Sari la conținut

Bine v-am gasit..si LA MULTI ANI tuturor pentru 2011


Gabyy
 Share

Postări Recomandate

Incep prin a ma "lauda'cu achizitia mea de acum 2 ani...Yamaha Thundercat 600 din 99 (cei care o cunosc...stiu si performantele ei).Tin sa mentionez ca am 40 ani,sunt din Bucuresti,sector 6 (zona Frigocom).Eram bucuros ca am cumparat-o.....echipament....schimburi facute le ea(placute noi..ulei...etc),cauciucuri aproape noi....Am iesit doar de 3 ori cu ea....a treia oara....s-a produs inevitabilul...am cazut cu ea....(scapand ambreiajul ,tasnind practic de sub mine -nu aveam viteza) in momentul cand sa intorc (la CET VEST - capatul tranvaiului, pentru cine cunoaste zona....drum drept.....)M-am infipt cu ea intr-un gard de plasa.N-am patit nimic nici eu..nici motorul, dar de atunci imi este frica sa ma mai urc pe ea.Vreau sa o schimb sau sa-mi cumpar un maxiscuter de 400 sau 650.Ce parere aveti?Merita?Sau cine ma poate ajuta(cei din Bucuresti - sector 6) sa recapat curajul sa ies si eu cu ea la plimbare impreuna cu voi, sa ma bucur intr-adevar de ea si nu sa detest faptul ca am cumparat-o? ?Este o povestioara cu si despre oameni prosti...dar prefer sa spun adevarul si sa cer AJUTOR, decat sa ma dau mare pe forum si sa dau lectii. Accept si unele comentarii sarcastice sau de prost gust.Asta este.....in viata mai si pierzi...

Cu multumiri,

Gabriel

Bucuresti, sector 6

post-19633-1294066831_thumb.jpg

post-19633-1294066839_thumb.jpg

post-19633-1294066850_thumb.jpg

post-19633-1294066857_thumb.jpg

post-19633-1294066873_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incep prin a ma "lauda'cu achizitia mea de acum 2 ani...Yamaha Thundercat 600 din 99 (cei care o cunosc...stiu si performantele ei).Tin sa mentionez ca am 40 ani,sunt din Bucuresti,sector 6 (zona Frigocom).Eram bucuros ca am cumparat-o.....echipament....schimburi facute le ea(placute noi..ulei...etc),cauciucuri aproape noi....Am iesit doar de 3 ori cu ea....a treia oara....s-a produs inevitabilul...am cazut cu ea....(scapand ambreiajul ,tasnind practic de sub mine -nu aveam viteza) in momentul cand sa intorc (la CET VEST - capatul tranvaiului, pentru cine cunoaste zona....drum drept.....)M-am infipt cu ea intr-un gard de plasa.N-am patit nimic nici eu..nici motorul, dar de atunci imi este frica sa ma mai urc pe ea.Vreau sa o schimb sau sa-mi cumpar un maxiscuter de 400 sau 650.Ce parere aveti?Merita?Sau cine ma poate ajuta(cei din Bucuresti - sector 6) sa recapat curajul sa ies si eu cu ea la plimbare impreuna cu voi, sa ma bucur intr-adevar de ea si nu sa detest faptul ca am cumparat-o? ?Este o povestioara cu si despre oameni prosti...dar prefer sa spun adevarul si sa cer AJUTOR, decat sa ma dau mare pe forum si sa dau lectii. Accept si unele comentarii sarcastice sau de prost gust.Asta este.....in viata mai si pierzi...

Cu multumiri,

Gabriel

Bucuresti, sector 6

 

Mesaj completat

Scuze l-am mai postat o data.Rog Admin sa-l inchida.Multumesc

post-19633-1294067269_thumb.jpg

post-19633-1294067277_thumb.jpg

post-19633-1294067285_thumb.jpg

post-19633-1294067298_thumb.jpg

post-19633-1294067312_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Rogi un amic motociclist sa mearga cu tine intr-o zona nepopulata unde sa te obisnuieste cu mobra ! El merge pana acolo si acolo tu te plimbi si te acomodezi iar cu ea ! Daca nu ai amic motociclist intri pe regionala "BUCURESTI" vezi unde se strang motociclistii din zona ta si mergi acolo si vorbesti.

2.Daca tie frica sa nu scapi mana in gaz si etc se poate monta cui la acceleratie ca sa nu ai cursa completa la ea si sa poti sa mergi la viteza mica .

3.Dupa ce te-ai obisnuitcu ea iesi seara cand traficul e rarutz si te plimbi .

4. Daca chiar vrei sa mergi cu motoru te vei obisnuii cu ea ,daca nu te obisnuiesti o vinzi si viata merge mai departe ,nu toti sunt facuti pt. motociclism,iar ce ai patit tu e fix pixu ,nu ai avut urmari grave ,ai scapat relativ usor si pe de o parte e bine ca ai prins un pic de frica de fier .

 

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MULTUMESC MULT DE TOT!!!!!!!!Asta este.......un cui la acceleratie......dar cum se face....sau cine poate sa-mi faca?Multumesc inca o data!!!!!!!!!!!!!!Mi-ai dat sperante!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum iti spunea si Nyt, cauta locul unde se intalnesc cei din Drumul Taberei sau cei din Militari, trebuie sa gasesti pe cineva care va vrea sa te ajute.

Poate motorul pe care l-ai cumparat nu se potriveste cu modul in care ai invatat sa conduci.

Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respect pt cineva care si o dat seama ca viata de mobrist e faina dar si periculoasa....nici unul dintre noi la inceput nu am avut experienta,dar dupa cate vad ai 40 de ani nu 18 si teribilismul in oase,nu te lasa ,mergi mai departe,citeste mult despre mersul pe doua roti,vezi ca sunt pe net o gramada de lectii...dai o cautare si gasesti,eu cand m am suit prima data pe mobra mi au amortit genunchii,asta acum ceva ani...dupa 3 iesiri am cazut ca o gasca....mi o intrat o frica in oase de numa!!! Acum cand ma uit in urma ....RAD TARE...acum am km de nu mai tin minte...merg cu mobra de parca m am nascut pe ea...(NU STIU CUM AM STAT FARA MOBRA ATATIA ANI!!!???)Bafta multa iti doresc si nu te lasa,ai incredere in mana dreapta(aia de pe gaz),si dai in bujie cand se poate si pe unde mere treaba!!!NUMA BINE!!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc!!!!Nu credeam ca pe aceste forumuri poti sa-ti faci atatia prieteni si sa acumulezi multe cunostinte din experientele altora.Multumesc tuturor!!!!!

 

Mesaj completat

Cum montez acel cui la acceleratie?Ma poate ajuta cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc!!!!Nu credeam ca pe aceste forumuri poti sa-ti faci atatia prieteni si sa acumulezi multe cunostinte din experientele altora.Multumesc tuturor!!!!!

 

Mesaj completat

Cum montez acel cui la acceleratie?Ma poate ajuta cineva?

cand se incalzeste afara ne intilnim si o "reglam"dupa fizicul tau!

nu ai de ce sa gauresti maneta de gaz.la tine e ft probabil sa nu fie pozitionate corespunzator maneta de ambreiaj(si frina)!

daca nu iti place ai punem si surub in acceleratie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E exact chestia care o spuneam eu mai demult ca nu trebuie facuta. Si anume, sa nu iesi cu motocicleta din prima prin oras (mai ales prin Bucuresti), pentru ca ti se va parea foarte greu si exista si riscul sa cazi. Si uite ca si tu la a 3-a iesire ai iesit si acum nu mai vrei pe ea. Sfatul meu este sa te duci cu ea undeva unde ai spatiu mare si trafic foarte redus. Ideal ar fi o sosea din afara orasului, foarte slab circulata (poate sa fie chiar si o straduta din oras dar traficul foarte redus), pe care sa faci multe ture , multe plecari de pe loc (ca sa te inveti sa nu mai scapi ambreiajul) si multe franari. E buna si o parcare mare si libera, ca sa poti exersa virajele. Iei pe cineva sa te duca in astfel de locuri daca tu nu mai ai curajul, abia ai cu cine sa vorbesti , sa mai schimbi ceva impresii cand te opresti. Astea ar trebui sa fie plimbarile cu un Thundercat ca incepator (cateva zile). Dupa ce consideri tu ca sti sa pleci cu ea de pe loc si usor si putin mai tare, si ca sti sa franezi destul de tare, atunci poti iesi cu ea si in trafic.

 

Motocicleta asta e destul de grea si maricica. Ea este un model sport-touring, daca tu ti-ai luat-o pentru deplasari prin oras, clar un maxiscuter e mult mai indicat si mai util. Cu motocicleta e mult mai frumos decat cu scuterul (fie el si maxi), dar asta daca si iesi cu ea la drumuri mai lungi, cu viraje frumoase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am observat tarziu ca ai facut 2 topicuri, probabil din greseala, asa ca eu ti-am raspuns pe celalalt, dar atasez si aici mesajul de acolo. In principiu, e exact cum se spunea mai sus:

 

E exact chestia care o spuneam eu mai demult ca nu trebuie facuta. Si anume, sa nu iesi cu motocicleta din prima prin oras (mai ales prin Bucuresti), pentru ca ti se va parea foarte greu si exista si riscul sa cazi. Si uite ca si tu la a 3-a iesire ai iesit si acum nu mai vrei pe ea. Sfatul meu este sa te duci cu ea undeva unde ai spatiu mare si trafic foarte redus. Ideal ar fi o sosea din afara orasului, foarte slab circulata (poate sa fie chiar si o straduta din oras dar traficul foarte redus), pe care sa faci multe ture , multe plecari de pe loc (ca sa te inveti sa nu mai scapi ambreiajul) si multe franari. E buna si o parcare mare si libera, ca sa poti exersa virajele. Iei pe cineva sa te duca in astfel de locuri daca tu nu mai ai curajul, abia ai cu cine sa vorbesti , sa mai schimbi ceva impresii cand te opresti. Astea ar trebui sa fie plimbarile cu un Thundercat ca incepator (cateva zile). Dupa ce consideri tu ca sti sa pleci cu ea de pe loc si usor si putin mai tare, si ca sti sa franezi destul de tare, atunci poti iesi cu ea si in trafic.

 

Motocicleta asta e destul de grea si maricica. Ea este un model sport-touring, daca tu ti-ai luat-o pentru deplasari prin oras, clar un maxiscuter e mult mai indicat si mai util. Cu motocicleta e mult mai frumos decat cu scuterul (fie el si maxi), dar asta daca si iesi cu ea la drumuri mai lungi, cu viraje frumoase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi frica m-a cuprins si pe mine dupa primul accident, si singurul cu urmari mai grave, dar am avut priteni care sa ma sustina si am invins frica. Eram convins ca nu o sa mai ma sui pe motor cat timp am tras cu anumite chestii rupte dar apoi usor , usor m-am intors la mobra. E amuzant defapt cand ma gandesc ca am tremurat un pic, dar ca sa ma simt mai bine am vandut motocicleta cu care am avut incidentul si am inlocuit-o cu alta. Eu cred ca li se intampla multora sa treaca prin momentedin astea dar putini recunosc, asa ca e ok, daca tu crezi ca nu ar fi motorul ideal, il schimbi cu unul care te face sa te simti mai relaxat si mai trebuie sa ai si incredere in tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E, iata ca daca omu' e cu toate ale lui acasa, la mansarda si stie si "sa vorbeste romaneste" nu-l ia lumea la misto, ci incearca sa-l ajute.

 

Gabi, asculta sfaturile oamenilor. Pe aici exista (si) oameni de calitate.

Pe de alta parte sfatul meu ar fi sa schimbi mobra. Mi se pare mult prea sensibila si pretentioasa pentru un incepator care a capatat si ceva frica de ea. Asta nu inseamna, totusi, ca e imposibil sa va impacati si sa fie inceputul unei minunate prietenii.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

important este ca ai inteles ca mobra impune respect,

ori ce mobra ai lua la fel de periculoasa este

mai bine ca ai cazut acum decat mai tarziu cand credeai ca esti bun ( urmarile erau altele)

ce zic eu este sa iesi cu ea,cu un prieten la drumuri lungi in afara bucurestiului

asta ca sa recapeti increderea in tine

si apoi incet incet o sa se rezolve toate problemele de control

nu uita TU CONTROLEZI MOTORETA SI NU INVERS.

ea face numai ce spui tu

succes

Editat de NASU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa schimbi mobra. Mi se pare mult prea sensibila si pretentioasa pentru un incepator care a capatat si ceva frica de ea. Asta nu inseamna, totusi, ca e imposibil sa va impacati

pentru incepatori este grea, puternica, greu de controlat. mai ales ca nu ai experienta anterioara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa schimbi mobra. Mi se pare mult prea sensibila si pretentioasa pentru un incepator care a capatat si ceva frica de ea. Asta nu inseamna, totusi, ca e imposibil sa va impacati

pentru incepatori este grea, puternica, greu de controlat. mai ales ca nu ai experienta anterioara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mintea conduce pumnul nu invers :D

 

nu schimba mobra pt ca nu este vina ei ce se intampla cu tine

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa zic.....MULTUMESC MULT DE TOT TUTUROR....parca am inceput sa prind ceva curaj citind raspunsurile voastre....si cine stie....poate iesim cand se incalzeste.

Inceraca sa postezi si pe topicul posesorilor de Thundercat si Thunderace, o sa vezi ca sunt destul de uniti si nu cred ca nu o sa doresca sa te ajute. Iar cu schimbatul motocicletei gresesti daca o sa o faci, ai o motocicleta care mie mi-a placut enorm (tot ca incepator am avut-o), franele mi s-au parut extraordinare, nu o sa vezi motocicleta sport touring niciodata usoara, chiar si de 600(ce, daca motocicleta era de 500 de cmc si naked sigur nu intrai cu ea in gard ;) )

Dupa ce o sa inveti sa mergi o sa vezi ca nu o sa te plictisesti cu ea, totul este sa o iei usor; doar stiai in ce te bagi de la bun inceput, nu? Succes.

Editat de aricioplanul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

presupun ca inainte sa o cumperi, te-ai gandit bine ce faci, mai ales pentru simplul fapt ca ai 40 de ani...

ei bine, eu nu m-am gandit. am avut 19 ani cand am cumparat-o pe a mea. cand m-am urcat prima oara pe ea, nu stiam ce sa fac... am plecat iar la primul semafor era sa o culc... am 1.70 si 55 kg la plin ;), ea are 200 kg la plin... abia am tinut-o sa nu o scap. m-am oprit la benzinarie (mentionez ca mai eram cu un prieten, si el cu moto) si stateam si ma uitam ca prostu' la moto si ma gandeam ce greseala am facut. si am ramas cu ea. de atunci am trecut prin 3 accidente, si alte inca 3 la puterea a doua (cred) cazaturi de pe loc. tot nu m-am lasat si am trecut prin alte nu stiu cate rah***** in trafic.

;)

depinde de tine ce vrei sa faci, pentru ce ti-ai cumparat-o. un scuter nu se compara cu un moto.

nu stiu cum ai scapat tu ambreiajul, dar mie cand mi-a scapat mi-a murit motorul :D), chiar si in mijlocul intersectiei.

tine cel putin un deget pe ambreiaj si altul pe frana fata. macar atat. nu te sfii sa le actionezi (usor cu frana :)) ).

daca iti e atat de frica de el precum spui, cu siguranta ai sa comiti si alte greseli. (nu vreau sa te sperii,doar sa te fac sa fi atent).

si daca il pastrezi, ai sa vezi mai incolo, ca te va rasplati si moto, si nu exista sentiment mai placut...

fi cumpatat pana mai prinzi experienta... eu in prima saptamana, ma dadeam jos de pe ea si o intorceam.

"doua categorii de mociclisti sunt: cei care au cazut si cei care au sa cada."

 

 

tine cont ca am 21 de ani, tre sa ii fac la sfarsit de luna. nu trebuie sa ma asculti.

respect si toate cele bune! siguranta si familia pe primul loc.

:D

Editat de hangu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din punctul meu de vedere nu ai de ce sa te sperii... e normal sa se intample dar trebuie sa iti iei inima in dinti si sa mergi mai departe. cum a zis si bogdan cred ca cel mai bine e sa mergi o perioada pe niste drumuri mai linistite sau o parcare ceva. Cumnatul meu are tot asa in jur de 40 de ani si si-a luat un bandit1200 si aproape un an de zile a mers doar pe drumuri libere sau cu o circulatie scazuta. Acum incerc sa il fac sa iasa si in oras sau pe undeva unde e mai multa circulatie ca experienta de acolo o iei , dar toate astea trebuie sa vina treptat. eu nu pot decat sa iti urez noroc in a merge cu mobra si sa exersezi cat mai mult pe unde e liber sa nu ai probleme dupa aceia in oras si tot timpul acopera frana fata cu un deget pt ca te salveaza din multe situatii...sa ne auzim cu bine si sa ne zici ca ai reusit sa iti invingi frica ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mutumesc tuturor pentru incurajari.........asa prieteni sa tot ai!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mesaj completat

Scuze ca te intreb ...lucrezi la Ratb cumva ? acolo la bujoreni ?

 

Nu...nu lucrez la RATB......stau intr-adevar prin apropiere( la Frigocom).Probabil cunosti motocicleta....am cumparat-o acolo unde este..sau unde era service-ul SKODA.(langa depoul troleibuzelor).

De ce ma intrebi? Vrei sa ma ajuti sa-mi recapat increderea in mobra?.........glumeam!!!!! ;)

O seara buna

Gabi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...