Sari la conținut

Nelamurire Yamaha R6


Postări Recomandate

Am si eu o intrebare va rog,mi-a turat un imbecil motocicleta fiind pe liber in 13 - 14 mii de ture, motorul era cald k am mers cu ea toata ziua,apa era undeva la 82 de grade, este posibil sa se strice ceva sau sa fii stricat ceva?Are ceva daca mai merg cu ea sub 5000 de ture?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e o temperatura exagerata dupa o tura ...

 

Bucurestenii, mers prin trafic, se vor lauda si cu temperaturi de peste 100 grade, inregistrate.

 

Sa nu mergi cuea subturat.

 

S-a mai discutat astea ... dar 5000 e bine.

Editat de BQGDDAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e o temperatura exagerata dupa o tura ...

 

Bucurestenii, mers prin trafic, se vor lauda si cu temperaturi de peste 100 grade, inregistrate.

 

Sa nu mergi cuea subturat.

 

S-a mai discutat astea ... dar 5000 e bine.

 

Intrebarea mea era daca are ceva k a turat-o pe loc in 13-14 mii d ture !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are nici pe dreacu daca se intampla ocazional.

De ce ti-ai luat R6 ca sa mergi cu el sub 5000rpm?E rasuflata rau sub 5000.Dupa intrebari probabil esti incepator incepator.Bafta cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepator da ...

 

Ai consum bun la turatia aia.

 

Daca stilul tau de a merge e civilizat ... si nu o exploatezi asa mult ... de ce ti-ai luat R6 ? SS ? Ca da bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepator da ...

 

Ai consum bun la turatia aia.

 

Daca stilul tau de a merge e civilizat ... si nu o exploatezi asa mult ... de ce ti-ai luat R6 ? SS ? Ca da bine?

 

Din nou intrebarea asta fara nicio logica. Tu de ce ti-ai luat motor? Cu masina/autobuzul nu puteai sa mergi? De ce sa iti iei masina straina mai puternica, cand limita maxima de viteza e 130? Si o dacie (intretinuta) prinde 130, asa ca ar trebui toata lumea sa nu isi mai cumpere altceva.

 

Exact asa suna si intrebarea pe care o pui tu... R6 stie sa mearga si incet, si e chiar indicat ca incepator sa mearga incet si sa mearga civilizat. Defapt e indicat ca TOTI motociclistii si toti soferii sa mearga civilizat. Daca tu crezi ca daca ai motor sport trebuie sa nu mergi civilizat, e treaba ta... n-ai decat sa procedezi asa si o sa vezi ce se va intampla dupa ceva timp. Sunt un milion de motive pentru care as alege oricand un motor sport, iar faza cu mersul "reising" nici macar nu se numara printre ele.

 

On-topic: MariusXXX, stai linistit ca n-are nimic motocicleta. Doar daca faci abuz cu turatul in gol pana in rosu, atunci incep sa apara probleme. Fi convins ca in trecut motorul tau a vazut 14000 de ture destul de frecvent ;)

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adică aÂşa ? http://vimeo.com/4075279

Si eu care credeam ca stunterii se pricep...

Pai eu nu vad de ce ar tine-o acolo inturatii, decat daca ar face drift sau burn-out, sa faci cerculete la 3km/h cu motorul in 14k ture, e ca si cum ai avea un oragan de 30cm in erectie si te-ai plimba cu femeia tinandu-te de mana in parc in timpul asta...

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai uite-mi exemplul meu...

 

Incepator ... imi iau 125 ... merg incet civilizat ... e ptr incepator.

 

De ce sa imi iau R6 sau alta moto de cc mai mare ... consuma mai mult etc. ?

 

Pentru ca Rs imi indeplineste cerintele.

 

In fine asta era cand m-am apucat de moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasă mă, nu fi trist, aÂşa mai cureți Âşi tu toba.

ps. ce-mi plac mie de vitezarii ăÂştia, îÂşi iau mobre de turație, dar le țin la sub 5.000 de ture, ca să nu se strice. pffffutui mama ei de mobră, vinde-o mă Âşi ia-ți roabă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasă mă, nu fi trist, aÂşa mai cureți Âşi tu toba.

ps. ce-mi plac mie de vitezarii ăÂştia, îÂşi iau mobre de turație, dar le țin la sub 5.000 de ture, ca să nu se strice. pffffutui mama ei de mobră, vinde-o mă Âşi ia-ți roabă.

A fost o simpla intrebare, dar vad ca esti deranjat rau, roaba sa-ti iei tu ca ai nevoie sa cari balegaru de-ti iese pe gura, multa sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine oltene, ia cinci mii de aici Âşi du-te să-ți iei un praz.

Ia-ti roaba aia odata, hartia igienica sa te stergi la gura ti-o dau eu ! Sanatate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu vreau sa imi iau d'aia ca a lu' rossi....si vecinu' gheorghe zicea ca de ce nu imi i-au firstbike ca sunt ieftine la 5000 de ron....si nici nu consuma mult ca nu prea functioneaza de obicei...ce ziceti sa ma i'au dupa rossi sau dupa gheorghe? :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu vreau sa imi iau d'aia ca a lu' rossi....si vecinu' gheorghe zicea ca de ce nu imi i-au firstbike ca sunt ieftine la 5000 de ron....si nici nu consuma mult ca nu prea functioneaza de obicei...ce ziceti sa ma i'au dupa rossi sau dupa gheorghe? :moron:

 

Ia-te dupa Gheorghe ca este mai bine, asta este mentalitatea unora, de ce sa te iei dupa Rossi, cine plm mai este si Rossi asta (este o ironie intrebarea,sa nu ma trezesc cu alte replici fantastice)? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu tot sunt nedumerit, ce are daca turezi in gol 1-2 secunde motorul ala mai ales daca e si cald ....

Editat de XorX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu tot sunt nedumerit, ce are daca turezi in gol 1-2 secunde motorul ala mai ales daca e si cald ....

Nu are nimic.

Doar sa nu-l duci in zona rosie. La curse e des folosita treaba ca sa fie incalzit motorul, turat pana il iau dracii.

 

Asa ceva e fooarte comun la curse, orice fel de curse:

http://www.youtube.com/watch?v=J5DILIDC-T4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la curse unde se revizioneaza aproape TOATA motocicleta da este normal.

Asta e un cliseu pe care l-am auzit de nenumarate ori. La curse motocicleta e revizionata daca e necesar.

La SBK se merge cu aceeasi motocicleta muuulte curse, daca nu tot sezonul. Cu acelasi motor din care se scoate tot ce poate. De o motocicleta de-aia se trage intr-o cursa cat tragi tu intr-un an. Motoarele sunt facute sa fie turate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...