Sari la conținut

Accident moto Calea Vitan 02.09.2011


Yamaha xs 400
 Share

Postări Recomandate

Tu ai vazut vreodata un accident moto la locul faptei? Eu am vazut doua, si de fiecare data am ramas atat de mut de uimire ca am uitat complet ca telefonul meu are aparat foto relativ OK. Pur si simplu ajungi intr-un loc cu multe cioburi pe jos si un om pe cale de a fi plimbat cu targa si sunt o gramada de politisti care te dirijeaza asa ca eu am parcurs cele doua evenimenta de parca as fi fost hipnotizat si am mers ca printr-un fel de tunel creat de astia de la politie. Din fericire cele doua accidente pe care le-am vazut eu au fost minore (un chopperist care a picat in Giurgiu si s-a lovit la genunchi si respectiv unul cu un enduro-touring care a fost pleznit la prima strada dupa pasajul Obor pe Mihai Bravu si tot asa s-a lovit un pic la picior ca nu avea echipament). Dar ce faci daca vezi un motociclist imprastiat pe componente pe 50-100m cum se intampla uneori cu astia cu vitezana care fac greseli la viteze mari si nici macar nu au sac pe ei ca sa-i tina cat de cat intr-o bucata dupa nenorocire?

 

 

M-a ferit soarta pana acum sa vad live oameni imprastiati. Sper ca si de acum incolo. Ma refeream strict la situatiile in care eu ca motociclist ma pot ridica si merge pe piciorusele mele. Am doua cazuri concrete: tranta mea pe calea Rahovei( vroia sa iasa unul din omv, eu m-am speriat, am blocat fata si m-am tavalit; strict vina mea, insa omul a coborat imediat si m-a ajutat sa ma ridic) si tranta unui prieten din cauza unuia care a schimbat banda fara sa se asigure si l-a agatat, actiunea avand loc la nici 5 m in fata mea. Tipul a coborat imediat, si-a recunoscut vina, prietenul s-a ales numai cu cotul si piciorul zdrelit. Motorul cu mai multe :) Oricum, nu am chemat politia deoarece ranile nu erau grave iar daunele mobrei le-a acoperit soferul. Prin urmare, ai dreptate, nu stiu cum e la accidentele nasoale in care esti inconjurat de politisti, insa in astfel de cazuri mobristul nu cred ca e capabil sa se ridice , deci nici sa-i dea vinovatului doua peste ceafa.

Repet, ma refer strict la situatiile in care te poti ridica si esti relativ ok, iar vinovatul/a e un nesimtit care fie nu-si recunoaste vina, fie sta ca vita la taiere in masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

te ridici frumusel de jos , mergi catre cel care te-a tavalit si te impiedici subit , si ii dai o casca in gura involuntar , pentru ca deodata te-a luat durerea de picior si ai cazut ca nadal la conferinta de presa ;) nu a fost cu intentie , pur si simplu s-a intamplat ;)

 

ce stiti de baieti , sunt ok ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-a ferit soarta pana acum sa vad live oameni imprastiati. Sper ca si de acum incolo. Ma refeream strict la situatiile in care eu ca motociclist ma pot ridica si merge pe piciorusele mele. Am doua cazuri concrete: tranta mea pe calea Rahovei( vroia sa iasa unul din omv, eu m-am speriat, am blocat fata si m-am tavalit; strict vina mea, insa omul a coborat imediat si m-a ajutat sa ma ridic) si tranta unui prieten din cauza unuia care a schimbat banda fara sa se asigure si l-a agatat, actiunea avand loc la nici 5 m in fata mea. Tipul a coborat imediat, si-a recunoscut vina, prietenul s-a ales numai cu cotul si piciorul zdrelit. Motorul cu mai multe :) Oricum, nu am chemat politia deoarece ranile nu erau grave iar daunele mobrei le-a acoperit soferul. Prin urmare, ai dreptate, nu stiu cum e la accidentele nasoale in care esti inconjurat de politisti, insa in astfel de cazuri mobristul nu cred ca e capabil sa se ridice , deci nici sa-i dea vinovatului doua peste ceafa.

Repet, ma refer strict la situatiile in care te poti ridica si esti relativ ok, iar vinovatul/a e un nesimtit care fie nu-si recunoaste vina, fie sta ca vita la taiere in masina.

Pai aia vreau sa spun, una e pe forum aici si alta e in viata reala. Adica eu sunt moderator pe aici de aproape 3 ani dar cand l-am vazut pe ala picat in Giurgiu nu mi-a venit sa cred ca e un motociclist cazut - bine, deja erau aia de la salvare care-l cautau de toate cele - asa ca am ramas mut de uimire ca poate sa existe accident si pe teren nu doar pe forum, si ma refer la accident cu salvare. M-am lasat teleghidat de aia de la Politie si dupa aia mi-am pus problema: de ce dracului nu am oprit langa alealalte 4 motociclete oprite? Bine, motocicletele alea erau din grupul lui probabil, dar totusi de ce nu am oprit? Pur si simplu eu cand vad asa ceva gandesc mai putin si fac ce spun politistii. Si m-am plimbat si in seara asta pe langa jaloane din alea, dar erau doua masini care s-au trosnit, nu era motoare, si am avut aceeasi senzatie: mergi prin tunel cum vor ei si nu ai unde si cum sa pui intrebari ca incurci circulatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe alte site-uri de stiri nimic? Sa speram ca sunt bine amandoi!

 

Probabil ca nu erau foarte cunoscuti pe forum.. exact problema asta mi-am pus-o si eu.. daca Doamne fereste intr-o zi patesc ceva, nimeni nu ma cunoaste in "lumea moto".

 

Multa sanatate le doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ma, iar s-a umflat tarata-n goustraidarii de Romanica? Iar o dati in revolutii si rascoale din fata tastaturii? Vandamilor si cichiceanilor...

 

 

Hahahaha!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai vazut vreodata un accident moto la locul faptei? Eu am vazut doua, si de fiecare data am ramas atat de mut de uimire ca am uitat complet ca telefonul meu are aparat foto relativ OK. Pur si simplu ajungi intr-un loc cu multe cioburi pe jos si un om pe cale de a fi plimbat cu targa si sunt o gramada de politisti care te dirijeaza asa ca eu am parcurs cele doua evenimenta de parca as fi fost hipnotizat si am mers ca printr-un fel de tunel creat de astia de la politie.

Am asistat la un accident moto exact langa blocul meu. Am auzit izbitura, am coborat repede si am vazut dezastrul. Motociclstul inconjurat de zeci de gura-casca care vroiau care mai de care sa il dezbrace, sa il scoata de sub masina de unde era jumate intrat, sa ii fure cheile de la mobra imprastiata pe toata strada. Am urlat la ei sa il lase in pace, sa faca spatiu, sa ii ofere aer, sa nu il atinga, sa nu traga de el, cu o mana sunand la salvare si cu cealalta scotand cheile din mana unui tigan care deja si le insusise.

 

Soferul vinovat vorbea la telefon in masina si nu s-a apropiat nicio secunda de motociclist, doar se uita prin geam. Dupa venirea politiei la 2-3 minute si-a facut aparitia unchiul victimei, care dupa cele 10 secunde in care a aflat ce s-a intamplat, efectiv l-a smuls pe sofer din masina si izbea cu el in caroserie, in fata politistilor de la rutiera, care i-au despartit pana la urma. Niciun politist nu i-a zbierat ca ii face dosar penal sau ca va infunda puscaria, i-au despartit doar, pe sofer l-au incuiat in masina politiei iar pe unchiul victimei l-au incuiat in propria masina si au pus alti doi politisti sa ii pazeasca. Este de inteles in astfel de cazuri ca iti iesi din minti.

 

Prin urmare, ai dreptate, nu stiu cum e la accidentele nasoale in care esti inconjurat de politisti, insa in astfel de cazuri mobristul nu cred ca e capabil sa se ridice , deci nici sa-i dea vinovatului doua peste ceafa.

Repet, ma refer strict la situatiile in care te poti ridica si esti relativ ok, iar vinovatul/a e un nesimtit care fie nu-si recunoaste vina, fie sta ca vita la taiere in masina.

Exemplu concret, accidentul meu, in care un pasager dintr-un taxi a deschis usa, din mers, la viteza mica, peste mine si m-a aruncat cat colo, cu tot cu mobra. Soferul a oprit taxiul paralizat, insa idiotul de pasager pur si siplu s-a dat jos si a vrut sa plece. Io eram pe jos, cu mobra peste mine, ma chinuiam sa ies de sub ea. Taximetristul nu stia saracul ce sa faca prima oara, sa ma scoata pe mine sau sa il prinda pe ala, asa ca i-a strigat cineva ca ma ajuta el iar taximetristul a alergat dupa ala, l-a adus cu forta inapoi la masina, l-a incuiat in taxi si a sunat la salvare si politie.

 

Asa ca ma indoiesc ca daca nu eram prinsa sub motor si ii rupeam aluia mufarina cu casca imi facea motopolitistul care a venit la fata locului dosar penal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vara asta am lovit un betiv care ulterior dorea sa spele putina. incercand sa-l tin pana vine politia ma abtineam cu greu sa-i rup mecla.

 

intr-un final vine un motopolitist la fata locului, se lamureste care-i treaba si ma ia pe ocolite..."trebuia sa-i f_ti o batuta si sa-ti vezi de drum. era de departe cea mai buna afacere."

 

 

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

. Soferul a oprit taxiul paralizat, insa idiotul de pasager pur si siplu s-a dat jos si a vrut sa plece. Io eram pe jos, cu mobra peste mine, ma chinuiam sa ies de sub ea. Asa ca ma indoiesc ca daca nu eram prinsa sub motor si ii rupeam aluia mufarina cu casca imi facea motopolitistul care a venit la fata locului dosar penal.

 

Omu` se grabea, ce nu intelegi?

Lasand ironia, e strigator la cer. Vinovati erau amandoi(ca sofer iti revine datoria sa te asiguri pentru pasageri, iar ca pasager trebuie sa verifici daca soferul a vazut bine), insa oricum o dau, actiunea pasagerului poate fi incadrata la "parasirea locului accidentului soldat cu vatamarea corporala a unei persoane".

Pana la urma cum s-a terminat?

 

vara asta am lovit un betiv care ulterior dorea sa spele putina. incercand sa-l tin pana vine politia ma abtineam cu greu sa-i rup mecla.

 

intr-un final vine un motopolitist la fata locului, se lamureste care-i treaba si ma ia pe ocolite..."trebuia sa-i f_ti o batuta si sa-ti vezi de drum. era de departe cea mai buna afacere."

 

 

:bounce:

 

 

Mai exista si politisti "de comitet", ceea ce ma bucura :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vara asta am lovit un betiv care ulterior dorea sa spele putina. incercand sa-l tin pana vine politia ma abtineam cu greu sa-i rup mecla.

 

intr-un final vine un motopolitist la fata locului, se lamureste care-i treaba si ma ia pe ocolite..."trebuia sa-i f_ti o batuta si sa-ti vezi de drum. era de departe cea mai buna afacere."

 

 

:bounce:

Asa am auzit si eu o poveste cu un hot care a vrut sa fure ceva dint-o masina cu alarma uneva prin Rahova acum 10-12 ani. Cetateanul pagubit plus inca niste vecini au iest si l-au prins pe hot. Politia a venit dupa circa 20-30 de minute desi circa de Politie era la 200-300 metri de incident. Dupa ce au venit au spus ceva de genul "Noi am dat ture prin cartier ca voi sa aveti timp sa il bateti, ca oricum maine ii da drumul la tribunal si noi oricum nu mai avem voie sa il batem". Cred ca nu s-a schimbat mare lucru in 10 ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna tuturor,

 

imi cer scuze de intarziere, dar am avut altele de rezolvat. spitale, doctori, daune...

 

ca sa lamuresc situatia: eu sunt motociclistul din accident. pasagerul este fratele meu mai mic. In momentul de fata suntem bine amandoi. eu am avut doar cateva zgarieturi, vanatai nimic grav. fratele meu are o fractura minora la mana dreapta, si intrucat a sarit de pe motor si initial nu se putea misca a fost dus la spital, i-au facut radiografii si ecografii, a ramas internat si sub supraveghere intre 8 si 10 zile ca sa nu apara vreo problema la splina sau ficat. asa au zis medicii ca este cel mai bine intrucat au avut cazuri in care tot accident moto, pacientul parea ok, a fost trimis acasa, si la cateva zile s-a rupt splina si nu a mai ajuns la spital.

Acum fratele meu se afla in afara oricarui pericol si fiecare zi care trece e o certitudine ca nu vor exista compicatii

 

Incercam sa aflu daca au existat martori intrucat doamna care a produs accidentul este de profesie avocat si a incercat oarecum sa isi stearga urmele, respectiv sa modifice vinovatia. nu a coborat din masina pentru ca tot timpul dadea telefoane ca sa caute solutii cum sa scape cred. la scurt timp la locul accientului au aparut niste indivizi care insinuau ca eu mergeam cu 200 ca am iesit dintre masini, ca mergeam intr-o roata etc etc.

 

revin imediat cu completari dupa ce raspund celor care au scris fiecaruia in parte...

 

am ajuns si eu la scurt timp dupa ce s-a produs, motociclistu era putin julit in genunchi si schiopata, in schimb pasagerul era pe jos, nu se misca prea mult, l-a luat ambulanta. daca stie cineva stare pasagerului sa ne anunte si pe noi. proasta care a provocat accidentu, nici macar nu s-a dat jos din masina sa vada daca au patit ceva, statea inlemnita pe scaun, din cate am auzit vorbea si la telefon cand a produs accidentul. :angryfire:

 

multumesc mult colegu pentru sustinere si suport. banuiesc ca esti tipul care a avut grija de casti...

 

Probabil ca i-a fost frica sa nu-si ia cativa pumni de la motociclist. Eu daca eram in locul motociclistului i-as fi spart geamul si o dadeam cu capatana aia seaca de parbriz pana uita cum o cheama.

 

Sincer sa fiu, nu cred ca i-a fost frica de ceva pentru ca in spatele meu la 5 masini era o masina de politie care a oprit imediat la fatza locului.

Nu imi dau seama cum am putut sa fiu atat de calm, nu i-am spus absolut nimic. A capata glas cand au venit persoanele de care spuneam si au inceput sa insinueze ca oricum e vina mea ca sunt mototciclist. Cred ca nu am reactionat fata de ea pentru ca starea fratelui meu era mult mai importanta.

 

Are cineva mai multe detalii?

 

Sa-l fereasca Dumnezeu pe pasager.... :disappointed:

 

 

 

pasagerul este "bine" adica in afara pericolului. acum se resimte. are multe vanatai si o fractura la mana dreapta care il doare destul de tare

 

a mai facut unul pe la braila asa ceva (accident intre masini) si a platit daune morale mai mult decat paguba propriului autoturism. Nu este greseala vacii ca se iau permise pe pixda

 

Salut. si eu sunt din BR dupa cum ai vazut numarul motocicletei. Doamna a declarat ca nu m-a vazut, iar peste tot in declaratiile de la politie unde a fost pusa sa semneze a scris "cu obiectiuni"

 

desi venea din partea stanga, chiar si daca nu ar fi vazut indicatorul de cedeaza trecerea care e mare cat toate zilele, avea de acordat prioritate de drum principal, sau prioritate de dreapta. si cu toate astea pledeaza nevinovata. noroc ca nu am avut viteza mare ca altfel...

 

Really? Atunci de ce daca io iti dau tie 1000 de euro ca sa imi pui o stampila se cheama dare de mita si ma trezesc cu dosar penal, iar tu daca ii iei se cheama luare de mita si te trezesti tot cu dosar penal?

 

daca imi dai bani ca sa te favorizez e mita. despagubirea e oarecum normal in tarile civilizate. in urma accidentului poate eu nu mai am curajul sa conduc sau nu mai dorm noaptea. ca se rezolva in tribunal sau se rezolva pe cale amiabila e cam acelasi lucru. spre exemplu cei de la asigurari mi-au zis ca mai nou legea prevede despagubiri si ptr victima. cand se termina procesul. daca partile se inteleg atunci nu se mai da decat dauna pentru avarii auto.

 

Iar accident, iar neacordare de prioritate, iar femeie. Eu in locul mobristului ( ca sa parafrazez pe cel de deasupra mea ) ii spargeam tampitei geamul si ii dadeam cu oglinzile in care oricum nu se uita in m**e pana lesina si o lua SMURDUL

 

 

 

ea trebuia sa ma vada pe geam, nu in oglinzi. ea traversa strada cu prioritate pe care circulam eu perpendicular. era de ajuns sa intoarca capul putin.

 

cazul clasic....

dupa ce k e vaca si abia tine volanul in mana ,mai vb si la tel si cu cealalta mana fumeaza...(cum e plin orasul de zdrente d astea)

sanatate!

 

sa ne fereasca Dumnezeu de oameni care nu vad decat la 2 metri in fata lor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna tuturor,

 

imi cer scuze de intarziere, dar am avut altele de rezolvat. spitale, doctori, daune...

 

ca sa lamuresc situatia: eu sunt motociclistul din accident. pasagerul este fratele meu mai mic. In momentul de fata suntem bine amandoi. eu am avut doar cateva zgarieturi, vanatai nimic grav. fratele meu are o fractura minora la mana dreapta, si intrucat a sarit de pe motor si initial nu se putea misca a fost dus la spital, i-au facut radiografii si ecografii, a ramas internat si sub supraveghere intre 8 si 10 zile ca sa nu apara vreo problema la splina sau ficat. asa au zis medicii ca este cel mai bine intrucat au avut cazuri in care tot accident moto, pacientul parea ok, a fost trimis acasa, si la cateva zile s-a rupt splina si nu a mai ajuns la spital.

Acum fratele meu se afla in afara oricarui pericol si fiecare zi care trece e o certitudine ca nu vor exista compicatii

 

Incercam sa aflu daca au existat martori intrucat doamna care a produs accidentul este de profesie avocat si a incercat oarecum sa isi stearga urmele, respectiv sa modifice vinovatia. nu a coborat din masina pentru ca tot timpul dadea telefoane ca sa caute solutii cum sa scape cred. la scurt timp la locul accientului au aparut niste indivizi care insinuau ca eu mergeam cu 200 ca am iesit dintre masini, ca mergeam intr-o roata etc etc.

 

revin imediat cu completari dupa ce raspund celor care au scris fiecaruia in parte...

 

 

 

multumesc mult colegu pentru sustinere si suport. banuiesc ca esti tipul care a avut grija de casti...

 

 

 

Sincer sa fiu, nu cred ca i-a fost frica de ceva pentru ca in spatele meu la 5 masini era o masina de politie care a oprit imediat la fatza locului.

Nu imi dau seama cum am putut sa fiu atat de calm, nu i-am spus absolut nimic. A capata glas cand au venit persoanele de care spuneam si au inceput sa insinueze ca oricum e vina mea ca sunt mototciclist. Cred ca nu am reactionat fata de ea pentru ca starea fratelui meu era mult mai importanta.

 

 

 

pasagerul este "bine" adica in afara pericolului. acum se resimte. are multe vanatai si o fractura la mana dreapta care il doare destul de tare

 

 

 

Salut. si eu sunt din BR dupa cum ai vazut numarul motocicletei. Doamna a declarat ca nu m-a vazut, iar peste tot in declaratiile de la politie unde a fost pusa sa semneze a scris "cu obiectiuni"

 

desi venea din partea stanga, chiar si daca nu ar fi vazut indicatorul de cedeaza trecerea care e mare cat toate zilele, avea de acordat prioritate de drum principal, sau prioritate de dreapta. si cu toate astea pledeaza nevinovata. noroc ca nu am avut viteza mare ca altfel...

 

 

 

daca imi dai bani ca sa te favorizez e mita. despagubirea e oarecum normal in tarile civilizate. in urma accidentului poate eu nu mai am curajul sa conduc sau nu mai dorm noaptea. ca se rezolva in tribunal sau se rezolva pe cale amiabila e cam acelasi lucru. spre exemplu cei de la asigurari mi-au zis ca mai nou legea prevede despagubiri si ptr victima. cand se termina procesul. daca partile se inteleg atunci nu se mai da decat dauna pentru avarii auto.

Cu alte cuvinte ai dreptate pe toata linia dar te-ai pleznit de o vaca din asta din bransa avocat care te va ataca inclusiv la Curtea Constitutionala ca sa-si mai lungeasca dovada aia de milog...

Eu zic sa mergi mai departe si sa-ti gasesti un avocat bun, si bafta ca meriti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu alte cuvinte ai dreptate pe toata linia dar te-ai pleznit de o vaca din asta din bransa avocat care te va ataca inclusiv la Curtea Constitutionala ca sa-si mai lungeasca dovada aia de milog...

Eu zic sa mergi mai departe si sa-ti gasesti un avocat bun, si bafta ca meriti!

 

M-a contactat ulterior sa ma intrebe daca suntem bine si sa imi spuna ca vrea sa ne intalnim sa stam de vorba.

 

Din ce am citit mai sus sa stiti ca fiecare aveti dreptate in felul vostru. In momentul in care iti vezi moartea cu ochii... stii ca ai fost lovit... te doar toate... te pipai sa vezi daca mai ai picioare si pe unde curge sange... si mai rau decat totate sa mai ai si un pasager de care raspunzi pana la urma moral ca tu esti pilotul. tu ai ales drumul ala in ziua aia... tu ai ales sa accelerezi sau sa franezi... si cand il vezi prin aer cum se izbeste de asfalt, iar mai apoi nu mai misca si zice ca nu mai simte nimic si nu se poate ridica (cazul meu) daca mai pui la socoteala si faptul ca pasagerul e mereu o cunostinta, prieten, ruda ca doar nu iei la ocazie pe motor...

 

ATUNCI esti indreptatit sa scoti vinovatul pe geam si sa ii imprastii creierul pe capota. sau poti sa nu o faci. eu am ales sa incerc sa il linistesc pe fratele meu pana vine salvare, ca e in regula, ca nu are nimic, ca salvarea ajunge intr-o clipa (am sunat de 3 ori la 112 si nu a raspuns nimeni si cand am vrut sa sun a patra oara mi-a zis un martor ca vorbeste el la urgente) in egala masura ma uitam si la motor ca incepuse sa curga benzina si nu s-a gandit nimeni, nici macar cei de la Politie care au fost la locul accidentului in 15 secunde dupa producerea lui sa aduca un instinctor sa nu sara in aer motorul si masina. Domnii agenti stateau pe trotuar si se uitau... probabil ca se gandeau ca sunt prea prost platiti ca sa faca ceva... nici macar nu au vrut sa sune dupa o salvarea... dupa ce am sunat prima data la 112 si nu a raspuns nimeni am zis unuia dintre agenti sa anunte ei din statia masinii ca stiam eu ca au o statie cu canal de urgenta unde sunt conectate toate serviciile importante. au zis ca nu pot sa faca asta nu stiu de ce... nici nu ma interesa prea tare. erau altii care veneau sa faca poze si sa filmeze... au fost totusi si cativa oameni care au avut suflet si au stat cu fratele meu pana a venit salvarea printre care si o Doamna care a zis ca este doctor, si care m-a sunat ulterior sa ma intrebe stare sanatatii fratelui.

 

In nici un caz nu stai in masina si dai telefoane, vazand un om intins pe asfalt. macar putea sa intrebe de ochii lumii daca este bine... si daca mergi pe strada si vezi un om cazut pe jos il ajuti sa se ridice sau il intrebi de sanatate, eventual sa chemi o salvarea pentru el... cu atat mai mult cand stii ca tu l-ai lovit si de aia este lat pe asfalt...

 

In clipele alea constientizezi gravitatea faptului in sine dar si imposibilitatea de a schimba in producerea lui. singurele chestii care imi veneau in minte atunci stiu ca Imi reprosam de ce am ales sa merge pe Calea Vitan si nu am mers pe splai sau pe Mihai Bravu... sau de ce nu am oprit la Mall sa imi platesc telefonul ca poate asa nu se intampla nimic.

 

Va doresc sa nu aveti parte niciodata sa treceti prin asa ceva... nimeni nu stie cum ar reactiona atunci cand ar fi in fata faptului implinit...

Editat de Yamaha xs 400
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu dispui de bani si trebuie sa te tiganesti prin judecati cu lepra aia, ma ofer sa cotizez. mi-i dai tu dupa vreo cativa ani cand se imparte dreptatea :puke:

felicitari pentru felul in care ai actionat. eu unul nu cred ca mi-as fi pastrat calmul. bai frate, daca stii clar ca ai gresit cum plm sa te dai lovit?? kkmash pe avocatura ei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avocatii nu duc deloc lipsa de bani..cere-i mai mult, si negociaza-ti la sange despagubirile; in afara de motor, sanatatea si timpul pierdute prin spital, trauma psihica suferita nu sint de neglijat; nu te lasa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca e momentul sa te imbogatesti ;)

 

am citit cu atentie toate randurile scrise de tine si esti un om cu mult calm si cap , si tinand cont de pasager si de ce ai scris mai sus bag mana in foc pana la umar ca nu ai mers cu el pe o roata , sau cu viteza asa cum zice vita aia .

 

de acum incolo ai de tras , si cred ca e momentul sa o arzi rau de tot , ca alta data sa caste ochii la motociclisti , sa te tina minte toata viata !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vezi sexu' draq ce-o sa ai cu idioata.

Ai grija ce semnezi, neaparat ia-ti avocat specializat pe accidente. Fufa aia o sa incerce orice ca sa scape. Nu-ti pune baza in legislatie, justitie si fereste-te de atitudinea "binilii invinge".

Nu v-a invinge decat daca il faci tu sa invinga. Mare grija ce vorbesti, nu da detalii, nu te da-n discutii ci sustine sus si tare, doar atat : "vorbeai la telefon, aveam prioritate, nu aveam viteza, nu te-ai asigurat"...

Te v-a invata avocatul ce sa faci mai departe.

 

Ma bucur ca sunteti ok.

Succes!

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

...Soferul a oprit taxiul paralizat, insa idiotul de pasager pur si siplu s-a dat jos si a vrut sa plece. Io eram pe jos, cu mobra peste mine, ma chinuiam sa ies de sub ea. Asa ca ma indoiesc ca daca nu eram prinsa sub motor si ii rupeam aluia mufarina cu casca imi facea motopolitistul care a venit la fata locului dosar penal.

 

Omu` se grabea, ce nu intelegi?

Lasand ironia, e strigator la cer. Vinovati erau amandoi(ca sofer iti revine datoria sa te asiguri pentru pasageri, iar ca pasager trebuie sa verifici daca soferul a vazut bine), insa oricum o dau, actiunea pasagerului poate fi incadrata la "parasirea locului accidentului soldat cu vatamarea corporala a unei persoane".

Pana la urma cum s-a terminat?

Soferul de taxi ma vazuse ca urma sa trec pe langa masina si chiar i-a zis aluia "Aveti grija la usa ca e cineva" insa idiotul nici macar nu s-a uitat in dreapta si a deschis direct usa peste mine. Asa ca da, pe langa faptul ca realizase ca sunt fata si ca am peste 200 kile peste mine, ii era omului si sa nu intre doar el in necaz. Insa tot eu mi-am reparat mobra, pt ca societatea de asigurare unde era asigurat taxiul mi-a refuzat dosarul de dauna pe motiv ca "pasagerul e raspunzator pt dauna dvs, nu soferul taximetrului. Daca doriti il puteti da in judecata pe soferul de taxi ca nu a avut grija de pasagerul masinii, insa pe civil"...pai in cazurile astea sa nu il bati pe ala sa-l lasi lat ca alta data sa ii fie frica sa mai puna mana pe portiera masinii??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu lasa gaina sa scape usor! vezi ce vrea, daca face o oferta decenta inseamna ca stie unde-i morcovu si merita sa o jupoi de bani, macar metalu sa-l indrepti, spitalizarea si o taxa de pipitza proasta. Altfel o sa ai nevoie de multi nervi si bani sa scoti curca vinovata in instanta, dar sigur o sa merite efortul! asta trebuie sa o stie si ea, ca este vinovata si vei merge pana la capat. sa mergi cu RATB-ul, BIACH! :kick:

Editat de Serge
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este ca si diferenta dintre "recurgerea la forta" si amenintarea cu recurgerea la forta"...este preferabila varianta 2...adica sa discuti cu respectiva, toata consecintele si toate situatiile pe care sa-i zici ca esti pregatit sa le duci pina la capat, ca o sa-ti iei avocat mare, ca te sprijina o asociatie a motociclistilor, ca bla-bla...ca sa o convingi ca e mult mai bine si pt. ea sa cadeti la pace rezonabil pt amandoi...spune-i sa se puna in pielea ta si sa-ti spuna ce ar ar facut ea in locul tau...fa-o sa inteleaga ca inainte de orice ambitie este mai buna o intelegere amiabila si rezonabila pt. amandoi....si chiar asa si este!...rezolvati rapid si scapati de stresuri si cheltuieli.

 

Parerea mea!

 

Iar daca e idioata sau meschina, abia atunci...intri la lupta grea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grija mare la ce zici si ce faci, ca amenintarea e fapta incriminata de codul penal (art. 193). La fel si santajul (194). In rest, tot ce au zis oamenii mai sus: ia-ti un avocat beton, eventual recomandat de o ruda care-l cunoaste, ca nu stii peste cine dai. Si in general lumea se cunoaste in Barou.

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grija mare la ce zici si ce faci, ca amenintarea e fapta incriminata de codul penal (art. 193). La fel si santajul (194). In rest, tot ce au zis oamenii mai sus: ia-ti un avocat beton, eventual recomandat de o ruda care-l cunoaste, ca nu stii peste cine dai. Si in general lumea se cunoaste in Barou.

 

Nu dl.Bogdan192...nu m-am facut inteles...era doar o comparatie cu un termen din politica internationala...nicidecum sa ameninte pe cineva...ideea mea e sa o convinga sa rezolve amiabil si amenintarea sa fie doar ca Ea ar avea mult mai mult de pierdut ca timp si bani daca nu se inteleg si merg pe cale legala...adica sa o "ameninte ca va merge legal pina la capt daca nu se inteleg...asta e tot...cred ca oricine are cat de cat ceva creier in cap ar alege calea amiabila cu despagubiri rezonabile pt. ambele parti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...