Sari la conținut

Piata Unirii 23.07.2011 ora 19:45


alinbugnar
 Share

Postări Recomandate

stai jos....nota 4

 

insanatosire grabnica....ne vedem la o cafea la nea vali.

 

Aceeasi nota o meriti si tu, pt ca nu ai citit ce a scris sangerete cu o pagina - doua in urma. Citez: "posturile mele se legau cumva de balacarelile de pe topicurile cu accidente mortale (la cele recente ma refer) unde motociclistii erau in primul rand vinovati pentru ca aveau R1...." - Sangerete, Posted Yesterday, 09:16 PM

 

Nu ti-as fi raspuns, dar ma enerveaza la culme propozitia "stai jos, nota x". Daca a zis-o cineva odata, nu trebuie reprodusa mereu... nu suntem papagali sa repetam ce spun altii (parca e si vreo propozitie inteligenta)

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 76
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Imi place asta cu "dati peste ei sa se invete minte". Voi aveti vreunul copii? Neveste? Surori? Daca fuge un copil pe trecerea de pietoni pe rosu, l-ati lua in plin? Se aplica la fel si la oameni mari. Unii pur si simplu nu au minte, dar asta nu inseamna ca e mai bine sa ii nenorocesti. Da, e nefericit ca ti-ai rupt clavicula, dar intr-o asemenea situatie, si eu as face ce ai facut tu. Considerand ca eu port casca, geaca, cizme si manusi, si eventual genunchiere, scap mai ieftin decat ar scapa ea care nu are decat o fusta, un maieu si sandale.

 

Toti gresim, ca motociclisti, automobilisti sau pietoni. Intelegerea ca si altii au motive sa se grabeasca, sau sa nu fie atenti te scuteste de multe necazuri si te ajuta sa fi un pic mai senin.

 

In plus... aveai 50 la ora cand ai intrat in intersectie? Ai redus la 30 cand ai traversat trecerea de pietoni? Planuiai sa incetinesti pentru a respecta legea, sau ai franat doar pentru ca ti-a sarit ceva in drum?

 

Nu zic ca e vina ta, sub nici o forma. Dar incerc sa clarific ca ceea ce ai facut tu, in incercarea de a proteja un pieton care a gresit, e un gest uman de care sa fii mandru, nu sa il regreti. O sa ti se refaca oasele, o sa repari si motorul, dar daca o luai in plin si isi zdrobea capul de asfalt si coastele de ghidonul tau, nu mai repara nimeni situatia pentru ea si ai ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms tatutu jhn cred ca pe sapt viitoare ca miane ma operez imi pune placa ca cica e in 5 locuri nu in 3 cum mi-au zis cei de la municipat.

 

Fratilor!Credetia ca nu sunt nebun sa nu evit pe cineva oriunde ar fi el.Sa intamplat ati vazut motorul va dati singuri seama de viteza si eu fara geaca,fara manusi,fara ghete si pantaloni, doar cu un brau mic cu protectie de coloana si o casca in cap nu m-am gandit cat de rau ma loves.Mintea mea a fost la persoana pe care o lovesc si cum sa fac sa o evit cat mai mult sau sa intru in ea incat sa o lovesc cat mai putin.In privinta banilor iam cerut 1000 1500 cu tot, adica spitalizare motor piese sh etc. dar femeia nu e de acord sa dea ca cica nu are.Sincer ma gandesc ca se putea si mai rau si sunt multumit cum s-a terminat chiar daca eu sunt mai avariat.Nu-i nimik.Ma refac pana la urma.Si cu banii... o sa vad eu cum fac.Nu am nevasta, nu am copii dar tot ma gandesc in trafic ca nu sunt criminal.Prefer sa ii injur putin,poate si una in bot daca persoana respectiva e tare in clanta dar se rezolva ok fara spitalizari etc etc.Se intampla.Cati dintre voi ai avut accident care nu s-a produs in cauza voastra.Se intampla cand nu te astepti si unii de aici stiu f.f. bine nu trebuie sa mai continui acest subiect.si cu mersul pe mobra am 6000 si ceva facuti numai in buc anul asta un singur drum pana la mare si inapoi.

Pt georgb.Deja nu ma mai intereseaza cat ma misc ca maine ma opereaza imi pune placa.sa vad cum ma simt dupaia.

Va salut pe toti si sper sa ne auzim cu bine la o bere toti ca impartasim acelas sport riscant de care nu prea ne lasam.

 

Am si eu o rugaminte la cei care au fost de fata,la locul accidentului,sa imi lase si mie un privat.Ms.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai uamenilor, tre sa fie lege sa ca nu omori un om?

Nu omori pe nimeni, se sinucide el. Sa sari in fata trenului e considerata sinucidere, dar sa treci pe rosu prin fata unei masini sau motociclete nu? Cu ce e diferit?

 

E deja o lege, spune ca nu au voie sa treaca pe rosu si mai spune ca daca trec prin loc nepermis sau pe rosu vina e integral a lor. E suficient de clar sau ai nevoie de explicatii?

 

Imi place asta cu "dati peste ei sa se invete minte". Voi aveti vreunul copii? Neveste? Surori? Daca fuge un copil pe trecerea de pietoni pe rosu, l-ati lua in plin? Se aplica la fel si la oameni mari. Unii pur si simplu nu au minte, dar asta nu inseamna ca e mai bine sa ii nenorocesti.

 

Daca ai copii, nevasta, sora si trec ca vaca pe rosu ceea ce poti face e sa ii inveti sa se uite la semafor inainte de a trece strada. Iar in situatia in care ai de ales intre a plange tu sau a plange mama-sa nu cred ca e greu de ales, nu stiu de ce mi-as rupe clavicula in 5 locuri pentru ca cineva isi baga picioarele in regulile de circulatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare comentariu.Ai si u dreptate intr-un fel.Dar daca o luam din plin de la cine mai luam banii.Daca ii mai iau.Sincer nu imi pare rau ca am evitato pe tipa dar ma deranjeaza la maxim nesimtirea ei.Facerea de bine f..erea de mama.

Editat de ruiug
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@AdrianB1: Nu stiu de ce si-ar risca pompierii viata sa te scoata din casa dupa ce ai aprins o tigare cu butelia deschisa. Noi, oamenii, consideram viata ca valoare suprema, fara un pret echivalent. Se numeste rationament, si e ce ne deosebeste de animale.

Daca ai copii, surori sau nevasta si, coincident, trec chiar prin fata ta pe rosu, pentru ca inca nu ti-a trecut prin cap sa le explici, sau pentru ca au uitat ce le-ai explicat... ii calci? Niciodata nu mi s-a parut justificata asta cu "decat sa planga ma-ta, mai bine ma-sa". Oameni sunt toti, si fiecare are pe cineva sa-l boceasca (unii au chiar un forum intreg). Ca motociclist, in fata pietonilor, mereu vei fi mai bine protejat, pentru ca macar din obligatie legala porti casca, asa ca ia tu pericolul in piept si apara-i pe cei care nu se apara singuri, macar atunci cand iti sar in cale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adrian, nu zice nimeni sa iti dai viata ca sa salvezi un betiv sau un idiot/idoata care traverseaza prin loc nepermis sau chiar pe rosu, dar tu ca si conducator auto/moto esti constient (din cazua ca ai facut scoala) ca in zona trecerilor de obicei sunt oameni si poti evita multe, inclusiv ranirea ta, prin simplu fapt ca esti putin atent reducand viteza astfel incat sa nu ajungi in ipostaza sa dai peste bou si corecteaza-ma daca gresesc. Dobitocii care trec pe rosu poate nici gradinita nu o au terminata. Mai exact, daca vezi un caine dai peste el ca e tampit si sta in mijlocul drumului? Pai poate cainele ala moare ca legea junglei cam asa functioneaza cu animalele care nu isi pazesc blana dar nici tu nu scapi usor, un caine poate sa iti creeze damage tie si mobrei tale ;) GET IT? de obicei nu iti trebuie lege ca sa aplici regula "cel mai destept cedeaza" ca doar nu circulam cu tancul. Sau poate tu mergi numai cu trenul si tramvaiul... :scratch:

 

Recuperare rapida, noroc ca e vara si nu ai multe haine de imbracat, este o intreaga poveste sa te imbraci cand ai clavicula rupta :) plus ca vara ti se vindeca mai repede rana si de la cot si de peste tot. :cheers:

Editat de Florin_FZN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am alergat ca disperatu de la munca in mijlocul zilei, sa fiu de fata la efectuarea masuratorilor, betivul pe care l-am lovit era prezent cu tot neamul. O duzina de oameni cel putin.

 

Stiti care era ideea generala? Al dracu ala cu motocicleta, nu l-a ferit pe bietul om. Chiar 'doamna' facea ditamai scandalul, ca indiferent cum ar traversa barbatu-sau trebuia evitat. Ca e vorba de un om, o victima, omuie inainte de toate :moron:

 

Asa s-au invatat toti ciumpalacii astia, 'las ca ma fereste el'. Fix asa traverseaza toti cu capul in pamant peste 6 benzi si 2 linii de tramvai. Si daca ai pretentia sa suporte consecintele unui accident se uita la tine ca la nebuni.

 

O stiti pe aia cu educatia se face cu amenzi? :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare comentariu.Ai si u dreptate intr-un fel.Dar daca o luam din plin de la cine mai luam banii.Daca ii mai iau.Sincer nu imi pare rau ca am evitato pe tipa dar ma deranjeaza la maxim nesimtirea ei.Facerea de bine f..erea de mama.

Exista Fondul de Protectie a Victimelor Strazii, http://www.fpvs.ro/, intreaba daca te pot ajuta.

 

@AdrianB1: Nu stiu de ce si-ar risca pompierii viata sa te scoata din casa dupa ce ai aprins o tigare cu butelia deschisa. Noi, oamenii, consideram viata ca valoare suprema, fara un pret echivalent. Se numeste rationament, si e ce ne deosebeste de animale.

Pompierii sunt platiti sa faca asta si toti cotizam. Nu mai face atata pe omul moralist ca nu e obligatoriu ca toti sa gandeasca ca tine. Tu consideri viata ca valoare suprema, treaba ta, rupe-ti clavicula de atata grija, eu consider ca supravietuirea speciei se face, printre altele, si prin maturatul celor care nu aduc valoare - vezi Darwin awards si o sa intelegi ce zic.

 

Daca ai copii, surori sau nevasta si, coincident, trec chiar prin fata ta pe rosu, pentru ca inca nu ti-a trecut prin cap sa le explici, sau pentru ca au uitat ce le-ai explicat... ii calci?
Nu, eu intai ii invat si dupa aceea ii las sa mearga pe strada. Tu nu te gandesti inainte, "uiti"? iarasi, treaba ta.

Niciodata nu mi s-a parut justificata asta cu "decat sa planga ma-ta, mai bine ma-sa". Oameni sunt toti, si fiecare are pe cineva sa-l boceasca (unii au chiar un forum intreg). Ca motociclist, in fata pietonilor, mereu vei fi mai bine protejat, pentru ca macar din obligatie legala porti casca, asa ca ia tu pericolul in piept si apara-i pe cei care nu se apara singuri, macar atunci cand iti sar in cale.

Nu stiu de ce tu crezi ca toti si-au bagat ceva pe vena de se cred Superman, protectorul omenirii, dar daca lor nu le pasa de viata lor atunci mie nici atat nu trebuie sa imi pese. Daca sunt zombie mai bine sa dispara decat sa faca umbra pamantului degeaba, rasa umana e pretuita pentru inteligenta membrilor nu pentru tampenie. De ce sa iau eu pericolul in piept pentru un idiot, cu ce ajut specia ca idiotul supravietuieste si eu poate mor? Ia tu pericolul, e dreptul tau, dar eu nu sunt obligat sa imi rup oasele ca sa ii apar pe aia iresponsabili, pentru mine sunt doar niste maimute cu aspect uman si nu oameni, le lipseste atributul esential numit INTELIGENTA, altfel tot 2 maini si 2 picioare au si unii si altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, motocicleta a fost a mea, dar i-am vandut-o lui ruiug in februarie.

Ce pot sa zic... bre tizule, imi pare rau pentru tine si pentru motoreta.

Fa-te bine, trec zilele astea pe la tine.

Va salut baieti.

 

wtf?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms tizule si sa auzim de bine.Maine ma duc la spital sper s ama si ia sa nu astept mult ca deja s-a sudat prost si mai bine mai devreme.Mobra o repar eu pana la urma dar nu stiu in cat timp si daca reusesc in 2 3 luni.Cred ca o luna o sa fiu varza prin pat du[aia o sa vad eu.Oricum ne auzim pe mess tizulica.Te salut o seara cat mai buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa-ti zic, dar tu nu stii (ai aobservat ca nu am scris "nustii") sa scri. Logica imi spune ca nu prea ai trecut pe la scoala si aceeasi logica ma pune pe ganduri cum ai reusit sa-ti iei permisul de conducere. Stiu ca-ti trebuie ceva scoala ca sa poti da examen pentru permis.

sa mori de ciuda am si bacu loat

 

Imi pare rau sa-ti zic, dar tu nu stii (ai aobservat ca nu am scris "nustii") sa scri. Logica imi spune ca nu prea ai trecut pe la scoala si aceeasi logica ma pune pe ganduri cum ai reusit sa-ti iei permisul de conducere. Stiu ca-ti trebuie ceva scoala ca sa poti da examen pentru permis.

sau te simti cumva ofensat ?

 

Imi pare rau sa-ti zic, dar tu nu stii (ai aobservat ca nu am scris "nustii") sa scri. Logica imi spune ca nu prea ai trecut pe la scoala si aceeasi logica ma pune pe ganduri cum ai reusit sa-ti iei permisul de conducere. Stiu ca-ti trebuie ceva scoala ca sa poti da examen pentru permis.

ma si pana la urma ce e gresit in comentu pe care l-am lasat ?sau te plictiseai pe topicul asta ?si ce ai zis ia sa ma bag io putin in seama asa nu?te-am deranjat cu ceva ?

Editat de liviu_r1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@AdrianB1: Nu am nici o intentie sa te jignesc sau sa afirm ca eu sunt mai om tine. In principiu cred ca daca ne-ar pasa mai mult de ceilalti, am duce-o toti mai bine. Adica daca soferii ar proteja mai mult motociclistii care se dau pe o roata pe Magheru in slapi, bermude si maieu cu muschi, si motociclistii ar avea grija de pietoni, si, in general, lumea s-ar gandi si la ceilalti, tara aia ar fi una mai buna. Ar fi un loc unde opreste lumea la trecere, chiar pe verde, pentru un batran care abia merge, in loc sa il ocoleasca in viteza claxonand, unde dupa ce motociclistul a zburat peste capota pentru ca a intrat in intersectie pe rosu cu super-viteza soferul ar cobori sa vada daca e ok, in loc sa isi sune avocatul, iar claxonul nu ar mai tine loc de frana.

 

Desigur, tot ce scriu eu mai sus e usor exagerat, pentru ca nu toti motociclistii corespund descrierii, si destul de multi soferi au grija de noi, dar permite-mi hiperbola.

 

Si inca odata: nu trebuie sa fii prost ca sa fii neatent; tuturor ni se intampla sa avem griji, sau sa ne grabim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal all, am revenit partial.Ma pot mandrii cu noua operatie ca ma simt mult mai bine cu placa si cu suruburile in clavicula.alta viata si cu dureri mult mai mici.Asa liviule zile ca merita.Multi lasa mesaje de plictiseala, ar trebuii taxati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...