Sari la conținut

Am fost accidentat, ce pot face in continuare ?


superbiggy
 Share

Postări Recomandate

Acum o saptamana pe soseaua andronache in timp ce mergeam spre casa de la servici (cu mobra mea o yahama divesion din 91) pe la 08:00 am un nene cu un jeep kia a plecat in tromba din stationare lovindu-ma din lateral pe partea dreapta. Impactul ne-a aruncat cu tot cu moto pe linia continua dintre benzi si doar Dumnezeu stie cum am reusit sa stapanesc motocicleta sa nu cadem caci se circula intens pe ambele benzi si nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi intimplat daca ne tavaleam pe sosea in trafic. Am tras pe dreapta si pasagerul s-a prabusit pe trotuar imediat ce am oprit ca din soc nu am realizat cit suntem de raniti. El a descalecat pe partea dreapta si piciorul de sprijin era afectat genunchi, tibie si glezna, a cazut secerat. Eu am oprit motorul am pus cricul si il apostrofam pe nenea soferu ca nu se uita cind intra in trafic, l-am intrebat de ce a dorit sa ne omoare, etc, etc in timp de sangele imi tasnea prin pantalonul sfasiat din genunchiul drept,...

Si eu si pasagerul cu care eram pe motocicleta am fost loviti destul de bine dar am scapat fara fracturi. Au venit cei de la SMURD si ne-au transportat pe amandoi la Spitalul de Urgenta Sf. Pantelimon unde ne-au curatat, pansat si radiografiat dupa care ne-au trimis acasa, nu avem nici unu fracturi sau luxatii, doar julituri, taieturi, umfalturi si vanatai.

Motocicleta pierde ulei pe partea dreapta pe la chiuloasa, mi-a spart o bujie si semnalul lateral dreapta fata, nu imi explic cum s-a petrecut dar am joc la roata fata, furca e afectata, pierd ulei pe la simeringuri si am facut instantaneu pana pe fata la impact (anvelopa nu este sparta caci am umflato apoi si a ramas asa...).

Nenea soferu orb a mers la Udristei odata cu mine unde i s-a retinut permisul si i s-a intocmit dosar penal, am dat declaratiile si mi-a promis ca ne vedem sa ne "ajute" pentru suferinta provocata in zilele urmatoare. Am primit de la politisti copie dupa asigurarea lui si o constatare si am inteles ca o sa fim chemati eu si pasagerul si la procuratura pentru alte declaratii.

Din anumite motive motocicleta nu o pot repara la asigurator, merg greu si eu si prietenul meu ca avem gleznele umflate si negre si acum, motocicleta e pe bara iar nena orbu nu a onorat promisiunea de a ne intalni sa vedem cu ce ar fi putut sa ne ajute. Nu raspunde la telefon si daca insist il inchide.

Sper ca nu v-am pierdut pana aici ca acum urmeaza motivul pentru care am postat aici.

Ce ma sfatuiti sa fac in continuare ? Eu nu am gresit cu nimic si sufar, am motocicleta paradita si am cam ramas cu ochii in soare, ce sanse as avea in instanta pentru ca intentionez sa cer despagubire pentru daune morale cel putin, in opinia mea a incercat sa ma calce cu masina si nu vreau sa scape nepedepsit.

Orice ajutor este apreciat, un sfat, poate imi recomandati un avocat. Va multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in opinia mea a incercat sa ma calce cu masina si nu vreau sa scape nepedepsit.

 

Prietene, exagerezi. Nimeni nu incearca sa te calce intentionat, stiind ca, astfel, isi va pierde permisul si va capata si un dosar penal. Si, daca as fi in locul soferului si tu m-ai bate la cap cu "ai promis ca ai grija de despagubirile noastre", m-ar bate si pe mine un gand sa nu-ti mai raspund.

 

Cat despre avocati, e plin Bucurestiul de pasari de prada, si s-au scos bani frumosi si din mai putin de doua glezne umflate....decizia e a ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca voi aveti o problema... Omul a fost accidentat si voi ii ziceti ca cere de pomana despagubirile??? Inseamna ca voi nu stiti ce inseamna sa stai prin spitale si la banii care ii implica aceasta procedura. In fine... sa dea Dumnezeu sa nu patiti si voi un necaz ca asta sa vedeti ce si cat trebuie sa dai in stanga si in dreapta, iar cum zicea si asds sunt o gramada de hiene care au facut dezastru pt mai putin. Spor la treaba si insanatosire grabnica ca fierul se repara. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg ce mai vrei ? Ti-a dat politia copie dupa rca, l-a gasit pe ala vinovat, i-a facut dosar penal, ti-a dat constatare, zici ca esti intreg, fara fracturi. Daca nu vrei sa scape nepedepsit, baga-i un proces pe civil si mergi in paralel cu procesul politiei. Dar pregateste-te sa scoti bani din buzunarel ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au sarit hienele pe om, mai ales ca l-au vazut accidentat si cu mobra varza! A cerut omul un sfat, ce este atat de greu sa i se raspunda civilizat?!?!

 

Mobra o faci pe asigurare, mare grija cu rechinii de la asigurari mai ales ca mobra este din 91 si s-ar putea sa iti evalueze pagubele la o suma foarte mica ori sa o treaca la dauna totala - depinde care varianta este mai ieftina. pentru ei!

 

la fel poti sa scoti niste bani si pe echipament daca ai ramas cu pantalonii rupti, etc. Trebuie insa dovada cat echipamentul este al tau si ca il purtai in timpul accidentului - o proforma luata de la un magazin de echipament moto ar trebui sa rezolve treaba.

 

pentru daune morale, nu vorbesc din experienta dar pare ca singura sansa este sa in dai in judecata pe civil, daca nu vrea sa scoata niste bani de buna voie. Ca sa il "motivezi", trebuie sa iti scoti certificat medical pe cat mai multe zile, al fel si prietenu, ca sa ai argumente cand il ameninti cu judecata. merita sa ai langa tine la discutie ori un avocat bun ori inca doi prieteni...superbiggy! :bounce:

 

daca nu scoate banu de buna voie, alegerea ta, la tribunal stimabile, dar o sa dureze mult si o sa coste pe masura.

 

spor la convingere si recuperare usoara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merita sa ai langa tine la discutie ori un avocat bun ori inca doi prieteni...superbiggy! :bounce:

 

Aia 2 prieteni, vezi sa aibe mutre cat mai de interlopi, racketi sau ceva mai colorati, cefe groase, rasi in cap, cu lanturi de aur. Investeste in niste arme de airsoft sau de jucarie si agata-le de prieteni si ai grija sa stea la vedere, efectul e garantat ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@superbiggy: Primul pas cand ai un accident de motocicleta si ai zile de ingrijire medicala, probleme cu asigurarile sau orice alta problema: VORBESTE CU UN AVOCAT. Nu mai cere sfaturi pe forum ca o sa primeste 20 de opinii din care nici una n-o sa se aplice la situatia ta 100%. Cauta un avocat specializat in accidente si vorbeste cu el. Plateste o consultatie si pe urma te dumiresti ce o sa ai de facut.

 

@rest: Sunteti offtopic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand bucura-te ca ai scapat ieftin. Juliturile trec rapid si nu se resimt dupa

In al doilea rand, nu cred ca a vrut sa te omoare nimeni, putei sa fii in masina, si tot era accident.

Daca omul colaboreaza, evalueaza corect (nu exagerat) suma pe care crezi ca ti-o datoreaza (incluzand reparatiile motocicletei si dauna morala, eventual cateva zile care nu poti sa muncesti, etc.). Cand te intalnesti cu el, spune-i ca vrei suma X. Daca e de acord sa ti-o dea nu are rost sa te complici mai departe. Daca omul a inteles greseala si ii pare rau, un proces nu o sa schimbe asta (valabila si viceversa) si daca pentru omor se da 2 ani cu suspendare, el mai mult de o amenda nu o sa plateasca.

Cu asiguratorii e pain in the ass, am avut un prieten care a afacut anul tercut accident si a stat 7 luni sa ii dea pe motocicleta 700 de euro, in conditiile in care ea valora cel putin 1600, iar devizul era de 120 de milioane. Cu asigurarile in romania poti sa te joci daca ai timp si o a adoua motocicleta, pentru ca procesele dureaza.

Bucurati-va ca ati scapat relativ ieftin si ganditi-va bine la ce urmeaza sa faceti. Stiind justitia din romania, si faptul ca nu aveti daune grave, as merge pe intelegere amiabila (acum depinde si de soferul ala cum este)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VORBESTE CU UN AVOCAT. Nu mai cere sfaturi pe forum ca o sa primeste 20 de opinii

 

@rest: Sunteti offtopic...

 

Dupa cum vezi mai jos in quote i-au mai dat cativa sfatul asta, UNDE VEZI TU OFFTOPIC ? Te-ai trezit postand pe forum aiurea-n tramvai ? :finger:

 

Cat despre avocati, e plin Bucurestiul de pasari de prada, si s-au scos bani frumosi si din mai putin de doua glezne umflate....decizia e a ta.

 

merita sa ai langa tine la discutie ori un avocat bun

 

Si ceilalti i-au dat aproximativ acelasi sfat, proces in tribunal, care ghici ce ? Se face cu un avocat :)

Editat de danny120669
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cuane, pana la proces in tribunal mai e mult de batut. BTW, pe civil te poti reprezenta si singur, nu-i bai. Tine-ti muia pentru tine, n-am nevoie de nervii altora azi, ii am pe ai mei.

Cu un avocat poti discuta multe lucruri, incepand de la termene legale ale societatii de asigurari, la modul de a te impaca cu vinovatul, la ce si cum trebuie sa iti scoti de la IML pentru un posibil proces. Totul in functie de ce vrei tu sa faci mai departe. Ala o sa te invete cum sa faci ca sa nu te fecundezi singur cu acte incomplete, timp pierdut, bani dati degeaba. Si isi asuma sfaturile, nu ca tatele de pe forum care te invata sa-l dai pe ala in judecata ca asa au vazut ele la televizor ca fac americanii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Din anumite motive motocicleta nu o pot repara la asigurator" , nu inteleg cum vine asta.Daca cei de la asigurari fac figuri , exista comisia de supraveghere a asigurarilor . Fa-le o plangere si sunt obligati sa se uite peste ea!

 

In rest multa bafta si sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit cu atentie toate raspunsurile voastre, va multumesc pentru implicare, TUTUROR.

Motocicleta am cumparat-o cu contract cu tot ce trebuie am asigurare pana in ianuarie si itp inca un an,... am cumparat-o dar nu este trecuta la financiar pe numele meu,... nu mai stiu ce omu de la care am cumparat-o si el este beneficiarul asigurarii,...

Soferu care m-a lovit a dat bir cu fugitii si nu mai rasunde la telefon, nu mai este loc de intelegere amiabila. In ziua accidentului a spus o vorba si acum a dat inapoi. Pentru suferinta mea, caci piciorul este umflat si am supara si acum, merg greu, nu ma pot apleca pe vine, nu pot indoi piciorul, nu ma pot sprijini cu toata greutatea pe el si am 140 kg si mai ales pentru ca a fost carnatz si nu s-a tinut de cuvant vreau sa primesc satisfactie.

Nu vrea sa aplic legea "eye for an eye" pentru asta nu am nevoie de ajutorul nimanui dar sunt sanse sa se intoarca impotriva mea si nu am rezolvat nimic.

Am gasit ajutor de la cineva de pe forum si ii multumesc pentru mesajul privat, voi merge inainte cu actiunea mea si sper sa primesc satisfactie.

 

Pentru cei care au raspuns uracios,... cel putin,...

La cate inmormantari de motociclisti ati participat ?, la cite marsuri de sensibilizare a soferilor in privinta existentei motociclistilor in trafic ati fost ? de cite accidente mortale din vina soferilor ati auzit ?,... nu v-ati saturat ?

Uitati-va la toate accidentele mortale in care murim NOI motociclistii din cauza soferilor neatenti, amintitiva de numele si de povestea lor, ei au murit si soferii au spus scuze, nu l-am vazut.

Multumesc lui Dumnezeu ca sunt viu caci atunci eram si eu inca unu la numar in urma carora uraciosii ar fi spus ca asa le trebuie ca merg cu viteza,... si familia mea ar fi plans pentru mine.

Probabil nu ati avut de a face cu spitale, cu suferinta.

Acum este randul meu, mi-a facut rau ,... nu vreau sa fac pe eroul dar nu il pot lasa sa zica, l-am ars si pe asta,.. lasa ca ii trece,... dupa ce se termina povestea asta vreau sa stie EL, conservarul ORB macar asta, UNU ca existam si ca ne vrem locul nostru pe sosele nu in spitale sau cimitir,... cind vede alt motociclist sau cind aude un motor sa beleasca bine ochii... SA NE VADA !

Voi milita pentru mine si implicit pentru NOI cu puterile mele,... dar voi incerca cu toate resursele sa rezolv ceva. Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit cu atentie toate raspunsurile voastre, va multumesc pentru implicare, TUTUROR.

Motocicleta am cumparat-o cu contract cu tot ce trebuie am asigurare pana in ianuarie si itp inca un an,... am cumparat-o dar nu este trecuta la financiar pe numele meu,... nu mai stiu ce omu de la care am cumparat-o si el este beneficiarul asigurarii,...

Soferu care m-a lovit a dat bir cu fugitii si nu mai rasunde la telefon, nu mai este loc de intelegere amiabila. In ziua accidentului a spus o vorba si acum a dat inapoi. Pentru suferinta mea, caci piciorul este umflat si am supara si acum, merg greu, nu ma pot apleca pe vine, nu pot indoi piciorul, nu ma pot sprijini cu toata greutatea pe el si am 140 kg si mai ales pentru ca a fost carnatz si nu s-a tinut de cuvant vreau sa primesc satisfactie.

Nu vrea sa aplic legea "eye for an eye" pentru asta nu am nevoie de ajutorul nimanui dar sunt sanse sa se intoarca impotriva mea si nu am rezolvat nimic.

Am gasit ajutor de la cineva de pe forum si ii multumesc pentru mesajul privat, voi merge inainte cu actiunea mea si sper sa primesc satisfactie.

 

Pentru cei care au raspuns uracios,... cel putin,...

La cate inmormantari de motociclisti ati participat ?, la cite marsuri de sensibilizare a soferilor in privinta existentei motociclistilor in trafic ati fost ? de cite accidente mortale din vina soferilor ati auzit ?,... nu v-ati saturat ?

Uitati-va la toate accidentele mortale in care murim NOI motociclistii din cauza soferilor neatenti, amintitiva de numele si de povestea lor, ei au murit si soferii au spus scuze, nu l-am vazut.

Multumesc lui Dumnezeu ca sunt viu caci atunci eram si eu inca unu la numar in urma carora uraciosii ar fi spus ca asa le trebuie ca merg cu viteza,... si familia mea ar fi plans pentru mine.

Probabil nu ati avut de a face cu spitale, cu suferinta.

Acum este randul meu, mi-a facut rau ,... nu vreau sa fac pe eroul dar nu il pot lasa sa zica, l-am ars si pe asta,.. lasa ca ii trece,... dupa ce se termina povestea asta vreau sa stie EL, conservarul ORB macar asta, UNU ca existam si ca ne vrem locul nostru pe sosele nu in spitale sau cimitir,... cind vede alt motociclist sau cind aude un motor sa beleasca bine ochii... SA NE VADA !

Voi milita pentru mine si implicit pentru NOI cu puterile mele,... dar voi incerca cu toate resursele sa rezolv ceva. Va multumesc.

 

salut! asa am patit noi cu primul cb500, cand am avut accident era inca pe numele fostului proprietar.

trebuie sa faci imputernicire la notar intre tine si vechiul proprietar cum ca tu esti cel care va beneficia de banii de pe asigurari.

noi am primit de la asigurare un formular (eventual iti dau ei un exemplu cam ce ar trebui sa contina imputernicirea) pe care l-am completat si apoi l-am dus la notar.

 

 

vatamarea corporala nu are nici o treaba cu proprietarul motocicletei/asigurarii.

imputernicirea o faci numai pt daunele pe motocicleta.

 

bafta si nervi de otel sa ai!

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta-i spiritu', respect biggy,

 

@SSSS - costa, chiar daca, un mare DACA, la un moment dat o sa recuperezi banii prin proces. "Doar" avocatul nu este neaparat o suma mica, mai ales daca procesul se intinde pe 2-3 ani. plus alte costuri asociate, expertize, contra-expertize, evaluari, etc

fiecare trebuie sa isi faca un calcul, apoi trage linie si zice daca marita sau nu dar sa zici ca-i ieftin braga, dezinformezi omu

Editat de Serge
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cuane, pana la proces in tribunal mai e mult de batut. BTW, pe civil te poti reprezenta si singur, nu-i bai. Tine-ti muia pentru tine, n-am nevoie de nervii altora azi, ii am pe ai mei.

 

Cuae, nu-s nervos ... am scris cu caps ca nu vezi ce e evident ... daca ai nervi iti recomand Rudotel ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Citeste si topicul asta, in mod sigur te ajuta:

/index.php?/topic/228171-ai-fost-accidentatlovitce-este-de-facut/

Atentie mare, daca cei de la asigurari vor sa-ti dea repede o suma mica drept despagubire nu te grabi sa o iei si sa semnezi ca nu mai ai nicio pretentie de la ei!

Daac ai nelamuriri da-mi un telefon sau un PM si te ajut cu sfaturi din experienta mea..

Eu joi am prima infatisare, la proces..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc, sunt un bou. Eu tot nu inteleg de ce, in cazul unei tamponari simple, soldate cu cateva vanatai plus o mobra care nici macar nu s-a tavalit, trebuie sa apelam neaparat la proces. Mai ales ca soferul, in prima faza, a fost cooperant, si-a recunoscut vina. Dar nu, noi sa-l f00tem, sa scoata tot. Asa ajugem un popor de procesomani, care-si dau in judecata vecinul ca ii latra catelul cand nu sunt ei acasa.

 

Daca se lasa cu fracturi, zile lungi de spitalizare, rani ce-l marcau pe initiator multa vreme, mai ziceam, dar asa? Chiar merita?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenea @asds, atitudinea ta e asta: „Dă-o-n pi.zda mă-sii, merge și așa!” Mai sus, cineva spunea că nu-și dorește să-i vadă pe cîrcotași în aceeași situație, nici eu nu-mi doresc asta. Dar matale n-ai înțeles ideea, pățitul de aici chiar dorea o înțelegere, care părea să se concretizeze, dar vinovatul se dă la fund, de unde și dorința lui de a i se face dreptate. O dreptate corectă, nu răzbunare d-aia cu gealați! De fapt, mult mai bine a explicat chiar @superbiggy!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma rog, eu nu m-as lua dupa vorbele soferului cu "hai ca te ajut eu, baneste, in urmatoarele zile". Cat despre daune materiale, asigurarile ar trebui sa platesaca tot, inclusiv taxi-ul celui accidentat, pe perioada cat nu se poate deplasa.

 

Dar....

Eu nu am gresit cu nimic si sufar, am motocicleta paradita si am cam ramas cu ochii in soare, ce sanse as avea in instanta pentru ca intentionez sa cer despagubire pentru daune morale cel putin, in opinia mea a incercat sa ma calce cu masina si nu vreau sa scape nepedepsit.

 

 

Daune morale? Adica lui superbiggy ii e frica acum sa se urce pe motocicleta din cauza acestui accident, si trebuie despagubit?

V-as invita pe toti cei care l-ati sfatuit aici sa apreciati ce daune morale ar trebui platite in cazul de fata. Si, daca acele daune morale nu depasesc 1000 lei, permiteti-mi sa spun "LASA CA MERGE SI ASA".

 

 

 

P.S. Nu am nici o treaba nici cu initiatorul si nici cu soferul, dar am un dinte mare impotriva avocatilor si a proceselor starnite din nimic, ce tin ani de zile, de aici si subiectivismul meu in acest caz.

Editat de asds
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asds, legal omul are dreptul la vreo 7 feluri de despagubiri, nu numai daune morale.

 

@Bigy: Nu conteaza pe numele cui e motorul. Vorbeste cu avocatul ala, ca te invata exact ce sa faci. De exemplu procura notariala in care iti spune el exact ce sa scrii ca sa nu caraie asigurarile. BTW, expertul constatator o sa faca fitze si n-o sa faca decat constatarea, fara sa trimita mai departe cererea ta de despagubire daca n-ai procura sau nu te prezinti cu proprietarul la sediul lor de daune. Mai departe o sa trebuiasca sa anexezi la dosar o copie dupa procura, sau procura in original (in care sa specifice CLAR ca tu esti imputernicit sa primesti despagubirea baneasca cuvenita proprietarului), dar lucrurile astea o sa ti le spuna avocatul. Tu esti intr-o situatie naspa acuma si mai naspa e ca nu stii exact care-ti sunt drepturile si care sunt caile legale de atac. Daca nu vorbesti cu cineva care se pricepe, o sa bajbai in intuneric si o sa pierzi o groaza de timp, nervi si bani.

 

@SSS: PV-ul de la militie poate fi contestat, daca societatea de asigurari a acordat deja despagubirea, o sa te dea in judecata sa-ti ceara banii inapoi daca se castiga la contestatie, tu tre sa-l dai pe "vinovat" in judecata sa i-i ceri ca sa-i dai la asigurari. E o bataie de cap imensa daca te bazezi doar pe ce face politaiul in PV.

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

propietar nu este cel trecut pe talon/carte, ci cel ce este trecut la rubrica "cumparator" in ultimul cv completat de doua parti. un ex propietar si un nou propietar. daca ti cere asiguratorul procura, adus fostul propietar la ei la sediu si alte chestii de gen, o fac in necunostinta ta de cauza si doar sa mai intarzie finalizarea dosarului. o copie cv e absolut suficienta la dosar.

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...