întrerupe expediția, oamenii ăÂştia sunt niÂşte superprofesioniÂşti (nu zic "eroi", că nu se duc la nici un răzbel). Să faci miÂşto de unul ca ăsta care a făcut 40.000 kilo (Âşi ce conțin acei 40.000 de kilo numai ei Âştiu) Âşi apoi a venit, de nevoie, cu avionul acasă e ca Âşi ți-ai bate joc de unul care n-a terminat Dakar-ul.

 

Dar mă rog, suntem în țara unde până să primeÂşti un buchet de flori, trebuie să înghiți zece canistre cu rahat.

Editat de HWI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici n-a trecut bine o zi de la anunț, că deja onor. membrii forumului s-au mobilizat să-i descurajeze într-un fel sau altul.

 

Mnoa, bun, admit că textul de prezentare e scămos Âşi relativ aiurea. Admit Âşi că bannerul de mai sus e de o ciudățenie teribilă - am crezut că pleacă în jurul lumii cu CBR-urile până să scormonesc bine pe site-ul lor să văd că pleacă cu Super Tenere. Admit Âşi că nenea adminul e departe de puritatea unei zambile Âşi că nici eu, dacă ar fi să aleg să plec (eh, dacă...) n-aÂş pleca cu ST.

 

Dar...

 

Ratăm esențialul, dragi colegi cu cască. Oamenii ăÂştia pleacă - stai aÂşa, că îmi tremură un pic mâna - cel puțin 3 (!!!!) ani de zile cu motoarele în niÂşte locuri pe care mulți dintre noi nu am Âşti să le localizăm repede-repejor pe harta lumii. Cred că admitem cu toții că nu toată lumea poate să stea atâta timp cu fundu' în Âşa, ca să bată în lung Âşi în lat ditai gloaba pământească. Cât despre ST, ca orice mobră, se strică Âşi se repară. Au făcut alții Âşi alții înconjurul lumii cu alte fiare Âşi nu le-a puțit nimic. ÂŞi chiar dacă, din varii Âşi nasoale motive, ar întrerupe expediția, oamenii ăÂştia sunt niÂşte superprofesioniÂşti (nu zic "eroi", că nu se duc la nici un răzbel). Să faci miÂşto de unul ca ăsta care a făcut 40.000 kilo (Âşi ce conțin acei 40.000 de kilo numai ei Âştiu) Âşi apoi a venit, de nevoie, cu avionul acasă e ca Âşi ți-ai bate joc de unul care n-a terminat Dakar-ul.

 

Dar mă rog, suntem în țara unde până să primeÂşti un buchet de flori, trebuie să înghiți zece canistre cu rahat.

 

 

Corect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un vis frumos, din pacate cred ca momentan baietii sunt doar la acest stadiu. Pe harta lor par exemplu apare si China, iar in china indiferent de cati bani si curaj ai nu poti intra cu mobra ta ... nici nu poti conduce la ei decat daca dai de permis pe acolo ...

 

Oricum in rest mult succes daca se pleaca :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

@HWI, ai spus esentialul.

Nu sare nimeni sa le dea in cap, dar asa cum si tie ti se pare ca sunt multe lucruri stufoase in comunicatul lor, asa mi s-a parut si mie.

Si se pare ca nu numai mie.

Asta este tot ce vreau sa se lamureasca, pentru ca asa cum este formulat imi pare ca mai urmeaza ceva.. :)

Oricum, daca se materializeaza aventura eu le doresc succes de pe acum.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...