Sari la conținut

Fara Urmari?


wrongname
 Share

Postări Recomandate

mergand ieri spre casa, la un semafor, coloana de vreo 50 de masini, strada cu o singura banda pe sens (cealalta banda era ocupata cu masini parcate)... buuun, ma aventurez de vreo doua ori in depasirea coloanei pe partea stanga, in momentele in care nu venea nimic de pe contrasens...

la a treia incercare, de pe stanga apare dintre masini un betiv... eu eram deja pe la vreo 40-50kmph... am incercat sa il evit prin fata lui, dar, in timp ce treceam de el, a mai facut un pas si cred ca s'a lovit de mine... si buf, a cazut pe spate... am oprit 10 m mai incolo, ne'am dat jos de pe moto, sa vedem ce'a patit omu'.. el incepe sa urle ca de ce depasesc eu COLOANA, ca n'am voie... l'am intrebat de vreo 40 de ori unde a citit el ca nu se depaseste coloana si daca are permis de conducere, si mai ales, de unde a invatat el sa traverseze pe unde vrea muschiul lui si fara sa se asigure... ma rog, nu a patit nimic, in schimb eu m'am trezit de dimineata cu glezna stanga umflata si vanata... acum va intreb, se poate intampla sa ma trezesc cu vreo citatie sau amenda sau mai stiu eu ce? pentru ca nu am chemat politia? ma rog, ar fi incercat el sa ne incaieram, dar nu mi'am dat casca si manusile jos, just in case :baldy: au sarit si copii cu gura pe el ca de ce trece ca vita incaltata pe unde i se nazare

astept idei, intrebari, comentarii

PS: e primul incident

Editat de wrongname
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca vei avea neplaceri.....ca sa te trezesti cu citatie ar trebui ca el sa fi mers atunci la politie sa declare incidentul. Avand in vedere ca era beat nu cred ca il lua cineva in seama.....mai ales ca nu a patit nimic. Mai vorbeste cu Purghy ......poate ea stie mai multe avand in vedere experientele relativ recente.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum va intreb, se poate intampla sa ma trezesc cu vreo citatie sau amenda sau mai stiu eu ce? pentru ca nu am chemat politia?

Ai facut o prostie... Trebuia sa iei 2-3 numere de telefon de la martori si sa chemi politia la 112. Daca nu venea (dar ma indoiesc), trebuia sa te duci la politie sa dai cu subsemnatu' din proprie initiativa.

Daca nu ti-a luat nimeni numarul nu o sa fie nici o problema. Pe viitor cheama politia, mai ales daca nu e vina ta...

 

V

 

PS: Eu am patit-o cu un bosorog (eram cu masina) acum cativa ani. Nu a vrut sa mearga la spital si m-am dus singur la politie si am dat declaratie. Politistul mi-a zis ca sunt mai mult decat acoperit in caz ca se trezeste ala si vrea bani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viteza cam mare pt depasit coloana . Ai avut noroc ca era doar un betiv si nu un papuc care sa-ti intoarca in fata.

 

In rest : Uita-te bine la motoreta sa nu abia indoituri/julituri sau alte urme mai ales in partea de care s-a lovit ala.

L-ai lovit cu picioru de ti s-a umflat glezna sau ai cazut ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moto nu are nimic, cred ca i'am pus cumva piedica cu piciorul stang... de cazut nu am cazut, ca trecusem de el, nu l'am luat in plin... adica nu m'am oprit in el, el s'a impiedicat de mine pe lateral, probabil de piciorul meu...

da recunosc, aveam viteza neadecvata, nu vroiam sa ma prinda vreo masina de pe contrasens

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are drepate cand tipa la tine ca nu ai voie sa depasesti coloana. Conform regulamentului de acuma amenda este 2 mil (1 mil in 48 de ore), iar cu regulamentul nou ramai fara permis. Si cred si eu ca tipa la tine, a vazut ca pe un sens se sta si cand a trecut pe celalt sens se asigura in dreapta, de unde trebuia sa vina cineva. Tu cum ai fi facut?

Ca era beat sau nu, nu prea conteza in conditiile in care tu erai in off-side rau de tot. Daca era un copil care iesea in fuga dintre masini? 40-50, mult prea mult.

Da normal, acuma toti il blamam pe betiv si te incurajam pe tine. Oh well. Parerea mea e ca tu esti principalul vinovat, mergi mai mai incet si cu oki-n 14.

Fac pariu ca daca era sa iasa o masina de acolo il injuram toti pe conservar ca nu s-a asigurat!!!!! Dar unde sa se asigre? Pe contra-sens ca poate vine cineva cu 40-50?!?!

Si care e principala ta ingrijorare: daca vine citatie acasa... OMG!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"da recunosc, aveam viteza neadecvata, nu vroiam sa ma prinda vreo masina de pe contrasens"

 

care ar trebui sa fie principala mea ingrijorare? daca ma opream, ma dadeam jos de pe moto si ii puneam piedica ce se intampla?

eu intrebam ce se poate intampla, nu blamam pe nimeni, amandoi eram vinovati, beti sau ne

 

conform vechiului / noului regulament nu exista treceri de pietoni? sau daca te asiguri (daca te asiguri) poti trece pe unde ti se scuala madularu'?

Editat de wrongname
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"da recunosc, aveam viteza neadecvata, nu vroiam sa ma prinda vreo masina de pe contrasens"

 

care ar trebui sa fie principala mea ingrijorare? daca ma opream, ma dadeam jos de pe moto si ii puneam piedica ce se intampla?

eu intrebam ce se poate intampla, nu blamam pe nimeni, amandoi eram vinovati, beti sau ne

 

conform vechiului / noului regulament nu exista treceri de pietoni? sau daca te asiguri (daca te asiguri) poti trece pe unde ti se scuala madularu'?

 

 

Nu ai mai fi avut acesta probleme daca mergeai direct la POLITIE si declarai accidentul, asa cum este LEGAL.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu ai cazut, imi pare rau ca ai totusi sechele.

Conform legii asta e un accident cu vatamare si nu trebuia sa parasesti locul accidentului etc. Dar in situatia de fata cred ca e bine ca ai plecat.

 

Cu amenda nu ai cum sa te trezesti, dar exista riscul unei citatii. Ma indoiesc. Daca se intampla tu contesti tot.

 

un site interesant: www.amenda.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai am parasit locul accidentului dupa ce am ajuns la concluzia (de comun acord cu matolul) ca am gresit amandoi si ca nu a patit niciunul nimic. nu te gandi ca am fugit de acolo

sechele am pe creier, ca e prima patanie de gen, si ultima...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai atunci nu ai treaba daca matolul a inteles ca e vina comuna.

M-am gandit ca betivul a inceput sa faca scandal si ai plecat dupa ce te-ai convinsa ca nu are nimic.

Amenda n-are cum sa-ti vina, chiar daca a fost anuntata politia. Politia trebuie sa aiba martor sau filmare, datele tale, motocicleta, exact locul , datele betivului, ora, ...ca altfel printr-o simpla contestatie amenda e nula.

 

e nul topicul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:baldy:

 

Ai facut o prostie... Trebuia sa iei 2-3 numere de telefon de la martori si sa chemi politia la 112. Daca nu venea (dar ma indoiesc), trebuia sa te duci la politie sa dai cu subsemnatu' din proprie initiativa.

Daca nu ti-a luat nimeni numarul nu o sa fie nici o problema. Pe viitor cheama politia, mai ales daca nu e vina ta...

 

I agree! INDIFERENT DE INCIDENT, LUATI 2 MARTORI INTOTDEAUNA!!!

Chestia e ca aici e culpa comuna si in acest caz decide politaiul cam care crede el ca e de vina. Eu sper din tot sufletul sa nu te trezesti prin tribunal pt. ca nu te vad bine...

Si, Sorin, viteza prea mare in situatia data dar, stii si tu asta...

Hai, bine ca nu a fost mai rau!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu m-am trezit ieiri cu una alergand printre masini si mi-a ieshit in fata, numai ca eu nu eram pe contrasens ci eram prin dreapta coloanei. Mergeam in 1-a si tot am trantit o frana tapana. In alta ordine de ideii eu zic ca ai facut bine pentru ca am fost cu conserva intr-o situatie similara si m-am dus la politie si la spital cu forta. Am zis sa fiu acoperit (dadusem peste o drogata) si gaborii mi-au zis ca nu am avut ce face sa vin la spital si sa chem politia ca acum o sa fie mai nashpa si adevarul este ca am tras cu experienta aia vreo 3 luni de zile sa scap fara sa am vreo vina.

 

Bafta si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca Wrongname era in culpa doar daca era in o zona de depasire interzisa, altfel poate oricand pretinde ca exista un locsor acolo in fata pe care l-a ochit cand s-a lansat in depasire. Din punct de vedere pur legal. Daca era in o zona prevazuta de lege ca depasire interzisa, se schimba situatia. In ceea ce priveste omul, el trebuia sa treaca pe trecere de pietoni, altfel nu are ce cauta pe drum.

In rest... o sa ma fac moralist doar daca eu nu comit asa ceva. Aici in targul meu prafuit mai stau la coada coloanei de 2-3 masini, dar imi pun intrebarea cati din cei de mai sus o fac in Bucuresti, atata timp cat tocmai asta e avantajul major al motoarelor, ca te poti infige cu ele ca sa nu stai la un semafor pana behai. Eu unul am insotit cativa baieti "capitalisti" pe trasee de metropola, si m-am simtit ca intr-un montagne rousse. Si noi eram mici copii fata de cei cu vitezane care treceau pe langa noi de nu le vedeam nici macar culoarea motoarelor.

Wrongname sigur si-a tras niste concluzii, ca sigur nu-si doreste o alta intalnire cu pedestri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

§ 3. Depasirea

Art. 45. - Depasirea este manevra prin care conducatorul unui vehicul il devanseaza pe un altul, aflat in mers sau imobilizat, daca prin aceasta se trece peste axul longitudinal al drumului sau peste marcajul de separare a sensurilor de circulatie.

Art. 46. - (1) Depasirea se efectueaza, de regula, pe partea stanga.

(2) Depasirea vehiculului al carui conducator a semnalizat intentia si s-a incadrat corespunzator parasirii sensului de mers spre stanga se face prin partea dreapta daca intre el si acostamentul drumului exista spatiu suficient pentru efectuarea acestei manevre.

 

nu am gasit inca unde se specifica interzicerea depasirii coloanelor, la semafor sau aiurea, mai insist...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Capitolul 7 Raspunderea Contraventionala

 

Art. 90. - Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda de la 1.500.000 lei la 5.000.000 lei urmatoarele fapte:

 

a) depasirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea rosie a semaforului electric sau la trecerile la nivel cu calea ferata;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre Sorine, ce topic ai deschis si tu. Nashpa momentul. Daca o sa te trezesti cu plingere sau nu, ramine de vazut. Daca betivul e pus pe facut ceva bani, o sa te caute politia.

Inteleg dilema intre a te duce la spital si la sectie (si a avea batai de cap) si a te duce linistit la treaba ta (asteptind insa sa vezi daca mai urmeaza vreun episod)....

Cred, totusi, ca daca betivul nu e vreun profesionist al accidentelor si vatamarilor, n-o sa mai auzi de el.

 

Bafta multa si ai grija!

 

Apropo, cauta textul care spune ca e interzis sa depasesti coloanele oprite...

Editat de VOIKUNEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Capitolul 7 Raspunderea Contraventionala

 

Art. 90. - Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda de la 1.500.000 lei la 5.000.000 lei urmatoarele fapte:

 

a) depasirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea rosie a semaforului electric sau la trecerile la nivel cu calea ferata;

 

tks

 

Bre Sorine, ce topic ai deschis si tu. Nashpa momentul. Daca o sa te trezesti cu plingere sau nu, ramine de vazut. Daca betivul e pus pe facut ceva bani, o sa te caute politia.

Inteleg dilema intre a te duce la spital si la sectie (si a avea batai de cap) si a te duce linistit la treaba ta (asteptind insa sa vezi daca mai urmeaza vreun episod)....

Cred, totusi, ca daca betivul nu e vreun profesionist al accidentelor si vatamarilor, n-o sa mai auzi de el.

 

Bafta multa si ai grija!

 

Apropo, cauta textul care spune ca e interzis sa depasesti coloanele oprite...

 

mda, am recunoscut ca am gresit, el a inteles ca nu avea ce cauta pe strada, era PIETON, nu era tir, papuc, taxi.... am ramas prieteni, poate il mai vad sa ii dau o bere, daca mai duce :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...