Sari la conținut

Accident intre Timisoara si Sacalaz


Clever
 Share

Postări Recomandate

Baiatul asta, care NU era nustiu cum.....sambata am fost prin TM si in fata mea a trecut pe rosu, la intersectia Circumvalatiunii/Gheorghe Lazar. S-a uitat in amandoua partile, dar a trecut pe rosu cu nepasare. Si doua saptamani pe o moto noua nu justifica tampenia absoluta a momentului respectiv. Nimeni nu o sa stie ce s-a intamplat in momentele respective, cert este ca un om a murit, noroc ca nu a luat si pe altcineva nevinovat cu el. Din pacate, e un nou episod care alimenteaza stereotipul "motociclisti teribilisti".....in unul din ziarele centrale a ajuns "a fost scos din parbrizul maÂşinii de mare tonaj". Ziaristii scriu ce le place, sa isi vanda fituica, si restul se chinuie mai mult sau mai putin sa stearga eticheta de "donatori..." De scris putem scrie zeci de pagini, dar niciunul din noi nu putem spune ce s-a intamplat, putem doar sa observam rezultatul actiunilor unui om acum mort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 282
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Baiatul asta, care NU era nustiu cum.....sambata am fost prin TM si in fata mea a trecut pe rosu, la intersectia Circumvalatiunii/Gheorghe Lazar. S-a uitat in amandoua partile, dar a trecut pe rosu cu nepasare. Si doua saptamani pe o moto noua nu justifica tampenia absoluta a momentului respectiv. Nimeni nu o sa stie ce s-a intamplat in momentele respective, cert este ca un om a murit, noroc ca nu a luat si pe altcineva nevinovat cu el. Din pacate, e un nou episod care alimenteaza stereotipul "motociclisti teribilisti".....in unul din ziarele centrale a ajuns "a fost scos din parbrizul maÂşinii de mare tonaj". Ziaristii scriu ce le place, sa isi vanda fituica, si restul se chinuie mai mult sau mai putin sa stearga eticheta de "donatori..." De scris putem scrie zeci de pagini, dar niciunul din noi nu putem spune ce s-a intamplat, putem doar sa observam rezultatul actiunilor unui om acum mort.

 

 

asta ma enerveaza si pe mine ... cand intra cate unu care face din cel mort un mare inger si martir ca domne el il cunostea si nu a depasit in viata lui 50 la ora in localitate ca era cel mai bun prieten al lui si mergea prudent bla bla bla bla bla ...

 

e acum ce mai ziceti ? omu o ardea reisar si trecea pe roshu ... de ce nu puteti accepta ideea ca poate chiar a fost furat de viteza si a vrut sa o impresioneze pe gagica aia si sa treaca el repede pe sub bariera ??? in momentul in care intentionezi sa opresti la bariera, schitezi si tu cea mai mica intentie de franare ... gen in loc sa intri in bariera cu 130 la ora, intri cu 60 ... dar la cum a strambat el bariera, sigur avea peste 60 .. parerea mea ...

 

daca el a fost surprins de bariera aia, atunci unde e frana brusca ? blocatul de roata ? voblajul ? de ce nu a culcat motorul ? hai sa fim realisti ... omu a vrut sa nu mai stea la bariera si a intrat tare crezand ca trece la timp pe sub ea ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul nu-mi pot imagina ce a fost in mintea lui cand a incercat sa forteze barierele in halul asta..

 

 

Eu cred ca niste etnobotanice ... alta explicatie nu gasesc ...

CAt despre RIP ... dati voi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda... de fapt l-a sicanat un conservar nenorocit sau a avut ghinion sa se uite in oglinzi chiar inainte sa vada bariera sau era un superpilot si putea trece dar de vina a fost pasagera (care nu era super) ca n-a stiut sa bage capu' la cutie sau s-a stricat bariera si i-a cazut in cap si de fapt nu venea niciun tren sau...alte d-astea...

 

Mie mi se pare simplu: unu' a vrut sa fie mai stecher decat permite legea ca n-avea chef sa stea la bariera sa treca marfaru si s-a facut zob. Ce atatea teorii... Si nu, mie nu mi se poate intampla asta. Pentru ca atunci cand vad bariera...ghici ce (?!), opresc. Doooh!!!

 

Parerile mele de rau se indreapta catre cei dosi soferi afectati. Si, pentru integritatea ei fizica viitoare, sper ca pasagera se va gandi de mai multe ori data viitoare cand va avea de gand sa se suie cu vreun dastept pe mobra. Daca va mai avea de gand vreodata, ca ma indoiesc.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Asa ca asta e cu "adevaratii motociclisti" ca astia nu sint decat niste lepre...aia care doar se bat cu pumnii in piept pe motive de motociclism...dar ca oameni nu fac 2 bani...cum spuneam , eu mai uit la OM si nu la motocicleta...daca omul e de nimic, motocicleta e doar un fier ordinar in mana lui, indiferent cit costa...OMUL e cel care pune in valoare LUMEA, oamenii....sau ii omoara....de aia nici nu ma plimb cu oricine...ci selectez cit pot de bine..."

Pariez ca aia care se bat rau tare pe aici cu pumnul in piept ori n`au permis , ori nu au motor ori nici una din ele . Vad multi rokeri agitati in lume dar nu au mers 1 km in plus fata de ce plimbarele au facut in poligon ... :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta ma enerveaza si pe mine ... cand intra cate unu care face din cel mort un mare inger si martir ca domne el il cunostea si nu a depasit in viata lui 50 la ora in localitate ca era cel mai bun prieten al lui si mergea prudent bla bla bla bla bla ...

 

e acum ce mai ziceti ? omu o ardea reisar si trecea pe roshu ... de ce nu puteti accepta ideea ca poate chiar a fost furat de viteza si a vrut sa o impresioneze pe gagica aia si sa treaca el repede pe sub bariera ??? in momentul in care intentionezi sa opresti la bariera, schitezi si tu cea mai mica intentie de franare ... gen in loc sa intri in bariera cu 130 la ora, intri cu 60 ... dar la cum a strambat el bariera, sigur avea peste 60 .. parerea mea ...

 

daca el a fost surprins de bariera aia, atunci unde e frana brusca ? blocatul de roata ? voblajul ? de ce nu a culcat motorul ? hai sa fim realisti ... omu a vrut sa nu mai stea la bariera si a intrat tare crezand ca trece la timp pe sub ea ...

 

Tocmai ce revizionase seria Matrix si invatase niste scheme noi, care din pacate insa n-au prea dat rezultate in lumea reala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca aia cred ca era a pasagerei, a lui e undeva dupa renault cam pe unde a sarit si rezervorul.

 

Oare cum o fi sa stai linistit in masina si sa te trezesti cu unu din asta infipt in parbriz...

 

:) Tu iti dai seama ce viseaza soferul ala in urmatoarea saptamana ? :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma refeream ca mai exista o cale ferata aproape de Timisoara, normal ca nu mai e trecere la nivel cu calea ferata, tocmai pt ca e pod peste ea. M-am exprimat eu putin gresit.

Nu mai exista niciuna...dar tu stii mai bine din Ploiesti decat eu din Timisoara ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pariez ca aia care se bat rau tare pe aici cu pumnul in piept ori n`au permis , ori nu au motor ori nici una din ele . Vad multi rokeri agitati in lume dar nu au mers 1 km in plus fata de ce plimbarele au facut in poligon ... :rusinica:

 

Nu mai paria ca vei pierde sigur!...daca tu te uiti in oglinda si te vezi si esti multumit, nu inseamna ca si altii vad acelasi lucru...nu toti oamenii sint la fel ca tine; multi au si permis de B, C, D, ETC, au si motor, au si masina, au si carti, au si educatie, au si servici, se spala dupa fiecare masa pe dinti, schimba chilotii zilnic, nu le put picioarele, stiu sa zica "va rog" sau "saru'mana", si chiar daca nu sint "motociclisti adevarati" se mai pricep si la altceva decat sa faca ce facea mortu din acest topic...si probabil inca multi altii care sint inca vii, printre noi, iar sansa de a-i intalini intr- o coliziune este reala...

 

Asa ca mai bine mediteaza, altceva nu vrem...trage o concluzie ca sa nu zici ca ai citit degeaba topicul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e cazul sa deveniti acizi. Asa, bun sau rau cum a fost, a murit un om. Cine sare pari multi, ii mai intra si cate unul in poponeata... a platit pentru greselile facute si cred ca e suficient. Nu mai faceti si voi caterinca si mistouri, si lasati aerele de superioritate, ca nu se stie care urmam sau cat de stupid va fi...

Editat de pantera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai paria ca vei pierde sigur!...daca tu te uiti in oglinda si te vezi si esti multumit, nu inseamna ca si altii vad acelasi lucru...nu toti oamenii sint la fel ca tine; multi au si permis de B, C, D, ETC, au si motor, au si masina, au si carti, au si educatie, au si servici, se spala dupa fiecare masa pe dinti, schimba chilotii zilnic, nu le put picioarele, stiu sa zica "va rog" sau "saru'mana", si chiar daca nu sint "motociclisti adevarati" se mai pricep si la altceva decat sa faca ce facea mortu din acest topic...si probabil inca multi altii care sint inca vii, printre noi, iar sansa de a-i intalini intr- o coliziune este reala...

 

Asa ca mai bine mediteaza, altceva nu vrem...trage o concluzie ca sa nu zici ca ai citit degeaba topicul...

 

 

Ce stii tu despre mine ?

De ce`mi explici mie toate astea ?

De ce crezi ca ma intereseaza daca sunteti bine ori daca va put s`au nu picioarele ?

Concluzii .. idei si sfaturi ascult si primesc cu mare drag de la MOTOCICLISTI REALI nu VIRTUALI nu SCUTERISTI nu DE LA TINE .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai exista niciuna...dar tu stii mai bine din Ploiesti decat eu din Timisoara ...

 

:laugh: au furat-o hotii?

 

Poza 1: - imagine mai de aproape cu podul ce trece peste calea ferata (ceea ce este numerotat cu 2. in a doua poza)

 

Poza 2:

1) Trecere la nivel cu cale ferata - locul unde s-a intamplat accidentul

2) Cale ferata peste care trece acel pod de care spuneam.

post-43378-0-02131800-1307456434_thumb.jpg

post-43378-0-38280900-1307456440_thumb.jpg

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-mi arati tu acolo este un pod peste calea ferata. Decat te poti uita la ea...si cu foarte mare ghinion o poti atinge.

Noi vb aici de cai ferate pe care le "calci", ca sa ma exprim babeste.

Editat de pantera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-mi arati tu acolo este un pod peste calea ferata. Decat te poti uita la ea...si cu foarte mare ghinion o poti atinge.

Noi vb aici de cai ferate peste care treci, ca sa ma exprim babeste.

 

Pai asta incercam sa spun mai devreme... ti-am si spus ca m-am exprimat putin gresit si daia nu m-ai inteles. Ma intreba cineva ca de unde stiu ca acolo s-a petrecut accidentul, si i-am spus ca aia e singura trecere la nivel cu cale ferata dintre Sacalaz si Timisoara, mai este una (si aici am gresit, fiindca ar fi trebuit sa spun ca mai este o cale ferata, si nu o trecere) mai aproape de Timisoara peste care treci pe un pod, deci nu e vorba de bariera.

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasand la o parte "informatiile" din presa:

A depasit coloana care stationa la bariera-asta e,cu motocicleta,scuter,bicicleta,nu stai la coada,te strecori cand poti,mai ales ca nu incurci cu nimic pe ceilalti participanti la trafic,dimpotriva,se mai fluidizeaza.

Viteza?Dupa spusele martorilor,foarte mare,dar pentru cei "neinitiati" o toba zgomotoasa inseamna automat 275 mii km/ora,de cele mai multe ori.Poate ca n-avea viteza,avand in vedere ca se apropia de trecerea la nivel cu calea ferata si depasea coloana de masini stationate la bariera.Poate avea doar o toba zgomotoasa si mergea in viteza intai.

Martorii,citati de un ziar,nu mai stiu care,spuneau ca s-a oprit la bariera si s-a uitat stanga-dreapta,si apoi a tasnit....Aici stau eu si ma gandesc:daca era cu motocicleta in viteza intai,pe loc,cu cu maneta de ambreiaj trasa si a incercat niste "vruum-vruuuuum" cu acceleratia la maxim,cum fac mai toti la semafor?Si in acel moment sa se fi intamplat ceva la ambreiaj-s-a rupt furtunul,s-a defectat ceva la pompa,ceva...,avand in vedere ca vorbim de o motocicleta foarte puternica,efectul n-ar fi fost "tasnitul" de care vorbeau martorii?

E doar o teorie,dar pentru ca baiatul ala nu era un incepator si avea 34 de ani,nu era nici macar un copil inconstient,si avea si pasager,nu cred ca ar fi fost in halul ala de iresponsabil.Dar avand cumparata motocicleta de putin timp,poate ca avea un defect pe care n-a mai putut sa-l observe.Asta mi se pare mie mai plauzibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasand la o parte "informatiile" din presa:

A depasit coloana care stationa la bariera-asta e,cu motocicleta,scuter,bicicleta,nu stai la coada,te strecori cand poti,mai ales ca nu incurci cu nimic pe ceilalti participanti la trafic,dimpotriva,se mai fluidizeaza.

Viteza?Dupa spusele martorilor,foarte mare,dar pentru cei "neinitiati" o toba zgomotoasa inseamna automat 275 mii km/ora,de cele mai multe ori.Poate ca n-avea viteza,avand in vedere ca se apropia de trecerea la nivel cu calea ferata si depasea coloana de masini stationate la bariera.Poate avea doar o toba zgomotoasa si mergea in viteza intai.

Martorii,citati de un ziar,nu mai stiu care,spuneau ca s-a oprit la bariera si s-a uitat stanga-dreapta,si apoi a tasnit....Aici stau eu si ma gandesc:daca era cu motocicleta in viteza intai,pe loc,cu cu maneta de ambreiaj trasa si a incercat niste "vruum-vruuuuum" cu acceleratia la maxim,cum fac mai toti la semafor?Si in acel moment sa se fi intamplat ceva la ambreiaj-s-a rupt furtunul,s-a defectat ceva la pompa,ceva...,avand in vedere ca vorbim de o motocicleta foarte puternica,efectul n-ar fi fost "tasnitul" de care vorbeau martorii?

E doar o teorie,dar pentru ca baiatul ala nu era un incepator si avea 34 de ani,nu era nici macar un copil inconstient,si avea si pasager,nu cred ca ar fi fost in halul ala de iresponsabil.Dar avand cumparata motocicleta de putin timp,poate ca avea un defect pe care n-a mai putut sa-l observe.Asta mi se pare mie mai plauzibil.

 

Uite-te cum arata Renault-ul, pana unde a zburat motociclistul peste Renault si s-a oprit tocmai in parbrizul tir-ului (altfel se ducea si mai departe). De aici tragem concluzia de viteza, nu dupa sunetul motorului. Si iti spun eu ce se intampla cand stai cu ambreiajul tras pe loc, in viteza 1, si se rupe cablul -> ti se opreste motorul ;) Sa se rupa exact cand faci tu "vrum vrum", slabe sanse...

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasand la o parte "informatiile" din presa:

A depasit coloana care stationa la bariera-asta e,cu motocicleta,scuter,bicicleta,nu stai la coada,te strecori cand poti,mai ales ca nu incurci cu nimic pe ceilalti participanti la trafic,dimpotriva,se mai fluidizeaza.

Viteza?Dupa spusele martorilor,foarte mare,dar pentru cei "neinitiati" o toba zgomotoasa inseamna automat 275 mii km/ora,de cele mai multe ori.Poate ca n-avea viteza,avand in vedere ca se apropia de trecerea la nivel cu calea ferata si depasea coloana de masini stationate la bariera.Poate avea doar o toba zgomotoasa si mergea in viteza intai.

Martorii,citati de un ziar,nu mai stiu care,spuneau ca s-a oprit la bariera si s-a uitat stanga-dreapta,si apoi a tasnit....Aici stau eu si ma gandesc:daca era cu motocicleta in viteza intai,pe loc,cu cu maneta de ambreiaj trasa si a incercat niste "vruum-vruuuuum" cu acceleratia la maxim,cum fac mai toti la semafor?Si in acel moment sa se fi intamplat ceva la ambreiaj-s-a rupt furtunul,s-a defectat ceva la pompa,ceva...,avand in vedere ca vorbim de o motocicleta foarte puternica,efectul n-ar fi fost "tasnitul" de care vorbeau martorii?

E doar o teorie,dar pentru ca baiatul ala nu era un incepator si avea 34 de ani,nu era nici macar un copil inconstient,si avea si pasager,nu cred ca ar fi fost in halul ala de iresponsabil.Dar avand cumparata motocicleta de putin timp,poate ca avea un defect pe care n-a mai putut sa-l observe.Asta mi se pare mie mai plauzibil.

Pentru ce sa se asigure la o bariera ca aia ? ... intreb si eu...ca oricum nu avea cum sa treaca din moment ce era pusa... O semi-bariera, da, inteleg... dar asa nu vad logica...

Plus ca i-ar muri motorul... nu cred ca a-ntaia, oricat de turata ar fi , poate produce pagube ca in cazul nostru... Cat poate trage de gazul ala in nici 10 m ? Ar fi dat-o pe spate ...

Editat de pantera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se rupe cablul.Ducati 748,pompa,furtun...motocicleta foarte puternica,turata la maxim,da,in viteza intai,"in blana" ar fi facut distrugerile care se vad la masina aia.

 

eu ti-am spus cum mi s-a intamplat mie :D (cu cablul) Ceea ce spui tu e SF... ar fi invidiosi si pilotii de drag-race sa plece asa bine. Incearca tu sa procedezi asa sa vezi ce se intampla. Imediat se salta de fata, mai ales cu pasager in spate.

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasand la o parte "informatiile" din presa:

A depasit coloana care stationa la bariera-asta e,cu motocicleta,scuter,bicicleta,nu stai la coada,te strecori cand poti,mai ales ca nu incurci cu nimic pe ceilalti participanti la trafic,dimpotriva,se mai fluidizeaza.

Viteza?Dupa spusele martorilor,foarte mare,dar pentru cei "neinitiati" o toba zgomotoasa inseamna automat 275 mii km/ora,de cele mai multe ori.Poate ca n-avea viteza,avand in vedere ca se apropia de trecerea la nivel cu calea ferata si depasea coloana de masini stationate la bariera.Poate avea doar o toba zgomotoasa si mergea in viteza intai.

Martorii,citati de un ziar,nu mai stiu care,spuneau ca s-a oprit la bariera si s-a uitat stanga-dreapta,si apoi a tasnit....Aici stau eu si ma gandesc:daca era cu motocicleta in viteza intai,pe loc,cu cu maneta de ambreiaj trasa si a incercat niste "vruum-vruuuuum" cu acceleratia la maxim,cum fac mai toti la semafor?Si in acel moment sa se fi intamplat ceva la ambreiaj-s-a rupt furtunul,s-a defectat ceva la pompa,ceva...,avand in vedere ca vorbim de o motocicleta foarte puternica,efectul n-ar fi fost "tasnitul" de care vorbeau martorii?

E doar o teorie,dar pentru ca baiatul ala nu era un incepator si avea 34 de ani,nu era nici macar un copil inconstient,si avea si pasager,nu cred ca ar fi fost in halul ala de iresponsabil.Dar avand cumparata motocicleta de putin timp,poate ca avea un defect pe care n-a mai putut sa-l observe.Asta mi se pare mie mai plauzibil.

 

Daca e sa lasam la o parte informatiile din presa, io zic sa lasi naibii si "martorii citati de un ziar". E drept ca o bariera o poti indoi si daca dai in ea cu motorul plecand de pe loc... intrebarea e: de cate ori tre' sa dai in ea pana o indoi in halul ala? Mai lasatile naibii de scuze, ca n-are rost. A comis-o, a platit (poate prea scump) pentru asta, a mai platit si fatuca de era in spatele lui pe mobra, desi n-avea nici o vina, isi mai repara unii conserve si parbrize si asta este. Dar nu mai gasiti scuze copilaresti, cu tobe goale si agregate cu personalitate proprie. Mai las-o-n mama zmeilor de mobra, ca nu-i cal sa se sperie de tren si sa sara ca apucata.

Data viitoare poate veni alt baiat bun, cu toate tiglele pe casa, neteribilist, linistit si la locul lui, care din cauza ca nu s-au aliniat planetele cum trebuie imi intra in masina prin fata/spate/lateral, sau ma ia la plimbare cu tot cu mobra, ca tot era el in trecere pe acolo si a fost curba vietii si nu m-a vazut. Toti mai facem cate o nefacuta, mai indoim o linie continua, mai trecem prin localitate cu viteza legala inafara ei, mai fortam un semafor, mai depasim la mustata un tir sau doo... Dar de aici si pana la inconstienta, e cale lunga.

Pacat de familie si prieteni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce stii tu despre mine ?

De ce`mi explici mie toate astea ?

De ce crezi ca ma intereseaza daca sunteti bine ori daca va put s`au nu picioarele ?

Concluzii .. idei si sfaturi ascult si primesc cu mare drag de la MOTOCICLISTI REALI nu VIRTUALI nu SCUTERISTI nu DE LA TINE .

 

Vreau si eu ca invat ceva de la tine...macar 2-3 lucruri...te rog frumos!...in afara de vechea cutuma a unor "motociclisti adevarati" (ca decedatul din topic) ca "scuteristii nu-s motociclisti" (presupunand ca stii ce este un scuter), chestiune care mi se pare f f f f inteligenta altceva nu am retinut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate m-am dus acum pana acolo, incercand sa-mi dau seama ce s-a intamplat din cum vede un motociclist normal, zic eu , portiunea respectiva de drum ... mi-a dat cu virgula urat de tot...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate m-am dus acum pana acolo, incercand sa-mi dau seama ce s-a intamplat din cum vede un motociclist normal, zic eu , portiunea respectiva de drum ... mi-a dat cu virgula urat de tot...

 

Detaliaza si tu ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...