Sari la conținut

Accident grav 22.04.2011, moped,Arad


rob_debruce
 Share

Postări Recomandate

Azi noapte, la ora 23, 50 a avut loc un accident grav, la intersectia dintre Balcescu si Dragalina, la coborarea de pe podul Decebal directia dinspre strand catre centru.Implicate in accident, un moped si un BMW, mopedul cu 2 fete, 20 respectiv 21 ani, pe drumul cu prioritate (semafoarele pe galben intermitent) si BMW, condus tot de o fata, care ar fi trebuit sa acorde prioritate.Masina a intrat in plin in scuter, cele doua fete cu politarumatisme grave, craniene, ambele cu femurul de pe partea stg fracturat cu deplasare, spline rupte, fracturi craniene si de masiv facial, una cu fracturi multiple de coloana care s-a si stopat respirator fiind transferata ulterior la Timisoara dar cu sanse minime de supravietuire. Daca ma intrebati de echipament, am vazut numai o casca, rupta si aceea, posibil sa fi fost doua dar nu am avut vreme sa ma uit, si veste reflectorizante. Evident, mandra de la volan nu a patit nimic....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici s-a intamplat sa nu fie cazul dar eu pur si simplu m-am saturat de tampeniile facute de scuteristi in trafic. Propun ca pe viitor sa ne abtinem sa comentam accidente cu scuteristi, n-au carnet si nu se numesc motociclisti, deci nu vad ce-ar cauta aici ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici s-a intamplat sa nu fie cazul dar eu pur si simplu m-am saturat de tampeniile facute de scuteristi in trafic. Propun ca pe viitor sa ne abtinem sa comentam accidente cu scuteristi, n-au carnet si nu se numesc motociclisti, deci nu vad ce-ar cauta aici ...

 

Frustratule,eu am permis de 5 ani si 3 scutere(de 49,200 si 500 cmc) care este problema ?Crezi ca vita cu masina te evita daca treceai tu MOTOCICLISTULE si nu bietele fete pe mopedul lor?Tu nu faci tampenii in trafic,mergi regulamentar?Jura-te pe carne de miel!Si daca ai curajul sa recunosti ca faci si tu posesorule de permis tampenii in trafic care mai este diferenta intre tine si un mopedist fara permis?Sau tu ai voie ?

Si vezi ca sunt din ce in ce mai multi motociclisti care se dau cu scuterul prin oras!Nu are rost sa-ti explic de ce o fac pentru ca nu poti intelege!

 

Scuze celorlalti de off topic,sper ca fetele sa-si revina desi fractura la coloana suna naspa rau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Danny are suzi de 650. Danny este shmecher, calare pe 650 cubici, se uita de sus la scuteristu' fara permis...ma Danny, tu chiar crezi ca pitzi cu bmw-ul a spulberat a intrat in fete pentru ca erau pe scuter dar in cazul unei mobre Suzuki dadea prioritate?!?!

 

sper sa aiba zile fetele, cele mai naspa accidente, astea cu "omiterea" prioritatii, deh pitzi are cu gura-n ruj si mobilu' langa coc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adi32 esti mult prea vehement... Eu sunt unu' din cei carora le surade din ce in ce mai mult ideea unu maxi de pana in 300cc...Din pacate,in ultimii ani , ideea de a merge cu un scuter fars a avea nevoie de permis si fara a avea obligatii prea mari in fata "legiuitorului" a fost modificata tipic noua, de aici si exacerbarea prejudecatilor vizavi de "scuteristi". In cei cativa ani de garda am vazut nenumarati scuteristi beti ,implicati in accidente relativ usoare, accidente soldate din pacate cu daune maricele, imposibil de acoperit... Am o multime de prieteni care o "ard" pe scuter, dar atata timp cat inca stam cu frica ca in orice moment scuterul poate fi furat si repus a doua zi in circulatie de un "Ginel" ,atata timp cat scuterul va fi vazut drept solutia ideala de a bea si ghidona fara consecinte legale, vom beneficia de aceiasi nesimtire crasa in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuterul in sine este ceva ff folositor si practic si bun la toate.In oras dpdv strict deplasare din pct.A in pct.B este cea mai buna si mai ieftina varianta,avantajele sunt evidente.Cunosc si eu destui motociclisti care vor sa-si ia sau chiar au scutere,eu ma numar printre ei.

Dar la noi la Romanica,nu generalizez,dar f multi posesori de scutere nu au nici o treaba cu mersul pe 2 roti.Am vazut de n ori mers haotic,trecut pe rosu in fata mea,fara casca sau cu casca pusa ca o caciula pe cap,de alte echipamente nici nu poate fi vorba,nu tu far (mi s-a intamplat sa dau de 2 pe scuter,unu mergea si pasagerul ii tinea lanterna) nu tu cauciucuri,frane nu mai vorbesc,de multe ori nestiinta/neintelegerea semnelor si regulilor elementare de circulatie,etc,etc.Si aici nu dau cazuri izolate,majoritatea celor care merg pe scuter o ard asa,si de aceea e normal pana la urma ca multi motociclisti sa nu-i suporte pe scuteristi,faima proasta se propaga asupra tuturor pe 2 roti.

In cazul de fata insa din ce am citit nu prea e vina fetelor cu scuterul.Daca aveau si veste,nu prea mai ai ce sa zici.E adevarat ca poate un motociclist cu experienta s-ar fi asigurat chiar daca avea prioritate,sau ar fi actionat rapid reusind poate sa scape,dar asta nu o scuza cu nimic pe cea din bmw,nici nu le inculpa in vreun fel pe cele de pe scuter,lipsa de experienta nu poate fi niciodata o vina,ceva blamabil.

Ce sa mai zic,toate cele bune fetelor de pe scuter,dar la ce traumatisme au suferit...

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adi32 esti mult prea vehement... Eu sunt unu' din cei carora le surade din ce in ce mai mult ideea unu maxi de pana in 300cc...Din pacate,in ultimii ani , ideea de a merge cu un scuter fars a avea nevoie de permis si fara a avea obligatii prea mari in fata "legiuitorului" a fost modificata tipic noua, de aici si exacerbarea prejudecatilor vizavi de "scuteristi". In cei cativa ani de garda am vazut nenumarati scuteristi beti ,implicati in accidente relativ usoare, accidente soldate din pacate cu daune maricele, imposibil de acoperit... Am o multime de prieteni care o "ard" pe scuter, dar atata timp cat inca stam cu frica ca in orice moment scuterul poate fi furat si repus a doua zi in circulatie de un "Ginel" ,atata timp cat scuterul va fi vazut drept solutia ideala de a bea si ghidona fara consecinte legale, vom beneficia de aceiasi nesimtire crasa in trafic.

 

Ai si tu dreptate,dar raspunderea este personala,iar generalizarea este prosteasca si nu duce la nimic bun.Un scuterist beat este mult mai putin periculos decat un sofer beat sau un motociclist beat.Mentalitatea ca pot sa merga bauti pe moped,o sa-i duca pe majoritatea celor care gandesc asa ori in groapa, ori la tine la spital :P !

Daca mergem intr-un bar si numaram cati dintre cei care consuma bauturi alcoolice se suie la volan sau ghidon o sa constati ca numarul lor este imens.Si au permis,conduc 1-2-3 tone de fier care pot ucide mai usor si mai multi cetateni decat un mopedist beat.Eu ce sa fac? sa generalizez si sa zic ca soferii sunt niste criminali si niste pericole publice!

Politia sa-si faca treaba pentru care este platitata ,nu doar sa stea la radar!

Dar sa vina un MOTOCICLIST care imparte aceleasi pericole in trafic ca si un mopedist sa faca pe virginul si moralistul este de mare porc!

In legatura cu daunele pe care le poate provoca un moped,ele pot fi in general mici dar si mari cateodata:asigurarea este obligatorie si la moped!Deci nenea militianul sa-si faca treaba si sa-l arda pe cel care nu are asigurare,nu sa stea la radar(din nou)!

In privinta scuterelor furate si inregistrate pe primarii,nenea politistul care stie ca sunt in circulatie motoare furate si inregistrate pe primarii ,sa puna mana si impreuna cu legiuitorul sa modifice porcaria aia de lege prin care un vehicul poate fi inregistrat in baza unei declaratii pe propria raspundere sau a unui act de vanzare cumparare fictiv.

Nici tu si nici eu nu avem cum sa modificam legile proaste dar cei care pot sa o faca stau si o zguduie(la radar ,bineinteles)!

Conform unei directive europene de la 1 ianuarie 2011 trebuia introdusa o subcategorie de permis care sa inlocuiasca ,,cursul de legislatie" in baza careia puteai conduce un moped!Pentru asta trebuiau facute doua lucruri:

1.modificata legea(codul rutier)!

2.introduse normele de aplicare (adica ce si cum trebuie facut pentru a obtine aceasta subcategorie de permis)!

Stii ce sa intamplat :nimic!

Politia a inceput sa zica,aoleo fratilor astia cu 49 o sa treaca pe dalea mari de 125 si poc ,poc multe accidente.

Scolile trag sforile ca pregatirea pentru un astfel de permis sa fie ca la 125 (adica ca si la alea mari dar de la 16 anisori)!Vor si ele o felie de tort cat mai mare nu se multumesc cu o feliuta mica!

Este la mintea cocosului ca daca -l pui pe om sa faca o scoala si sa dea un examen identic si la fel ca la o categorie superioara si la un pret la fel(sau pe aproape) va opta pentru cea superioara!

Inca o data mii de scuze pentru offtopic,dar am vrut sa clarific(pe cat am putut) ce si cum este cu mopedul pe sosele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si totusi, despre starea fetelor se stie ceva? :P

nu cred ca in cazul de fata are vre-o relevanta daca sunt sau nu motocicliste cu acte in regula, erau pe drumul cu prioritate deci "pitzi" nu a respectat regulile. daca fetele veneau cu tankul oare le vedea si le dadea prioritate??? :P

era s-o patesc si eu ieri in fata la intrarea in arad, la armonia. un berbec din hunedoara de pe banda 1 s-a gandit sa intre in benzinarie(trecand peste linia dubla continua), evident fara a da macar vre-un semn si fara sa se uite in jur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Danny are suzi de 650. Danny este shmecher, calare pe 650 cubici, se uita de sus la scuteristu' fara permis...ma Danny, tu chiar crezi ca pitzi cu bmw-ul a spulberat a intrat in fete pentru ca erau pe scuter dar in cazul unei mobre Suzuki dadea prioritate?!?!

 

Scuze, am vorbit a doua personalitate a mea, cea cu categoria B. Cea cu categoria A nici macar nu saluta scuteristii in trafic. Nu au ce cauta acolo in contextul legislatiei din rromania si da, un coleg a zis bine mai sus: sa-si faca Politia datoria. Si apropo: cand se introduce odata permisul de scuter (categoria AM parca) ?

 

PS - am 2 tobe la Suza mea, gandeste-te ca e monocilindru, cand o ambalez sperii orice pitzi cu bmw si mobil la ureche :P

Editat de danny120669
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, am vorbit a doua personalitate a mea, cea cu categoria B. Cea cu categoria A nici macar nu saluta scuteristii in trafic. Nu au ce cauta acolo in contextul legislatiei din rromania si da, un coleg a zis bine mai sus: sa-si faca Politia datoria. Si apropo: cand se introduce odata permisul de scuter (categoria AM parca) ?

 

PS - am 2 tobe la Suza mea, gandeste-te ca e monocilindru, cand o ambalez sperii orice pitzi cu bmw si mobil la ureche :P

 

Era noapte, intersectie cu unghi de vizibilitate redus, pitzi mergea la discoteca :P cu viteza (doar era cu BMW seria 5) si muzica la maxim..n-ai fi avut nici o sansa .N-a vazut nici macar semnul de cedeaza trecerea, nu cred ca avea atata creier sa se gandesca ca s-ar putea sa-i vina ceva din dreapta. Si cu masina daca erai tot te-ar fi lovit urat in lateral, posibil cu trauma majora.

Editat de rob_debruce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici s-a intamplat sa nu fie cazul dar eu pur si simplu m-am saturat de tampeniile facute de scuteristi in trafic. Propun ca pe viitor sa ne abtinem sa comentam accidente cu scuteristi, n-au carnet si nu se numesc motociclisti, deci nu vad ce-ar cauta aici ...

habar nu ai cati dintre scuteristi sunt motociclisti...eu am permis de 3 ani si ceva si am mers si pe mobra vai mama ei si daca dadea unul peste mine eram tot un tampit cu mobra?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cele doua fete sunt grav ranite. Am fost acolo si am facut fotografii dar nu este cazul sa fie publicate. Ideea este ca fetele veneau dinspre bou` rosu iar masina dintre restaurantul transilvania avand galben intermitent si cedeaza trecerea. Ce ma surprinde mai mult este faptul ca masina s-a oprit doar aproape de mijlocul podului....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca sunt inca in viata, din relatarea initiala inteleg ca una din fete era in stare foarte grava. Daca intradevar aveau inclusiv veste reflectorizante atunci pitzi cu bemveu cred ca era cu ruju'n ochi nici macar in buze! respect pentr ele, vad foarte putini purtand veste in trafic dar iata ca nu a ajutat deloc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Ce ma surprinde mai mult este faptul ca masina s-a oprit doar aproape de mijlocul podului....

 

Din cate am inteles de la pasagera BMW'ului se pare ca soferita ar fi vrut in faza initiala sa fuga de la locul accidentului..cea ce spune Paul imi confirma acest fapt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici s-a intamplat sa nu fie cazul dar eu pur si simplu m-am saturat de tampeniile facute de scuteristi in trafic. Propun ca pe viitor sa ne abtinem sa comentam accidente cu scuteristi, n-au carnet si nu se numesc motociclisti, deci nu vad ce-ar cauta aici ...

 

 

fail...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici s-a intamplat sa nu fie cazul dar eu pur si simplu m-am saturat de tampeniile facute de scuteristi in trafic. Propun ca pe viitor sa ne abtinem sa comentam accidente cu scuteristi, n-au carnet si nu se numesc motociclisti, deci nu vad ce-ar cauta aici ...

OffTopic: Eu am permis din 2007 si merg de obicei pe scuter de luni pana vineri, dupa care schimb calul ca sa merg la plimbare in weekend. Bine, acum merg cu metroul ca scuterul s-a furat si motocicleta s-a stricat, dar ambele probleme se vor rezolva la inceputul lui mai (vine si garnitura aia de la motor pana atunci, si imi iau alt scuter poimaine asa ca sper sa am numar si RCA pe la inceputul lui mai). Pur si simplu nu inteleg care ar fi trasformarea care m-ar cuprinde pe mine cand ma mut de pe motocicleta pe scuter si invers. Sau poate vrei totusi sa te referi strict la scuteristii de pe la tara (si nu numai) fara numar si fara RCA si fara permis ?

 

In cazul acestui accident eu nu am inteles daca fata aia avea sau nu permis (pentru moped e OK sa ai permis si de tramvai sau de tractor), dar probabil are ce trebuie (un B ceva).

La accidente din astea eu cred ca nu permisul conteaza, ci atitudinea (atitudinea celei din masina in cazul asta): nu-l calca pe ala care e mai mic sau care poate nu se pricepe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am inteles de la pasagera BMW'ului se pare ca soferita ar fi vrut in faza initiala sa fuga de la locul accidentului..cea ce spune Paul imi confirma acest fapt.

Cum sa nenorocesti niste oameni si sa vrei sa fugi asa....bag seama ca mergea la disco

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu stiu de unde a venit treaba ca masina era ceva BMW si ca era ceva pitzi in ea. Adevarul este ca masina era un ford, Galaxy mai exact si in urma accidentului nu doar cele doua fete de pe scuter au suferit rani grave ci si pasagera din auto.

 

In ceea ce priveste intentia de a fugi de la locul accidentului nu stiu ce sa zic, masina a ramas aproape de mijlocul podului cu toate ca nu prea avea cum sa ajunga acolo din inertia masinii doar daca avea o viteza destul de mare dar asta se exclude din cauza urmelor de franare. In concluzie nu stiu ce a fost in capu ei, probabil s-a speriat si a avut o pauza in gandire pana ce a franat a doua oara si s-a oprit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de unde a venit treaba ca masina era ceva BMW si ca era ceva pitzi in ea. Adevarul este ca masina era un ford, Galaxy mai exact si in urma accidentului nu doar cele doua fete de pe scuter au suferit rani grave ci si pasagera din auto.

 

In ceea ce priveste intentia de a fugi de la locul accidentului nu stiu ce sa zic, masina a ramas aproape de mijlocul podului cu toate ca nu prea avea cum sa ajunga acolo din inertia masinii doar daca avea o viteza destul de mare dar asta se exclude din cauza urmelor de franare. In concluzie nu stiu ce a fost in capu ei, probabil s-a speriat si a avut o pauza in gandire pana ce a franat a doua oara si s-a oprit.

 

Ai fost acolo? Pasagera din masina a avut cateva zgarieturi pe mana drapta..eu am fost acolo si am am acordat ingrijiri medicale..asa ca nu mai face afirmatii daca nu stii..masina am vazut-o de la departare..este posibil sa fie ford..wtf chiar nu mai inteersa..ma intersa ca un una din fetele de scuter s-a stop respirator..de multe ori cand ajung de la un accident ceilalti ma intreaba ce masina era, cum s-a intamplat..frate eu sunt medic si ma ocup de victime, restul este treaba politiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...