Sari la conținut

Accident "grav"


Speedy.K
 Share

Postări Recomandate

Exact, autovatamare. Cica eu sunt autorul accidentului dar sunt si victima. Idiotenii de legi. Imi fac dosar de cercetare penala care ajunge la procuror si ala o sa dea probabil NUP. Pana la NUP circul cu dovada. Ce nu inteleg eu e la ce le trebuie lor plasticu'... Adica...la ce le trebuie sa-l aiba fizic la dosar? Nu e suficient ca au toate datele? Ca oricum dreptul de a conduce nu-mi este suspendat pe durata cercetarilor. I-am intrebat pe gabori si mi-au bagat textul arhicunoscut "Asa e procedura". Cu ei n-aveam de ce sa ma cert pe tema asta, sunt convins ca ei executa ce scrie la ei in carte.

Imi venea aseara sa-i intreb daca pot sa depun o plangere impotriva mea, dar eram prea obosit si prea nasolit la genunchi si singurul lucru pe care-l vedeam in fata ochilor era o punga de gheata si un pat.

 

Da, Thorald, exact aia e ideea pentru care m-am apucat de toata tarasenia.

Si nu rivanol, ci betadina. Mama dezinfectantelor.

 

Tactil, sa nu uitam: asfalt uscat, va salut cu farul si moarte conservarilor.

 

 

sincer, cred ca's cretini. raspundere penala la accidente de circulatie exista numai in cazul in care victima are peste 10 zile de ingrijiri medicale si aceasta depune plingere impotriva autorului !daca zilele de ingrijiri medical depasesc 60, atunci autorul este urmarit din oficiu.

si daca te-ai autodenunta, nu inteleg de ce merge dosarul la procuror? cum sa-ti dea nup cind nu sint victime in afara de tine. poate ar fi bine sa te interesezi de chestiune. eu unul nu am auzit in vreo lege de termenul autoaccidentare si asta sa fie motiv de deschidere a unui dosar penal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

credeam ca numai eu cad cu bicla in parc ...si nici maca nu mai am bicla :crack:

 

alex..se putea mai rau asa ca bine ca esti ok :)

Editat de Roxynel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam ,,urati genunchii...,,nasol....revenire grabnica...ce faze de tot k k tu l mai traim si noi pe aci,auzi sa tai asfaltul asa cum ai taie capul si nimic de atentionare...bai frate cand dracu o sa si revina si natia asta a noastra, sa faca tot ramanul lucrurile asa cu raspundere...never!!!Numa bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, bine ca n-a fost mai rau!

Te asteapta acum niste ore bune de sex cu autoritatile. Nu m-ar surprinde sa-ti dea cu flit printr-o "declaratie" tip limbaj de lemn.

Anyway, e bine cum ai procedat caci daca toti am proceda la fel la orice tip de "romanism", cu timpul ii facem sa-si puna osu' la munca!

 

Si prin Ap Patriei se apucasera de decopertat spre com. Berceni acum doua luni si ii apucasera muncile ziua, noaptea "baetii dorm" ca's obositi de la statul la umbra! Insa era semnalizata lucrarea ...

 

Faza cu retinerea carnetului si cu autovatamarea face parte din procedurile de anchetare. "Oamenii legii ti-au intocmit un dosar penal pentru vatamare corporala"! Ce sa mai... esti anchetat penal; insa cel mai rau lucru este ca o sa vezi cu proprii ochi cu sta treaba cu "institutiile statului" (care este)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unica explicatie pe care o vad cu autovatamarea este daca vrei sa dai teapa la asigurare medicala, sau de viata.

Dar cum la noi sistemul de asigurari este primitiv si doar ia, fara sa mai si dea inapoi, nu cred ca este cazul. Si chiar si atunci, ar trebui firma de asigurare de sanatate/viata, daca i se pare ca ai facut-o intentionat, sa te actioneze in judecata, desi nu vad cum ar demonstra ei ca ai cazut intentionat sau nu cu mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer, cred ca's cretini. raspundere penala la accidente de circulatie exista numai in cazul in care victima are peste 10 zile de ingrijiri medicale si aceasta depune plingere impotriva autorului !daca zilele de ingrijiri medical depasesc 60, atunci autorul este urmarit din oficiu.

si daca te-ai autodenunta, nu inteleg de ce merge dosarul la procuror? cum sa-ti dea nup cind nu sint victime in afara de tine. poate ar fi bine sa te interesezi de chestiune. eu unul nu am auzit in vreo lege de termenul autoaccidentare si asta sa fie motiv de deschidere a unui dosar penal.

Cretini sunt cu siguranta. Dar nu stiu daca si in cazul asta. Oricum o sa studiez si o sa aflu si o sa va spun.

retardoida lege.

daca dau cu masina in copac, ma cerceteaza pentru autovatamare? sau ma da copacu' in judecata pentru agresiune, distrugere, etc?

 

Posibil sa te cerceteze daca te ranesti si ajungi la spital.

credeam ca numai eu cad cu bicla in parc ...si nici maca nu mai am bicla :crack:

 

alex..se putea mai rau asa ca bine ca esti ok :)

 

Multumesc. data viitoare o sa cad cu bicla, asta e clar.

 

Cam ,,urati genunchii...,,nasol....revenire grabnica...ce faze de tot k k tu l mai traim si noi pe aci,auzi sa tai asfaltul asa cum ai taie capul si nimic de atentionare...bai frate cand dracu o sa si revina si natia asta a noastra, sa faca tot ramanul lucrurile asa cu raspundere...never!!!Numa bine!

Asta m-a enervat si pe mine. Pai sunt convins ca daca se intampla asta in ...Germania, responsabilul avea deja dosar in locul meu, iar eu eram intr-o clinica pe banii firmei. Dar in Romanica...

 

Man, bine ca n-a fost mai rau!

Te asteapta acum niste ore bune de sex cu autoritatile. Nu m-ar surprinde sa-ti dea cu flit printr-o "declaratie" tip limbaj de lemn.

Anyway, e bine cum ai procedat caci daca toti am proceda la fel la orice tip de "romanism", cu timpul ii facem sa-si puna osu' la munca!

 

Si prin Ap Patriei se apucasera de decopertat spre com. Berceni acum doua luni si ii apucasera muncile ziua, noaptea "baetii dorm" ca's obositi de la statul la umbra! Insa era semnalizata lucrarea ...

 

Faza cu retinerea carnetului si cu autovatamarea face parte din procedurile de anchetare. "Oamenii legii ti-au intocmit un dosar penal pentru vatamare corporala"! Ce sa mai... esti anchetat penal; insa cel mai rau lucru este ca o sa vezi cu proprii ochi cu sta treaba cu "institutiile statului" (care este)!

Man...sunt pregatit de tranta. Stiu ca nu voi invinge sistemul dar vreau macar sa simt un pic de gust de sange.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

vezi prietene ca ai abordat gresit pb?

sunai linistit la 112 venea "taxiul portocaliu"+ meletienii ,se constata in pv. lucrarea nesemnalizata (100 puncte bonus pt tine)

mergeai mai usor (din pct de vedere legal) cu restu'dosar&co.

sanatate multa iti doresc si nervi de otel ca o sa ai nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Man...sunt pregatit de tranta. Stiu ca nu voi invinge sistemul dar vreau macar sa simt un pic de gust de sange.

 

Suck on you knee.

 

Lasand gluma la o parte, imi pare rau ca ai patit treaba asta si bine ca n-a fost mai grav.

Tare imi e ca n-o sa rezolvi nimic, poate doar niste nervi.

 

 

Te saluta Valo ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi prietene ca ai abordat gresit pb?

sunai linistit la 112 venea "taxiul portocaliu"+ meletienii ,se constata in pv. lucrarea nesemnalizata (100 puncte bonus pt tine)

mergeai mai usor (din pct de vedere legal) cu restu'dosar&co.

sanatate multa iti doresc si nervi de otel ca o sa ai nevoie.

Stiu, man, greseala mare. Dar, cum am spus, m-am gandit sa nu ocup salvarile si asa putine cu un genunchi cel mult rupt cand ma puteam duce pe mobra la doftor. Plus ca imediat dupa pocnitura stii cum e, adrenalina, nu prea mai merge mintea la rece, vorba reclamei.

Merci mult pentru urari.

 

Suck on you knee.

 

Lasand gluma la o parte, imi pare rau ca ai patit treaba asta si bine ca n-a fost mai grav.

Tare imi e ca n-o sa rezolvi nimic, poate doar niste nervi.

 

 

Te saluta Valo ;)

Merci fata. Chiar daca n-o sa rezolv...macar o sa incerc.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cum e legea in Romania, ma mir ca nu poti sa te dai in judecata si sa iti ceri tie daune pt autovatamarea asta. Sa bagi in parnaie nenorocita aia de parte a corpului care te-a autovatamat . :wacko:

 

Bine macar ca n-ai avut fractura, si bafta in continuare cu tot ceea ce urmeaza (de la reparat motocicleta, pana la hartiile ce trebuiesc semnate).

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cum e legea in Romania, ma mir ca nu poti sa te dai in judecata si sa iti ceri tie daune pt autovatamarea asta. Sa bagi in parnaie nenorocita aia de parte a corpului care te-a autovatamat . :wacko:

 

Bine macar ca n-ai avut fractura, si bafta in continuare cu tot ceea ce urmeaza (de la reparat motocicleta, pana la hartiile ce trebuiesc semnate).

Da, ma gandeam si eu cum ar fi sa te duci la tribunal si sa te muti dintr-o parte in alta, ba la acuzat, ba la acuzator.

Sau sa ma duc la politie maine si sa zic: "Buna ziua, am inteles ca am calcat pe cineva cu mobra." "Pe cine dom'le?" "Pe mine."

 

Tiranspider: Da, bre. Eu sunt si autorul accidentului si victima. Tare, nu? Maine ma duc sa ma inscriu in clubul ala de X-meni.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Tiranspider: Da, bre. Eu sunt si autorul accidentului si victima. Tare, nu? Maine ma duc sa ma inscriu in clubul ala de X-meni.

aha... deci ai personalitate dubla .. hmmmmm

 

incredibil..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai speedy, politia ai fi in stare sa te oblige sa te dai singur in judecata pt. vatamare corporala.Eu zic sa-ti ceri singur niste daune materiale grase ..sa merite tot efortul asta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

Am trecut si eu prin nebunia asta "victima si autorul accidentului". Eram cu enduro pe asfalt, am avut o problema tehnica si ...bufff. Cu politia am rezolvat repede am declarat ca am cazut "offroad" la cativa metri de asfalt. Am dat declaratie si asta a fost tot. La tine din cauza ca ai facut bufff pe drum public, si te-ai declarat si accidentat (probabil) trebuie sa-ti faca dosar :P. Ai cautat-o :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Speedy ti-o zic cu toata simpatia. Administratorul de drum nu are sa plateasca nimic. Nu o sa recuperezi un sfant amarat nici de la Primarie si nici de la ei , atat pentru daunele fizice suferite cat si pentru motocicleta. Tu poti sa alergi ca nebunu cu plangeri. O bucata de asfalt decopertata si acoperita inseamna prea multe vile in Primaverii ca sa vii tu cu dreptatea lu Stefan cel mare si ca firma in speta sa fie dezavuata de primaria capitalei ori ca sa se dea vreo amenda serioasa.

Ce poti sa faci este ceea ce nu s-a facut niciodata in legislatia romaneasca.

 

 

*****************************************************************************

 

SA CONTESTI IN INSTANTA SENTINTA DE NEINCEPERE A URMARIRII PENALE

 

*****************************************************************************

 

E plin de avocati motociclisti pe forum. Poate se ofera unul pro bono pentru ca ar reprezenta intreaga comunitate si ar schimba cu adevarat ceva. Da-te singur in judecata si cere-ti daune. Nu-ti fa IML ca-ti fac dosar penal dar cauta sa ajungi la o intelegere amiabila cu tine insuti. Du-te pana la Curtea Suprema daca e nevoie .Ia si camasa de pe tine ca sa zic asa . Daca taxele pe carele platesti sunt folosite de statul roman ca sa initieze un proces impotriva ta deschis de cei care te considera un pericol pentru tine insuti atunci insista sa fii condamnat pentru ceea ce ti-ai facut si intra in istorie cu precedentul asta ca ajungi in manuale mai ceva ca Esca. Castiga impotriva ta. Se vor rescrie carti dupa un asemenea verdict. :lol:

Editat de Ender28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cum dracu sa contest NUP-ul impotriva mea?

Intrebarea e: se poate face plangere penala impotriva firmei de constructii?

 

Cat despre restul actiunii...ar dura ani, ar costa o avere (pentru mine) mi-ar ocupa o gramada din timpul meu. Si, cu doi copii acasa, e cam greu sa ma tin de treaba pana la capat.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cum dracu sa contest NUP-ul impotriva mea?

Intrebarea e: se poate face plangere penala impotriva firmei de constructii?

 

Cat despre restul actiunii...ar dura ani, ar costa o avere (pentru mine) mi-ar ocupa o gramada din timpul meu. Si, cu doi copii acasa e cam greu sa ma tin de treaba pana la capat.

 

Pai statul s-a sesizat si a inceput urmarirea penala pentru ca te-ai vatamat. Pe de o parte tu esti victima iar pe cealalta tu esti presupusul vatamator. Decapitat si calau in acelasi timp cu Politia Rutiera care inainteaza spre Parchet plangerea penala. Parchetul va da cu NUP. Tu in calitate de victima faci contestatie. In calitate de calau te doare la bascheti. Pedepseste calaul din tine. Alt fel de a schimba legea asta schizofrenica nu vad.

In plus genul asta de recurs nu vad cum ar dura ani. Ca doara te prezinti tu in instanta impotriva ta. Care e tot acolo. Adica nu poti sa sari peste data proceselor. Nu e ca si cand tu esti in instanta si celalat nu (impotriva caruia contesti NUP'ul) e acasa. Domnule Judecator , aflat aici in fata Onoratei Curti , cer sa fie adus cu portarelul "celalalt Eu" care nu s-a prezentat.

Pe cat e de ridicol , pe atat este o reprezentare in oglinda a legislatiei care a permis organelor abilitate sa-ti ia permisul si sa inceapa urmarirea penala.

Editat de Ender28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord, numai ca, vezi tu, stiu de procese in care se dau termene acum pentru 2013.

As face un circ d-asta, ca e fix pe stilul meu. Dar pentru asta ar trebui sa fiu linistit in privinta traiului de zi cu zi. Ceea ce acum nu se intampla. Cu alte chestii mai importante si mai urgente pe cap cum ar fi... bani de intrezinere si de mancare nu imi sta mintea la chestii d-astea. Sau...mintea imi sta, dar trupul se opune.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista procese care se judeca de vreo 28 de ani. Sistemul legal romanesc nu e recunoscut pentru rapiditatea cu care se misca. S-ar putea sa se prescrie fapta pana iti vine verdictul pe penal. Daca esti infractor si ai ceva bani, aici e locul in care sa te judeci.

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...