Sari la conținut

Furtun benzina pt. motociclete pe injectie


switch
 Share

Postări Recomandate

Am si eu nevoie sa inlocuiesc niste furtune de benzina din interiorul rezervorului de benzina. Pentru asta, americanii folosesc furtun conform standardului SAE J30R10. Acu problema e: de unde fac rost de asa ceva la noi. La magazine de piese auto oarecare, nu gasesti nimic nici pe aproape. Tot ce am gasit sunt diverse dubiosenii de furtune made-on-the-way-from-china, fara niciun fel de standard marcat pe ele. Nu am de gand sa folosesc asa ceva.

 

Stie cineva de unde pot face rost de furtune de bezina serioase? Vreun distribuitor sau importator de piese auto care chiar stie ce aduce?

 

Multam ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Meri la magazin auto serios, sau la delaer de piese auto si cere furtun de benzina pentru injectie, ala fata de cel normal are insertie textila ca sa nu se dilate cand baga pompa 3 bari sau cat baga. Insertia e ori in el ori pe exterior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu nevoie sa inlocuiesc niste furtune de benzina din interiorul rezervorului de benzina. Pentru asta, americanii folosesc furtun conform standardului SAE J30R10. Acu problema e: de unde fac rost de asa ceva la noi. La magazine de piese auto oarecare, nu gasesti nimic nici pe aproape. Tot ce am gasit sunt diverse dubiosenii de furtune made-on-the-way-from-china, fara niciun fel de standard marcat pe ele. Nu am de gand sa folosesc asa ceva.

 

Stie cineva de unde pot face rost de furtune de bezina serioase? Vreun distribuitor sau importator de piese auto care chiar stie ce aduce?

 

Multam ;)

mergi la "benet" la lizeanu!

021 211 15 19

021 212 34 20

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Meri la magazin auto serios, sau la delaer de piese auto si cere furtun de benzina pentru injectie, ala fata de cel normal are insertie textila ca sa nu se dilate cand baga pompa 3 bari sau cat baga. Insertia e ori in el ori pe exterior.

Am fost la vreo trei magazine (chipurile serioase) si erau niste habarnisti ordinari in ceea ce priveste "tzevaraia de benzina". Norocu meu ca eram bine documentat si nu m-au dus de nas. Bine ca n-au incercat sa-mi dea furtun de acvariu pt injectoare... ;)

 

mergi la "benet" la lizeanu!

021 211 15 19

021 212 34 20

Multam, incerc acolo!

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios unde gasesti. Am fost si eu odata la un magazin auto si am luat furtun sa-l schimb pe ala care iese din rezervor.

Bineinteles ca nu s-a potrivit cu ce e la motor,avea diametrul mai mare. Pina nu te duci cu furtunul in dinti n-o rezolvi cu ei.

Altul nu voia sa-mi dea ce bec cerusem pina nu ma duceam cu manualul motocicletei tiparit ;) e distractiv sa mergi prin magazine auto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

du-te in Bricostore ca au la metru furtune de benzina cauciuc negru simple

taie o bucatica si tine-o 2 zile in benzina si vezi cum e.

La furtune de benzina clasice am avut de mutle ori surpriza ca acele furtune cu insertii, scumpe sa se dezintegreze rapid, asa ca folosesc exclusiv furtune din polietilena transparente- ieftine si vad si cum curge benzina doar ca in timp se intaresc si lasa depuneri gume- a nu se folosi la tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu a putut sa-mi garanteze nimeni, macar verbal, ca pot sta in benzina, ca nu e vorba sa stea 2 zile, ci cu anii. Am sunat si la Kronau sa intreb de alea de la Louis, fara rezultat.

Am luat de la desmotimes.com (sunt la Maintenance), dar platesti vreo 20 de euro transportul si dureaza 2 saptamani. Nici furtunul asta nu e submersibil, dar ala zice ca le foloseste de ceva ani fara probleme. Pentru mine a fost OK ca am luat mai multe produse si am platit Paypal.

Editat de vgv21
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc de ani buni furtun de benzina de la DACIA 1310 pe injectie.

Atat in rezervor si in afara lui la o presiune de 5 bari

Gasesti in targ la vitan sau la orice magazin DACIA.

Este relativ ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

du-te in Bricostore ca au la metru furtune de benzina cauciuc negru simple

taie o bucatica si tine-o 2 zile in benzina si vezi cum e.

La furtune de benzina clasice am avut de mutle ori surpriza ca acele furtune cu insertii, scumpe sa se dezintegreze rapid, asa ca folosesc exclusiv furtune din polietilena transparente- ieftine si vad si cum curge benzina doar ca in timp se intaresc si lasa depuneri gume- a nu se folosi la tine.

E vorba de furtun pt injectie. Trebuie sa reziste la minim 4bar si sa fie submersibil in benzina - deci SAE J30R10 sau echivalent.

 

Cele de pe louis n-au treaba.

 

Cele de dacie pe injectie nu-s pt lucru IN benzina.

 

Patru magazine si nimic. Still searching. Cred ca voi lua de pe net pana la urma - pacat ca imi trebuie relativ repede.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de furtun pt injectie. Trebuie sa reziste la minim 4bar si sa fie submersibil in benzina - deci SAE J30R10 sau echivalent.

 

Cele de pe louis n-au treaba.

 

Cele de dacie pe injectie nu-s pt lucru IN benzina.

 

Patru magazine si nimic. Still searching. Cred ca voi lua de pe net pana la urma - pacat ca imi trebuie relativ repede.

daca ai timp sa vii pina in cart.lacul tei iti dau eu o buc de furtun sa vezi dac e ceace iti trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai timp sa vii pina in cart.lacul tei iti dau eu o buc de furtun sa vezi dac e ceace iti trebuie.

Mulam de oferta, abia acu am venit de acolo :laugh: Poti sa faci o poza la scrisul de pe furtun? Asa e cel mai rapid :wacko:

 

Unsprezece magazine. Nu am gasit nicaieri in zona Lizeanu. Pana acum, cel mai bine aprovizionat magazin e cel al Promotor International de pe Agricultorilor; insa si ei au doar furtun nesubmersibil.

Mesaj completat

Paishpe. Imi bag picioarele in Bucuresti si Romania.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulam de oferta, abia acu am venit de acolo :D Poti sa faci o poza la scrisul de pe furtun? Asa e cel mai rapid :(

 

Unsprezece magazine. Nu am gasit nicaieri in zona Lizeanu. Pana acum, cel mai bine aprovizionat magazin e cel al Promotor International de pe Agricultorilor; insa si ei au doar furtun nesubmersibil.

Mesaj completat

Paishpe. Imi bag picioarele in Bucuresti si Romania.

sincer nu stiu cat de lung este si cum se mufeaza la tine ca poate gasim "jos" in serviceul auto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Paishpe. Imi bag picioarele in Bucuresti si Romania.

 

ha, cred ca nu exista tara mai dezvoltata la capitolu magazine de piese auto ca romania.

 

daca pui furtun transparent rezistent la benzina raceste la ovare? sau ii trebuie o incantatie gravata pe perete ?? :(

 

macar pana-ti vine furtunul original... zic si io asa..4 bari sunt kkmk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ha, cred ca nu exista tara mai dezvoltata la capitolu magazine de piese auto ca romania.

 

daca pui furtun transparent rezistent la benzina raceste la ovare? sau ii trebuie o incantatie gravata pe perete ?? :P

 

macar pana-ti vine furtunul original... zic si io asa..4 bari sunt kkmk

Te invit sa faci tu carpeli din astea; eu unul sunt adeptul treburilor facute calumea. De aia am in afara de BMW un motor care merge impecabil.

 

 

Furtun de genu e pe Louis.de...

Alea sunt J30R9; pt exterior.

 

Te costa 55 de lei o bucatica de furtun de 30 cm lungime cu diametru interior de 8 mm

Sumersibil ,30R10...presiune pana la 6.9 bari :P

Opaaa... de unde taticu? :moron:

 

...e cam tardiv acum ca deja am operat bestia si - culmea - niciun furtun nu era spart, insa sunt FOARTE interesat de o sursa de astfel de componente!

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Te invit sa faci tu carpeli din astea; eu unul sunt adeptul treburilor facute calumea. De aia am in afara de BMW un motor care merge impecabil.

 

 

 

Alea sunt J30R9; pt exterior.

 

 

Opaaa... de unde taticu? :moron:

 

...e cam tardiv acum ca deja am operat bestia si - culmea - niciun furtun nu era spart, insa sunt FOARTE interesat de o sursa de astfel de componente!

Salut,

 

Ai gasit pe undeva pana la urma ca m-ar interesa si pe mine.

 

Thx!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...