Sari la conținut

yamaha MT-01


servant.1980
 Share

Postări Recomandate

nu aveam ce face si m-am gandit sa va fac cunostinta cu Yamaha MT-01

este posibil sa fie cativa dintre voi care sa stie despre ce este vorba, dar am descoperit in incercarea mea de a vinde motocicleta sau macar de a o schimba ca exista oameni care nu au auzit de motocicleta asta

pe scurt : MT-01 = 1670cmc ,90CP ,150 NM cuplu motor , totul intr-un cadru fara suduri, cu o bascula pe spate derivata din modelul R1 2004 cu amortizor cu prindere longitudinala ,iar furca pe fata la fel derivata din R1 2004 cu etrieri de franre pe fata monobloc

post-17059-0-48773700-1308741044_thumb.jpg

post-17059-0-89315100-1308741053_thumb.jpg

post-17059-0-38262900-1308741066_thumb.jpg

post-17059-0-38911700-1308741080_thumb.jpg

post-17059-0-45778800-1308741088_thumb.jpg

post-17059-0-75953400-1308741097_thumb.jpg

post-17059-0-20031400-1308741105_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand zic monstru ,fac referire la cuplul monstruos ce-l dezvolta...

in rest este o motocicleta foarte frumoasa ce iti da o senzatie aparte cand o conduci si chiar de pare o motocicleta intimidanta la prima vedere , este foarte usor de condus si iertatoare in acelasi timp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am auzit de ea, si inca cum. Cred ca e singura japoneza care ma face sa "vibrez". Are mult stil, atat prin design si prezenta cat si prin sunet. Pe scurt, e o motocicleta frumoasa. De la turometrul supradimensionat pana la tonul grav al motorului, inspira masculinitate. Am vazut la un salon moto un "cut out" pe verticala al motorului: chestia asta are pistoane de camion... si un cuplu in consecinta. Din pacate nu prea a avut succes la public (cel putin in Europa), asa ca sariti pe ea la SH!

 

Are totusi doua neajunsuri. Primul este farul, care este o combinatie nereusita de neo si classic. E cam aiurea, mai bine ramaneau la un far rotund, clasic. Al doilea dezavantaj este greutatea: 90cp la vreo 250kg la gol (!) parca nu mai suna asa bine :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici nu trebuie sa iei caii putere la greutate pt ca ti se pare ca nu-si fac treaba caii la greutatea asta, dar cand spui 150 NM la sfertul de tona e altfel

sunt masini care nu au cuplul asta la de 5 sau 6 ori greutatea asta , deci nu ar fi probleme la miscarea maselor....si daca stau bine sa ma gandesc pe distante scurte 300-400 de metri se tine de orice sportiva ,daca nu cumva o va lua prin surpindere...

cat despre motor...a fost conceput pentru intretineri minimaliste....uita-te numai la ce distributie are .... :wink: si curbele...oooo ce-i plac ,curbele....

Editat de servant.1980
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa motocicleta, dar fara mare succes. Pe aici prin nordul Italiei cred ca am vazut-o pe strada de 2-3 ori. Eu calaresc sora mai mica, MT-03 ul :P , dar in comun au numai numele de MT.

Succes la vandut !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunoastem,cunoastem,dupa parerea mea una din cele mai tari motoare facute vreodata :bow:

Indreptata spre cei care au avut vitezane si acum ar vrea "sa se linisteasca" si sa-si ia un chopper-cruiser-naked,dar care sunt nemultumiti (cum e si normal) de performantele si/sau lipsa de personalitate a motocicletelor mai sus amintite.

Reteta e pe cat de simpla pe atat de ingenioasa si nemaintalnita : se iau suspensiile si franele de pe un superbike (R1),cadru de sport,motor V2 de chopper,dar care are capacitatea si cuplu de Busa si iese ceva ce Yamaha a stiut intotdeauna sa faca : o motocicleta cu foarte multa personalitate care le pune inapoi zambetul pe buze chiar si celor "plictisiti" de vitezane,naked-uri,etc.

Facuta special parca pt oamenii care o ard pe genul "Honda e Honda" :grinbandit: .Cata charisma are motocicleta asta nu are Honda pe toate motoarele lor puse la un loc.Indraznesc sa spun ca va deveni un "cult bike".

Cei de la Akrapovic fac kit-uri speciale factory approved pt ele :stage 1 to 3.

Cateva filmulete :

Eu sa am asa ceva nu as da-o in ruptul capului.Pacat ca nu am banii necesari ca te scapam eu repede de ea :P

Multa bafta

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand a aparut mi-a luat si mie okii...dar dupa ce-am condus mi so limpezit vederea.

nu vreau sa fiu inteles gresit,e frumoasa imi place cum arata dar nu-mi place cum se conduce.

motorul e misto dar doar pe chopper,pe naked e pozitia de asa natura ca tot vrei sa tragi, sa te bagi si nu ai cu ce...dupa mine au dat-o in bara si asta se vede.

in rest sa o stapanesti sanatos desi vad ca de fapt te ocupi cu vanzari moto...

Editat de Saracie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand a aparut mi-a luat si mie okii...dar dupa ce-am condus mi so limpezit vederea.

nu vreau sa fiu inteles gresit,e frumoasa imi place cum arata dar nu-mi place cum se conduce.

motorul e misto dar doar pe chopper,pe naked e pozitia de asa natura ca tot vrei sa tragi, sa te bagi si nu ai cu ce...dupa mine au dat-o in bara si asta se vede.

in rest sa o stapanesti sanatos desi vad ca de fapt te ocupi cu vanzari moto...

 

nu stiu cat si cum ai mers tu pe un MT-01 dar te asigur ca motocicleta asta merge de rupe ....dupa mine singurul lucru ce-i lipseste este treapta a 6-a ...in rest "flawless"...

cat despre afirmatia ta legata de vanzarile moto...este doar un hobby sau un fel de viata si la hobby-uri de obicei se merge in pierdere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am facut un test cu MT01 si mi-a placut enorm. Din pacate nu mi-o permit.

 

E una dintre cele trei motociclete care mi-au eliminat teama de kilograme... dupa ce iei piciorul de jos nu mai simti ca trece de 250 kg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

nu stiu cat si cum ai mers tu pe un MT-01 dar te asigur ca motocicleta asta merge de rupe ....dupa mine singurul lucru ce-i lipseste este treapta a 6-a ...in rest "flawless"...

cat despre afirmatia ta legata de vanzarile moto...este doar un hobby sau un fel de viata si la hobby-uri de obicei se merge in pierdere

ar trebui sa iti prezinti noua motocicleta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

cand a aparut mi-a luat si mie okii...dar dupa ce-am condus mi so limpezit vederea.

nu vreau sa fiu inteles gresit,e frumoasa imi place cum arata dar nu-mi place cum se conduce.

motorul e misto dar doar pe chopper,pe naked e pozitia de asa natura ca tot vrei sa tragi, sa te bagi si nu ai cu ce...dupa mine au dat-o in bara si asta se vede.

in rest sa o stapanesti sanatos desi vad ca de fapt te ocupi cu vanzari moto...

Mah saracie......tu ai scooter asa-i?Ș)))))...motoru ala sigur nu-i de scooteristi.....nu-i pt. oricine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

As fi foarte curios sa stiu ce consum are jucaria. Costurile de intretinere si problemele uzuale! Ma intereseaza modelul si in vara anului 2013 as vrea sa imi iau una. Multumesc, astept cu interes pareri si sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...