Sari la conținut

SCHUBERTH - Discutii Generale


bogdan_st
 Share

Postări Recomandate

S1 nu mai gasesti. Eu am probat un S1 si mi-a placut linistea din ea, verificat la 100-110 kmph. Si am decis si eu Schuberth. Am luat un R1 dupa ce am probat marimea, pe loc.

Nu lua R1!!!

Zgomot de la 60 kmph si suieraturi in draci, pana si casca open face caberg pe care o am e mai linistita la viteza asta. Nu! Nu lua R1! Trebuie sa cumperi separat viziera cu pinlock, deflector de vant sub barbie... alti bani si alta distractie. Materialul expus vantului este cu gaurele, si probabil ala face galagie in draci! Ochelarii de soare sunt de prosti, se vede ca in ceata, trebuie mereu lustruit!

 

Recomand un Scorpion Exo 1000, la aceeasi suma: piele, deflector, ochelari soare ok, sistem pernite aer de se muleaza pe obraji/gat

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 575
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am avut R1 timp de doi ani de zile si am fost foarte mutumit de ea dar fiind prima casca, am cumparat`o marimea L marimea capului meu, nestiind ca casca se va lasa foarte mult(asa sunt toate Scuberturile),intradevar vine cu viziera fara pinlock si am cumparat si o a 2 a viziera ,dupa 2 ani am schimbat`o cu un S1 PRO care sunt la fel de multumit doar ca aceasta am cumparat`o masura M cu toate ca si aceasta s`a "lasat" suficent diferenta pot spune ca este de la cer la pamant,recunosc poate si din cauza masurii....singurul "defect" si am inteles ca nu numai la mine.. la drumuri lungi nepurtand cagula se face un curent de aer cred la urechea dreapta ajungand sa ma doara urechea si problema asta fiind valabila la ambele modele atat R1 cat si S1 Pro detinute personal,in rest la cum se etanseaza si ca comfort nu am avut nici o data nici un repros doar ca sunt cam mari mai ales la barbie fata de restul castilor dar asta sa fie problema ... Iti recomand sa probezi bine indiferent de model casca alesa si sa iti iei una care chiar daca te strange un pic,ti`am spus se va lasa suficent de mult .

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-34332-1303897099_thumb.jpg

 

stanga schubert, dreapta exo1000.

 

plasa aia e :P acolo

Mesaj completat

aici parca e alta lume...
probabil pe o moto sport/cu parbriz inalt nu mai iei vijelia exact in piept si apoi suiereala-n urechi. Nu am mers pe alta motocicleta sa-mi dau seama. Eu nu vorbesc de vant la 150 kmph, ci de 70 kmph! Materialul ala de rahat suiera! Am mai zis, cu casca open face caberg, am mult mai multa liniste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Pai si de Exo 1000 zice lumea ca "stie" sa faca galagie, acum sunt opinii si opinii, cred ca fata de un Arioh Warrior care o casca streetfighter la care nici viziera nu se inchide perfect, si R1 si Exo 1000 sunt un pas inainte. Cu toate astea vreau sa aflu cat mai multe ininte de a da banul din buzunar!

 

Haideti, alte pareri de la fericiti vs nefericiti posesori!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@warlock: mini parbrizul de la sv-ul meu nu pe ajuta...acum am un Shark s650 si la 40 km/h sunt terminat de zgomot, cand plec la drum lung imi iau saracia de Uvex vx7 din secolul trecut si n-am probleme. Port mereu cagula, fie 2 grade, fie 45.

 

@dedics: scuze ca am intrat in topicul tau, dar sunt destul de stresat de problema castii...nu gasesc nimic care sa fie pe toate cerintele mele de sport-touring si ma agat de orice discutie despre subiect... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R1 e mai aerisita decat S1 Pro... altfel cam la fel. Nu vine cu chestia aia suplimentara de pus la barba sa taie vantul. S1 Pro are un pic altfel in zona barbiei dar vine si cu bucata aia... eu n-am pus-o decat o data sa vad ce si cum dar n-am simtit nevoia sa o mai tin. Aerisirea din fatza de la S1 Pro e o tzara mai mare - probabil compenseaza ca e mai "inchisa" casca in fata.

 

S1 - mie mi s-au parut marimile diferite fatza de S1 Pro si aveam probleme in pus scos pe ceva care-mi statea ok pe tartacutza.

 

Toate 3 par destul de tapene. Cat de zgomotoase sunt depinde si de motoreta. Cineva mai sus zicea de R1 ca vajaie pe naked - se poate din cz ca e "deschisa" la barbie. S1 Pro n-am sesizat problema... pe o semi carenata vorbeam si auzeam in statie perfect la 150-160. Pt. naked S1 Pro ar fi mai bun... am mers si fara carena cat erau la reparat cu diversion si am mers si destul in picioare pe tenere ca sa fi sesizat daca facea prea mult zgomot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dedics: scuze ca am intrat in topicul tau, dar sunt destul de stresat de problema castii...nu gasesc nimic care sa fie pe toate cerintele mele de sport-touring si ma agat de orice discutie despre subiect... :P

 

No problem, astfel aflu mai multe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum cel mai bine... test! Nici una nu e atat de exotica sa nu o gasesti la cineva... eu am zis ca nu-mi mai cumpar casca (desi prima am nimerit-o...) doar pe probat din magazin, test drive sau incercat de la cineva inainte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-34332-1303897099_thumb.jpg

 

stanga schubert, dreapta exo1000.

 

plasa aia e :blbl: acolo

Mesaj completat

probabil pe o moto sport/cu parbriz inalt nu mai iei vijelia exact in piept si apoi suiereala-n urechi. Nu am mers pe alta motocicleta sa-mi dau seama. Eu nu vorbesc de vant la 150 kmph, ci de 70 kmph! Materialul ala de rahat suiera! Am mai zis, cu casca open face caberg, am mult mai multa liniste

la ce review are pe webbikeworld.com, nu stiu ce sa cred...plus ca e china made, iar forma aerisirilor din partea superioare-spate nu-mi inspira [rea multa siguranta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ce review are pe webbikeworld.com
"And the verdict is: the R1 is the quietest helmet we've ever tried."

wtf?! si eu ce casca am? sa mor io daca inteleg... cica a fost pe pe un naked-bike. Suieratul de la mine atunci de unde 3.14 mamii lui de schuberth?

 

 

Ah... hai sa mai zic una contra: protectia de vant de sub casca, nu intra de nicio culoare, parca e luata de la gunoi, nu se potriveste cu nimic, iese jumatate afara.

 

ma las pagubas, iti dau casca sa-ti crape si tie urechile, ca nu crede nimeni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost pe punctul de a-mi lua schubert r1 de pe louis, prin kronau...asta se intampla acum 2 ani.

nu ma pricep cine stie ce, dar am refuzat casca pentru ca viziera 'pica' pe cheder intr-un mod dubios, care lasa de dorit - intr-o parte era etans, intr-o parte ramanea ditai deschizatura. am chinuit-o cu vanzatorul, ne-am uitat si la celelalte marimi...la niciuna nu se inchidea viziera bine.

pana la urma am luat shoei xr-1000 :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost pe punctul de a-mi lua schubert r1 de pe louis, prin kronau...asta se intampla acum 2 ani.

nu ma pricep cine stie ce, dar am refuzat casca pentru ca viziera 'pica' pe cheder intr-un mod dubios, care lasa de dorit - intr-o parte era etans, intr-o parte ramanea ditai deschizatura. am chinuit-o cu vanzatorul, ne-am uitat si la celelalte marimi...la niciuna nu se inchidea viziera bine.

pana la urma am luat shoei xr-1000 :blbl:

mda, am mai vorbit cu un prieten care a vrut sa-si ia R1, dar nu i se potrivea deloc pe cap, ceafa ii ramanea jumate descoperita...eu cand am probat-o n-am fost atent la detaliul asta, dar acum, pe rewind, asa imi statea si mie

Clar, forma capului defineste modelul castii, iar Schubert-urile sunt pretentioase la aspectul asta: ori ti se potriveste, ori nu. Arai nu am probat pana acum, dar voi incerca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S1 Pro de un an:

- atent finisata, materiale bune;

- bine inchisa, daca ai inchis aerisile te sufoci, daca le deschizi pe toate iti flutura urechile;

- zgomotul este mai redus decat alte casti, dar diferenta nu e mare. Adica cu un HJC ametesti de zgomot la 120, cu S1 Pro la 140Km/h. Daca vrei liniste singura solutie sunt dopurile de silicon. Diferenta dintre casti e data de pinlock, cat de ermetice sunt, etc.

- pinlock rulz. Dar daca ai zgariat viziera te usuca la buzunar una noua; Din fericire e groasa si nu se zgarie usor.

- ochelarii inclusi sunt buni dar: 1) se rup usor, am reusit sa le rup o ureche (si nu-s ieftini deloc) 2) se aburesc usor iarna (soare si frig) 3) se zgarie usor, trebuie curatati atent cu cea mai fina microfibra.

 

R1 e clar o casca sport, nu touring, facuta pentru forje pe circuit, vizibilitate mare, bine aerisita dar nu se poarta fara dopuri. Nu e conceputa sa fie confortabila la drum lung.

 

Pretul SCHUBERTH are 50% taxa de brand/fraier, probabil sunt si alte casti de luat in calcul, i-am luat prietenei o "banala" de Marushin 999 mult peste superlaudatul HJC, si la jumatate de pret.

 

Daca "banu nu-i problema", ia-ti S1 Pro si dopuri in afara orasului. Daca ai timp de cautat si probat, mai cauta.

 

"And the verdict is: the R1 is the quietest helmet we've ever tried."

 

Pai da, a incercat un R1 si cateva Probiker. :blbl:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Am si eu S1Pro . Viziera chiar daca nu se zgarie , se matuieste in timp la spalat si sters, si cred ca e valabil la orice viziera . Problema e ca si ochelarii si viziera sunt in jur de 50Euro bucata . La mine a venit direct cu pinlock . Am lasat casca in masina , pe bancheta , si ochelarii de soare s-au deformat pe un lateral din cauza caldurii , iar acum se lasa/ridica putin mai greu.

Ca si zgomot , nu pot face comparatie cu alta casca , dar si parbrizul motocicletei are o mare influenta . Eu mi-am montat un chin curtain ( noise pad ) si am marit putin confortul .Ce nu imi place, este ca nu am spatiu de montat castile , cel putin la acest model .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"And the verdict is: the R1 is the quietest helmet we've ever tried."

wtf?! si eu ce casca am? sa mor io daca inteleg... cica a fost pe pe un naked-bike. Suieratul de la mine atunci de unde 3.14 mamii lui de schuberth?

 

 

Ah... hai sa mai zic una contra: protectia de vant de sub casca, nu intra de nicio culoare, parca e luata de la gunoi, nu se potriveste cu nimic, iese jumatate afara.

 

ma las pagubas, iti dau casca sa-ti crape si tie urechile, ca nu crede nimeni

Sunt sigur ca e mai mare, de aia iti suera,fluiera...sau ai facut aceaias greala ca si mine,dupa cum am spus primul Schuberth(R1) l`am cumparat masura capului meu(masura L ) spere uimirea mea acesta s`a lasat foarte mult ,incearca o masura mai mica si ai sa vezi diferenta :blbl: indiferent de model .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigur ca e mai mare, de aia iti suera,fluiera...sau ai facut aceaias greala ca si mine,dupa cum am spus primul Schuberth(R1) l`am cumparat masura capului meu(masura L ) spere uimirea mea acesta s`a lasat foarte mult ,incearca o masura mai mica si ai sa vezi diferenta :blbl: indiferent de model .

asta cu o masura mai mica nu cred ca e universala...am probat un Shoei Qwest M (marimea mea) si nu imi trecea de tample, iar L-ul a intrat manusa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigur ca e mai mare, de aia iti suera,fluiera...sau ai facut aceaias greala ca si mine,dupa cum am spus primul Schuberth(R1) l`am cumparat masura capului meu(masura L ) spere uimirea mea acesta s`a lasat foarte mult ,incearca o masura mai mica si ai sa vezi diferenta :blbl: indiferent de model .

cunoaste cineva daca merge "dublata"captusela(interiorul castii" la un shubi s1 ca o am de vreo 2 ani si s a lasat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, am mai vorbit cu un prieten care a vrut sa-si ia R1, dar nu i se potrivea deloc pe cap, ceafa ii ramanea jumate descoperita...eu cand am probat-o n-am fost atent la detaliul asta, dar acum, pe rewind, asa imi statea si mie

Clar, forma capului defineste modelul castii, iar Schubert-urile sunt pretentioase la aspectul asta: ori ti se potriveste, ori nu. Arai nu am probat pana acum, dar voi incerca.

Am si Arai (Viper GT) si R1.

 

Comparatie intre ele:

- Arai-ul este mult mai zgomotoasa decat R1. Casca japoneza este recunoscuta pentru ca nu este foarte silentioasa, dar diferenta este destul de mare.

- de asemenea, exista un avantaj major pe care R1 il are fata de Arai la viziera - este mult mai mare pe R1 si ai o vizibilitate mult mai buna, atat lateral cat si in inaltime. Efectiv cand trec la R1 de la Arai mi se pare ca nu am casca pe cap, este foarte mare campul vizual.

 

Constructie R1:

-s-a dus stratul de protectie antiaburire dupa primele 2 calatorii prin oras si a trebuit inlocuita viziera cu una cu pinlock. De ce nu dau din start cu pinlock nu pot sa inteleg, mai ales la pretul ala.

- da, este o diferenta intre felul in care sta pe cap R1. Intr-adevar, lasa capul descoperit in partea din spate, este necesara o cagula primavara/toamna. La Arai nu exista problema asta.

 

Inteleg ca threadul nu este o comparatie Arai/Shoei/Schubert, dar pentru mine modelele S1 si S1Pro sunt excluse pentru ca sunt efectiv imense. Poate ca sunt silentioase si de calitate, dar sunt absolut imense, comparatia cu un costum de scafandru din povestile lui Jules Verne imi vine mereu in minte.

Ochelarii de pe R1 sunt bine veniti, nu am observat ca ar distorsiona.

 

Pentru modul (sport)touring, R1 mi se pare o optiune foarte buna, daca nu deranjeaza ca nu acopera complet capul la spate. Arai are avantajele ei, in special faptul ca la viteza mai mare (80 + km/h) mi se pare ca are o aerodinamica superioara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu imi place, este ca nu am spatiu de montat castile , cel putin la acest model .

 

Taseaza un pic zona in care vrei sa pui castile cu dosul de la o lingura. Se lasa si castigi ceva spatiu.

Mesaj completat

Si clar, clar, clar din nou... casca si motocicleta si pozitia dau zgomotul... formularea de genul "casca x e mai silentioasa" e bs cand vorbim de casti oarecum similare si nu de full face vs jet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si clar, clar, clar din nou... casca si motocicleta si pozitia dau zgomotul... formularea de genul "casca x e mai silentioasa" e bs cand vorbim de casti oarecum similare si nu de full face vs jet.

100% de acord. E ca si cum zici ca o caciula de bumbac e mai siletioasa decat una de lână... Conteaza daca mergi cu tractorul sau cu Lexusul, nu de materialul caciulii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

100% de acord. E ca si cum zici ca o caciula de bumbac e mai siletioasa decat una de lână... Conteaza daca mergi cu tractorul sau cu Lexusul, nu de materialul caciulii.

 

Probabil ai dreptate, dar parca iti ies aburi din urech, cand scoti o casca (fie ea de 130 de iepuroi sau de 500) din cutie si viziera nu se inchide etans. Asta incerc sa evit (printre multe altele), din pacate nu am foarte mult posibilitati de a incerca casti si cumparatul de pe oarecare webshop are acest risc.

Multumesc pentru pareri, desi nu m-am convins, ati ridicat cateva semne de intrebare si mai ales s-au prezentat cateva slabiciuni la care nu cred ca lumea se uita atent la prima incercare respectiv probleme in ceea ce priveste durabilitatea.

 

Pacat ca nu e adevarat faptul ca Schuberth e mama castilor silentioase, eu asa ma gandeam si acesta e motivul pentru care mi-am indreptat atentia spre aceasta marca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...