Sari la conținut

ITP MOTO


cosmoldo
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 187
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Long story short..

 

in oras exista si alta statie ITP unde putem duce motorul sau numai la RAR (care nu prea e in Cluj de fapt..)?

 

O sa fie incepand de prin August. Am fost la ei si mi-am facut ITP la masina, din vorba in vorba am ajuns si la moto, iar tipul de acolo (patronul, presupun) a zis ca are in plan sa cumpere un stand de frane pt. moto si nu stiu ce accelerometru pentru ATV, ca vrea sa aiba pentru toate vehiculele posibilitate de ITP. E pe strada Campina, 51-53.

 

Detalii ITP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi la RAR si mi-am facut ITP-ul la africana. Programarea prealabila se face la telefon:

0264/266.491

492

493

Mie mi s-a raspuns dupa ceva timp la 492. O tipa draguta la capatul firului. Zicea sa nu-i spun doamna, ca ea e domsoara pina la moarte, probabil ca stie ea de ce :D O fi mai rentabil asa :laugh: Si chiar arata bine domsoara aia, am vazut-o ulterior la ghiseul 11 unde te duci sa-ti faca copie dupa buletin si sa completezi o cerere pt ITP.

 

M-a programat peste doua ore de la apelul telefonic si tipii s-au tinut de cuvint. Totul a mers pe foc automat, oamenii amabili si expeditivi. Practic ii intereseaza doar frinele, ma rog gumele mele aratau ok, desi aveam emotii cu balonajul spate 140 (in talon 135). In 10 minute au terminat inclusiv cu pozele la motor serii, etc.

De costat costa 75 lei ITP-ul.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi la RAR si mi-am facut ITP-ul la africana. Programarea prealabila se face la telefon:

0264/266.491

492

493

Mie mi s-a raspuns dupa ceva timp la 492. O tipa draguta la capatul firului. Zicea sa nu-i spun doamna, ca ea e domsoara pina la moarte, probabil ca stie ea de ce :D O fi mai rentabil asa :laugh: Si chiar arata bine domsoara aia, am vazut-o ulterior la ghiseul 11 unde te duci sa-ti faca copie dupa buletin si sa completezi o cerere pt ITP.

 

M-a programat peste doua ore de la apelul telefonic si tipii s-au tinut de cuvint. Totul a mers pe foc automat, oamenii amabili si expeditivi. Practic ii intereseaza doar frinele, ma rog gumele mele aratau ok, desi aveam emotii cu balonajul spate 140 (in talon 135). In 10 minute au terminat inclusiv cu pozele la motor serii, etc.

De costat costa 75 lei ITP-ul.

 

Foarte buna informatia. Saptamana viitoare tre' sa-i fac si la Neagra ITP-ul. Sper doar sa nu am probleme cu militia pana ajung acolo...

Oricum, ma bucur ca raspund la telefon pentru programare si ca se misca repede. Cand am mers cu conserva la autentificare, o trebuit sa merg personal pentru programare (peste trei zile) si am mai stat cam doo ceasuri dupa programare pana m-or primit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi la RAR si mi-am facut ITP-ul la africana. Programarea prealabila se face la telefon:

0264/266.491

492

493

Mie mi s-a raspuns dupa ceva timp la 492. O tipa draguta la capatul firului. Zicea sa nu-i spun doamna, ca ea e domsoara pina la moarte, probabil ca stie ea de ce :D O fi mai rentabil asa :laugh: Si chiar arata bine domsoara aia, am vazut-o ulterior la ghiseul 11 unde te duci sa-ti faca copie dupa buletin si sa completezi o cerere pt ITP.

 

M-a programat peste doua ore de la apelul telefonic si tipii s-au tinut de cuvint. Totul a mers pe foc automat, oamenii amabili si expeditivi. Practic ii intereseaza doar frinele, ma rog gumele mele aratau ok, desi aveam emotii cu balonajul spate 140 (in talon 135). In 10 minute au terminat inclusiv cu pozele la motor serii, etc.

De costat costa 75 lei ITP-ul.

 

 

ms de info galen,la sf lunii tre sa fac si eu ITP-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io mi-am programat electronic Nipra pt itepe pe marti la amiaza. Sper ca daca plec de dimineata, sa ajung pana la amiaza acolo...

Un lucru insa ma nedumireste: Cum pana mea o sa verifice aia franele mele? Ca banui ca nu au stand specializat pt motoare cu atas...

Trebuie sa comande din Germania un stand de ala special pe care isi faceau ITP-ul BMW-urile din Wermacht. Ala are si tinta ca sa verifice si pusca mitraliera :laugh:

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io mi-am programat electronic Nipra pt itepe pe marti la amiaza. Sper ca daca plec de dimineata, sa ajung pana la amiaza acolo...

Un lucru insa ma nedumireste: Cum pana mea o sa verifice aia franele mele? Ca banui ca nu au stand specializat pt motoare cu atas...

Si eu am crezut ca scap cu atasul, dar incape motocicleta cu tot cu atas pe locul de testare.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Facut ITP-ul si la MZ. Viitorul proprietar il duce pe roti la Ploiesti, pacat, n-am sa-l mai vad in trafic. Asa ca am facut cu placere cu el ultimul drum. Fluiera pur si simplu la 100, totul ok pe el, am facut ITP-ul pe bune. Dar nu fara emotii. La dus, depasisem postul de control si mai aveam 500m pina la OMV cind aud sirena politiei in spate si vad girofarurile. Noah, zic! am pus-o, asigurare, ITP canci. Faceam tocmai un calcul mental sa vad daca imi ajunge cit am luat pe el pentru minimul amenzii cind masina politiei opreste in spatele meu. Trasese pe drepta un vitezoman. Am renascut, dar nu mai tine asa, data viitoare am sa-mi pun in buzunar un aspacardin :laugh: .

 

La RAR aceeasi operativitate, programat telefonic la ora 10 la domsoara pina la moarte, la 12,30 eram acolo, la 14 acasa. Frinele sa va mearga, in rest nu-i intereseaza daca nu faceti si identificare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca taceai filozof ramaneai. Al mai motociclist dintre motociclisti, cel ce da sfaturi pretioase incepatorilor si avansatilor si tuturora dispus sa-l asculte, conduce motocicleta fara asigurare si ITP.

 

Bravo tati, sa inteleg ca si asta-i un sfat pentru motociclisti??

 

Totusi te felicit pentru performanta...eu zic ca daca ai scapat acuma, vei scapa tot timpul...si vei ramane si cu bani de benzina asa

hai sa traduc si pt tine: se poate si asa, dar mai bine cu acte si fara aspacardin :D Sau cu remorca. Sa fiu cinstit, vremurile haiduciei au cam apus. M-am intrebat mereu cum i-a disciplinat capitalismul asta pe cei "civilizati". Avem acum raspunsul in fata ochilor. Cu amenzi nesimtite. Ar fi simplu sa se introduca asigurari de o zi. Dar ar fi o masura anticapitalista si prea umana :laugh:

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa platesc dom'le asigurare pe o zi, cand io ma dau in ziua aia doar juma' de ora?

Pai ar fi corect..in felul acesta multi ar avea bani de juma de norma la Seth on Fire 2011 :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa platesc dom'le asigurare pe o zi, cand io ma dau in ziua aia doar juma' de ora?

Sa stii ca ai dreptate, nu m-am gindit :D Noah, ideea e sa te duci cuminte, dar nu prea cuminte sa dai de banuit :laugh: Eu tocmai trasesem o liniuta comunista, nu depasisem suta. Inainte de limitarea aia la 70. Politia venise dupa unul care galopase prin Floresti, iar eu am zis ca pina aici mi-a fost. Multa bafta!

Acuma sa pui ditai nipra pe o remorca, parca e totusi excesiv, nu?. Iar eu sa fi pus la ultimul drum motorul cu care am facut cindva o sama de nebunii pe remorca, era jignire curata :laugh:

Ideea e sa circuli legal pe cit posibil si noah, in situatii de astea cine risca, risca si a mai risca, restul e poezie :laugh:

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimbarea culorii se face atat in Carte cat si in Talon.

Talonul se inlocuieste, doar in Carte se trece la Observatii.

Cost: cca 80 lei..iar daca e cumulat cu ITP, se ajunge la 120-130 lei max.(asta la RAR) plus taxa talon (max 50-55 lei...sau 35 lei ??? )

Total: 200 lei cu tigari la nea Fekete (Marlboro rosu scurt) de la RAR, benzen , cafea la aghiotant, un ceai pt tine pana astepti...bla, bla. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa traduc si pt tine: se poate si asa, dar mai bine cu acte si fara aspacardin :laugh: Sau cu remorca. Sa fiu cinstit, vremurile haiduciei au cam apus. M-am intrebat mereu cum i-a disciplinat capitalismul asta pe cei "civilizati". Avem acum raspunsul in fata ochilor. Cu amenzi nesimtite. Ar fi simplu sa se introduca asigurari de o zi. Dar ar fi o masura anticapitalista si prea umana :laugh:

 

Ai trecut ITP-ul fara asigurare, da? E o informatie uitla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a discutat mai in spate, pe unii ii verifica de RCA pe altii nu. Eu is unu dintre aia pe care nu o intrebat de RCA, desi o aveam si era valabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a discutat mai in spate, pe unii ii verifica de RCA pe altii nu. Eu is unu dintre aia pe care nu o intrebat de RCA, desi o aveam si era valabila.

azi am ITP-zat conserva. Spre surprinderea mea cei de la service-ul abilitat mi-au cerut asigurarea . La cele doua motoare ITP-zate anterior cei de la RAR nu mi-au cerut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Surprinzator, am rezolvat ITP-ul la Nipra direct la RAR. Bun baiat Fechete asta !

Controlat frane, controlat lumini, semnalizari, clacson, demontat pe loc far suplimentar neomologat :laugh: , verificat serii de sasiu si motor, poze , achitat 75 lei si gata. Doi ani de legalitate, dupa aia mai vedem...

Stim noi cum s-a intimplat. Astea toate cu Fechete sub amenintarea mitralierei. Apoi la sfirsit ai pus husa pe ea :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi mi-am facut si eu itp-ul. Lucrurile au decurs cam asa:

 

Trezit dimineata devreme, dat telefon la RAR, o domnisoara amabila ma programeaza la 1 jumate.

Fuga la SSPBIKE pentru ultimele pregatiri (Sebi, iti multumesc pentru amabilitate :D :laugh: )

M-am dus la RAR in floresti ( pe ploaie din pacate :laugh: ) si am asteptat cam 10-20 de minute pana m-o luat.

Odata intrat inauntru am avut de completat un formular dupa care mi-au fost verificate franele si pozate seriile. Nu mi-au verificat luminile sau anvelopele.

Partea nasoala a inceput acum, m-am dus la casierie (ITP-ul costa 73 de lei) chiar cand incepea pauza de jumatate de ora, dupa ce au revenit din pauza a cazut curentul, dupa care au avut probleme cu server-ul, bla bla, si a trebuit sa astept inca o ora jumatate dupa acte. In rest, toate bune si frumoase :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-au verificat luminile sau anvelopele.

 

Marti am si eu programare (online), insa imi fac griji pt cauciucul spate care este de 190 (in cartea motocicletei este de 180). De regula nu se uita la anvelope sau i-ai prins tu intr-o pasa buna?

Mesaj completat

Frinele sa va mearga, in rest nu-i intereseaza daca nu faceti si identificare.

 

La anvelope se uita? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marti am si eu programare (online), insa imi fac griji pt cauciucul spate care este de 190 (in cartea motocicletei este de 180). De regula nu se uita la anvelope sau i-ai prins tu intr-o pasa buna?

Mesaj completat

 

 

La anvelope se uita? :laugh:

 

 

si eu am 130 in loc de 120 pe spate. toata chestia e sa ai bun simt.. mie mi se par foarte de treaba si m-am intalnit cu ei de 3 ori pana acum. si mie imi era foarte frica, si m-am dus pregatit in caz ca imi cer o cafea sau nah, dar nu a fost cazul. verificat frane si atat. m-au lasat sa-mi tin echipamentul la ei in hala, sa nu il car dupa mine pe la ghisee. eu zic sa nu te stresezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...