Sari la conținut

DUCATI 1199


servant.1980
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 809
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

gicule mai iesi din casa,poate si din tara..mai lasati in plm televizoru si ducatismu' vostru..mai iesi pe circuite in plm vezi cati ducatisti au atitudinea asta 'superioara'...aa stai ca am uitat..ramai fara motor pana la vama :lol:

vorbiti in plm de bmw si de alte cacaturi japoneze,macar v-ati dat cu ele ma?sunteti ca soferii de pe raba, canitzi si la pwola

 

Gigele (?!?), hai sa-ti propun si eu o treaba (care e valabila pentru mai multi bagatori in seama de pe aici): eu zic sa ii lasam pe astia care au detinut si au mers pe Ducati sa isi dea cu parea despre Ducati. Ce zici? happy.gif

 

 

Pentru ca, vezi tu, Ducati e nefiabile, n-are putere deloc, nu trage la deal, consuma mult, se dizolva daca stau in ploaie, etc. Lasa-i pe astia de si-au luat tzeapa si si-au cumparat sa spuna cat de naspa sunt.

 

Serios acum, nu vad de ce sunteti atat de frustrati. De ce va roadeti unghiile. De ce mancati matere fecala cu polonicu'... Ducati nu-s mai bune si nu-s mai proaste decat celelalte. Sunt toate "pe acolo". Un 1199 nu va fi nici cu 10s pe tur mai rapid, nici cu 10s mai lent decat un S1000RR/ZX10R/[alta japoneza]. In schimb, un Ducati e mai exclusiv: are un anumit sunet, anumite caracteristici, un anumit design. Faptul ca vrei sau nu sa platesti diferenta de pret pentru exclusivitatea asta depinde de fiecare. Cei care o fac, pot sa demonstreze de ce au facut-o. Cei care nu o fac, pot sa demonstreze in egala masura si la fel de valid de ce nu au facut-o. Faptul asta in sine nu face o motocicleta mai buna sau mai prosta, obiectiv vorbind.

 

Motoreta despre care se vorbeste aici e cam cea mai buna de pe piata la momentul actual (cel putin pe hartie). In acelasi stil in care S1000RR a fost cand a iesit, sau RSV4 la randul ei. Si, in logica firii, va fi depasita de alte modele care vor iesi in viitor.

 

In rest, carcoteala si comentariile in necunostinta de cauza la care se livreaza unii, denota prostie happy.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

colegu PzKpfW imi dau eu cu parerea ca am avut 4x Ducati si am mers si pe japoneze si iti zic ca esti prea inversunat si blocat pe Ducati is the best, fuck the rest.

 

Nu e bre Ducati the best. Nu-i nici mai buna nici mai proasta ca japoneza. Asta am zis. Mobre-s toate. N-am nimic cu motoretele. Am ce am cu oamenii.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e bre Ducati the best. Nu-i nici mai buna nici mai proasta ca japoneza. Asta am zis. Mobre-s toate.

Asta incercam si noi sa va spunem. ;) Tocmai de aceea n-am reusit sa inteleg atitudinea de superioritate fata de ceilalti motociclisti, doar prin simplul fapt ca aveti Ducati. :scratch:

Pot sa respect un motociclist daca nu e pe nasul pe sus, daca ma pot baza pe el la nevoie, daca se da bine pe motocicleta, etc. Poate sa aiba el si o Java, asta e mai putin important. Dar nu pot sa respect un motociclist doar pentru ca e posesor de Ducati.

Cunosc personal ducatisti cu care ma inteleg bine, stau la beri, etc. (Apropo, daca citesti pe aici, peste doua saptamani vin iar la Bacau si te bâzâi sa bem un ceai :makeout: ), dar respectul pe care-l am pentru ei nu e doar pentru ca are sub coor un Ducati.

Eu am o problema cu atitudinea pe care majoritatea o aveti. Exact ce ai scris tu mai sus, mobre-s toate. Cu totii ne iubim motocicletele, in ochii nostri sunt cele mai bune, dar de acolo, pana la "doctrina" Ducati si sanctuarele de rigoare, e multa filosofie inutila pe care eu n-o inteleg.

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

'ehhh, nici chiar asa. Am spus-o si mai sus. Imi plac toate Ducati-urile, doar ca eu, personal, as alege BMW-ul in detrimentul Ducati-ului. Si-mi mentin parerea.

 

 

Scuze pt offtopic-ul creat cu sustinerea BMW-ului pe un thread cu si despre Ducati. Ma retrag. Bafta!

 

Dar de ce iti place BMW-ul mai mult?

 

Te-ai dat "mai mult" cu una dintre ele, ca sa ai cum sa le compari? Sau e vorba de ceea ce vezi?

 

Fanatismul nu arata decat o ingustare a orizontului. Acum fara suparare, multi dintre cei care sunt "Ducati forever" n-au mers niciodata pe altceva.

 

Cata dreptate ai.. OHOHOO.. oricum, feelingul de pe Ducati nu se uita niciodata, de aceea unii devin fanatici :))

 

ba, voi astia care dati cu pietre in Ducati repede 3 tatal nostru si post negru 5 zile. Asta repede pana nu ma enervez si asmut tovarasii mei mecanicii pe voi :friends:

 

Noroc ca nu sunt multi :D

 

 

Mie nu m-ar trebui motoru asta nici pe gratis:)))))))

:D am uitat cat de acrii sunt strugurii :D

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai nicusor...ai urmarit fata pana la mare si inapoi......de ea zicea ca esti indragostit?:)))

Nu prea. Am gusturi diferite. Tocmai de aceea tot scriu si aici.

 

 

Dar de ce iti place BMW-ul mai mult?

Te-ai dat "mai mult" cu una dintre ele, ca sa ai cum sa le compari? Sau e vorba de ceea ce vezi?

In primul rand nu-mi place cum suna Ducati. Stiu, unii chiar asta cauta, dar nu suntem toti asa. Si lucrul acesta e bun, genereaza o gama larga de motoare. Daca am gandi toti la fel si am avea aceleasi gusturi, am vedea pe strada doar Honda/BMW/Ducati/etc.

E adevarat, nu pot sa fac o comparatie corecta intre cele doua motoare. Nu m-am dat cu niciunul, doar am citit cateva review-uri despre ele. Dar la ce motocicleta au facut nemtii, prima din categoria SS la care s-au bagat, ma face sa aleg BMW-ul (ipotetic vorbind, acum n-am banii necesari sa-mi iau).

Repet, e parerea mea personala. Nu astept ca altii sa aiba aceeasi parere, cum, de altfel, nu accept sa mi se bage pe gat fraze de genul "Ducati-ul e cea mai tare motocicleta!" si "Ducatistii E o specie aparte de motociclisti.".

 

:wavey:

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea. Am gusturi diferite. Tocmai de aceea tot scriu si aici.

 

 

In primul rand nu-mi place cum suna Ducati. Stiu, unii chiar asta cauta, dar nu suntem toti asa. Si lucrul acesta e bun, genereaza o gama larga de motoare. Daca am gandi toti la fel si am avea aceleasi gusturi, am vedea pe strada doar Honda/BMW/Ducati/etc.

E adevarat, nu pot sa fac o comparatie corecta intre cele doua motoare. Nu m-am dat cu niciunul, doar am citit cateva review-uri despre ele. Dar la ce motocicleta au facut nemtii, prima din categoria SS la care s-au bagat, ma face sa aleg BMW-ul (ipotetic vorbind, acum n-am banii necesari sa-mi iau).

Repet, e parerea mea personala. Nu astept ca altii sa aiba aceeasi parere, cum, de altfel, nu accept sa mi se bage pe gat fraze de genul "Ducati-ul e cea mai tare motocicleta!" si "Ducatistii E o specie aparte de motociclisti.".

 

:wavey:

lasa ma prietene ca/cand vin io acasa, si cand vin pe tihuta, iti dau clantanitoarea mea sa te dai. mna, nu e 1000RR dar nic ief trei:haha:

dopuri iti aduci de acasa daca nu vrei sa auzi sunetu. ca mie imi place :D data trecuta stii ca nu s-a putut dar la anu.... sau poate ne-om gasi pe hungaro sau serres. asta ramande de vazut. desi mi-ar face placere. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa ma prietene ca/cand vin io acasa, si cand vin pe tihuta, iti dau clantanitoarea mea sa te dai. mna, nu e 1000RR dar nic ief trei:haha:

dopuri iti aduci de acasa daca nu vrei sa auzi sunetu. ca mie imi place :D data trecuta stii ca nu s-a putut dar la anu.... sau poate ne-om gasi pe hungaro sau serres. asta ramande de vazut. desi mi-ar face placere. :friends:

Pai am zis ca e musai sa ne dam impreuna. :makeout: Mergem si pe Tihuta, mergem si la Hungaro. :cheers:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:haha:

 

 

E interesant cum te-ai "teleportat" pana la mare. Sau ai mers offroad, doar prin lanuri de porumb?

post-28093-0-23007700-1321428300_thumb.jpg

 

Dar despre Honda pe care ai lipit floricele si inimioare, ce ne poti spune? :rolleyes:

post-28093-0-88761000-1321428681_thumb.jpg

post-28093-0-21440300-1321428691_thumb.jpg

 

 

 

Pai tocmai ti-am spus ca mi-a venit mintea la cap . V-am lasat voua toate hondele din lume sa va dati cu ele. :rolleyes:

Floricelele si inimioarele erau acolo pentru ca asa ii sta bine unui motor de muieri :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere, inca n-ai trecut la o motocicleta de barbati. Ai sarit direct la una de bunici. :blbl: Si pot paria ca in 3-4 ani o sa-ti iei un chopper. :haha:

Daca vroiai o motocicleta, iti luai asa ceva. :rolleyes:

 

photo2-1.jpg

 

 

P.S. Rog un moderator sa faca split la topic si sa mute tot offtopicul pe un thread nou. Am reusit sa balacarim si topicul asta. :rusinica:

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai am zis ca e musai sa ne dam impreuna. :makeout: Mergem si pe Tihuta, mergem si la Hungaro. :cheers:

cu placere tati, doar sa nu te asptepti la Rossi din mine, dar nici Snail, doar un pic Crazy Snail. dar mai e pana atunci si sa ne vedem sanatosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se merge la rupere. :)

Anul acesta ne-am dat pe Tihuta cu george05 din Baia Mare si cu virgilcampo din Gherla. Amandoi s-au simtit foarte bine si au promis ca se intorc la anul. :rolleyes:

 

Hai, gata cu offtopicul. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de 1199 Panigale : Astept de peste 1 an aparitia acestui model, este motivul pentru care nu mi-am luat alt motor de viteza, principalele concurente (in ce ma priveste) fiind S1000RR (BMW evident) si noul RSV4 APRC. Dupa primele impresii (de design si doar atat) se pare ca a meritat asteptarea. Privind performantele reale ale motorului, vor fi in curand teste comparative,si atunci e recomandat sa se faca o "medie" a testelor pentru ca a lua in considerare un singur rezultat poate sa induca in eroare,stiuta fiind doza mai mica sau mai mare de subiectivitate a diverselor teste. Oricum, 195 cp la 166 kg sunt un punct bun de plecare.

Daca e sa trag linie, de data aceasta a fost un salt enorm in privita performantei, tehnologiei (designul este discutabil), 1199 este ceva cu totul nou, chiar mai mult decat saltul 999 -1098, nici vorba de 1098-1198. De remarcat faruri full LED, sistemele ajutatoare, ecran color TFT etc.

 

Nu revin cu detalii asupra afirmatiilor de genul "nu-si are rostul un motor de 25.000 euro, cu acei bani imi iau masina","nu are nimic in plus fata de o japoneza", "nu-i mai smecher ca scrie Ducati pe el" etc, pentru ca as fi nevoit sa folosesc un limbaj neadecvat unui forum, si oricum ar fi degeaba. Cei vizati sunt ca pisica ce se uita la TV: si anume degeaba ca nu pricepe nimic, nici daca ii explici.

 

Realitatea completa despre 1199 Panigale o vom afla in aprox 1 an cand vor veni si datele concrete despre motocicleta. Dar pana la urma Ducati ramane un motor ce nu se cumpara doar pentru obiectul in sine, vine la pachet cu trairi, senzatii care nu se pot obtine in alta parte...dar aceasta o stiu doar cei care au condus asa ceva vreodata.

 

Sa auzim de bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se merge la rupere. :)

Anul acesta ne-am dat pe Tihuta cu george05 din Baia Mare si cu virgilcampo din Gherla. Amandoi s-au simtit foarte bine si au promis ca se intorc la anul. :rolleyes:

 

Hai, gata cu offtopicul. :D

ok. la fel si eu, nu ma dau la nebunie, ci in limita personala.

 

acu ca sa nu fiu offtopic.

 

vom vedea cand se va face primul test, pana atunci doar ne balacim aiurea. ba la unu nui place codita, la altu oglinzile, altu ca are plastic ieftin....... pe mine tot nu ma intereseaza, imi place si la anu o sa o am....... Macheta ca nam bani de vietate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere, inca n-ai trecut la o motocicleta de barbati. Ai sarit direct la una de bunici. :blbl: Si pot paria ca in 3-4 ani o sa-ti iei un chopper. :haha:

Daca vroiai o motocicleta, iti luai asa ceva. :rolleyes:

 

Si chopper-ul pe care mi-l voi lua eu peste 3-4 ani (Diavelul,cu motor de 1098 pe el :laugh: ) Mafaldo, va bate la fundul gol PET-ul din poza postata de tine. :smoke:

Editat de pantera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@todea

amice afla ca nu mai sunt in romania de ceva vreme, la fel de bine afla ca ma dau constant pe pista si chiar daca nu sutn eu cel mia tare din parcare mai stiu cate una alta. De asemenea, afla ca de fiecare data cand sunt curse la pista din apropiere ma mai bag in vorba cu unii si altii, Ducatisti ori nu, stiu mai multe decat crezi tu, iar ce vb nu spun de pe tv sau net. ;)

 

@method

tu ai citit iar peste randuri. dar in fine.

nu mai repet decat una dintre propozitii.. World Superstock winner - Ducati.

Daca tu ai inteles ca ce e in pista de W SBK e pe strada cred ca nu ai citit bine, avand in vedere ca am legaturi constante cu evenimentele astea si regulamente si etc..

 

Iar pe scurt, F1 renault nu face masian de strada renault mai buna. Un Superstock win insa, aduce mult mai aproape de adevar de motocicleta 1198 care se vinde in showroom - tre sa fi nebun sa nu-mi dai dreptate la faza asta.

 

in rest..

fanatismul nu ar enici o legatura, doar daca vine unul si va argumenteaza cu Ducati in tara voastra eprfecta de japonezari, vi se dau lumile peste cap, va da cu virgula.

Aflati ca daca ma intreaba un incepator ce motor sa isi ia, recomand CBR F4 i, motoreta pe care am indragit-o si pe care o recomand la orice ora. Cine vrea ducati il punin garda cu minusurile si niciodata nu tin discursuri inaltatoare despre Ducati.

 

Si da, sunt Ducatist, fara o falsa modestie ma diferentiez de marea majoritate a motoristilor, nu ca ei sunt mai prosti, sau idioti, ci doar eu sunt altfel. Iar 'altfel' asta nu insemana doar sa posezi fierul in sine, ci.. mult mia mult decat asta. La fel cum si detinerea unui pistol nu te face pistolar, sau detinerea unei p*li care ejaculeaza, nu te face un mare corditor ;).

 

Asadar, potoliti-va din stilul motoretizm.ro ca ajung topicuri de 1199 sa vorbeasca de cate 00 are nastase.. etc. in fine. baftes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

reply'ul nu iti era adresat tie..dar daca tot te-ai simtit,cum adica constant la pista? nu cred ca, castigi in asa masura incat sa mergi constant la pista cu un ducati :D

 

discutiile nu isi mai au rostul pana voi nu incercati si alte mobre.daca am 'ranit' pe cineva imi cer scuze nu asta era intentia mea si sa ne vedem cu bine fiecare cu ce-o pilota :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar daca tot te-ai simtit,cum adica constant la pista? nu cred ca, castigi in asa masura incat sa mergi constant la pista cu un ducati

adica se duce des pe pista, si e pe Brno. si nu se duce pe pista cu ducati pt performanta ci just4fun. cum te duci si tu pe hungaro sau seress, doar ca el de duce mai des. (a fost mai norocos pt ca a nimerit fix langa pista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[

 

 

adica se duce des pe pista, si e pe Brno. si nu se duce pe pista cu ducati pt performanta ci just4fun. cum te duci si tu pe hungaro sau seress, doar ca el de duce mai des. (a fost mai norocos pt ca a nimerit fix langa pista.

:)))) deci ne combinam,,,,eu merg la hungaro cu stau de 6...el merge pe silverstone:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea. Am gusturi diferite. Tocmai de aceea tot scriu si aici.

 

 

In primul rand nu-mi place cum suna Ducati. Stiu, unii chiar asta cauta, dar nu suntem toti asa. Si lucrul acesta e bun, genereaza o gama larga de motoare. Daca am gandi toti la fel si am avea aceleasi gusturi, am vedea pe strada doar Honda/BMW/Ducati/etc.

E adevarat, nu pot sa fac o comparatie corecta intre cele doua motoare. Nu m-am dat cu niciunul, doar am citit cateva review-uri despre ele. Dar la ce motocicleta au facut nemtii, prima din categoria SS la care s-au bagat, ma face sa aleg BMW-ul (ipotetic vorbind, acum n-am banii necesari sa-mi iau).

Repet, e parerea mea personala. Nu astept ca altii sa aiba aceeasi parere, cum, de altfel, nu accept sa mi se bage pe gat fraze de genul "Ducati-ul e cea mai tare motocicleta!" si "Ducatistii E o specie aparte de motociclisti.".

 

:wavey:

 

Anul acesta am fost pe pista in Franta la intalnirea motoristilor din Elvetia si am stat de vorba cu cativa motoristi trecuti de 40 de ani care s-au dat pe mai multe modele de motorete. Au fost 2 persoane care erau prezente cu copii la circuit si vreau sa spun ca cu toate ca pilotau ultimul Brutale/2011 iar celalalt RSV4 din 2011, ambii au sustinut ca 1098 este peste ele la capitolul review personal.

S1000R este vizat de cei mai multi motociclisti pentru capitolul aparitie si brand (BMW), unul dintre posesori sustinand ca ii place motoreta dar parca mai fun pe pista este 1098.

Cand ma gandesc ca 1098 este fabricat acum 2 ani si este mai slab cu 1 sec/tura decat Panigale, asta imi da de gandit la capitolul care este mai interesanta.

 

Legat de 1199 Panigale : Astept de peste 1 an aparitia acestui model, este motivul pentru care nu mi-am luat alt motor de viteza, principalele concurente (in ce ma priveste) fiind S1000RR (BMW evident) si noul RSV4 APRC. Dupa primele impresii (de design si doar atat) se pare ca a meritat asteptarea. Privind performantele reale ale motorului, vor fi in curand teste comparative,si atunci e recomandat sa se faca o "medie" a testelor pentru ca a lua in considerare un singur rezultat poate sa induca in eroare,stiuta fiind doza mai mica sau mai mare de subiectivitate a diverselor teste. Oricum, 195 cp la 166 kg sunt un punct bun de plecare.

Daca e sa trag linie, de data aceasta a fost un salt enorm in privita performantei, tehnologiei (designul este discutabil), 1199 este ceva cu totul nou, chiar mai mult decat saltul 999 -1098, nici vorba de 1098-1198. De remarcat faruri full LED, sistemele ajutatoare, ecran color TFT etc.

 

Nu revin cu detalii asupra afirmatiilor de genul "nu-si are rostul un motor de 25.000 euro, cu acei bani imi iau masina","nu are nimic in plus fata de o japoneza", "nu-i mai smecher ca scrie Ducati pe el" etc, pentru ca as fi nevoit sa folosesc un limbaj neadecvat unui forum, si oricum ar fi degeaba. Cei vizati sunt ca pisica ce se uita la TV: si anume degeaba ca nu pricepe nimic, nici daca ii explici.

 

Realitatea completa despre 1199 Panigale o vom afla in aprox 1 an cand vor veni si datele concrete despre motocicleta. Dar pana la urma Ducati ramane un motor ce nu se cumpara doar pentru obiectul in sine, vine la pachet cu trairi, senzatii care nu se pot obtine in alta parte...dar aceasta o stiu doar cei care au condus asa ceva vreodata.

 

Sa auzim de bine

 

Sper sa fie a ta cat mai curand, aceasta motoreta ma face sa cred ca intr-un an de zile va fi cea mai dorita de pe piata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...