Sari la conținut

DETALII LEGISLATIVE


GREGUZZI
 Share

Postări Recomandate

Diasporei,

Luminatine si pe noi,cum este pe la voi cu legislatia RUTIERA,legata de fenomenul MOTO:

- Cum se ia permisul(responsabilizarea instructorului)

- In timpul "UCENICIEI" care sunt restrictiile

- Tehnica conducerii preventive

- Care este cuantumul pedepselor(amenzi,suspendari permise,etc.)

- Omologarea modificarilor

Cu respect

GREGUZZI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa iti raspund in mare in ceea ce priveste Italia.

 

1. Permisul l-am obtinut in Romania, dar aici este ceva de genul : dupa 14 ani scooter pana la 50 cc, de la 16 ani motocicleta/scooter pana la 125 cc cu viteze, de la 18 la 21 de ani motocicleta cu max 34 kW (chiar si mai mare de 600 cc dar depotenziata) iar dupa 21 de ani ... liber. Oricum, daca iei carnetul dupa 21 de ani ai restrictie in primul an tot de 34 de kW. E complicat la ei ... detalii AICI

 

2. Am raspuns mai sus (sau citesti in link mai in detaliu)

 

3. Conducerea preventiva ... se face, marea majoritate dintre italieni au pe langa masina si scooter/motocicleta sau pe cineva in familie cu asa ceva, deci in trafic nu sunt bizoni&melteni&mai stiu eu ce. Rar de tot o sa ii vezi ca sa enerveaza la volan sau ca nu te lasa sa treci. In rest ... masinile pe banda lor, motocicletele/scooterele pe mijloc. Linie dubla, continua .. nu prea conteaza, sunt chestii tolerate de automobilisti si de catre autoritati.

Imi aduc aminte de o intamplare amuzanta de anul trecut : am fost cu u baiat care a venit cu motorul din Romania pana la Stelvio si inapoi (vreo 500 de km). La intoarcere erau cozi kilometrice si am mers practic numai pe mijloc zeci de kilometrii. Cand am ajuns la destinatie mi-a zis ca nu a mers in viata lui asa de multi kilometrii pe contra sens :P .

 

4.In ceea ce priveste amenzile ...e jale. Link AICI pentru detalii. Se merge cu viteza legala, se mai depaseste putin dar fara exagerari. Eu am luat in 2 luni 2 amenzi de 165 de E una, plus mi-au taiat 5 puncte . M-a prins radarul fix in afara localitatii cu 11 si 18 km/h peste limita legala si m-au ars. De atunci merg mai incet ...

 

5. Omologarea modificarilor aduse unei motociclete este dificila, trebuie trecut pe la RAR -ul italian si modificarile trecute in libret. Daca te prind fara te ard rau de tot, si in plus iti confisca libretul pana nu o pui in regula. Sa nu mai vorbim de tobe ... au aparat de masurat dB mare parte a politistilor. Se poate ajunge pana la confiscarea motocicletei, nu se joaca cu asa ceva aici.

 

Sper ca te-ai lamurit putin cum merg treburile pe aici (nordul Italiei), daca mai ai intrebari iti raspund (ai pus topicul la Germania dar te-ai adresat diasporei :rolleyes: )

Editat de Mario MT 03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Obligatorie e casca, in rest nu sunt restrictii (din cate stiu eu).

In alta ordine de idei, pe aici sunt o gramada de circuite nationale, regionale si chiar locale; se duc acolo baietii si cu 20-30 de E / 20 de min isi fac damblaua. Asta nu inseamna ca nu sunt si nebuni sau accidente, doar ca sunt mai putine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

Am si eu rugaminte,daca nu-i osteneala prea mare.Care-i parerea italienilor despre MOTO GUZZI,fiind o marca de a lor.Te intreb lucrul asta ,fiind posesorul NTX 750 POLIZIA'98,cu care ma impac fff.bine,dar aici la noi GUZZI nu este apreciata chiar f.bine.Vreau sa-mi iau un T5 850 tot POLIZIA dar model mai nou genul 2000.

Cu respect,

GRIGORE ZAHARESCU

CONSTANTA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

Am si eu rugaminte,daca nu-i osteneala prea mare.Care-i parerea italienilor despre MOTO GUZZI,fiind o marca de a lor.Te intreb lucrul asta ,fiind posesorul NTX 750 POLIZIA'98,cu care ma impac fff.bine,dar aici la noi GUZZI nu este apreciata chiar f.bine.Vreau sa-mi iau un T5 850 tot POLIZIA dar model mai nou genul 2000.

Cu respect,

GRIGORE ZAHARESCU

CONSTANTA

 

Pune topic pe partea italiana a Diasporei, aici e Nemtia :P .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

:rusinica:salut,

ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie? caut un site din germania de calculat asigurarea obligatorie......urmeaza sa ma mut la vara-toamna in germania si as vrea sa stiu daca e avantajos sa vin cu masina mea inmatriculata in Romania sau sa o vand si sa imi cumpar o masina de acolo.

multumesc anticipat :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rusinica:salut,

ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie? caut un site din germania de calculat asigurarea obligatorie......urmeaza sa ma mut la vara-toamna in germania si as vrea sa stiu daca e avantajos sa vin cu masina mea inmatriculata in Romania sau sa o vand si sa imi cumpar o masina de acolo.

multumesc anticipat :friends:

Salut

http://www.check24.de/versicherungen/kfz-versicherung/kfz-versicherung-vergleichen/3/?wpset=google_new&gclid=COyV9q-c5q0CFZIifAod6RU09Q

iti recomand sa incerci sa obtii de la asiguratorul din romania(sau comisia de supraveghere a asigurarilor) o hartie care sa ateste daca ai avut sau nu daune platite din rca. aici variaza pretul platit in functie de clasa in care te afli ( mai pe scurt daca nu ai avut evenimente platesti mai putin).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

as dori la vara sa ajung din Dk in Franta,dar am inteles ca in Germania exista reglementari in privinta nivelului sonor admis si as dori sa aflu mai multe detalii,daca stie cineva mai multe in privinta asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

as dori la vara sa ajung din Dk in Franta,dar am inteles ca in Germania exista reglementari in privinta nivelului sonor admis si as dori sa aflu mai multe detalii,daca stie cineva mai multe in privinta asta

 

Cred ca astfel de reglementari sunt in orice tara civilizata; daca faci zgomot nesimtit, te vor intreba de omologarea tobei. Daca nu este omologata in acte, pe langa amenda, trebuie s-o rezolvi pe loc. Presupunand ca nu ai toba de schimb la tine, probabil ca trebuie s-o duci acasa pe platforma. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau mergi pe langa ea pana acasa :wink:

 

Eh,se mai intampla sa se uite la toba.Io am patit-o cu GSA-ul, noroc ca la vremea aia inca mai aveam cat-ul si nu se auzea cine stie ce :D Insa nu mi-au cerut nicio omologare sau mai stiu io ce. Plus ca aveam db-killerul scos. Se intampla exact in parcarea de la Louis Aachen.

Editat de Budd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 1 month later...

postul e cam vechi dar,

în caz ca-nca n-ai plecat, nu-ti mai fa griji si dai în gura si gata

în cel mai rau caz, dai o amenda de 10-15€ si-i dai gaz mai departe ... care-i treaba?!

daca danezii nu zic nimic de toba ta, precis ca nici nemtii nu vor zice nimic ... francezii, nici atît

suntem doar în nordul îndepartat si legile-s cam la fel ... nu ca-n orientul foarte apropiat (RO)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

postul e cam vechi dar,

în caz ca-nca n-ai plecat, nu-ti mai fa griji si dai în gura si gata

în cel mai rau caz, dai o amenda de 10-15€ si-i dai gaz mai departe ... care-i treaba?!

daca danezii nu zic nimic de toba ta, precis ca nici nemtii nu vor zice nimic ... francezii, nici atît

suntem doar în nordul îndepartat si legile-s cam la fel ... nu ca-n orientul foarte apropiat (RO)

 

M-am si intors de mult. Danezii nu zic nimic pentru ca sunt mai permisivi,dar nimeni de aici nu trece in germania fara db killer (daca e cazul bineinteles) pentru ca ,din ce spun ei ,daca esti oprit pt asa ceva,nu mai ai voie sa pleci de pe loc cu motorul pana nu remediezi problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...

Salut,

imi poate spune cineva cat timp am voie sa circul in Germania cu permis (`iuropean) romanesc? sunt aici din august.

masina clar trebuie scimbata,ma opresc intr-una cand vad numere de ro, se plimba unii dupa mine de zici ca nu-mi au treaba,cum parchez undeva cum ma blocheaza in spate si ma purifica.. acum nu ma mai panichez,dar pierd aiurea timp uneori,dand si asteptand explicatii.

 

Va multumesc!

Permisul fiind facut in RO, presupun eu, atunci nu trebuie transcris. Deci e valabil pana la data valabilitatii permisului emis din RO.

Aici nu se expira permisele, numai cei cu camioanele si autobuzele au de mers de la varsta de peste 50 de ani la medic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Permisul fiind facut in RO, presupun eu, atunci nu trebuie transcris. Deci e valabil pana la data valabilitatii permisului emis din RO.

Aici nu se expira permisele, numai cei cu camioanele si autobuzele au de mers de la varsta de peste 50 de ani la medic.

 

Din cate stiu eu, daca te inregistrezi cu resedinta in germanica (Anmeldung), trebuie sa iti schimbi permisul in maxim 6 luni de la inregistrare. E doar o chestiune de hartogarii, birocratie, nervi fututi la cozi la ghisee , bani dati..., dar macar nu trebuie sa dai din nou examen sau sa refaci scoala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce treaba are permisul cu rezidenta? Permisul romanesc e recunoscut in toata UE. Deci nu vad care-i problema. A, daca-ti iei cetatenie germana...poate.

Cu numerele masinii e alta discutie. Desi eu stiu un mobrist care, avand dubla cetatenie romano-americana si avand si rezidenta si permis de conducere rusesc, le dadea politistilor romani talonul romanesc, permisul rusesc si pasaportul american. Toate reale si valabile.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce treaba are permisul cu rezidenta? Permisul romanesc e recunoscut in toata UE. Deci nu vad care-i problema. A, daca-ti iei cetatenie germana...poate.

Cu numerele masinii e alta discutie. Desi eu stiu un mobrist care, avand dubla cetatenie romano-americana si avand si rezidenta si permis de conducere rusesc, le dadea politistilor romani talonul romanesc, permisul rusesc si pasaportul american. Toate reale si valabile.

la plecarea de pe teritoriul american el trebuie sa declare ca CETATEAN IESE din america

daca iese cu pasaportul romanesc ca cetatean roman....NU ARE NICI UN DREPT CA CETATEAN AMERICAN !!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ce treaba are permisul cu rezidenta? Permisul romanesc e recunoscut in toata UE. Deci nu vad care-i problema. A, daca-ti iei cetatenie germana...poate.

Cu numerele masinii e alta discutie. Desi eu stiu un mobrist care, avand dubla cetatenie romano-americana si avand si rezidenta si permis de conducere rusesc, le dadea politistilor romani talonul romanesc, permisul rusesc si pasaportul american. Toate reale si valabile.

 

Eppur si muove!

http://autosocinro.wordpress.com/2014/02/04/cum-si-cind-isi-schimba-un-roman-din-germania-permisul-de-conducere/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salut ! Sunt de 7 luni in Germania . Am 20 de ani , fac 21 in noiembrie , categoria A2 din 13.10.2013 .
As vrea sa-mi schimb permisul romanesc cu cel nemtesc , credeti ca este bine sa-l schimb acum , sau mai bine sa-l schimb dupa ce voi implini 21 de ani , in ideea faptului ca eu as dori , sa mi se dea direct "A" ul , sa scap de limita de 35kw impusa de permisul romanesc . Stiu ceea ce scrie in lege ...ca ai nustiu exact cate luni ca sa-ti schimbi permisul , insa merg cu masina zilnic , ma oprit de cateva ori si nu au fost afectati de acest fapt . Teoretic in octombrie anul acesta as implini 2 ani de A2 , deci as avea dreptul sa dau de A in Romania .

Multumesc anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti conduce cu permisul de Romania cat vrei tu aici in Germania pentru ca este valabil in EU ( exceptand cazul cand expira, schimbare de nume, il poti schimba si aici si sa primesti permis de conducere German), nu este obligatoriu sa il schimbi. Cand o sa faci scoala de A in Romania o sa ti se dea permis Romanesc....deci.......tu hotarasti...

 

Cu schimbatu nu este greu (nu stiu cum este si in alte Bundeslander),

-Poze (pe care le faci unde vrei dar sa fie tip buletin)

- Meldebescheinugung (o adeverinta unde sa ateste unde locuiesti)

- Permisul vechi

- Taxa (pe care o platesti unde schimbi permisul)

Editat de costinush
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti conduce cu permisul de Romania cat vrei tu aici in Germania pentru ca este valabil in EU ( exceptand cazul cand expira, schimbare de nume, il poti schimba si aici si sa primesti permis de conducere German), nu este obligatoriu sa il schimbi. Cand o sa faci scoala de A in Romania o sa ti se dea permis Romanesc....deci.......tu hotarasti...

 

Cu schimbatu nu este greu (nu stiu cum este si in alte Bundeslander),

-Poze (pe care le faci unde vrei dar sa fie tip buletin)

- Meldebescheinugung (o adeverinta unde sa ateste unde locuiesti)

- Permisul vechi

- Taxa (pe care o platesti unde schimbi permisul)

Stiu cum si unde se schimba permisul . Ideea este ca eu vreau sa-l schimb , in ideea ca pe permisul German sa fie trecuta categoria " A " ! Credeti ca daca il voi schimba dupa 21 de ani , imi vor da direct A ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...