Sari la conținut

Croatia - Muntenegru - Serbia 2011


22iulian
 Share

Postări Recomandate

Salut prieteni ,

 

Vreau sa planific in detaliu o tura Romania -Croatia -Muntenegru -Serbia

Deocamdata stiu doar cateva puncte principale de interes:

Ziua 1: Ploiesti -Targoviste -Pitesti -Rm.Valcea -Brezoi -Voineasa -Petrosani -Hateg -Caransebes-Lugoj -Timisoara ,...540 km

Ziua 2: Timisoara -Belgrad -Zagreb -Opatija...vreo 780 de km..multi insa pe autostrazi...

Ziua 3: dedicata Peninsulei Istria -Rovinj -Pola -apoi urmarit coasta pana spre Zadar...neaparat de estimat timp alocat parcului national Plitvice (n-am detalii)

Ziua 4: Zadar -Dubrovnik -Kotor vreo 450 de km

Ziua 5:Kotor-Budva -Podgorica....si apoi spre casa..probabil tot prin Belgrad (?)

 

Mi-a prinde bine recomandari din experientele voastre in regiune.

Ce trebuie evitat ?...Ce nu trebuie ratat ?

 

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce trebuie evitat ?

 

Eu as evita sa fac aceeasi greseala pe care multi o fac: sa vrei sa vezi atat de mult intr-un timp atat de scurt. :laugh:

Cheltuiala, timpul, oboseala, riscul etc prea mari pt. cat apuci sa vezi (mai bine zis sa bifezi) in 5 zile.

 

Din lista aia eu am fost doar la Poola si la Rovinj; prima nu m-a impresionat :) dar Rovinj mi s-a parut absolut deosebit motiv pt care probabil voi merge iar in iunie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut prieteni ,

 

Vreau sa planific in detaliu o tura Romania -Croatia -Muntenegru -Serbia

Deocamdata stiu doar cateva puncte principale de interes:

Ziua 1: Ploiesti -Targoviste -Pitesti -Rm.Valcea -Brezoi -Voineasa -Petrosani -Hateg -Caransebes-Lugoj -Timisoara ,...540 km

Ziua 2: Timisoara -Belgrad -Zagreb -Opatija...vreo 780 de km..multi insa pe autostrazi...

Ziua 3: dedicata Peninsulei Istria -Rovinj -Pola -apoi urmarit coasta pana spre Zadar...neaparat de estimat timp alocat parcului national Plitvice (n-am detalii)

Ziua 4: Zadar -Dubrovnik -Kotor vreo 450 de km

Ziua 5:Kotor-Budva -Podgorica....si apoi spre casa..probabil tot prin Belgrad (?)

 

Mi-a prinde bine recomandari din experientele voastre in regiune.

Ce trebuie evitat ?...Ce nu trebuie ratat ?

 

Multumesc !

 

In primul rand, de evitat MILITIA de la sarbi! Sunt de groaza. Mare atentie la regulile de circulatie, depasiri de masini si depasiri ale vitezei legale. Daca te prind cu astfel de probleme, te cam costa si e plin de ei pe soselele circulate, apar de unde nu te astepti.

 

La Croati platesti orice, autostrada, poduri si tunele mai lungi, etc..

Pentru Plitvite, trebuie alocat aprox 1/2 zi.

 

Un traseu frumos ar fi Timisoara - Rjeka pe autostrada, iar apoi pana la Dubrovnik pe soseaua ce merge pe malul marii. Soseaua e perfecta, peisajul fain, totul e sa nu te saturi de prea multe curbe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Muntenegru trebuie sa ai grija la radare. Sunt multe si nu te prea iarta. In sensul ca trebuie sa dai ceva spaga (10-15 EUR). Drumurile sunt OK dar sunt multe restrictii de viteza.

 

Ziua 5 cel putin mi se pare cam mult mai ales daca vrei sa ajungi in Bucuresti. De la Kotor la Bucuresti sunt peste 1000 de km cu autostrada numai la noi. Asta daca nu vrei sa ocolesti prin Belgrad.

 

Parerea mea: alege o tara si multumeste-te cu atat. 5 zile se pot dovedi insuficiente si doar pentru Muntenegru. BUDVA, BAR, KOTOR, HERCEG NOVI, ULCINJ sunt numai orasele pe care poti sa le vezi. Plus in general litoralul si parcuri nationale prin munti, Skadar Lake, Durmitor etc.

 

Orice ai alege, drum bun.

Mesaj completat

In Muntenegru trebuie sa ai grija la radare. Sunt multe si nu te prea iarta. In sensul ca trebuie sa dai ceva spaga (10-15 EUR). Drumurile sunt OK dar sunt multe restrictii de viteza.

 

Ziua 5 cel putin mi se pare cam mult mai ales daca vrei sa ajungi in Bucuresti. De la Kotor la Bucuresti sunt peste 1000 de km cu autostrada numai la noi. Asta daca nu vrei sa ocolesti prin Belgrad.

 

Parerea mea: alege o tara si multumeste-te cu atat. 5 zile se pot dovedi insuficiente si doar pentru Muntenegru. BUDVA, BAR, KOTOR, HERCEG NOVI, ULCINJ sunt numai orasele pe care poti sa le vezi. Plus in general litoralul si parcuri nationale prin munti, Skadar Lake, Durmitor etc.

 

Orice ai alege, drum bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam concentrata tura, e mai mult alergat decat vizitat.

O jumatate de zi la Plitvice echivaleaza cu cumpararea unor vederi si cam atat :laugh:

Zona merita (datorita peisajelor) si trebuie (datorita infrastructurii - nu exista autostrada, serpentine multe, treceri de frontiera multe) sa aiba alocata o perioada de timp mai mare.

Eu am facut Bucuresti-Dubrovnik-Bucuresti mers aproape non stop asta vara cu o duba pe cel mai scurt drum plecand Vineri seara pe la 20.00 si ajungand inapoi Luni dimineata pe la 03.00.

Singurele opriri au fost doua ore pe partea sarbeasca a Dunarii pentru un plin de motorina cu peripetii, o ora in Dubrovnik sa incarc mobra in duba si o noapte de dormit intre Mostar si Sarajevo - deci cam 20 de ore pentru ajuns acolo, inca 20 pentru intors.

Recomand drumurile Cacak-Dubrovnik prin Bosnia si Cetinje-Kotor, parca sunt proiectate de cineva cu Parkinson.

Atentie ca la sarbi la peste 50Km/h fata de limita legala se lasa cu puscarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la croati am intrat in radar pe autostrada cu 198km/h (cu masina) si m-a costat 1000 kuna (aprox 150 eur ) amenda, nu stau la discutii.te scoate de pe autostrada in cea mai apropiata parcare si platesti direct.am vrut sa ma targuiesc, ca romanu', si mi-a spus ca platesc sau "go to jail " !

drumuri extrabune in croatia, si frumos

si eu vreau sa plec intr-acolo, 9 zile, la sfarsitul lunii mai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, de evitat MILITIA de la sarbi! Sunt de groaza.
In Muntenegru trebuie sa ai grija la radare. Sunt multe si nu te prea iarta.

Am tranzitat in ultimii 3 ani de 5 ori Serbia si de 3 ori Muntenegru... n-am avut nici o problema cu politia (in sensul ca nu am fost oprit) si nici nu am vazut asa de multe echipaje; in orice caz nu mai multe decat la noi. Asta in conditiile in care nu am mers mai deloc in limite, dar nici nu am sarit calul.

 

Atentie ca la sarbi la peste 50Km/h fata de limita legala se lasa cu puscarie.

50 Km/h doar in anumite situatii!

http://www.mae.ro/en/node/4172

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu iesi din tara pe la Pitesti-Craiova-Turnu Severin, apoi mergi pe malul Dunarii prin Serbia. E f frumos si drumul bun. Si ajungi la Belgrad. E mult mai scurt ca pe Timisoara e drum de o zi (a fost si Dayana acum 2 ani). In 8-9 ore esti la Belgrad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum a mai spus cineva pe aici, e cam putin 5 zile, pentru ca sunt f multe locuri de vizitat. Noi am mers anul trecut in vara, dar am plect prin Bulgaria. Cel mai mult am stat in Muntenegru. In Croatia am stat doar o zi ca erau cam piperate preturile. Toata aventura a durat la noi vreo trei saptamani si cam 600 e de persoana. Oricum e un traseu pe care se merita sa-l faci, peisaje superbe, drumurile cu niste curbe de vis. Cu politia n-am avut probleme.

Bafta! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt din Timisoara, asa ca sarbii fiind aproape am mai mers pe la ei. In 70% din cazuri, nu am scapat fara amenda. Prea multe restrictii de viteza de 20-30-40km/h in orase si pe afara trebuie sa mergi cu 80km/h + alte restrictii de 60 - 70km/h.

Ultima amenda am luat-o anul trecut in septembrie, cand ma intorceam de la croati. Era coloana de masini si ne deplasam cu 30 - 40km/h. Toata lumea depasea, numai eu stateam linistit ca eram patit. Pana cand m-am hotarat sa depasesc si eu. Am inceput depasirea pe linie discontinua, am depasit vreo 3 masini si am revenit pe banda mea pe linie continua. Imediat a aparut din spate un Mercedes Cobra de prin anii 80, cu doi politisti in el, care m-au oprit si mi-au cerut 50.000 de dinari amenda (500 euro). Nu mi-a venit sa cred. Amenda era pentru:

- depasire pe linie continua (ok, desi depasirea am inceput-o pe discontinua);

- pentru ca am depasit mai mult de o masina (asta nu am stiut ca e interzis);

- pentru ca am fortat traficul (nu am inteles in ce fel).

Dupa jumatate de ora de negocieri, am scapat cu 100 euro la negru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
De ce nu iesi din tara pe la Pitesti-Craiova-Turnu Severin, apoi mergi pe malul Dunarii prin Serbia. E f frumos si drumul bun. Si ajungi la Belgrad. E mult mai scurt ca pe Timisoara e drum de o zi (a fost si Dayana acum 2 ani). In 8-9 ore esti la Belgrad

Miai luat vorba din gura!

Cum intri la sarbi, ai de mers pe clisura Dunarii cam 80 km, numai viraje dementiale, peisaje de vis, muntele in stanga si Dunarea in dreapta.

Drum liber si aproape pustiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Miai luat vorba din gura!

Cum intri la sarbi, ai de mers pe clisura Dunarii cam 80 km, numai viraje dementiale, peisaje de vis, muntele in stanga si Dunarea in dreapta.

Drum liber si aproape pustiu.

si asfaltul ,cum e? e bun? se poate merge tare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Scuze pentru lipsa cratimei din deschidere, tastatura este de vina..

Drumul este foarte bun, cel putin pe cei 90/100 km de pe clisura de la ei.

In general drumurile sunt ca la noi, doua benzi cu mici deniveleri uneori, dar fara gropi.

Foarte important este faptul ca sunt foarte putine masini, razboiul prin care au trecut a lasat urme, ai sa vezi foarte multe Golf 1, 2, Yugo si Lada.

Drumul ala este special facut pentru moto.

Eu am fost asta vara in Croatia cu masina si visam la motor..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai deschis topicul si dupa care ai disparut, mai bine vii cu noi in Turcia si-ti explicam acolo cum trebuie sa-ti ti echilibrul, sa tii ghidonul, sa eviti politia si gropile!

Prietene, te asteptam la o intalnire de acomodare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai deschis topicul si dupa care ai disparut, mai bine vii cu noi in Turcia si-ti explicam acolo cum trebuie sa-ti ti echilibrul, sa tii ghidonul, sa eviti politia si gropile!

Prietene, te asteptam la o intalnire de acomodare.

 

Vin bre si in Turcia..da' nu stiu daca vrea frate-tu sa ma primeasca in grup...ca cica stric gasca ....

 

Cand plecati in Turcia ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai stiu pe unde am mers ,

dar am plecat de la dubrovnik pe la 11.00 , si seara ( noaptea pe la 2.00 ) am ajuns la drobeta ,

am mers prin bosnia - prin munti si serbia - pe malu dunarii la final

foarte frumos , dealtfel

 

noua anu trecut ne-a dat rest la radar in bosnia , i-am dat 50 euro si mi-a dat rest 30 euro ... ca cica era prea mult ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
nu mai stiu pe unde am mers ,

dar am plecat de la dubrovnik pe la 11.00 , si seara ( noaptea pe la 2.00 ) am ajuns la drobeta ,

am mers prin bosnia - prin munti si serbia - pe malu dunarii la final

foarte frumos , dealtfel

 

noua anu trecut ne-a dat rest la radar in bosnia , i-am dat 50 euro si mi-a dat rest 30 euro ... ca cica era prea mult ...

 

 

ummmm... este putin imposibil sa faci 3h Dubrovnik - Drobeta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, ma intereseaza si pe mine o tura cu acceasi destinatie, pe la jumatatea lunii mai pentru ca ajung la Herculane pentru o saptamina si apoi voiam sa vad si respectiva zona. Daca crezi ca ne putem planifica iesirea impreuna suna-ma, 0723409772, toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut prieteni ,

 

Vreau sa planific in detaliu o tura Romania -Croatia -Muntenegru -Serbia

Deocamdata stiu doar cateva puncte principale de interes:

Ziua 1: Ploiesti -Targoviste -Pitesti -Rm.Valcea -Brezoi -Voineasa -Petrosani -Hateg -Caransebes-Lugoj -Timisoara ,...540 km

Ziua 2: Timisoara -Belgrad -Zagreb -Opatija...vreo 780 de km..multi insa pe autostrazi...

Ziua 3: dedicata Peninsulei Istria -Rovinj -Pola -apoi urmarit coasta pana spre Zadar...neaparat de estimat timp alocat parcului national Plitvice (n-am detalii)

Ziua 4: Zadar -Dubrovnik -Kotor vreo 450 de km

Ziua 5:Kotor-Budva -Podgorica....si apoi spre casa..probabil tot prin Belgrad (?)

 

Mi-a prinde bine recomandari din experientele voastre in regiune.

Ce trebuie evitat ?...Ce nu trebuie ratat ?

 

Multumesc !

 

Tu esti prea pe fuga, iti spun ca daca te vei grabi si vei pierde foarte multe lucruri pe care nu le vezi sau in viteza pentru ca vrei sa le bifezi. De exemplu Plitvice este de vazut si vizitat cel putin o zi, asta daca nu stai pe o mobra si filmezi totul fara sa simti ceva. 780km intr-o zi sunt foarte multi si e posibil sa mai dai si erori, Doamne fereste sa se puna astfel prbl pentru ca nu stiu cat si cum te vor ajuta mai ales cei din partea sarba. Coasta din Croatia este de a dreptul dementiala si te poti opri oricand pe mal sa faci un popas linistitor cu baie si plaja la sticla unei beri reci. Ai grija la preturi!!! Sunt foarte mari mai ales in Croatia.

Excursia asta imi miroase a cursa motogp si nu inteleg de ce o faci in graba. Daca vrei sa te dai cu viteza in care ai calculat excursia ar fi bine sa te duci pe un circuit in Ungaria sau Grecia.

 

Recalculeaza te cu timpul si bucura-te de calatorie.

 

 

si asfaltul ,cum e? e bun? se poate merge tare?

 

Pe partea sarbeasca a dunarii se merge in liniste fara prbl. Sunt putine masini iar drumul este bun, pe unele portiuni mai sunt denivelari, dar drumul e mai bun decat pe Cheia (ca sa-ti faci o idee).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...