Sari la conținut

Adrian Berescu aka TAZ accident mortal


orestte
 Share

Postări Recomandate

Nu e chiar asa ... combina aia e verde, lanurile de porumb sunt de un galben-bej ca porumbul e copt si frunzele sunt aproape uscate.

la fagaras .inca e verde porumbul ca semaforul,e zona de munte :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 396
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

vopsim si plugurile de zapada in alb sa stim o treaba

dar asta mumai verde nu este [vezi pantalonii soferului]:

 

http://www.bzi.ro/public/upload/photos/231/accident_motociclist_combina_fata_Adrian_Berescu_-_TAZ.JPG

 

 

Doamne ce tampenie ... acum vad si eu poza combinei implicate in accident. A postat cineva anterior o poza dar era cu alta culoare. Ai dreptate, in roz-bombon cu picatele trebuia vopsita chestia aia si becuri pe fiecare extremitate a ei la ce forma are, pastele masii de treaba :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ce tampenie ... acum vad si eu poza combinei implicate in accident. A postat cineva anterior o poza dar era cu alta culoare. Ai dreptate, in roz-bombon cu picatele trebuia vopsita chestia aia si becuri pe fiecare extremitate a ei la ce forma are, pastele masii de treaba :(

 

...acu', că ne apropiem de pătrunderea adevărului... avea dreptate Mo: "... o pawla roz, de fier, cu luminițe"

 

Șezi dildău, șezi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel ca multe din problemele acute cu care se confrunta Romania in ultimii 20 de ani, haosul de pe sosele este un rezultat al unei educatii defectuase si al unui nepotism dus in extrem. Degeaba exista legi care interzic una si alta daca nu sunt nici respectate nici aplicate. Traim intr-o tara in care nu se mai pune problema ca exista bine ascunsi nicte indivizi care isi bat joc de legi sau de restul oamenilor. Din pacate traim printre ei. Sunt prietenii nostrii, cunostintele noastre, rudele noastre. Sunt de-ai nostrii. Suntem chiar noi, poate. Sunt cei care dau permise MULT prea usor sau mai rau, in schimbul favorurilor. Sunt cei care-si lasa odraslele de 18 ani la volanul unor bolizi, pe care mai apoi ii scapa de puscarie in cazul unor accidente inevitabile. Sunt cei care-si imagineaza ca strazile sunt un fel de circuite care favorizeaza doar masinile rapide sau caracterele puternice. Sunt femeile care merg la volanul unor masini de 2 tone fara ca macar sa intoarca capul sa se asigure atunci cand schimba directia de mers sarind 4 benzi intr-o singura manevra. Din pacate, nu mai sunt straini. Sunt prietenii nostrii. FIecare astfel de dobitoc este prietenul sau cunostinta vreunuia dintre noi care a pierdut un prieten intr-un accident initiat de un astfel de dobitoc. Proteste publice? Prea putini vor remarca scopul real al marsurilor. Incepeti prin educatie. Educati-va CORECT prietenii. Educati-va instructorii auto/moto. Dezvoltati-va un respect in trafic!

 

Odihneste-te in pace Tazule. Ai fost un om deosebit!

Editat de s76
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel ca multe din problemele acute cu care se confrunta Romania in ultimii 20 de ani, haosul de pe sosele este un rezultat al unei educatii defectuase si al unui nepotism dus in extrem. Degeaba exista legi care interzic una si alta daca nu sunt nici respectate nici aplicate. Traim intr-o tara in care nu se mai pune problema ca exista bine ascunsi nicte indivizi care isi bat joc de legi sau de restul oamenilor. Din pacate traim printre ei. Sunt prietenii nostrii, cunostintele noastre, rudele noastre. Sunt de-ai nostrii. Suntem chiar noi, poate. Sunt cei care dau permise MULT prea usor sau mai rau, in schimbul favorurilor. Sunt cei care-si lasa odraslele de 18 ani la volanul unor bolizi, pe care mai apoi ii scapa de puscarie in cazul unor accidente inevitabile. Sunt cei care-si imagineaza ca strazile sunt un fel de circuite care favorizeaza doar masinile rapide sau caracterele puternice. Sunt femeile care merg la volanul unor masini de 2 tone fara ca macar sa intoarca capul sa se asigure atunci cand schimba directia de mers sarind 4 benzi intr-o singura manevra. Din pacate, nu mai sunt straini. Sunt prietenii nostrii. FIecare astfel de dobitoc este prietenul sau cunostinta vreunuia dintre noi care a pierdut un prieten intr-un accident initiat de un astfel de dobitoc. Proteste publice? Prea putini vor remarca scopul real al marsurilor. Incepeti prin educatie. Educati-va CORECT prietenii. Educati-va instructorii auto/moto. Dezvoltati-va un respect in trafic!

 

Odihneste-te in pace Tazule. Ai fost un om deosebit!

 

offtopic

subscriu

 

"dai in ... de gabori, ce mah ti-e frica de politie ?! hai sa-ti explic cum scapi de amenda"

"mi se rupe de amenda, nu suport centura ca ma strange de gat"

"de ce esti prost si nu ai oprit fix in fata magazinului ca toti opresc acolo" [dar acolo e o trecere de pietoni]

 

va suna cunoscut ?

 

 

 

legat de girofaruri galbene am sapat putin si vad ca ele POT FI AUTORIZATE in anumiete conditii

utilajele agricole ar trebui sa fie OBLIGATE toate indiferent de gabarit sa poarte asa ceva

 

http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_23946/Educatie-rutiera-Semnalele-luminoase-colorate-cine-le-foloseste-si-ce-obligatii-au-soferii-cand-le-vad-in-trafic.html

 

legislatia spune ca pt a avea girofar galben trebuie sa ai autorizatie de la politie

eu cred ca trebuie sa fie OBLIGATORII pt anumite utilaje

 

oare putem face sa ne asculte cineva ca petitiile am vazut ca nu ajuta? [assta e valabila pt toti participantii la trafic]

 

e clar ca nu se pot educa mase de oameni peste noapte, sau face drumuri speciale de acces

dar macar daca sunt vizibili de la o posta, atunci ai macas SANSA sa te feresti tu de ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice accident este suma unui numar de factori favorizatori

si combinatia acestor factori la momentul nepotrivit duc la accident

 

desi legislatia spune ca cineva este vinovat (soferul combinei), in realitate suma mai multori factori a dus la nenorocire

daca unul singur din acesti factori lipsea atunci accidentul putea fi evitat (poate chiar la mustatza)

 

ca un mic exemplu, culoarea combinei este extrem de asemanatoare cu cea a lanurilor de porumb de pe margine

aceasta culoare combinata cu miscarea relativ lenta a acetui vehicol poate duce in eroare pe oricine si lua prin surprindere de la o numita distanta

mai ales dupa ce a condus deja cateva ore si intervine o anumita rutina

nu este cauza suprema dar este unul din factorii favorizanti

Ai dreptate, culoarea poate fi un factor in ecuatie. Fara gluma, ar trebui sa cerem o singura culoare si anume rosu pentru utilaje agricole.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Proteste publice? Prea putini vor remarca scopul real al marsurilor. Incepeti prin educatie. Educati-va CORECT prietenii. Educati-va instructorii auto/moto. Dezvoltati-va un respect in trafic!

Corect, dar educatia e un proces indelungat si numai anumite categorii de oameni pot fi influentate. Oamenii needucati asculta in general de pedeapsa. Il prinzi, il frigi => se invata. Poate nu din prima, dar mai tarziu clar.

 

O schimbare de legislatie si ceva mai multi politisti capabili in trafic, ar fi un inceput. Cati oameni ar trebui sa mai moara ca sa inceapa sa se schimbe ceva? Vocea suntem noi, oamenii de rand si fara putere de decizie. Avem dreptul sa nu ii lasam pe politicieni sa ne lase de izbeliste cu niste legi de tot... care nici nu se respecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...acu', că ne apropiem de pătrunderea adevărului... avea dreptate Mo: "... o pawla roz, de fier, cu luminițe"

 

Șezi dildău, șezi!

 

nflt, :))... daca Adi ar fi scapat din nenorocirea asta, i-ar fi placut tare faza asta! :)) =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze ca nu postez in sectiunea "Multumiri si recunostinta eterna", dar cred ca pentru cei care au contribuit moral si financiar conteaza mai mult continutul si mai putin forma:

parintii lui Adrian Berescu m-au rugat sa multumesc in numele lor, prin aceasta modalitate, tuturor celor care le-au fost aproape in aceste momente, care i-au ajutat prin orice mijloace sa treaca mai usor peste suferinta crunta de a-si vedea fiul in sicriu, si carora nu le pot multumi personal. Toate gandurile lor frumoase se indreapta spre voi!

 

Despre cum s-a petrecut accidentul, ca prieten care l-a cunoscut bine pe Adrian, ca motociclist care a mers multi kilometri alaturi de el, ca om care i-a vazut trupul la morga, care a vazut locul in care s-a petrecut nenorocirea si care discutat atat cu legistul cat si cu politistii... imi voi spune factual parerea atunci cand aici va fi liniste, daca va mai conta.

 

 

In ceea ce priveste plecarea lui Adrian dintre noi s-au spus multe, dar adevarul este ca nu se poate exprima in cuvinte durerea ce ne-a cuprins pe noi, apropiatii si cunoscutii lui. A lasat in urma un gol ce nu va putea fi umplut probabil niciodata, amintiri frumoase si senzatia ca indiferent ce am realiza in viata nu ne vom ridica niciodata la nivelul la care el ar fi facut respectivele lucruri. A fost un violonist extrem de valoros, un motociclist foarte experimentat, un tata deosebit de atent cu fiica lui, un fiu incredibil de respectuos cu parintii, un prieten cu totul special, un mare OM, si reusea sa le faca pe toate excelent, in acelasi timp si cu aceeasi traire intensa.

 

 

 

Aze, mai aveam multe canistre de tuica de baut, multa slanina de savurat, multe vacante la 2 mai de petrecut impreuna, multe nopti petrecute cu cafeaua intr-o mana si tigara in cealalta povestind in fundatie, multe impresii de dupa concert de schimbat, multe... multe... multe... Sper doar ca ai plecat impacat, cu zambetu-ti caracteristic pe figura, si mai sper ca de acolo de sus, unde nu ploua cand bagi cheia in contact si unde asfaltul este perfect, ne vei privi hlizindu-te cum incercam sa ramanem cat mai mult aici, tu in timpul asta facand colectie de bancuri noi pe care sa ni le spui la primire.

Odihneste-te in pace, prieten bun!

Stefan si Simona te iubesc, î.p.m.!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prea multa lume..

O mare durere.

Timpul nu mai poate fi dat inapoi...

Ceva amintiri in memoria lui: http://www.youtube.com/watch?v=VmjCkyiAjtE

O inmormantare asa cum trebuie pentru cel mai popular motociclist din Iasi. Va felicit pentru felul cum s-a organizat si regret inca o data ca a fost nevoie sa se organizeze asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit intreg thread-ul, discutiile (mai mult sau mai putin delicate) despre (posibila) viteza si necesitatea conducerii preventive (principiu corect, de altfel).

 

Daca tot s-au declansat investigatii neoficiale, vad ca ceea ce nu s-a luat in calcul aici a fost declaratia singurului martor ocular - chiar soferul combinei agricole:

 

A intrat unul din dreapta cu motocicleta în roata din dreapta a utilajului meu. Nu Âştiu dacă avea viteză, eu l-am văzut că vine, era la depărtare, dar mă gândeam că am timp să intru Âşi eu pe DN1.

 

Dupa poza din ziar, acesta pare trecut de prima tinerete... Si totusi a vazut venind un motor de la mare departare? Sau poate nu era la o distanta chiar asa mare, dar a zis totusi ca are timp sa se bage? Pentru mine distanta este factorul cheie, nu viteza.

 

Si acum ma intreb: cat poti sa reduci viteza pe o distanta mica, atunci cand iti apare brusc o combina in fata?

 

Condoleante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa se inchida topicul ? Sa-l lase deschis sa vedem peste cateva luni hotararea minunatei justitii romanesti ... faceti pariu ca taranul va scapa doar cu o amenda penala ? :finger:

 

 

Am stat, m-am abtinut, am rabdat, dar mai da-o in originea mamicutei ei de inginerie! Abtine-ti-va-n dildau' meu organic! DE CE sa il lase deschis?? DE CE sa comentati aici solutia "justitiei"? DE CE sa rascoliti amintirea unui om si sa dezgropati trecutul??

Esti, din intamplare, vreun prieten sau vreun membru al familiei sale?? Ai schimbat vreodata vreo vorba cu el?? daca te intereseaza atat speta, ai internet si ai site al judecatoriei sau tribunalului la care se judeca si se da solutia.

 

Catre toti membrii familiei si prietenilor lui Taz: Sincere condoleante. Imi pare rau pentru pierderea suferita. L-am cunoscut intamplator, am discutat putin, dar impresia a fost una foarte placuta. Un simt al umorului si o placere de a trai ce rar am intalnit.

Taz, odihneste-te in pace!

 

p.s: pentru cei ce nu l-au cunoscut si doresc sa realizeze, in continuare, o disectie amanuntita, urmata de o nesfarsita discutie sterila privind accidentul nefericit, exista un post al userului NFLT, ce descrie concluzia la care veti ajunge... /index.php?/topic/667041-adrian-berescu-aka-taz-accident-mortal/page__view__findpost__p__2935011

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit intreg thread-ul, discutiile (mai mult sau mai putin delicate) despre (posibila) viteza si necesitatea conducerii preventive (principiu corect, de altfel).

 

Daca tot s-au declansat investigatii neoficiale, vad ca ceea ce nu s-a luat in calcul aici a fost declaratia singurului martor ocular - chiar soferul combinei agricole:

 

 

 

Dupa poza din ziar, acesta pare trecut de prima tinerete... Si totusi a vazut venind un motor de la mare departare? Sau poate nu era la o distanta chiar asa mare, dar a zis totusi ca are timp sa se bage? Pentru mine distanta este factorul cheie, nu viteza.

 

Si acum ma intreb: cat poti sa reduci viteza pe o distanta mica, atunci cand iti apare brusc o combina in fata?

 

Condoleante.

 

Chiar nu ai vreun pic de experientza in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

danny120669 - daca acest thread ramane deschis sau nu, peste cateva luni n-o sa-l mai caute nimeni decat prietenii si familia pentru a-si mai aduce aminte, o sa va doara pe voi in dorsale de soferul beat de combina. Practic ramane deschis pentru foamea voastra de a va da rotunzi. Duceti-va si va traiti viata in pace si lasti-l pe Adrian sa se odihneasca! Acum nu mai ajuta nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...oricum, dacă-i cați, sunt câțiva care-și exhibă mojo-u' cu predilecție pe secțiunea de accidente... e drept, este o lume liberă... asta până nu-ți trece prin față...

Ce nu pot teoreticienii încrâncenați să-nțeleagă este că cei pe care ei spun că-i vor iluminați nu au lungime de bandă pentru atare informație...

Acu' ce zic informație, mai devreme se discuta abitir culoarea cucuruzului în loturile din zona Făgăraș și nuanța de roz care să definească utilajele...Dar și ei este pui de om și are dreptul să trăiască, fiți umani!

Editat de nflt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa lasati balta discutiile tehnice pe acest topic pentru ca dupa parerea mea nu isi mai au rostul aici (unul dintre cei mai experimentati motociclisti din Iasi se loveste de o combina). Mai degraba sa ne concentram pe parastase si pe cum merge procesul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa lasati balta discutiile tehnice pe acest topic ... Mai degraba sa ne concentram pe parastase si pe cum merge procesul...

 

 

De ce sa se inchida topicul ? Sa-l lase deschis sa vedem peste cateva luni hotararea minunatei justitii romanesti ... faceti pariu ca taranul va scapa doar cu o amenda penala ? :finger:

 

Dupa cum spuneam ... ca si in cazul Traian si Ela, faceti pariu ca taranul va scapa doar cu plata a niste daune si fara 1 zi de puscarie ? Facem niste marsuri pentru atragerea atentiei opiniei publice asupra musamalizarii cazului ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit intreg thread-ul, discutiile (mai mult sau mai putin delicate) despre (posibila) viteza si necesitatea conducerii preventive (principiu corect, de altfel).

 

Daca tot s-au declansat investigatii neoficiale, vad ca ceea ce nu s-a luat in calcul aici a fost declaratia singurului martor ocular - chiar soferul combinei agricole:

 

 

 

Dupa poza din ziar, acesta pare trecut de prima tinerete... Si totusi a vazut venind un motor de la mare departare? Sau poate nu era la o distanta chiar asa mare, dar a zis totusi ca are timp sa se bage? Pentru mine distanta este factorul cheie, nu viteza.

 

Si acum ma intreb: cat poti sa reduci viteza pe o distanta mica, atunci cand iti apare brusc o combina in fata?

 

Condoleante.

te'ai gasit tu vorbind..of ,taci dracu si mars la cratita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...