Sari la conținut

Transfagarasan -- Sambata 6 August


hardKnot
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

mai suntem catva care o sa facem TF si TA weekendul asta (06-07.08 / daca e vremea buna) dar in doua zile,

cazare ori in zona Cartisoara sau in Voineasa, nu am stabilit inca cu care traseu incepem sau unde ne vom caza exact,

daca mai sunt doritori ne mai comentam aici( scuze initiatorului postului, dar nu are rost sa mai deschid altul cam cu aceeasi tema).

Eu as fi interesat si de trasalpina, ca nu am fost niciodata si sunt curios cum e, 2 zile chiar si cu cortul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Switch - NX650 - deocamdata doar posibil. Confirm maine.

 

@cei care vor doua zile TA+TF (care sunt offtopic aici :rolleyes: ) - aveti grija sa va rezervati din timp cazare. Pe mine m-a prins ora 10 noaptea cautand prin Sebes :)

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update:

 

1. Eu - SV650

2. Gabi(lostheaven) - XT660

3. Mitza123 - Shadow600

4. Angrenaj - Fazer600 (posibil)

5. Knox - BMW K12R (posibil)

6. Switch - Honda Dominator (posibil)

 

Pana sa punem totul la punct, mai asteptam doritori/confirmari :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update:

 

1. Eu - SV650

2. Gabi(lostheaven) - XT660

3. Mitza123 - Shadow600

4. Angrenaj - Fazer600 (posibil)

5. Knox - BMW K12R (posibil)

6. Switch - Honda Dominator (posibil)

7. Jack21 - Honda Pan European (posibil)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

mai suntem catva care o sa facem TF si TA weekendul asta (06-07.08 / daca e vremea buna) dar in doua zile,

 

cazare ori in zona Cartisoara sau in Voineasa, nu am stabilit inca cu care traseu incepem sau unde ne vom caza exact,

 

daca mai sunt doritori ne mai comentam aici( scuze initiatorului postului, dar nu are rost sa mai deschid altul cam cu aceeasi tema).

 

as vrea si eu sa vin, imi poti oferi mai multe detalii?

cati sunteti, ce vreti sa faceti, cam cat de tare o sa se mearga ?

 

eu unul sunt pentru plimbarile mai "linistite", admirat peisaj, facut poze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..deci si prin urmare, Recapitulam:

 

Se pleaca din Bucuresti la 7:28(adunarea la 7:00 pt alimentare&diverse), Petrom-ul de langa McDonalds dinspre iesirea pe Bucuresti-Pitesti.

 

Regim de viteza, pe autostrada 100-120, 90-100 pe DN-uri, 50-60 prin orase, 70 prin sate. Km sunt in jur de 500. Urcam pe Saua Caprei/Vanatoarea lui Buteanu(2 ore tur-retur) - cine nu vrea poate sa leneveasca la o cafea pe malul lacului.

 

Traseul si opririle:7:30 Bucuresti >> 9:00 Pitesti-benzina(oprim dupa giratoriul unde facem dreapta spre Curtea de Arges) >> 10:00 Vidraru >> (ocolire "Beirut"?) >> 11:00 Balea sosire(traseu-gustare/cafea) >> 14:00 Balea plecare >> 15:00 Fagaras-benzina >> 16:00 Brasov >> 17:00 Cheia sosire(mancare) >> 18:30 Cheia plecare >> 19:30 Ploiesti-benzina >> 20:30 Bucuresti.

 

http://tinyurl.com/bucuresti-balea-cheia-bucuresti

post-27956-0-29745800-1312368130_thumb.jpg

 

Participanti:

 

1. Eu - SV650

2. Gabi(lostheaven) - XT660

3. Mitza123 - Shadow600

4. Angrenaj - Fazer600 (posibil)

5. Knox - BMW K12R (posibil)

6. Switch - Honda Dominator (posibil)

7. Jack21 - Honda Pan European (posibil)

 

Lista continua..

Editat de hardKnot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca daca nu gasesc cu cine sa merg pe Transalpina sambata, de la Pitesti ma agat si eu de grupul vostru, daca nu va incurc. De intors ma voi intoarce pe Sibiu. Am inteles ca sunteti in Pitesti pe la 9-9.30. Oricum, urmaresc ce se mai intampla pe aici.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asteptam si noi , cei care plecam weekendul urmator , pe transfagarasan / transalipina probabil , despre starea drumului si daca se poate face si cu vitezane ;)

 

mersi baieti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,scuze de de of topic dar cum nu gasesc un topic dedicat m am gandit sa intreb aici daca a fost cineva anul acesta pe transalpina pt ca as vrea sa fac un drum saptamana viitoare dinspre Ranca spre Sibiu.

M-ar interesa in primul rand cat de rau e drumul pe portiunile neasfaltate si mai ales daca ma prinde vreo ploaie pe acolo cu dragstarul am vreo sansa sa ajung la asfalt.

Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faceti si voi topic separat cu Transalpina voastra, sa am unde sa va dau detalii exacte despre drumul ala. L-am facut de doua ori in ultimele doua luni. Aci vorbim de Transfagarasan :cheers:

 

Domnul meu hardKnot, vin si eu, desi mi-e putin teama de un grup prea maricel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Jack21 - in caz ca nu treci prin Petromul de plecare, ne vedem la ~9 la prima benzinarie dupa giratoriul unde facem dreapta spre Curtea de Arges. Eventual facem schimb de numere de tel pe PM sa ne gasim :)

 

@Shepard - nu incurci pe nimeni, gasim o metoda de a circula cat mai in siguranta.. daca se respecta planurile, la 9 plecam din Pitesti(vezi postul de mai sus)

 

@CatalinC - vom veni mai mult ca sigur cu impresii/status drumuri :)

 

@scaurus - vezi topicul lui Ianachim, chiar e un link pe prima sau a 2a pagina din acest topic

 

@SDS - facem 2 grupulete cu acelasi traseu? sau aveti alta ora/ruta?

 

@switch - si mie :D vorbim in benzinarie si vedem.. ne putem imparti in 2 grupuri de 3-4 motoare si plecam la 5 minute distanta(desi nu cred ca o sa fie cazul)

 

 

Lista devine:

 

1. Eu - SV650 - sigur

2. Gabi(lostheaven) - XT660 - sigur

3. Mitza123 - Shadow600 - sigur

4. Angrenaj - Fazer600 (posibil)

5. Knox - BMW K12R (posibil)

5. Switch - Honda Dominator - sigur

6. Jack21 - Honda Pan European - PITESTI - sigur

7. Shepard - Fazer600 (posibil - PITESTI)

Editat de hardKnot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Jack21 - in caz ca nu treci prin Petromul de plecare, ne vedem la ~9 la prima benzinarie dupa giratoriul unde facem dreapta spre Curtea de Arges. Eventual facem schimb de numere de tel pe PM sa ne gasim :)

 

DUPA rondul spre Curtea de arges nu mai e nici o benzinarie serioasa vreo 20-30 de km, sunt insa spre Pitesti, la 200-300 de metri de toate natiile... Mai bine alegeti una din alea... Cand ajungeti acolo (MOL, PetromV, LukOil, ROMPETROL), va dati un telefon... sau ii rugati pe pitesteni sa aleaga o benzinarie aproape de rondul ala, in zona incercuita de mine.

 

post-14671-0-05819900-1312450101_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, in cazul asta este o benzinarie la 50m de iesirea din rond catre Pitesti, Petrom am impresia(se face stanga la rond in loc de dreapta). E suficient loc sa oprim acolo.

 

Daca nu, exista un Rompetrol la aprox. 400m de giratoriu in acceasi directie.

 

Thanx for the tip, EMU :cheers:

Editat de hardKnot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DUPA rondul spre Curtea de arges nu mai e nici o benzinarie serioasa vreo 20-30 de km, sunt insa spre Pitesti, la 200-300 de metri de toate natiile... Mai bine alegeti una din alea... Cand ajungeti acolo (MOL, PetromV, LukOil, ROMPETROL), va dati un telefon... sau ii rugati pe pitesteni sa aleaga o benzinarie aproape de rondul ala, in zona incercuita de mine.

 

post-14671-0-05819900-1312450101_thumb.jpg

Cam corect. Spre Curtea de Arges exista totusi, la vreo 12 km dupa ce faceti dreapta in rond, un amarat de Lukoil cu servire la geam, dupa podul ala roz peste Arges, langa lacul Valcele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@SDS - facem 2 grupulete cu acelasi traseu? sau aveti alta ora/ruta?

 

 

Noi suntem trei, printre care si Jack21,... noi am vrea sa plecam pe la 8, daca va strangeti mai multi ar fi mai bine sa mergem in doua grupuri, ...oricum ne intalnim pe traseu :cheers: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu n-am inteles cine e [X] din grupul SDS, Jack21 si [X]...

 

 

Shepard pare sa fie si sa plece din Pitesti.

 

recunosc ca mi-ar fi un pic mai comod la 8 in loc de 7.30, si chiar as prefera sa mai merg cu

un Fazer in grup :)

 

Deci puteti sa ma treceti la 8AM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Angrenaj - stiu ca Jack21 zicea ca vine pe centura, deci nu stiu daca se strang in Petromul ala baietii.. vorbesti cu ei :)

 

 

..ok, in momentul asta suntem asa:

 

1. Eu - SV650

2. Gabi(lostheaven) - XT660

3. Mitza123 - Shadow600

4. Switch - Honda Dominator

5. Shepard - Fazer600 (posibil - PITESTI)

 

 

Daca mai sunt doritori, primim :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap, cam pe la 9 fara 20 cred ca ajungem acolo.. pauza de tigara/dezmortire/alimentare.

ar fi perfect daca ai ajunge putin inainte de 9 sa apucam sa facem prezentarile :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...