Sari la conținut

Spray uns lant!


Postări Recomandate

Salut!

Maine am drum in buc si vreau sa cumpar ulei pt lant!

Am ceva nelamuriri !!!

Am inteles ca bun este motul, dar am vazut ca este de multe tipuri cu teflon fara .... bla bla!

Ideea est ca am citit topicul de aici unde vb baietii de ungere lant, m-am dumirit cum, dar este un topic inceput din 2008 si din 2010 - in prezent vb numai de sisteme de uns automate smile.gif)

Eu vreau sa imi iau un spray dar nu stiu de care si de unde (bucuresti)

Am un kawasaki er6n nou are 200 km,

Cum imi dau seama cand un lant trebuie uns / curatat??

Ce parere aveti de Castrol!!!

Multumesc

asflat uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu folosesc motul cu teflon. la mine se unge la 600 km. scrie in manualul de service al motocicletei. sistemele de ungere automata sunt destul de scumpe (pot ajunge si la 200 EUR).

 

nu stiu nimic de castrol...

Editat de Silvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

teoretic cu teflon e mai bun, dar e mai important sa-l ungi cu ce o fi cind trebuie decit sa-l ungi cu super unsoare din an in paste. Lantul trebuie uns atunci cind zalele se vad frumoase si curate, lucioase si e bine uns atita timp cit zalele sunt negre si urite. De curatat teoretic se curata inainte de fiecare ungere, cu spray de curatare. Practic se poate curata cu motorina (!!! nu cu benzina !!!) cu o periuta de dinti (cu motorul oprit!!!) sters cu o cirpa si pe urma uns cu spray de lant (obligatoriu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la Motorex exista atat spray de cauratat cat si de uns. fiecare e in jur de 35 de lei.

 

PS Spray-ul de curatat se duce mult mai repede decat cel de uns (la mine raportul e 3 la 1), din aceasta cauza cred ca trec si eu la motorina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha, ca venii vorba la cati km e cel mai bine sa faci revizia?

Bre, eu inteleg ca matale esti inceparet, dar nici chiar asa... Mai ai si mobra in garantie... Nici n-ar trebui sa te intereseze chestiile astea, ar trebui doar sa stii numaru' de la service. Si chiar si dupa ce va iesi din garantie, la cat costa mobra aia... sa te apuci de diverse operatii pe la ea cand tu nu stii cam care-i treaba cu revizia...

Ia cartea mobrei si vezi ca scrie acolo ce si cum se face referitor la revizie. Apoi pentru chestii gen curatat/uns lantu' cauta pe forumu' asta. E plin de toate informatiile necesare. Despre absolut orice chestie de mentenanta (sau intretinere) a mobrei. Gasesti topicuri si despre cum se spala mobra...

Daca deschizi si tu un topic inainte de prima ta revizie despre "Ce ulei sabag in mobra" te bat! Virtual, desigur... Nu de alta, dar ar fi cam al cincisutelea...

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ultimii ani am incercat toate tipurile de ulei de lant.Am ramas l a Motorex racing cu teflon ca fiind cel mai bun.Am luat de la MY Moto ieri cu 49.E schimbat desenul de pe spray fata de anii trecuti.OCazional am mai folosit si spray de lant de la benzinarii Mol-ieftin si bun.DUpa ele Castrol si MOtul cu teflon sau ptfe- se termina repede.Spalatul cu aparat louis,pensula si motorina.EU folosesc lichid sub presiune si compresor,wd 40.SUflu cu aer bine si sterg cu carpa.OPeratiunea tine peste o ora si o fac la 3-400km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ultimii ani am incercat toate tipurile de ulei de lant.Am ramas l a Motorex racing cu teflon ca fiind cel mai bun.Am luat de la MY Moto ieri cu 49.E schimbat desenul de pe spray fata de anii trecuti.OCazional am mai folosit si spray de lant de la benzinarii Mol-ieftin si bun.DUpa ele Castrol si MOtul cu teflon sau ptfe- se termina repede.Spalatul cu aparat louis,pensula si motorina.EU folosesc lichid sub presiune si compresor,wd 40.SUflu cu aer bine si sterg cu carpa.OPeratiunea tine peste o ora si o fac la 3-400km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, eu inteleg ca matale esti inceparet, dar nici chiar asa... Mai ai si mobra in garantie... Nici n-ar trebui sa te intereseze chestiile astea, ar trebui doar sa stii numaru' de la service. Si chiar si dupa ce va iesi din garantie, la cat costa mobra aia... sa te apuci de diverse operatii pe la ea cand tu nu stii cam care-i treaba cu revizia...

Ia cartea mobrei si vezi ca scrie acolo ce si cum se face referitor la revizie. Apoi pentru chestii gen curatat/uns lantu' cauta pe forumu' asta. E plin de toate informatiile necesare. Despre absolut orice chestie de mentenanta (sau intretinere) a mobrei. Gasesti topicuri si despre cum se spala mobra...

Daca deschizi si tu un topic inainte de prima ta revizie despre "Ce ulei sabag in mobra" te bat! Virtual, desigur... Nu de alta, dar ar fi cam al cincisutelea...

al cinsutelea pe anul asta ;)

 

Da, unsul ca unsul, dar la 3-4 unsuri trebuie si spalat (depinde cat de prafuita e zona in care stai).

Este si despre asta topic :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de ceva timp iau de la Praktiker un spray de lant fff bun Se numeste Nigrin si este excelent. Nu sare deloc pe janta ramane pe lant f mult timp, este lipicios si cel mai important este 35 de lei. Tot la Praktiker si tot de la Nigrin au un spray de frane excelent si ieftin 11 lei tubul de 500ml si pot zice ca indeparteaza absoltut orice fel de grasime instant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ultimii ani am incercat toate tipurile de ulei de lant.Am ramas l a Motorex racing cu teflon ca fiind cel mai bun.Am luat de la MY Moto ieri cu 49.E schimbat desenul de pe spray fata de anii trecuti.OCazional am mai folosit si spray de lant de la benzinarii Mol-ieftin si bun.DUpa ele Castrol si MOtul cu teflon sau ptfe- se termina repede.Spalatul cu aparat louis,pensula si motorina.EU folosesc lichid sub presiune si compresor,wd 40.SUflu cu aer bine si sterg cu carpa.OPeratiunea tine peste o ora si o fac la 3-400km.

 

Aparatul de spălat cu presiune te scapă de probleme ... bagă frumos cârmâz, goromoațe, nisip și alte alea pe lângă O-ringuri .... uscat și uns frumos după ... exact ca la pompe funebre de lux: ARATĂ CA VIU ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da multumesc de incurajare !!!

1. nu am luat-o noua de la reprezentanta, ci de la un particular!

2. eu cumpar piese pt masina de la reprezentanta la juma de pret de la baietii care isi duc masina acolo, deci nu o sa duc mobra la reprezentanta never pt 3 luni ce mai am garantie la ea! Nu te gandii ca o fac eu dar nici sa ma duc la service neinformat nu imi place ;)

Carte nu am la ea, topicul cu unsul lantului l-am citit si dar cum am mai zis era inceput in 2008 si acolo vb de uns lantul cu spray spalat cu motorina, apoi au dat-o in uns automat :P) ceea ce nu ma intereseaza :P

Asta e imi pare rau ca am intrebat,

daca asa rau am deranjat cu revizia, a fost ceva instinctiv! Normal ca pot gasii informatii si in alta parte, dar tre sa stiu la cati km ca sa ma pot duce la service :D

 

va salut!

 

Bre, eu inteleg ca matale esti inceparet, dar nici chiar asa... Mai ai si mobra in garantie... Nici n-ar trebui sa te intereseze chestiile astea, ar trebui doar sa stii numaru' de la service. Si chiar si dupa ce va iesi din garantie, la cat costa mobra aia... sa te apuci de diverse operatii pe la ea cand tu nu stii cam care-i treaba cu revizia...

Ia cartea mobrei si vezi ca scrie acolo ce si cum se face referitor la revizie. Apoi pentru chestii gen curatat/uns lantu' cauta pe forumu' asta. E plin de toate informatiile necesare. Despre absolut orice chestie de mentenanta (sau intretinere) a mobrei. Gasesti topicuri si despre cum se spala mobra...

Daca deschizi si tu un topic inainte de prima ta revizie despre "Ce ulei sabag in mobra" te bat! Virtual, desigur... Nu de alta, dar ar fi cam al cincisutelea...

 

Mesaj completat

Bun, cred ca o sa incerc prima oara cu motorex-ul!

Interesant si cel de Praktiker, dau o tura si pe acolo :D poate ma lipesc de ala :))

 

va multumesc mult pentru ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...