Sari la conținut

Calea catre Dumnezeu


Speedy.K
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu stiu de cate ori trebuie sa mai repet ca avatarul meu, pe care cred ca il am de cand m-am inscris pe forum (aproape 5 ani), nu are nici o legatura cu ce am devenit eu, de curand.

pentru exemplificare, uite un post de acum 2 ani jumatate in care trebuia sa-i raspund altcuiva care avea o problema cu avatarul meu: /index.php?...t&p=1376462

sa-mi schimb avatarul pentru ca unul sau altul are o problema cu el e cam aiurea (daca ar fi fost o creatie proprie poate as fi inteles). eu nu impun cuiva sa-si schimbe avatarul asa ca nu vad de ce altii fac asta.

 

 

nu mi-am predat mintea nici unui imam desi am fost sfatuita sa merg sa vorbesc cu unul. nu ma intereseaza. vreau sa inteleg singura ce vrea dumnezeu de la mine, iar daca n-o sa inteleg cum trebuie o sa-i zic "bai, nene, trebuia sa ma faci mai desteapta!". astaghfirullah!

 

 

 

mai fata, am mai vazut destui ca tine si tipi si tipe ( persoane care datorita unui psihic mai fragil si labil o iau pe alaturi cu drumul si ba se baga intr-o secta, ba se apuca de yoga sau chiar se calugaresc )...daca te maritai cu vreun arab sau turc, atunci mai era cat de cat de inteles...dar daca tu singura ai ales "drumul" asta, ma tem ca in 2-3 ani o sa vorbesti singura pe strada

.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt @Iahid: biblia(vechiul testament) s-a luat dupa scrieri mai vechi sumeriene si babiloniene unde se relateaza unele intamplari ce se regasesc si in vechiul testament. se stie ca evreii s-au inspirat direct de acolo (ca acolo au si trait o perioada )dar sursa inspiratiei este cea mai pura/clara desoperita vreodata (fapt dovedid arheologic)pt ca Sumerul este leaganul civilizatiei.

apoi coranul si alte chestii aparute dupa sunt remake-uri intortocheate si denaturate dupa placul celui care le-a scris. si cum ziceam coranul e inspirat dupa biblie/talmud etc, deci adevarul este si mai mult diluat fiind de mana a 7a.

 

de aceea pariez pe biblie, ca e adevar de mana a doua nu a saptea. capishi?

Mesaj completat

poftim avatar, n-are nici o treaba cu semitii, e un ciob de oala antica

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt @Iahid: biblia(vechiul testament) s-a luat dupa scrieri mai vechi sumeriene si babiloniene unde se relateaza unele intamplari ce se regasesc si in vechiul testament. se stie ca evreii s-au inspirat direct de acolo (ca acolo au si trait o perioada )dar sursa inspiratiei este cea mai pura/clara desoperita vreodata (fapt dovedid arheologic)pt ca Sumerul este leaganul civilizatiei.

apoi coranul si alte chestii aparute dupa sunt remake-uri intortocheate si denaturate dupa placul celui care le-a scris. si cum ziceam coranul e inspirat dupa biblie/talmud etc, deci adevarul este si mai mult diluat fiind de mana a 7a.

 

de aceea pariez pe biblie, ca e adevar de mana a doua nu a saptea. capishi?

Mesaj completat

poftim avatar, n-are nici o treaba cu semitii, e un ciob de oala antica

 

Acum ar mai trebui sa pomenesti si de teoria aia a lui Freud, cum ca Moise nu era evreu ci egiptean :)

 

"Semnul" ala e un motiv arian, era destul de raspandit, chiar si la noi putea fi intalnit in anumite zone, pe vase, oale etc. asta pana la sfarsitul WWII.

In functie de sensul de "rotatie" i se pot face diverse speculatii, mai mult sau mai putin esoterice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ar mai trebui sa pomenesti si de teoria aia a lui Freud, cum ca Moise nu era evreu ci egiptean :)

 

"Semnul" ala e un motiv arian, era destul de raspandit, chiar si la noi putea fi intalnit in anumite zone, pe vase, oale etc. asta pana la sfarsitul WWII.

In functie de sensul de "rotatie" i se pot face diverse speculatii, mai mult sau mai putin esoterice.

 

Ma,ce dracu veniti cu dume din astea ,perle din cacareze de oaie??!!!!!!!! Este un simbol vechi de cand lumea...punct

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma,ce dracu veniti cu dume din astea ,perle din cacareze de oaie??!!!!!!!! Este un simbol vechi de cand lumea...punct

 

 

 

 

Io cred ca v ati pierdut pe stradutele pustii si intunecate ale vietii ....sau ale gandurilor :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acele simboluri aveau o noima la cei care le-au folosit. Si crestinii foloseau un peste stilizat pe vremea cand erau o societate secreta prin catacombele Romei, inainte sa devina o institutie represiva si spalatoare de creiere. Zvastica a fost un simbol si mai vechi cu o semnificatie cu totul diferita de cea nazista - faptul ca in multe tari e interzisa e o dovada a idioteniei "corectitudinii politice" si a inculturii celor care au dat astfel de legi absurde. Mai departe, simbolurile unor grupuri sau ideologii demult disparute nu mai inseamna azi decat o curiozitate istorica - le folosim doar ca sa iesim in evidenta sau sa "ne dam smecheri" pe forum. Serios, mai crede careva ca daca desenezi un semn pe o casa - sau wherever... - chestia aia are puteri magice? Poate ca da, avand in vedere ca sunt oameni care se mai duc la mama Omida. Dar cum ramane cu religia, care dezavueaza astfel de practici? Majoritatea sunt si crestini simultan, deci? Ciudat este creierul multora, cum "titubeaza" el printre bullshit-uri... Un argument in plus pentru o curatenie generala pe harddisk-uri... Suntem in mileniul III, copii, gata si cu Moise, si cu Mohamed, cu Buda sau Jim Jones; hai sa mai evoluam un pic, ce ziceti? Si tu, Fannyflint, din banca a doua...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem in mileniul III, copii, gata si cu Moise, si cu Mohamed, cu Buda sau Jim Jones; hai sa mai evoluam un pic, ce ziceti? Si tu, Fannyflint, din banca a doua...

 

Poti fi totusi de acord,ca fiecare om e liber sa creada in ce vrea si mai ales in cine vrea ?

 

Chiar nu inteleg insistenta unora,care altfel se vor a fi perceputi ca deschisi la minte,de ai aduce pe calea cea buna (a se intelege ..calea ateismului ) pe cei ce in naivitatea sau prostia lor (credeti voi..) au ales o alta cale..

Am mai spus undeva,daca cineva pleaca de la premiza ca un credincios e automat si idiot,se cam inseala...

Daca au ales totusi o cale care nu duce nicaieri,mai devreme sau mai tarziu vor intelege (..sau nu..)

Cred totusi ca e dreptul lor sa experimenteze,experienta aceasta fiind infinit mai folositoare decat parera mea,a ta ,a altuia..

 

Eu unul am tot respectul pentru Fannyflint,din banca a doua...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ancalagon

vad ca te deranjeaza avatarul meu, bine ca nu te-a deranjat a lu' fanny ca si crucea e simbol vechi de cand lumea. dar bineinteles ca fiind batjocorit adica anticrestin iti convine, ca se muleaza mai bine pe ateismul tau

 

nu ma intereseaza ce crezi tu in cine nu crezi tu, n-am incercat sa te crestinez si nu-mi convine ca cineva sa vina pe un forum moto , intr-o tara crestina, sa ma ia pe mine cu allah/buddha/ganesha etc ba mai mult sa imi zica in fatza ca religia mea e cacao , ca-si baga piciorul in cruce si ca alta cale decat islamul nu exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa venerezi (?) crucea pe care a fost rastignit hristos inseamna a venera obiectul torturii, a fi fericit ca iisus a fost omorat (bineinteles, altfel pacatele noastre nu ar putea fi iertate, noi nu am mai capata viata vesnica). deci venerati cate cruci vreti, don't make me do it!

 

Atunci comenteaza imaginile astea.....

 

P.S Inainte sa fiti fanatici, puneti mana pe sapun si mai spalati-va.........nu e o metafora, stiu ce spun ! Unchiul meu a avut in doua randuri apartamentul inchiriat la 2 familii de arabi.......traiti in jeg mah, numai eu stiu ce am strans dupa ei....

 

o sa citesc pagina aia cand o sa am timp...

se pare ca trebuie sa repet in fiecare post... NU TOTI ARABII SUNT MUSULMANI SI NU TOTI MUSULMANII SUNT ARABI.

zi-mi si mie ce ai strans dupa arabii aia...

oricum, un musulman care-si practica religia trebuie sa se roage de 5 ori pe zi... si inainte de fiecare rugaciune trebuie sa se spele. asa ca... or trai arabii in jeg, dar daca-s musulmani, ei sunt curati! curatenia e parte din credinta.

vorbim de arabi cand aud nenumarate cazuri de colege care au COLEGE de apartament, romance, nu araboaice, nu moldovence de peste prut, nu orice alta natie, care nu-s in stare sa-si spele vasele din care au mancat, nu sunt in stare sa dea cu aspiratorul sau sa-si spele cada dupa ce fac baie. si vorbim de arabi? mai mai mai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te obliga nimeni sa venerezi nimic, btw, crucea e un simbol nu obiect de veneratie

doar nu veni cu cruci pocite ca sa-mi arati mie calea catre islam

 

"venerez" ce au venerat si stramosii mei care s-au luptat cu turcii ca sa nu fim musulmani noi si juma de europa

tzara e crestina de aproape 2000 de ani si daca brancovenii nu si-au plecat capul in fatza musulmanilor platind cu viata eu de ce as face asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma umfla risu... "crucea e simbol nu obiect de veneratie"... glumesti nu? sau nu intelegi ce spui?

 

Va inchinati la cruci... va desenati cruci pe corp... va aparati de muste cu miscari in forma de cruce... pupati crucea... va crizati cind cineva va ia crucea'n p... cautati ca termitele "lemnu" din care a fost facutca crucea lu peste prajit ca sa o mozoliti si sa o puneti in sticla sa va aduca noroc. Ce mai vrei mai mult de atit?

 

Prefacatoria aia cu domle... noi nu ne inclinam la chip cioplit e dezgustatoare. Ba da. De aia aveti troite si cruci cu isus ala pe ele. Sint facute din lemn si va zvircoliti la fel ca maimutele alea de prin nusce tara araba (si musulmana Fannyflint las-o jos ca macane) care isi dau cu cutitu in cap ca sa le aduca noroc alah... la fel, va dati cu capu de cruce ca sa va poarte de grija voua si sa aduca napasta "dushmanilor". Plini de ipocrizie pina va curge pe urechi sinteti... "noi nu ne inchinam la chip cioplit... e simbol domle... e chip vopsit domle"... ce analfabeti...

 

btw... si arabo-musulmanii sint in aceeasi galeata infecta. Astia se cred mai breji... gen fariseii aia crestini "de rit vechi" (da, din care ma trag 50%) care postesc si lunea ca sa o aibe mai lunga pe lumea ailalta... arabii au inteles ca a vopsi icoane e aceeasi porcarie cu a ciopli chipuri in lemn... dar au ajuns repede (ca deh... oameni mizerabili ca si conditie si ei ca si ceilalti... "jivine slabe" care tre sa pupe ceva sa le poarte noroc)... la aceasi "Marie"... ei vopsesc litere pe pancarde si se inchina la ele... evident...au ceeasi pretentie ipocrita... "Sint simboluri nene... nu ne inchinam la ele"... Yeah... right!

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu una m-am saturat sa-ti zic ca avatarul meu n-are nici o legatura cu islamul. e clar ca nu intelegi nimic asa ca o sa dau ignore user

doar pentru ca venerezi ce au venerat cei dinaintea ta nu inseamna ca venerezi ceea ce trebuie. nu le-a zis iisus hristos sa pupe cruci in biserici si ei totusi o fac. de ce? cine le-a dat voie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

o sa citesc pagina aia cand o sa am timp...

NU TOTI ARABII SUNT MUSULMANI SI NU TOTI MUSULMANII SUNT ARABI.

 

 

Sunt sigur ca ai citit tot articolul, dar nu asta te-am rugat ! Ideea era sa COMENTEZI anumite poze/imagini si cum le poti descrie din punctul tau de vedere. Atat.

 

NU TOTI MUSULMANII SUNT TERORISTI, DAR MAJORITATEA TERORISTILOR SUNT MUSULMANI. :)

 

 

Eu unul, ma voi opri aici, e ca si cand eu iti arat un copac si tu spui ca e un hipopotam......in poze nu sunt musulmani tinand intr-o mana Coranul si in alta mana un cutit/ automat, sunt doar niste credinciosi catolici si in mare parte, sunt niste trucaje ordinare......rusine Dinu Patriciu :)

post-41420-1296388969_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ete aci de cine vorbeam...

 

 

si citez din info-ul filmuletului:

 

THIS VIDEO IS HERE TO SHARE WITH YOU A MOMENT OF SPIRITUAL AND RELIGIOUS DEVOTION FOR SOME

 

 

:) "spiritual"

 

si mai sint papistasi care inca pretind ca omu nu se trage din maimuta... Bah... Darwin nu asta a zis... da' tre sa recunoastem ca unii chiar din maimute se trag. :)

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doar pentru ca venerezi ce au venerat cei dinaintea ta nu inseamna ca venerezi ceea ce trebuie. nu le-a zis iisus hristos sa pupe cruci in biserici si ei totusi o fac. de ce? cine le-a dat voie?

 

Si ai deschis tu topic sa ne spui ce si cum?!Sau cum e?Din partea mea pot sa iti pui la avatar fotografia unui gainat,dar cu avatarul asta nu faci altceva decat sa provoci scandal.

 

Pofta buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai voie sa crezi ce vrei dar iti zic ca nu am citit.

am crezut ca mi-ai zis sa comentez ce scrie acolo, intr-adevar m-ai pus sa comentez doar pozele. avand in vedere ca pozele sunt puse ca sa exemplifice niste texte trebuie sa citesc textul. altfel intr-adevar pot sa zic ca in pozele cu coranul si arme pot sa nu fie musulmani. si chiar daca sunt nu inseamna ca sunt reprezentativi pentru lumea musulmana.

 

prima poza, in care sunt pancarte cu "butcher those who mock islam"... "luptati pe calea lui allah impotriva acelora care se lupta cu voi dar nu incepeti voi lupta caci allah nu-i iubeste pe cei care incep lupte!" (2:190)

 

am sa comentez ceva ce scrie sub pictura cu femeile dezbracate: "Under Islamic law, a man may divorce his wife at his choosing. If he does this twice, then wishes to remarry her, she must first have sex with another man. Men are exempt from such degradations." ca sa vezi cat de TRUE e ceea ce poti citi acolo. de fapt, coranul spune ca "daca divorteaza de ea, ea nu-i mai este ingaduita apoi decat dupa ce ea se casatoreste cu un alt barbat. iar daca acesta divorteaza de ea, nu mai este nici un pacat sa revina iarasi la viata in comun, daca ei cred ca pot sa implineasca poruncile lui allah. acestea sunt poruncile lui allah, pe care le face invederate pentru oamenii ce pricep" (2:230)

sa te casatoresti cu cineva nu inseamna neaparat sa te culci cu persoana respectiva. oricum ar fi, dumnezeu nu zice ca ea trebuie sa si-o traga cu altcineva ci ca trebuie sa se casatoreasca (ceea ce in nici o parte a lumii nu cred ca este o "degradare morala" sau de orice alt fel)

 

poza cu femeia, mai mare: http://ecx.images-amazon.com/images/I/51WJ...MDL._SS500_.jpg (daca ti se par alea maini de femeie atunci intr-adevar poza e reala, nu fake)

 

restul data viitoare.

Mesaj completat

Si ai deschis tu topic sa ne spui ce si cum?!Sau cum e?Din partea mea pot sa iti pui la avatar fotografia unui gainat,dar cu avatarul asta nu faci altceva decat sa provoci scandal.

 

Pofta buna!

 

sick and tired of ppl like you

Editat de fannyflint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io nu inteleg ce cauta tipa pe forumul asta? Aici sunt numai motociclisti si ( in cel mai rau caz, "simpatizanti" ). E iarna inca, ne plictisim si ne mai aberam pe aici, dar intre noi. Dreptcredincioasa asta e ca o iehovista care iti suna la usa sa te reguleze la cap cu o religie care, pana la urma, e copie adaptata a celor 2 mari religii monoteiste anterioare. Si ca sa prinda mai bine, profetul a supralicitat: in Rai o sa fie super, femei si distractie cat cuprinde, daca faceti ce va zic io si muriti ca prostii, direct acolo ajungeti, etc etc. Si ca o religie pacifista ce e, a fost impusa cu sabia. Ieri am vazut 2 tipe prin mall, acoperite. una avea numai capul, cealalta ara acoperita complet cu un sal verde, numai ochii i se vedeau. Bai, mie nu imi convine ca in tara mea sa umble astea ca ninja prin locuri publice si daca nu le convine lor, nu au decat sa stea acasa la ele.Ipocritii lor de barbati le terorizeaza, in timp ce umbla cu limba scoasa dupa romance ( care au si ele meritul lor, da' nu ne putem supara pe asta :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Calea catre Dumnezeu

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...