Sari la conținut

Ajutor pentru motopolitist lovit grav in Constanta


Nikolas
 Share

Postări Recomandate

Uite aici: http://www.jurnalul.ro/sport/fotbal-international/nesu-va-fi-mutat-miercuri-de-la-spital-la-o-clinica-de-recuperare-580869.html

 

"În primele 25 de zile după accidentare, starea lui NeÂşu a resimțit mici progrese, în sensul că jucătorul a început să respire fără asistență Âşi a fost mutat de la terapie intensivă într-o rezervă normală a spitalului UMC din Utrecht. Spre sfîrÂşitul săptămânii trecute, însă, NeÂşu a început treptat să-Âşi recapete simțurile pe partea dreaptă a trunchiului, reuÂşind să miÂşte mâna Âşi piciorul. Inițial, doctorii intenționau să îl transfere pe NeÂşu la clinica "De Hoogstraat" din Utrecht, dar acum se gândesc la o strategie de refacere mai agresivă, fiind mai probabilă mutarea sa la o clinică din Amsterdam."

 

http://www.gsp.ro/international/stranieri/exclusiv-tarimul-sperantelor-aici-incepe-nesu-recuperarea-video-243466.html

 

"De Hoogstraat fiind renumit ca un centru extraordinar pentru recuperare post-traumatică, dar Âşi ca o instituție de cercetare de prim rang în domeniu. Situată cîteva sute de metri de centrul oraÂşului, De Hoogstraat are chiar Âşi o Âşcoală proprie pentru copiii cu dizabilități care au nevoie de tratament pe termen lung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 410
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Heh, m-au citat la greu :) Apreciez faptul ca nu mi-au pus numele, ci au scris doar "un motociclist". E mai bine asa. :)

 

Uite aici: http://www.jurnalul.ro/sport/fotbal-international/nesu-va-fi-mutat-miercuri-de-la-spital-la-o-clinica-de-recuperare-580869.html

 

"În primele 25 de zile după accidentare, starea lui NeÂşu a resimțit mici progrese, în sensul că jucătorul a început să respire fără asistență Âşi a fost mutat de la terapie intensivă într-o rezervă normală a spitalului UMC din Utrecht. Spre sfîrÂşitul săptămânii trecute, însă, NeÂşu a început treptat să-Âşi recapete simțurile pe partea dreaptă a trunchiului, reuÂşind să miÂşte mâna Âşi piciorul. Inițial, doctorii intenționau să îl transfere pe NeÂşu la clinica "De Hoogstraat" din Utrecht, dar acum se gândesc la o strategie de refacere mai agresivă, fiind mai probabilă mutarea sa la o clinică din Amsterdam."

 

http://www.gsp.ro/international/stranieri/exclusiv-tarimul-sperantelor-aici-incepe-nesu-recuperarea-video-243466.html

 

"De Hoogstraat fiind renumit ca un centru extraordinar pentru recuperare post-traumatică, dar Âşi ca o instituție de cercetare de prim rang în domeniu. Situată cîteva sute de metri de centrul oraÂşului, De Hoogstraat are chiar Âşi o Âşcoală proprie pentru copiii cu dizabilități care au nevoie de tratament pe termen lung.

 

Perfect, multumesc mult. Am gasit site-ul clinicii si am transmis info mai departe. Pe la pranz o sa vorbesc din nou cu socrul lui si daca aflu ceva nou, pun aici.

 

Over and out.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am donat si eu! Banii astia ar trebui sa se stranga repede, nu este o suma foarte mare, am trecut deja printr-o campanie pentru fiul meu si stiu ce vorbesc. Contrar a ceea ce se crede de obicei, banii se strang de la cei care doneaza cat de putin au la dispozitie, nu de la oamenii cu bani. Asa ca donati cat de putin (sau cat de mult) va permiteti, fiecare banut ajuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Situatia in mare e aceeasi. De la clinicile din Austria inca nu s-a primit raspuns; singura care a raspuns pana acum e o clinica din Istambul. Diseara vor afla si ei (membrii familiei) ce au de facut, pentru ca au primit informatii contradictorii de-a lungul acestei saptamani. De altfel, se vede si din ce scriu eu; n-am fost constant, dar am depins si eu de ce mi s-a spus, iar ei, la randul lor, de ce le-au spus medicii.

 

Bottom line: Georgian e bine, cu exceptia faptului ca nu-si simte picioarele. Diseara se afla daca pleaca la Instambul sau nu. Imediat cum aflu ceva important voi scrie aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asteptam cu nerabdare vesti bune! :)

 

 

Nu am noutati. Voi posta aici tot ce se intampla (sunt in contact cu familia).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comment de pe siteul Adevarul

"Pacat de el este foarte tinar si nu merita asa soarta, dar ironia sortii este ca familia nu vrea sa il mai opereze la Viena iar aici nu va avea nici o sansa sa isi mai revina."

 

WTF?!?!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comment de pe siteul Adevarul

"Pacat de el este foarte tinar si nu merita asa soarta, dar ironia sortii este ca familia nu vrea sa il mai opereze la Viena iar aici nu va avea nici o sansa sa isi mai revina."

 

WTF?!?!!

Pai cum s-a comunicat mai sus sunt variante si in Innsbruck (tot in Austria) si in Turcia si in Portugalia. De ce neaparat in Viena?

 

Cred ca despre asta e vorba, de o alta locatie, nu ca vor sa-l opereze aici unde nu s-a mai facut operatie din asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva mai multe detalii? Un comentariu de la un necunoscut nu ar trebui sa fie luat prea in serios, cel mai bine ar fi sa asteptam informatii de la familie. (Indraznesc sa ma bazez pe Grigore pentru asta, sper ca nu se supara :) )

Oricum, important e ca Georgian sa isi revina oricare ar fi spitalul in care va fi transferat.

 

Comment de pe siteul Adevarul

"Pacat de el este foarte tinar si nu merita asa soarta, dar ironia sortii este ca familia nu vrea sa il mai opereze la Viena iar aici nu va avea nici o sansa sa isi mai revina."

 

WTF?!?!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comentariul nu este adevarat, familia tropaie sa-l scoata din tara. Deocamdata de la Viena n-a venit nici un accept (din cate stiu eu; ultimele mele informatii sunt de aseara). Cel mai probabil va pleca spre Turcia. Nu stiu mai multe si nu vreau sa mananc rahat aiurea, de-aia pana acum v-am spus doar ce stiu sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut miercuri pe la spital, am vb iar cu sotia si mama lui Georgian.

treburile stau astfel:

au trimis documentele catre mai multe clinici unde poate fi tratat Gerogian

se asteapta raspusnsuri de la ele

pana acum au primit raspuns doar din turcia unde au spus cei de acolo ca ar costa cam 70.000 euro

 

eu i-am sfatuit sa mai astepte si raspunsuri din tarile cu o sansa de reusita mai mare, gen austria sau germania, unde seriozitatea este mult mai mare si unde pot folosi formularul E112 (ce ofera gratuitatea interventiei)

 

sindicatul politiei din romania tot catre austria-i indruma.

pana nu au raspuns de la acestia(austrieci sau nemti) nu pot face cererea de acordare a E112, deoarece nu se cunoaste suma ce trebuie acoperita cu acest E112

 

starea lui este ok, este hotarat pe treaba, doreste sa manance cat mai mult sa se poata reface in timp scurt si sa poata face fata cu brio intervetiei chirurgicale.

 

am discutat mai multe aspect, insa acestea nu se pot pune pe un forum public.

 

Sanatate Georgiane si nu uita, noi colegii tai de pasiune iti suntem aproape.

 

LE:

Mama lui Gerogian va transmite tuturor celor ce-i suntem aproape, salutari si mii de multumiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este posibil ca,in masura in care se obtine autorizatia din partea organelor locale,sa se desfasoare vineri la braila,ora 16,un mars de solidaritate si sustinere pentru georgian la care sunt invitati in primul rand motociclisti dar si alte vehicule participante la trafic...scopul este de sensibilizare a opiniei publice sa fie alaturi de georgian si sa se stranga o suma suficienta in contul sau care sa i acorde o sansa la normalitate...in cursul zilei de azi voi afla daca totul e ok si marsul va fi o certitudine si voi posta pe forum...de asemenea,am facut un anunt redactat pe un format a4,ce contine poze cu georgian si numarul de cont pe care l am impartit prietenilor motociclisti din braila si l am lipit cu totii pe motoare si pe masini..anunt preluat si de colegii mei de munca(taxi),cat si de politisti pe masinile de serviciu si cele personale..multumesc firmei capricio din braila care m a ajutat sa l redactez si sa l multiplic in peste 100 exemplare fara nici o pretentie financiara..Dumnezeu sa l ajute pe georgian sa depaseasca aceste momente grele...aveti atasat anuntul,in speranta ca il vom lipi cat mai multi pe motoarele si pe masinile noastre

 

atasez si formatul pdf pentru printare

post-60746-0-17852100-1311831996_thumb.jpg

Motopolitistul brailean accidentat grav in timp ce se afla in misiune in apropiere de Constanta.pdf

Editat de alyU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi ideal ca in fiecare mare oras sa se faca un mars din asta, pentru un impact cat mai mare; noi motociclistii sa impartim fluturasi cu mesajul de mai sus la soferi, pietoni

 

Nu stiu in ce masura baietii care se ocupa de ”Joia Moto” ar fi dispusi sa faca ceva de genul asta. Ar putea avea ceva impact impartirea unor astfel de fluturasi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...