Sari la conținut

ULEIURILE MOTO - (tipuri/clase/interval schimb, etc)


opini  

434 membri au votat

  1. 1. ce ulei pentru o sportiva?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pareri ulei silkolene

Am bagat anul trecut, silkoline comp4, 4t 10w40 un ulei destul de bun zic eu dupa ce am incerat Motul 7100,5100, Castrol si altele. O treaba interesanta pe care am observat-o a fost urmatoarea:- dupa ce am rulat cam 150 km, am verificat din nou nivelul la ulei, si spre surprinderea mea uleiul era colorat in rosu la fel cum este motul 7100, cind il bagi nou, precizez faptul ca silkoline inainte de al baga avea culoarea unui ulei normal si nu avea miros. Anul asta vreau sa incerc silkoline pro 4, 4t 10w40 acesta pare a fii, cel full synthetic ester.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am bagat anul trecut, silkoline comp4, 4t 10w40 un ulei destul de bun zic eu dupa ce am incerat Motul 7100,5100, Castrol si altele. O treaba interesanta pe care am observat-o a fost urmatoarea:- dupa ce am rulat cam 150 km, am verificat din nou nivelul la ulei, si spre surprinderea mea uleiul era colorat in rosu la fel cum este motul 7100, cind il bagi nou, precizez faptul ca silkoline inainte de al baga avea culoarea unui ulei normal si nu avea miros. Anul asta vreau sa incerc silkoline pro 4, 4t 10w40 acesta pare a fii, cel full synthetic ester.

baga pro4 o sa simti diferenta la cutie mai ales. mie mi-a scazut consumul de ulei de la 5-600ml /5000km la 100-2... nici nu mai trebuie sa completez de la schimb la schimb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare pt. cei initiati, exipira uleiul ??? pe majoritatea uleiurilor este trecut termenul de garantie de 2 pina la 5 ani. Odata cu trecerea timpului presupun ca isi pierde o parte din proprietati, daca nu este sigilat corespunzator avind contact f. foarte slab cu aerul ajunge sa se degradeze, am inteles ca uleiurile in 2t, ar pierde o parte din calitati mai repede decit cele in 4t, dar totusi ce componente se duc din ulei, daca sta pe raft ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca este sigilat si nu este expus unor conditii extreme (inghet,temperatura ridicata) nu prea expira.Daca este deschis incepe sa se oxideze (particule de praf,condens) si cu timpul ataca aditivul din el iar pelicula incepe sa se slabeasca chimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca este sigilat si nu este expus unor conditii extreme (inghet,temperatura ridicata) nu prea expira.Daca este deschis incepe sa se oxideze (particule de praf,condens) si cu timpul ataca aditivul din el iar pelicula incepe sa se slabeasca chimic.

Daca sta intr-un depozit , vara cu 40 de grade, iar iarna catre 20 cu minus, atunci cum sa-l consider expirat ??? de sigilat este bine sigilat insa a fost supus unor conditii de genul, plus ca are in jur de 6 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sint cam obligat sa-l pun, la-m cumparat de pe net si cind sa ma uit la data fabricatiei este undeva prin toamna lui 2008. Presupun ca a stat in depozit de atunci pt. ca flacoanele sint pline de praf dar praf gros , abia poti sa l stergi. voi ce ziceti ar fi bun sau nu ??? asa se intimpla cind nu poti sa-l iei in mina, si sa-l vezi :-L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sint cam obligat sa-l pun, la-m cumparat de pe net si cind sa ma uit la data fabricatiei este undeva prin toamna lui 2008. Presupun ca a stat in depozit de atunci pt. ca flacoanele sint pline de praf dar praf gros , abia poti sa l stergi. voi ce ziceti ar fi bun sau nu ??? asa se intimpla cind nu poti sa-l iei in mina, si sa-l vezi :-L

pune-l intr-un recipient transparent si vezi daca s-a intamplat ceva bizar cu el , eu cred ca e ok...daca ti-e asa de frica cumpara-ti un scotoiler si foloseste=l pt lant , o sa ai ceva timp :)

 

la uleiurile de amestec 2t se prea poate sa expire pentru ca au si ulei vegetal in componenta (unele)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei care pretind ca se pricep la uleiuri, zic in felul urmator : daca flaconul nu a fost deschis, uleiul de motor are viata de raft nelimitata.... nu are termen de expirare, nu eu zic ci cei de la uleidemotor.com, oare asa o fi ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator darcocbr

Ma da-l in doamne iarta-ma! Da cum ai spart motoarele din cauza uleiului? Eu nu cred! Si da, mobil e un ulei cu renume, nu e ulei pt langosi...

Da, si am spart 4 motoare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Eu sunt ala !! Dar nu dau 300, dau 280 cu tot cu filtru! Si il schimb la 2000 ca nu fac mai mult pe sezon..+ ca acum am sa cam impart km pe 2 mobre, sper! Sezonul actual am la activ nici 50 km !

 

Glumeam man , aviz bogatasilor ce dau 300 lei pe un ulei si il schimba la 2000 km.

Editat de darcocbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Oui ! Fac pe scuter mai multi :P unul merge cu motul, altul cu prista..discriminare, ce sa mai ?! :))

Editat de darcocbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare ca motul e o idee fixa si ca e de aceias calitate ca si alte uleiuri. Eu nu fac numai 2000 km pe an si nici nu vreau sa dau banii pe brand daca gasesc aceias calitate la un pret mai mic. Daca merita banii merg pe motul dar vroiam sa vad si alte pareri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Ce ulei sa folosesc la BMW R1200R?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...