Jump to content

AGV - Discutii Generale

Pako
 Share

Recommended Posts

prima impresie dupa prima iesire cu AGV corsa....iesire fortata de imprejurari:de la mecanic la un mic polish apoi acasa.vreo 10km pe un frig de crapau pietrele.

-aerisirile functioneaza impecabil.

-nu intra curent pe nicaieri.

-pt o asemenea casca,chiar e silentioasa.

-camp vizual urias.

-fitmentul,odata "ajustat",perfect.

-fara pinlock,pe 5 grade,abureste.:)))

asteptam vremea buna sa facem the real test:)

» Post actualizat in 22 Apr 2015 12:26
Si a venit si vremea buna,mai repede decat ma asteptam si am facut ceva km,din nou de musai(RAR and shit).undeva la 5 grade cu soare...
Daca isi face treaba casca si in afara orasului si pe pista(ca doar acolo e orientatat) la fel de bine ca si in oras,atunci as putea aprecia ca fiind o super-casca cu adevarat care isi merita fiecare cent:comoditate iesita din comun,materialele atat de prietenoase de parca ai un ursulet de plus pe fata:)),aerisirile absolut geniale,merge aerul exact unde trebuie si exact cat trebuie,nu vajaie absolut deloc,nu intra curent pe nicaieri,viziera abureste foarte repede sub 15 grade dar la fel de repede se dezabureste(viteze mici),nu am pinlock(tocmai l-am vandut) si in mod cert nu voi avea nevoie.in rest,numai de bine:)
» Post actualizat in 22 Apr 2015 12:28
*15 grade si soare,rectific.nu 5 cum am scris la inceputul postului.:)
» Post actualizat in 15 May 2015 09:31
Dupa inca 400km,toti in afara orasului:
-aerisirea extrem de buna,sub 20 de grade am inchis aerisirile de sus
-ventilatie foarte buna
-nu se simte deloc aerul care intra,dar stii ca e acolo
-curent aiurea,inexistent
-marimea L pe care o am,e simtitor mai grea decat marimea M de la shark rsr2
-cu cat merg mai tare cu atat casca e mai stabila,spoiler-ul spate isi face datoria incredibil
-se aude destul de tare cum se "sparge" aerul sub spoiler
-silentioasa nu e,dar nici galagioasa.cu dopuri de urechi(le port fara exceptie) nu e obositor deloc
-materialele din interior deja s-au mulat pe scafarlia mea,si se simt incredibil de comod
-campul vizual iesit din comun,viziera uriasa isi face simtita prezenta in special in pozitie culcat pe rezervor si inclinat in curbe

Ban pe ban,o casca incredibila!

• 3 months later...
  • Replies 352
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Buna seara tuturor :D. As dori sa va cer parerea despre aceasta casca --->

Si versiunea ei full carbon --->

Nu ma prind eu exact care sunt diferentele majore intre cele doua dar ma rog. Prima costa 370$, a doua 500$. Credeti ca merita? Aveti o versiune mai buna de casca pentru acelasi pret? Va multumesc.

Ai destule pareri pe revzilla...ce vrei mai mult?

Aici - http://www.revzilla.com/motorcycle/agv-ax-8-evo-naked-helmet

si aici cateva - http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/192265 si pe fc-moto.

Diferenta... pai in afara de pret, "model" si greutate (varianta carbon - Greutate: 1.160 g (+/- 50 g) in tg. M iar cealalta Greutate: 1.220 g (+/- 50 g) in tg. M), nu-i nici o diferenta. Aaaaa si inca ceva (sper ca nu gresesc). Varianta carbon vine cu viziera fumurie iar cealalta cu viziera clara. Daca vrei sa-i pui una fumurie te costa 60 ieuro* pe fc-moto - http://www.fc-moto.de/Visier-AGV-Dual .

Mai este o varianta care mi-a placut, interesanta zic eu, la Shark Raw Blank - http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/110788 si aici - http://www.revzilla.com/motorcycle/shark-streetfighter-raw-helmet

Spor!

Edited by rrcosmin

• 5 weeks later...

Salut !

Ma intereseaza achizitionarea unei Agv Pista Gp Carbon. Stiu ca la un moment dat,a fost pe forum user-ul dude123 care a adus la preturi "promotionale" acest model.

Aveti idee cine mai aduce in tara casti AGV la preturi mai bune decat la producator ?

Multumesc.

• 4 months later...
  • 3 weeks later...

Salut !

Ma intereseaza achizitionarea unei Agv Pista Gp Carbon. Stiu ca la un moment dat,a fost pe forum user-ul dude123 care a adus la preturi "promotionale" acest model.

Aveti idee cine mai aduce in tara casti AGV la preturi mai bune decat la producator ?

Multumesc.

Dacă te interesează modelul, știu pe cineva care vinde una SH, dar purată foarte puțin, stare foarte bună.

Însă pentru stradă nu o recomand.

Se pot face, sunt multe metode, in mod normal totul se face din suruburile care fixeaza sistemul de inchidere prin repetitie. Cel mai simplu faci cu o viziera veche pe care ai gaurit-o in zona mecanismului de fixare.

• 2 months later...
  • 4 weeks later...

Salutare.

Stie cineva daca se poate achizitiona - si de unde - captuseala interioara pentru un AGV K4?

Multumesc anticipat.

• 1 month later...

Salut,

Deschid acest topic pentru ca vreau sa schimb casca.

Momentan am un XR1100.

Voiam mai multe detalii despre AGV daca sunt ceva detinatori. Ma intereseaza performanta si cam cat de comoda e pe bostan. Ca si model (precizat in titlu) ma intereseaza un GT veloce.

Si daca stiti ceva importatori in afara de UnitedMotors.

Stima

Edited by Ribo

Am un model asemănător, iar un prieten are chiar GT Veloce. Este o cască sport touring, cu un accent pe sport. Câmp vizual impresionant, aerodinamică, bine aerisită și destul de ușoară (+/- 1300g). Nu este cea mai silențioasă, nu are ochelari de soare integrați, iar vizierele sunt scumpe (cam 70€).

Ca preț, o găsești la 270€ pe Motocard. Pentru o cască sport are un preț foarte bun - mai ales că este foarte similară cu Pista/Corsa, însă mult mai ieftină.

Dacă mergi mai sportiv, dai ture scurte și nu te deranjează dopurile, este o cască foarte bună. Dacă vrei comfort la drum lung și silențiozitate, evită AGV. Singura lor ofertă serioasă de touring este K5, o cască mediocră față de concurență.

Am un model asemănător, iar un prieten are chiar GT Veloce. Este o cască sport touring, cu un accent pe sport. Câmp vizual impresionant, aerodinamică, bine aerisită și destul de ușoară (+/- 1300g). Nu este cea mai silențioasă, nu are ochelari de soare integrați, iar vizierele sunt scumpe (cam 70€).

Ca preț, o găsești la 270€ pe Motocard. Pentru o cască sport are un preț foarte bun - mai ales că este foarte similară cu Pista/Corsa, însă mult mai ieftină.

Dacă mergi mai sportiv, dai ture scurte și nu te deranjează dopurile, este o cască foarte bună. Dacă vrei comfort la drum lung și silențiozitate, evită AGV. Singura lor ofertă serioasă de touring este K5, o cască mediocră față de concurență.

Mersi de feedback ! Nu stiu cu dopurile alea cum e ca nu mai auzi nici trafic nici nimic , eu nici casti nu pun ! S-ar putea sa fie cam nasol pentru ca eu trec de la una care nu prea suiera mai deloc si e si comfy asa ! Pretul este bun pe motocard intr-adevar .

Mai studiez ...

Nu stiu cu dopurile alea cum e ca nu mai auzi nici trafic nici nimic , eu nici casti nu pun !

wrong!cu dopuri diminuezi doar decibelii.folosesc dopuri de peste 3 ani si nu mai pot fara.cu casti in-ear e mai nasol.am mers ani de zile ba cu muzica,ba doar castile(anti-zgomot cica),ba fara nimic si era un dezastru.acum cu dopuri e exact ce trebuie.asta pe langa faptul ca medical e indicat sa porti!

Edited by george05

• l.u.v locked and unlocked this topic