Sari la conținut

Probleme mecanice la First Bike Speed 125


dany92moto
 Share

Postări Recomandate

ma intereseaza cam cat costa un set cilindru + piston si segmenti banuiesc, pt un First Bike Speed 125...

inca nu am cumparat motocicleta si vreau sa stiu cam la cat se ridica pretul sa stiu daca merita.

orice sfat e bun venit

 

ASFALT USCAT!!!

vezi ca daca schimbi in 16 mii de ture cu FB odata cu viteza schimbi si motorul ....... :angryfire:

 

ca fost posesor iti recomand : mai bine ia-ti Pegas ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca daca schimbi in 16 mii de ture cu FB odata cu viteza schimbi si motorul ....... :angryfire:

 

ca fost posesor iti recomand : mai bine ia-ti Pegas ...

dai din pedale , dar nu ramai in drum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma intereseaza cam cat costa un set cilindru + piston si segmenti banuiesc, pt un First Bike Speed 125...

inca nu am cumparat motocicleta si vreau sa stiu cam la cat se ridica pretul sa stiu daca merita.

orice sfat e bun venit

 

ASFALT USCAT!!!

Cumpara mai bine o bicicleta. Macar cu aia mergi cel putin trei zile la rand.

 

Am uitat sa precizez: bicla sa NU fie First Bike :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce-mi place de voi...

Vezi pe Stefan cel Mare este FirstBike si intrebi acolo pretul.

Hai ca de data asta nu sunt exagerate sfaturile, avand in vedere ca omu' inca n-a facut prostia sa o cumpere.

Asa ca zic si eu: ia-ti o mobra calumea, FB si la bicle si la mobre sunt de tot rahatu.

Plus ca aia de pe Stefan cel Mare or sa te trimita la Brasov...

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam de unde stii tu?

Ai fost la ei, ai intrbat, pentru tine?/

Nu povesti de genu unprieten care are un cumnat care cunoaste pe cineva care are un vecin cu FB.

 

Eu am FB concorde si merge senzational, e adevarat ca am avut foarte multa grija de ea, dar am facut si drumuri lungi prin tara, cu pasagera.

Nu a comentat niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi...eu am o bicicla de la FB si dupa 7 ani (sau mai mult?) inca nu a ruginit si inca merge bine (s-a rupt o pedala).

 

Eu am facut scoala pe un FB (royal parca) si chiar mi s-a parut ok motorul. 200cc, se mai prelingea un pic de ulei pe acolo pe undeva (nu am inspectat exact), au si daramat-o vreo 2, dar inca se tinea bine. (avea doar 2000km la bord)

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi...eu am o bicicla de la FB si dupa 7 ani (sau mai mult?) inca nu a ruginit si inca merge bine (s-a rupt o pedala).

 

Eu am facut scoala pe un FB (royal parca) si chiar mi s-a parut ok motorul. 200cc, se mai prelingea un pic de ulei pe acolo pe undeva (nu am inspectat exact), au si daramat-o vreo 2, dar inca se tinea bine. (avea doar 2000km la bord)

Performanta maxima in 2k km.

 

Ia ma zi cu bicicleta aia cu o pedala. S-a rupt biela sau cum era? :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

First Bike chiar ca e first, dupa ce o ai pe prima a doua nu o mai cumperi in veci!

 

Denumirea nu e aleasa la intamplare ca la alte jafuri, honda, suzuki, yamaha.. ce pl inseamna yamaha, huh? :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ,pentru un set complet ptr moped mi-au cerut 300 ron(cilindru,piston,set segmenti,bolt,rulment bolt), da-le si tu un mail si vezi cam cat iti cer dep.piesemoto@firstbike.ro

Tel 0723 55 00 28

ma intereseaza cam cat costa un set cilindru + piston si segmenti banuiesc, pt un First Bike Speed 125...

inca nu am cumparat motocicleta si vreau sa stiu cam la cat se ridica pretul sa stiu daca merita.

orice sfat e bun venit

 

ASFALT USCAT!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Performanta maxima in 2k km.

 

Ia ma zi cu bicicleta aia cu o pedala. S-a rupt biela sau cum era? :angryfire:

 

Tinand cont ca au bruscat-o atatia si a si cazut de 2 ori (de 2ori stiu eu), si-a depasit speranta de viata :D Plus ca au luat-o la 49 de mil, si-au scos banii pe ea ;)

 

Iar bicicleta, inca umblu cu ea, dar avand doar o pedala, pedalez doar cu un picior :P Glumesc, e schimbata pedala si parca m-as duce la o plimbare pe frigul asta, ca de masina mi-e scarba ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam de unde stii tu?

Ai fost la ei, ai intrbat, pentru tine?/

Nu povesti de genu unprieten care are un cumnat care cunoaste pe cineva care are un vecin cu FB.

 

Eu am FB concorde si merge senzational, e adevarat ca am avut foarte multa grija de ea, dar am facut si drumuri lungi prin tara, cu pasagera.

Nu a comentat niciodata.

Ia si tu forumul la rasfoit si vezi. Plus un vecin care a facut prostia sa-si ia una noua de la ei de pe 1 Mai si intr-un an n-a mai ales nimic de ea. Era un 125, Formula, parca. Asta despre motorase.

Despre bicle... in primul an mi s-a-ndoit foaia cea mai mare. Mers numai pe asfalt. Tot in perioada asia s-au blocat ambele amortizoare. Serviceul ala de la magazinu' din Titan era praf, incercau sa-mi indrepte foaia cand m-am dus cu ea la garantie cu patentul si pe tocul usii...

Mai vrei? Ca mai am.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca nu ma luati deloc in serios...

intreb altfel se merita pe un First Bike Speed 125 din 2008 aprox 1500 lei?

Stai ma, ai zis FB, de ce scrie 'Onda pe ea?!

Si de ce o da ala cu doar 15 bulioane, cand ea a costat de noua acum doi ani cel putin 60?! Sau s-au ieftinit ragaliile alea si nu mai stiu eu?

Eu la 15 bulioane mi-as lua un scuter italienesc bunicel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca e Honda replica :angryfire: am pe cineva care are o jucarie din asta si sincer nu stiu sa fi avut probleme cu ea, intr-adevar sunt de tot beep-ul .... dar cel putin un sezon si-a facut treaba cu ea si ptr un incepator merge destul de bine dracia. Si la astea ca si la multe altele probabil depinde de noroc si pe care din vapoare sunt facute ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca nu ma luati deloc in serios...

intreb altfel se merita pe un First Bike Speed 125 din 2008 aprox 1500 lei?

te manca-n poponeata ca pe maimutze !

 

stiu pe un prostan care si-a luat un scuter FB in rate, s-a stricat rapid, a intervenit neautorizat un mester (ca sa-l duca la BV transportul costa) si nu l-a mai putut regla... apoi se gandeste ca de 50 e prea fortat ca e mic si dobitocu' isi face rate pt unu FB de 125 (i-am zis sa stea pe curu' lui) ... dupa cateva luni ma intalmesc cu cretinu cretinilor, nu il mai intreb de scutere ... cert este ca nu era aproape de casa dar era cu bicicleta :angryfire:

 

daca vrei sa te pishi impotriva vantului, e la liber ! doar pentru aia au murit aia in '89

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te manca-n poponeata ca pe maimutze !

 

stiu pe un prostan care si-a luat un scuter FB in rate, s-a stricat rapid, a intervenit neautorizat un mester (ca sa-l duca la BV transportul costa) si nu l-a mai putut regla... apoi se gandeste ca de 50 e prea fortat ca e mic si dobitocu' isi face rate pt unu FB de 125 (i-am zis sa stea pe curu' lui) ... dupa cateva luni ma intalmesc cu cretinu cretinilor, nu il mai intreb de scutere ... cert este ca nu era aproape de casa dar era cu bicicleta :angryfire:

 

daca vrei sa te pishi impotriva vantului, e la liber ! doar pentru aia au murit aia in '89

 

 

dupa cum se vede nici nu fac rate nici nu dau 1500 de euro pt o bicicleta cu motor de masina de tuns...

am ocazia sa iau un FB Speed 125 din 2008 cu 8 mil... si s-a dus setul cilindru piston, ma gandeam ca poate ma incadrez si cu reparatiile pana in vro 15 mil si cred ca e deajuns sa il forjez cateva luni k deja isi justifica cheltueliile...

sunt incepator si ceva mai bun nu ma gandesc pt k oricum o sa cad sau chestii de genul asta... asa daca bulesc un FB macar nu imi pare rau.. ce-am avut si ce-am pierdut... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce-mi place de voi...

Vezi pe Stefan cel Mare este FirstBike si intrebi acolo pretul.

de acolo mi-am luat Concorde care a mers fix pana acasa (cca. 10 km ) dupa aia pauza de facut carburatie si strans la toate suruburile 1 luna :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cum de nimeriti voi FB care se strica dupa cativa kilometri, personal am un moped FB din 2007 la care nu am schimbat decat lantul, 2 rulmenti ax pedalier, si camera de pe spate,iar anul acesta am facut cu el peste 8000 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cum de nimeriti voi FB care se strica dupa cativa kilometri, personal am un moped FB din 2007 la care nu am schimbat decat lantul, 2 rulmenti ax pedalier, si camera de pe spate,iar anul acesta am facut cu el peste 8000 km.

Pai nu crezi ca e cam mult pentru o bicicleta cu un motoras?!

Eu am mers cu un Piaggio SI 2 ani non stop si nu i-am bagat decat benzina si ulei. Si il cumparasem cu 1000 de lei SH el fiind prapadit rau ca aratare.

LE Scuze, i-am schimbat sabotii de la ambreiaj, dar aia sunt la fel de consumabili ca placutele de frana.

Mesaj completat

Nu te-a luat nimeni la misto. Chiar nu merita ragalia aia 15 milioane. Stiai ca in banii aia iei MASINA cu care mergi juma de an fara probleme?

Ba chiar cu 10 bulioane .

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acolo mi-am luat Concorde care a mers fix pana acasa (cca. 10 km ) dupa aia pauza de facut carburatie si strans la toate suruburile 1 luna :angryfire:

da, dar 10 km ai mers supersonic.

 

Adevarul ca e cel mai bun pentru neinitiati la mecanica si surubareli ... asa vei incepe sa apreciezi pana si un surub japonez din otel de calitate superioara ... si te miri ca prostu, cum drac de toata mobra costa numa' 1000 euro ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...