Sari la conținut

Legenda


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

Off... cand aud posesorii de BMW cu povesti de genul " linii de productie diferite", "calitatea a II-a pt Europa de est", imi vine sa zambesc. Unul nu poate admite ca atata poate BMW in materie de motociclete... ca mai au mult, mult pana sa ajunga la nivelul japonezilor. Valabil, de fapt, pentru orice marca europeana sau americana. Cine a spus ca dumnezeul motocicletelor este japonez, mare adevar a grait!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 632
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Off... cand aud posesorii de BMW cu povesti de genul " linii de productie diferite", "calitatea a II-a pt Europa de est", imi vine sa zambesc. Unul nu poate admite ca atata poate BMW in materie de motociclete... ca mai au mult, mult pana sa ajunga la nivelul japonezilor. Valabil, de fapt, pentru orice marca europeana sau americana. Cine a spus ca dumnezeul motocicletelor este japonez, mare adevar a grait!

unii dintre posesorii de BMW au mai fost si in fabrica de la Berlin..... si intr un fel mai mascat aceasta inf a fost confirmata

 

da asa e cand vezi japonia doar pe harta........

 

ps unii posesori de BMW au donat si niste apa pentru JAPONIA care ti a facut motocicleta de sub poponeata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Duracell, ianakim iti pomenea ceva de femeia ca-ti mai pleaca si cu cardu..are dreptate, stii ca sunt curve de care te-ndragostesti, le dai tot ce ai, le iubesti ca prostu' si ele pe linga ca-ti rezolva toti prietenii pleaca lasandu-te si cu datorii..cred c-ai dat de curva motocicletelor, zdreanta rau..

Daca generalizezi e ca si cum ai spune ca toate femeile-s curve, uitand ca si maica-ta este femeie.. :)

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Linii de productie diferite sigur nu sunt, dar o selectie se face.

Cele de la mijlocul tolerantei pt Germania & friends, iar cele de la marginea tolerantei pt lumea a treia.

 

:10:

 

Gura pacatosului... adevar graieste!

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Lista e mult mai lunga...

Exeptie fac Germania & realy friends !

 

soleilsourire.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

chiar ma gandeam unde o sa se mute discutia aia BMW vs. restu lumii,intai era pe topicul BMW istilor,apoi la DL-uri, acu s-a mutat aici:)))


Lasati fratilor sa moara topicul asta, sau cel putin sa-l readuca la viata doar BigFoot, cand / daca i se mai fu.te ceva la motor (speram ca nu va fi cazul).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unii dintre posesorii de BMW au mai fost si in fabrica de la Berlin..... si intr un fel mai mascat aceasta inf a fost confirmata

 

da asa e cand vezi japonia doar pe harta........

lamati

ps unii posesori de BMW au donat si niste apa pentru JAPONIA care ti a facut motocicleta de sub poponeata

Oooo.. scuze maestre!!!! Iarta-ma... am gresit.. m-am legat de Regina... Mama, ce va mai inflamati cand formuleaza cineva o opinie nu tocmai ortodoxa despre biimvurile voastre.

In alta ordine de idei: 1. am vazut eu Japonia doar pe harta (probabil mata ai crescut acolo), dar am o bucatica din ea sub poponeata ;); 2. au donat si ei ce au putut.. doar nu crezi ca au nevoie japonezii de "regine" ???? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adrian, poate nu ai fost atent:

1. Inca de la inceput, in esenta, pe acest topic este vorba despre BMW si restul lumii...

2. Pe un forum... un topic continua sau nu in functie de interesul majoritatii.

3. Cu o singura recomandare: Argumentele sa fie inaintea speculatiilor.

Respectiv: Educatia vs mahala!

 

chevalsoleil.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasati fratilor sa moara topicul asta, sau cel putin sa-l readuca la viata doar BigFoot, cand / daca i se mai fu.te ceva la motor (speram ca nu va fi cazul).

:))))))))))))))))))))))))))))))

 

Maximum_trolling64.gif

 

Adrian, poate nu ai fost atent:

1. Inca de la inceput, in esenta, pe acest topic este vorba despre BMW si restul lumii...

2. Pe un forum... un topic continua sau nu in functie de interesul majoritatii.

3. Cu o singura recomandare: Argumentele sa fie inaintea speculatiilor.

Respectiv: Educatia vs mahala!

 

chevalsoleil.gif

din nou

:)))))))))))))))))))))))))))))

 

a fost vorba de la inceput de unu' care si-a facut un piedestal (pt. un motor care vad ca se cam strica), dupa care s-a urcat si el pe piedestal, linga motorul care se cam strica.

toate 'stourile de pe topic exista pt. ca Duracell a implorat sa le primeasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...ce poate fi mai interesant pentru tzatzele posesoare de moto...

decat chestia cu "capra vecinuluii"... varianta .ro si... click !

"Argumentul" lor: Un BMW este aprioric... "lung prilej de vorbe si de ipoteze"... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fa-ma si pe mine sa inteleg, taoate cele enumerate de tine mai sus au cazut in in 35.000 de km la BMW-ul tau luat de nou ?

 

Tot ce ai enumerat in postul tau a cazut. Ghionion sau nu, nu stiu ........... nu stiu daca poate fi o regula pt BMW-uri.

Acum ideea este ca eu am folosit motocicleta asta 2ani chiar 3 ani zi de zi, dupa zicala: ride it like you stole it! De fel nu sunt un tip gentil cand vine vorba de comenziile unui vehicul masina sau motocicleta, ingrijesc vehiculul mult peste standardele recomandate, dar cand vine vorbda de distractie daca am conditiii ii dau fara resentimente.

 

 

Dupa cum spune Ianachim si LUV .......... asta e ........... si maine daca ar fi sa-mi iau alta motocicleta noua pentru asfalt, tot R 1200 R mi-as lua, din considerentele enumerate in mai multe posturi d-ale mele pe acest topic. Probabil mi-as pune un grup spate de GSA pe R 1200 R ca sa aiba un raspuns mai de SM la acc, sau la iesirea din viraje.

Nu consider ca daca ai PEGASO 650 inseamna ca mergi linistit la touring, iar daca ai V4 TUONO o rupi pe 1 roata toata ziua si polizezi scarite, chestia asta tine de PILOT nu de motocicleta.

Achim are dreptate poate daca ar exista R 1200 R cu transmisie finala pe lant si eventual un ambreiaj multidisc in baie de ulei, poate ar fi fost mai fiabil sub mana mea.

 

:))))))))))))))))))))))))))))))

 

Maximum_trolling64.gif

 

din nou

:)))))))))))))))))))))))))))))

 

a fost vorba de la inceput de unu' care si-a facut un piedestal (pt. un motor care vad ca se cam strica), dupa care s-a urcat si el pe piedestal, linga motorul care se cam strica.

toate 'stourile de pe topic exista pt. ca Duracell a implorat sa le primeasca.

Citeste cu atentie si rabdare daca ai, vei intelege mai bine despre ce e vb...................piedestalul ala si-l merita indiferent de " bug-uri" sau de pretul acestor "bug-uri"............ iti trebuie timp si multi km pe aceasta motocicleta si inlcusiv pe alte motociclete ca sa poti ajunge la concluzia asta.

Referitor la stouri............ din partea mea fiecare poate sa spuna fiecarea ce vrea....... who give's a fuck? atata timp cat sunt subiectivisme, adica atata timp cat nu vin din partea posesorilor de BMW R 1200 R care pot sa aibe o parere avizata despre aceasta motocicleta...... nu test rideri de weekend.

 

Off... cand aud posesorii de BMW cu povesti de genul " linii de productie diferite", "calitatea a II-a pt Europa de est", imi vine sa zambesc. Unul nu poate admite ca atata poate BMW in materie de motociclete... ca mai au mult, mult pana sa ajunga la nivelul japonezilor. Valabil, de fapt, pentru orice marca europeana sau americana. Cine a spus ca dumnezeul motocicletelor este japonez, mare adevar a grait!

Fanatism japonez.

Si japonezii fac chestii bune ......... da nici chiar asa.

Lexus LS - BMW seria7 da se pot compara

Honda XLV 700 - BMW F 800 GS ..................... mnu prea au ce discuta una cu cealalta. Se vede clar diferenta ca de la cer la pamant............in geometrie in masa in centrul de greutate, in caracteristica motorului.......... n-are nici o sansa XLV 700........nici " tunata" n-ar avea ce discuta cu 800 GS.

Respect si pt japonezi dar si pentru teutoni.

 

Comparatiile facute sunt in cunostiinta de cauza. .............. nu m-am apucat sa compar 1200 crosstourer cu r 1200 gs pt ca nu stiu cum merge crosstourer.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apai cum le spui mata bobocule... mai rar cineva!

Auzi vorba... potriveala, pilotul si motoreta... Clonck, tronck... cutia praff si clopotzeii linka... linkkka...

...Pai azi... mai ales pe plaiuri dambovitene... nici dracu' nu te trage de maneca

daca joci baschet imbracat in frac sau te duci la opera in trening!

Democratie, fratzicule... Cine, ce treaba are?!!...

Ce, eu cand eram tanar nu rupeam cardanu' pe o roata?!

Evident ar fi fost mai indicat un lanz de Jawa.... da' de... eu eram Preduracell.

Atitudinea conteaza.

Parol!

 

soleilsourire.gif

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apai cum le spui mata bobocule... mai rar cineva!

Auzi vorba... potriveala, pilotul si motoreta... Clonck, tronck... cutia praff si clopotzeii linka... linkkka...

...Pai azi... mai ales pe plaiuri dambovitene... nici dracu' nu te trage de maneca

daca joci baschet imbracat in frac sau te duci la opera in trening!

Democratie, fratzicule... Cine, ce treaba are?!!...

Ce, eu cand eram tanar nu rupeam cardanu' pe o roata?!

Evident ar fi fost mai indicat un lanz de Jawa.... da' de... eu eram Preduracell.

Atitudinea conteaza.

Parol!

 

soleilsourire.gif

Acum asta e realitatea.......... mai departe referitor la cum mergi cu moto............ asta e o chestie subiectiva............. motocicleta e un moft care TREBUIE sa te faca sa zambesti........... fie mergand la touring, saltand-o pe 1 roata, polizand scarita sau mergand la mall.

Am mai auzit persoane, inclusiv la BMW care au zis ca R 1200 R nu a fost gandit pt mersul meu si ca de aceea a cedat...................... nu ne putem sau nu ma pot schimba pt un tip de motocicleta............. persoana repsctiva mi-a recomandat atunci S 1000 R .............. ce sa caut eu pe ........cutiuta aia mica cu pozitie embrionara...........mai ales ca nu sunt interesat de cai, sunt interesat de cuplu.

 

Din cate vad stilul asta NakedBike boxer are efecte : http://www.youtube.com/watch?v=IX0a8iA07hM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

 

 

Din cate vad stilul asta NakedBike boxer are efecte : http://www.youtube.com/watch?v=IX0a8iA07hM

 

marketing... incearca sa traga de powerplantul ala maxim,pana moare (ma refer la motorizarea boxer,care-si cam atinge limitele)

 

NineT are alte chestii misto, motorul boxer sau cardanul nefiind unul dintre ele:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BIGfut.ul lu' tata

stai calm ca 99% din mototastaturistii astia daca le dai motorul pe stelvio nu vor rupe cardanul ......

. Si care ar fi diferenta intre curbele de pe stelvio si cele de pe transfagarasan?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva ace de par in plus. :)

+ 50km prolog de Dakar sau Redbull Romaniacs echivalentul starii Transfagarasanului.

 

 

Cu KLE sau XT660Z (am detinut si eu asa ceva) nu prea simti, dar cu ceva de strada...................... pe Transfagarasan, ...................mai bine te lasi de motociclism. Iti bati joc de tine si de motocicleta ta. Eu am fost nevoit dupa tura de Transfagarasan sa-mi indrept jantele.......in conditiile in care cat am putut am evitat gropile, desi eviti una si dai in alta.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motocicleta e un moft care TREBUIE sa te faca sa zambesti........... fie mergand la touring, saltand-o pe 1 roata, polizand scarita sau mergand la mall.

Am mai auzit persoane, inclusiv la BMW care au zis ca R 1200 R nu a fost gandit pt mersul meu si ca de aceea a cedat..

:10: Mai bine nu se putea explica. Ce rost are sa iti iei motor doar sa il menajezi? Modelul de fata nu mi se pare facut pentru pensionari totusi. Nu e tocmai F650/F800.

 

Sunt fanul marcii cand vine vorba de masini si motoare. Parerea mea este ca platesti premiumul ca sa te bucuri de un produs premium nu doar sa ai elicea pe utilaj. Emblema o pot cumpara cu 2 lei de la tiganii din piata sa o lipesc cu dublu adeziva pe bot la dacia. Cat timp faci intretinerea maniacal nu are voie sa se strice. Ca a ta s-a dus din cauza proiectarii "slabute" sau pur ghinion cu acel exemplar nu stiu. Sunt exemple destule si in lumea auto cu modele "bulletproof" si cate un proprietar care nicicum nu scapa de micile probleme la utilaj, gen 4 cutii schimbate in 120k km pe A7, motoare de seria 5 cu surubele prin cilindri etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...