Sari la conținut

Legenda


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 632
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Admin

inseamna ca n-am pierdut nimic daca n am fost anu asta pe Trans, aceasta Mecca a motociclistilor de 'tura lunga' de la noi :))))

Eu l-am facut de doua ori anul acesta si fata de alti ani chiar mi s-a parut ca l-au ingrijit, nu prea erau gropi ci denivelari..este adevarat ca am mers normal..Bigfoot merge chiar tare si la stilul lui de mers este imposibil sa eviti chiar toate surprizele intalnite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Pai LT ul tau e alta mancare de peste, boss :)

 

Eu de ex cu a mea, m-am descurcat si ep drum de pietris/pamant. Insa ce-mi da temelie,este drum din ala peticit, cu petece din alea mici si dese, ca niste cocoase micute. Deci ala ma termina psihic.... aaa si drumurile din placi. Astea 2 imi dau maxim maxim. Am mers pe forestiere cu a mea si n-am avut stress , fata de ce stress am avut pe alea peticite si pe alea cu placi..

 

revenind, Transfagarasanul e un drum de placere, niciodata nu mi s-a parut un drum pe care sa te 'dai tare',indiferent ca ai GS, superbike,naked, chopper etc... Si nu neaparat ca-i periculos,ci pur si simplu nu-l vad ca pe un drum de forja..



Totusi insist ca Bigfoot sa incerce si un Aprilia Tuono, sa vedem cat de mult isi mai iubeste "cioara" lui dupa experienta asta! :D

 

omul daca are o obsesie cu R1200 ul, nu i-o scoti din cap cu Tuono,chiar daca e mult mai distractiv Tuono :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...referitor la cum mergi cu moto............ asta e o chestie subiectiva.

 

Sfatul bătrânului:

 

În viată... a fi motociclist ține de opțiunea fiecăruia.

În aviație... câteodată trebuie să aterizezi și fără roti...

Uneori... ești obligat să încerci să pilotezi un bombardier ca pe un avion de vânătoare...

 

În motociclism... poți să mergi pe cornișa casei cu un trial...

sau te distrezi făcând cascadorii și giumbușlucuri cu un BMW boxer...

Ține de scop și atitudine.

 

DAR... tine minte: niciodată, niciunde... stridența nu se împacă cu eleganța.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Bigfoot: stii ce-ti trebuie tie? Husqvarna Nuda 900R sau KTM 990 SMR/SMT sau RSV Tuono

 

fucking tons of fun...


R1200 nu e pt abuz. E pt cruising, pt placere, pt o depasire mai in cuplu,mai etc...dar cam atat...

 

Oricat ai nega, n-o s fie niciodata mai fun R1200R decat alea enumerate mai sus (la mers mai hooligan)...

 

my 2c...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre Husqvarna Nuda. Cate poze si 2-3 randuri.

/index.php?/topic/664611-husqvarna-huligan-supermoto/&do=findComment&comment=3124428

 

Pe 990SM nu am mers :(

 

@ Adrian

din cate spun baietii SM-ul e NET superior.

 

Problema e ca Tuono / 990SM nu cred ca iti ofera posibiliatea de a face flotari dupa 800km fara probleme. Sigur stiu sa faca multe pe viraje dar .........confortul......... nu cred ca poate fi 1/2 din cel de la R 1200 R .

Acum iarasi depinde si de cine e la ghidon:

uite R 1200 GSA.........zici ca e KTM 640 DUKE asa merge pe viraje si mai ales IESE din viraje..............................50% - 50% depinde moto si omu.

 

@ Ianachim - hai sa mergem pe AMCKART 10 minute la vara, si i-al in calcul si pe brotacel.

 

@ Menthalist - Nu stiu cum e Tuono V4 si nici 990SM dar parca subconstientul e mai atras de SM chiar daca nu e nakedbike sau streetbike.

 

@ Nuda nu consuma foarte mult.



Cand zice unu sau altul de Stelvio sau de alte pasuri din afara tarii, ca merita mai mult decat Transfagarasan, merita mai mult pt ca poti sa CIRCULI linistit, nu iti trebuie un enduro:

Stelvio de JOS pana SUS

 

Filmarea e aproape de asfalt...............1 groapa nu am luat pe Stelvio....................ba 1 , nici macar 1 nu am luat.

 

Dupa plimbarea pe Transfagarasan pe langa faptul ca a fost un timp de calitate slaba petrecut pe moto datorita starii drumului, am mai aruncat si cu bani la SAMA, la indreptat jante echilibrat ...... alea ........ alea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

@BigFoot:

 

ironic,fix peste clipul ala am dat azi,inainte sa-ti scriu,de aia mi-am amintit de Nuda si SMR/SMT.

 

Acum ajungem iarasi la dilema confortului.... Aici depinde fiecare ce nivel de confort il coafeaza si cat/cum rezista.. Eu am semighidoane si nu ma resimt dupa drumuri lungi,pt ca-mi place pozitia. Oricum as da-o, sunt sigur ca R1200R va fi mai comod. Desi Tuono are riser bars,nu are semighidoane.. (de fapt la fel si SMR/SMT).

 

Corect, riderul face diferenta. Dar aici nu vorbim de input-ul din partea riderului, ci comparam strict motocicletele. Si din start, un SMR/SMT, Tuono,etc are un fun factor mai mare. Ce face X sau Y in filmuletele alea pe GSA sau R1200R....e una,dar imagineaza-ti ce-ar face pe un naked din asta...

 

Asta era ideea.. Si crede-ma, ca poti face multi km fara sa te obosesti,pe aceste mobre. Nu sunt niste R1/GSX-R 1000...

 

Stii cum e, ai vazut probabil si tu pe ADVRIDER cum sunt omuleti care fac ture foarte lungi pe Panigale, GSX-R 1000,etc (majoritatea stock, iar unele modificate vag, gen o pereche de risere si ghidon de naked,si paniere/coburi). Asa si cu mersul hooligan cu R1200R. Se poate, se poate si una si alta,dar asta nu inseamna ca-i ce mai buna solutie..

 

Tu te-ai dat pe ceva mobre, eu nu m-am dat pe Nuda,dar nu stiu,da-mi voie sa ma indoiesc ca o poti compara cu G 650...... Oricum BMW detine Husqvarna acum,din cate stiu (daca nu ma insel).. Si da, Nuda are un sunet mortal,e cel mai atipic sunet de parallel twin pe care l-am auzit..e o combinatie intre parallel si V. (de fapt, mai degraba intre V4 si V2)

 

In rest, cu Trans ai dreptate...vroiam sa merg si eu anul asta si am renuntat pt ca mi-am amintit cum era cand am fost cu masina acu 2 ani + ce-am tot citit aici pe forum despre starea lui + sexul aferent daca il prinz in weekend...

Am fost la Piatra Arsa in schimb......atat de putine masini!.....era ireal, era un VIS......si zona aia.....ma simteam ca in filmarile alea de la Sky Fall din Scotia :))))

 

M-ar coafa mai mult un R1200R pe mine,decat RSV (pt ca merg cu pasager) :)

 

Eu zic sa dai o tura pe un SMT/SMR.......s-ar putea sa te puna pe ganduri :)))

 

De consum.....toate consuma,DACA te dai la ele...... daca mergi touring, au consum decent, chiar si astea de 1000....

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate la aluzia cu ADVRIDER.... dar it's too late for me, acum si eu trebuie sa impac si pasagera.

Ultima oara am lasat-o la cabana la 1 ciocolata calda si m-am intors dupa 20min de forja, ca mergeam ca " Patraulea " cu ea in spate pe viraje la Piatra Arsa.

 

Asta e ceea ce ma framanta pe mine acum :

 

Ori asa ceva ori un trial. Problema e ca trebuie luate de noi................cine isi ia asa ceva isi ia pt un scop anume, nu pt "poze" .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

hahah si clipul ala il stiam........meserie curata ......dar mentenanta.......

 

m-as multumi si cu un 4 timpi de 450/500 usurel........ sau un 690 Enduro.....


Asa-i cu pasagera........eu tot asa gandesc, gandesc pt 2, nu pt 1. ca 80 % merg cu pasagera...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideal bike for me:

PERFECTA PENTRU STILUL TAU.....DAR TE LIMITEAZA LA DISTANTE........

o sa o alergi pana la munte si la loc comanda..... merita???

pe alpi ajungi doar cu ea pe remorca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PERFECTA PENTRU STILUL TAU.....DAR TE LIMITEAZA LA DISTANTE........

o sa o alergi pana la munte si la loc comanda..... merita???

pe alpi ajungi doar cu ea pe remorca

 

Sti ca mi-a ramas remorca de pe vremea 450-ului :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PERFECTA PENTRU STILUL TAU.....DAR TE LIMITEAZA LA DISTANTE........

o sa o alergi pana la munte si la loc comanda..... merita???

pe alpi ajungi doar cu ea pe remorca

Ducati nu 'ie' bune. Ti le da stricate direct din fabrica. Nu auzi cum 'bate' motorul? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ura.deci daca mi iau capra stiu unde cer remorca suppperrrr

ce remorca ai ?

Winterhoff

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca ai mentionat ca esti dezamagit de fiabilitatea bmw.Eu stiam ca sunt destul de rezistente.Ce probleme te-au facut sa afirmi acest lucru?Nu am avut rabdare sa citesc tot "dosarul".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Am vazut ca ai mentionat ca esti dezamagit de fiabilitatea bmw.Eu stiam ca sunt destul de rezistente.Ce probleme te-au facut sa afirmi acest lucru?Nu am avut rabdare sa citesc tot "dosarul".

 

Asta mi se pare gen culmea nesimtirii,sa pui pe cineva sa repete ce-a scris in prima pagina din topic,doar ca tie ti-e lene sa citesti :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ducati nu 'ie' bune. Ti le da stricate direct din fabrica. Nu auzi cum 'bate' motorul? :crack:

 

This is a BMW touring bike with a sidecar drum set. Why?

post-882-0-64857600-1387715076_thumb.jpg

Asa se acopera elegant bataile motorului la BMW R1200R

 

soleilsourire.gif

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum se acopera elegant bataile motorului la BMW R1200R:

attachicon.gif184680.jpg

 

soleilsourire.gif

Fara un subwoofer n-are valoare. :crack: Ce Uameni , saraca motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...