Sari la conținut

Caponord Rally Raid


floreaandrei
 Share

Postări Recomandate

Am tot amanat... sa postez , sa nu postez... dar de cand am luat Capo am zis ca trebuie sa impart si cu restul lumii experientele mele moto...

 

Am inceput cu un Monster 620 (2004) pentru ca na' e de incepator :laugh: ...

....apoi am trecut la Monster S4R ( 2004) pentru ca aveam dorinta de viteza, cuplu si un pic de "fite" :laugh: putini carora sa le placa modelul asta..

... apoi am vrut sport touring sa plec cu iubita in tari straine :D si am ales VFR 800 (2002, btw este la vanzare)

.... si de 2 saptamani am trecut la enduro touring , Aprilia Caponord pentru ca vreau sa le impac pe toate... touring cu iubita, offroad din cand in cand, si nevoia de viteza , o lasam mai la urma... daca vrem sa ne potolim mergem pe circuit!!!...

 

In rest las pozele sa vorbeasca de la sine si revin cu detalii conform topicului despre Capo... sa am si timp sa o calaresc... o am de 2 sapt si am iesit doar de 2 ori :laugh: ... la prima strigare este de bine... Inalta, suspensii la locul lor, frane excelente...simt ca sunt pe o motocicleta de "oameni mari".... astept iesirea aia de 1000km intr-o zi :D

 

Voi reveni cu detalii dupa ce am timp sa o calaresc suficient... La cerere bineinteles si pareri despre celelalte modele pe care le-am detinut.

 

 

Va salut,

 

Andrei

post-20029-1300295825_thumb.jpg

post-20029-1300295836_thumb.jpg

post-20029-1300295872_thumb.jpg

post-20029-1300295888_thumb.jpg

post-20029-1300295910_thumb.jpg

post-20029-1300295935_thumb.jpg

post-20029-1300295964_thumb.jpg

post-20029-1300295978_thumb.jpg

post-20029-1300296053_thumb.jpg

post-20029-1300296659_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumos caponordul...inainte sa-mi iau vstrom-ul ma batea un gand pentru caponord...dar nu dupa rally raid ca era mai scump dar mai frumos :laugh:

 

ceva impresii despre caponord?

 

p.s. sa te bucurii de ea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumos caponordul...inainte sa-mi iau vstrom-ul ma batea un gand pentru caponord...dar nu dupa rally raid ca era mai scump dar mai frumos :D

 

ceva impresii despre caponord?

 

p.s. sa te bucurii de ea!

 

 

Impresiii bune la prima vedere...sper sa fie asa si dupa mai multe mii de km... ii pregatesc cva frumos pentru la vara, 7 sau 8000 in 14 zile :P ...

Este ok, se poate si mai bine dar iti da o senzatie de siguranta cand esti pe ea... esti sus... motorul trage ok... la 130 - 140 km zici ca zbori... nu vibreaza si totul este unde trebuie sa fie... Nu am iesit decat de 2 ori cu ea pana acum... tre' sa ajung sa o iau de la garaj de la bunici si sa o inmatriculez...sper sa reusesc pana la sf saptamanii... si apoi bineinteles revizia de primavara...

 

Revin :laugh:

 

Andrei

Mesaj completat

misto tobele la S4R :laugh: cred ca au costat un sac de bani! superbe motocicletele :laugh:

 

 

:D dap, intr-adevar... tobele erau intr-un mare fel... asa am cumparat motocicleta... nu le-am luat separat, nu cred ca as fi dat atatia bani doar pe tobe... erau un pic peste 1000 de euro... pacat ca baiatul care a cumparat-o a picat cu ea si i-a stricat destul de rau una dintre tobe....

 

In rest... motocicleta era excelenta.... daca vreodata voi avea bani sa imi permit ce imi doresc primul lucru va fi un S4R Testastretta.... :D

 

Andrei

Mesaj completat

Felicitari si sa o stapanesti sanatos!

 

Si pune mai multe fotografii cu Capo, ca doar e topicul ei, nu?

 

 

Multumesc,

 

O sa pun.. doar sa am timp sa o "pozez"...

 

Te salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut pe un forum de motociclisti (italieni) vorbindu-se de Caponord. Unu zicea ca a facut aproape 100.000 km, si i-au dat alti doi reply cum ca ar fi ajuns la .. 150.000 :laugh: . Se pare ca este o motocicleta foarte durabila, sa o stapenesti sanatos !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum am spus si pe topic-ul dedicat Aprilia Caponord: sa o stapanesti sanatos si felicitari pt achizitie. Culmea este, ca am vrut intr-un moment sa fac drumul invers adica sa schimb Caponordul pe un VFR. Poate intr-un mesaj PM sa-mi spui care sunt diferentele notabile intre cele 2 (asta bineinteles, dupa ce mai strangi impresii despre noua achizitie) :laugh: . Sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.

Mesaj completat

Asa cum am spus si pe topic-ul dedicat Aprilia Caponord: sa o stapanesti sanatos si felicitari pt achizitie. Culmea este, ca am vrut intr-un moment sa fac drumul invers adica sa schimb Caponordul pe un VFR. Poate intr-un mesaj PM sa-mi spui care sunt diferentele notabile intre cele 2 (asta bineinteles, dupa ce mai strangi impresii despre noua achizitie) ;) . Sa auzim de bine!

 

Salut,

 

Din start iti pot spune care este diferenta majora... Pozitia in sa... Eu am 1.88 ... pe vfr stau oarecum cu genunchii iesiti, nu foarte deranjant la 200-300km pe zi dar cand vrei sa faci 700-800 te cam rupe.

Alta diferenta importanta la prima strigare este siguranta pe care o simti cand stai pe Caponord. Esti sus , motor masiv, un pic cam grea dar merge.

Pentru sport touring vfr-ul este motocicleta ideala... pentru touring lung, un pic enduro si pentru gropile si drumurile de pe la noi am preferat Caponord...

 

Revin cu pareri dupa drumuri mai lungi...

 

Andrei

Mesaj completat

Fainuta Aprilia dar S4R-ul acela :laugh: ........................ Motorul ala e fabrica de feromoni cred. Sex pe roti, you get the idea :)

 

 

Asa e... inca mai sunt stau cu gandul la S4r - Daca dau de bani vreodata S4R este motocicleta de suflet... asa doar pentru mine ... cu pasager complet iese din discutie

Mesaj completat

Foarte fain Caponordul. Sa-l stapanesti sanatos si fara incidente. La multi KM! Si fain intreg topicul cu evolutia ta motociclista.

 

Si un pic de offtopic: la cine a ajuns S4R-ul? A plecat din Bucuresti?

 

 

Multumesc... S4R a ajuns tot in Bucuresti dar din pacate la ultima discutie pe care am avut-o cu baiatul caruia i-am vandut-o imi spunea ca a cazut cu ea... Baiatul era ok dar motoreta a suferit ceva daune ( radiator spart , tobe sparte , ghidon strambat) Venea dupa o zi in care a facut vreo 1000km si noaptea dupa Nadlac a ratat o curba si a iesit pe camp... repet baiatul a fost ok... Tocmai ce facuse revizia la S4r in Belgia... pacat

 

Nu l-am mai vazut prin oras...

Editat de floreaandrei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte misto motorul asta. vazusem la United un motor identic in curte inainte sa iau TDM-ul. dar mi s-a parut prea mare ca sa incep cu ea. plus ca e destul de inalta saua si nu ajung cum trebuie.

 

oricum arata extraordinar ;) mai ales in hainele de Raid :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salut,

M-am indragostit de aproape un an de Caponord. Nu am vazut inca unul live, sa-l ating, sa-l simt...sa-l aud cum suna. Am vazut in schimb poze, sute de poze, am citit review-uri insa astept si parerea ta despre acest motor. Vad ca ai calarit si alte motoare asa ca ai o idee despre ce inseamna un motor. Am 1.86 si sunt in cautarea unui "calut", insa mai toti romanii vorbesc urat despre "italience" ...e vorba de motoare aici. Nu stiu cati din cei care isi dau cu parerea au stat macar pe o Aprilia, insa toti imi zic sa ma feresc de motoarele italiene. In prezent sunt pe o doamna Aprilia Pegaso din 97 (e batranica insa nu pot spune ca are probleme nefiresti pt. varsta ei). Totusi, inainte de a face saltul cel mare astept si parerea ta. A 2-a dragoste este V-Strom de 1000 insa nu ma simt la fel de atras de Strom cum ma simt de Capo. Ce ma intereseaza: consum, pozitie, consumabile, off-road gen drumuri forestiere si ceva noroi mai light. Merci fain. Astept detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

M-am indragostit de aproape un an de Caponord. Nu am vazut inca unul live, sa-l ating, sa-l simt...sa-l aud cum suna. Am vazut in schimb poze, sute de poze, am citit review-uri insa astept si parerea ta despre acest motor. Vad ca ai calarit si alte motoare asa ca ai o idee despre ce inseamna un motor. Am 1.86 si sunt in cautarea unui "calut", insa mai toti romanii vorbesc urat despre "italience" ...e vorba de motoare aici. Nu stiu cati din cei care isi dau cu parerea au stat macar pe o Aprilia, insa toti imi zic sa ma feresc de motoarele italiene. In prezent sunt pe o doamna Aprilia Pegaso din 97 (e batranica insa nu pot spune ca are probleme nefiresti pt. varsta ei). Totusi, inainte de a face saltul cel mare astept si parerea ta. A 2-a dragoste este V-Strom de 1000 insa nu ma simt la fel de atras de Strom cum ma simt de Capo. Ce ma intereseaza: consum, pozitie, consumabile, off-road gen drumuri forestiere si ceva noroi mai light. Merci fain. Astept detalii.

 

Toate informatiile necesare le gasesti aici :/index.php?/topic/333726-aprilia-caponord/

Bye!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Toate informatiile necesare le gasesti aici :/index.php?/topic/333726-aprilia-caponord/

Bye!

Sa o stapanesti sanatos in primul rand si tin neaparat sa "contrazic" ultimul post avand motorul identic si instalatia pe motocicletala la fel,detinator de 5 ani de zile pot spune ca toate informatiile necesare si un forum de exceptie este acesta: http://www.apriliaforum.com/forums/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...