Sari la conținut

Mersul fara carene


JCDenton
 Share

Postări Recomandate

Inca e iarna, asa ca am cautat niste informatii pe forumuri straine referitoare la subiect, dar nu am gasit ceva mai concret.

 

Cam ce se poate intampla mergand fara carene cu o motocicleta gandita cu carene (nu semicarene)? Nu ma refer la blana pe autostrada ci la mers normal prin oras sau DN-uri.

 

Sunt componente vulnerabile expuse in cazul baltilor, prafului, etc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 77
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu stiu la motociclete cum e dar la avioane va pot spune ca daca demontezi carenajul de pe un motor (racit cu lichid de racire) temperatura motorului creste mai repede si caldura se va disipa in functie de curentii de aer adica peste parbriz/cabluri/alte elemente pe unde in mod normal ea nu se disipa.

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si nu mai bine repari dupa (in caz ca ai cazut) carena cu fibra pe spate un pic, decat sa spargi vreun vas de expansiune sau vreun capac? :)

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e mai simplu sa iti iei niste crash-paduri babane, in cazul asta?? (daca tot nu te intereseaza cum arata).

De intamplat, nu are ce sa ti se imtample, evetual vre-un baietel de 5-7 ani poate sa se pise in vasul de expansiune.

Prin definitie street-fighterurile sunt SS-uri fara carene (conditie necesara,nu si suficienta :) )

Streetfighter_2007-09-09a.jpg

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu chiar, bine aici depinde si de gusturi, SS-urile au in general cadrul mai mare, butucanos, pe cand majoritatea nakedurilor (vazute de mine) au cadrul format din cateva bare. Cadru care il ascunzi mai usor daca ii dai un negru mat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa mergi fara carene doar sa le protejezi e mai complicat decat sa platesti o lipitura / vopsire din cand in cand... de obicei farul e in carena si semnalele prinse de ea - prea mult de munca sa le inlocuiesti si mai si costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se intampla nimic.Am avut ghinionul sa ma lase cineva fara o carena intreaga si...am mers asa luni de zile.Nu e nici o diferenta..ba chiar mi se parea ca merge mai tare fara carene:))Si intr-un fel era interesant sa ma uit la toate cablurile si furtunasele si firele cum atarna in vant..ii dadea un aer mai..apocaliptic:)).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi tu vrei sa lasi plasticul mare din fata, cel cu farul nu? Sau ii pui provizoriu vreun far? Doar cu plasticul ala mare, arata ca un peste de-ala, doar capul si restul oase :) Cel putin...asa arata a mea acuma :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu la motociclete cum e dar la avioane va pot spune ca daca demontezi carenajul de pe un motor (racit cu lichid de racire) temperatura motorului creste mai repede si caldura se va disipa in functie de curentii de aer adica peste parbriz/cabluri/alte elemente pe unde in mod normal ea nu se disipa.

e tare compartia cu avionul ,oare daca dai jos si aripile ce se intampla? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa se intamplet, nu se intampla nimic, la viteze mari ai sa simti oarece vant si mai e factorul estetic(fiind gandita cu carene daca le dai jos or sa se vada toate firele si furtunasele de pe acolo) in rest nimic.

ÂŞi eu am mers fără carene o perioadă pentru că a dat unu` cu motorul tare în spate Âşi mi-a agățat o carenă în tobă. :) Acum am trecut pe naked să luptăm de la egal :)

 

Singura chestie nasoală a fost că după ce am montat carenele suna altfel motorul, deh 2t.

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am auzit ca daca nu ai carene, nu intra destul aer asa cum ar trebui si creste presiunea de ulei in baia radiatorului , uleiul se precipita si va umezi iremediabil chiulasa.

Unei tipe ia căzut relanteul în baie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am auzit ca daca nu ai carene, nu intra destul aer asa cum ar trebui si creste presiunea de ulei in baia radiatorului , uleiul se precipita si va umezi iremediabil chiulasa.

 

:)

 

Eu cand ies cu al meu pe forestiere dau carena jos sa nu o sparg. Am prostul obicei sa-l scap tot scap, fiind mare si greu.

 

179413_134168186646105_100001587732724_228782_7917843_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

carenajul in afara de aerodinamicitate si design nu ajuta la mare lucru. daca mergi prin oras nu ii simti lipsa, ba chiat tind sa cred ca o sa ai o racire mai buna. in general SF- urile sunt proiecte personale in mare parte si fiecare si-l construieste dupa buget si idei. au ceva pasiune investita in ele motoretele alea fata de un SS clasic, doar pentru ca ai muncit si ai demontat carenajul inseamna ca esti pasionat de utilajul acela nu l-ai cumparat asa ca sa fi la moda.

 

cat despre partea cu tavaleala... la 5 la ora o sa te salveze carenajul si nu o sa iti spargi capacele(daca esti norocos) la 50 km/h o sa se faca pilaf si nu o sa mai ai ce recupera din el. un carenaj reparat cu fibra de sticla va da vibratii suparatoare le viteze mari (200+) si cred ca va afecta serios dinamica motoretei in cazul unei utilizari la adevarata valoare.

 

sa ma corecteze raceri daca gresesc!

 

PS: am zis racerii nu alergatorii de autostrada :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...