Sari la conținut

Grigorescu - Rompetrol


CozonacRutier
 Share

Postări Recomandate

Mi-am luat si eu botezul azi, cu una bucata Dacie 1310 care s-a gandit ca ar fi ok sa nu dea prioritate.

 

Eram pe N.Grigorescu, ma duceam spre intersectia cu Pallady si observ pe sensul celalat o Dacie oprita. M-am gandit ca vrea sa treaca prin scuar (care e defapt o trecere de pietoni dezafectata cred), am incetinit si la un momentdat am vazut ca face stanga si continua sa mearga. Claxon, frana si poc. A vrut sa se intoarca pe banda 3 dar nu stiu ce naiba a facut si cand am intrat in el era deja si pe 3 si pe 2.

 

Am incercat sa nu ma lovesc prea tare de el dar am luat si portiera si aripa fata dreapta dupa care motorul a dat cu nasul de planeta impreuna cu mine si pasagerul. Cazatura nu a fost cine stie ce, mai nasol a fost faptul ca picioarele s-au trezit prinse intre motor si Dacie. Eu m-am ales cu o contuzie la degetele de la piciorul stang, pasagerul putin mai naspa cu cateva contuzii pe tot piciorul stang. Noroc de echipament si viteza mica :)

 

Plecasem sa iau niste lucruri dupa care intentionam sa o tai spre Moldova, in schimb m-am plimbat pana acum pe la spital si politie. Radiografiile sunt ok, actele la fel.

 

Conducatorul era un mosnegut de vreo 60 de ani, s-a cam speriat saracul pe acolo.

 

Faza trista a fost ca m-au salutat 2 motociclisti in timp ce eu eram pe jos si niste trecatori incercau sa ma ajute. Multumesc scuteristului care s-a oprit sa-mi ridice motorul si sa-l mute din loc, sa ma intrebe de sanatate si sa se asigure ca-s ok.

 

La avarii bifez o carca de zgarieturi cam peste tot, semnal dreapta rupt, schimbator indoit pana s-a lipit de motor (care la randul lui mi-a prins piciorul), posibil sa am furca stramba si ceva dereglari la motor (a inceput sa stea pe la 2000 si ceva in ralanti) si probabil multe alte chestii la care nu m-am uitat. Ah, si cam tot echipamentul care era pe mine si pe pasager.

 

Dacia saraca zici ca a trecut tancul prin ea. Portiera avea o ditai gaura si aripa nu arata nici aia prea ok. M-a sunat si soferul intre timp, probabil sa ma intrebe de sanatate si daca am de gand sa-l dau in judecata :P

 

Si doar ce-mi spuneam ca maslinele alea erau un semn...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot echipamentul de protectie se poate despagubi independent de valoarea motocicletei, pe RCAul vinovatului. Tine minte asta.

 

In rest, ma bucur sa aud ca sunteti intregi. Din asa ceva se poate iesi mult mai rau si echipamentul pare-mi-se ca si-a facut treaba. Ti-ai luat botezul, asta e, sa fie ultima data cand ti se intampla! Asa sa-ti ajute!

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In aia de la politie am trecut si echipament deterioriat dar nu e trecuta pe AR. Oricum nu cred c-as convinge pe nimeni sa mi le plateasca. Genunchierele de la pasager sunt destul de belite, casca mea a intalnit pamantul si mi-e cam frica sa o mai port.. plm.. bine c-a iesit doar asa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. imi pare rau ca ai cazut. in 2009 am avut si eu un accident si am fost despagubit de BT Asigurari cu 700 euro doar pentru echipament. in principiu se face deviz la o firma care vinde echipamente si esti despagubit pe suma devizului minus valoarea TVA-ului. Mie nu mi-au cerut bonuri pe echipament si nici echipamentul accidentat nu l-au oprit, dar acum e posibil sa se fi schimbat politica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

macar un mos are motiv ca e batran si nu vede (chiar daca se asigura) era mai ofticant daca te dovedea o domnisoara care-ti spunea ca "nu te-a vazut". Asta o zic pentru ca esti teafar, sa mai destind atmosfera. Usor usor ne "dezvirginam" cu totii :)).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si eu pe acolo cand masurau politistii pe la scuar si erau niste jaloane pe jos , am vazut si dacia dar din partea stanga care era ok , nu ma gandeam ca e vreun motociclist implicat. Spor la drumurile care le ai de facut pe la asigurari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut. imi pare rau ca ai cazut. in 2009 am avut si eu un accident si am fost despagubit de BT Asigurari cu 700 euro doar pentru echipament. in principiu se face deviz la o firma care vinde echipamente si esti despagubit pe suma devizului minus valoarea TVA-ului. Mie nu mi-au cerut bonuri pe echipament si nici echipamentul accidentat nu l-au oprit, dar acum e posibil sa se fi schimbat politica

asa e...se platesc...dar cum daciile se asigura din principiu la ''CRAPatica asigurari'' tre sa treaca 3 luni pe la antifrauda inainte de 3 luni pana se finalizeaza dosarul apoi o suma modica cu mentiunea ca daca vor mai mult sa apeleze pe cale juridica.....thx romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...