Sari la conținut

Piulita ce fixeaza pinionul pe axul motor


remu1
 Share

Postări Recomandate

Astazi dupa ce am facut o mica tura de incalzire , la inspectia de sosire am observat ca nu mai am piulita ce fixeaza pinionul pe ax. A fugit desi fusese stransa cu pneumatica. Unde as putea gasi piulita de 20 cu pas mic ? NU merge cea cu pas normal .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. A fugit desi fusese stransa cu pneumatica. ....

Io zic ca a fugit la cel care a strans-o cu "pneumatica". :baldy:

Du-te la ala care a strans-o sa-ti dea alta si baga-i pneumatica pe gat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@GoodKat good boy ! Nu mai am saiba cu aripioare a zburat si ea spre libertate . E-bay l-as lasa the last chance . Poate gasesc ceva aici . Multumesc @GoodKat !

 

@alexen nu am cum sa execut ce-mi propui .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in manual iti spune ca la anumite suruburi,piulite,sa folosesti loctite

ca sa nu patesti ce ai patit

nu este suficient sa strangi cu dinamometrica(daca nu dai si cu loctite)

pneumatica nu e recomandata la pas mic :nono:

Editat de dragos1972
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@little wayne e o Aprilia din 1987 . Nu mai exista reprezentanta pentru ea . Exista doar pasiune si iubire pentru motoare . Motorul este Rotax 348 (binecuvantata sa-i fie seria ) . Cred ca voi gasi aceasta piulita . Doar nu a facut Rotax un filet nemaiinntalnit pina acum .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la united gasesti piese de aprilia,indiferent de an

acum cum iti e norocul,dar fiind iarna banuiesc ca ai timp de asteptat

 

GoodKat te contrazic:TOATE suruburile de la motocicleta se strang cu dinamometrica(cel putin in fabrica si in carte)

 

uitasem:loctiteul este de cel putin 2 feluri

-gauri penetrate

-gauri nepenetratre

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La United ? :( Scheisse ! Sunt de evitat . Gasesc piese la ei indiferent de an ? :eek: Nu cred nici sa fiu platit . Stiu din start ce or sa-mi spuna .Mai bine dau o fuga in Austria decat la astia .

Editat de remu1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi dupa ce am facut o mica tura de incalzire , la inspectia de sosire am observat ca nu mai am piulita ce fixeaza pinionul pe ax. A fugit desi fusese stransa cu pneumatica. Unde as putea gasi piulita de 20 cu pas mic ? NU merge cea cu pas normal .

 

 

Sal.

Nu e asa mare problema.

Mergi la un strungar si-ti face ce vrei tu.

Daca nu te descurci ma suni si te indrum eu unde sa mergi.

 

PS:Strungul meu e in revizie pana in ianuarie ca iti faceam eu.

 

0741083336

Salutare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a fost un sfat stiind ca sunt importatori aprilia

acum e la latitudinea ta

 

anul trecut in decemdrie am platit la un strungar 60 ron pe o reductie

 

blaga octavian-bag nr de tel in memorie

oricand e necesar asa ceva(vezi ca e un topic cu masoneria motociclistilor)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles @bozoro . Acum imi aduc aminte ca si la mine acea piulita era de la roata de camion . Maine voi incerca acolo .

 

orice strungar ar trebuii sa iti faca in 10 lei o piulita ,pui pasta contra desfiletarii si nu mai ai probleme ,am pus eu la yz-ul meu si fara saiba ,si nu sa desfacut .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de sfat @hanspree . Daca nu gasesc una de-a gata , voi incerca una sau mai multe pe comanda . O piesa mica dar care poate avea efecte mari . Daca o pierzi intr-un tinut pustiu esti mancat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piulita aceea s-a desfacut pentru ca a fost stransa cu pneumatica care nu strange, doar desface. Trebuia stransa cu mana, si-atat. Multi dintre voi vorbiti de dinamometrica dar in afara de cheia de 13 si cea de 10 nu ati tinut in mana in viata voastra. Se poate lucra si fara dinamometrica la orice motor. Trebuie doar sa fii experimentat.

In cazul lui, o cheie cu brat de 25cm ar fi facut treaba.

 

Omu cu piulita, cauta in plm la reprezentanta prima oara, e doar o piulita, cat dracu poa sa fie?

Apoi ai o gramada de magazine on-line care vand piese moto OEM, cauta si vei gasi piulita originala.

Las-o-n plm cu strungari si camioane, ca e penibil, suntem in secolul 21, avem internet, UE, plm..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate BELBODY,si eu am un motor din 1985 si se mai gasesc inca multe piese la reprezentanta.invatati-va si nu mai face-ti improvizatie :baldy: ca orice mecanic de DUMINICA.Mie personal cind vad o motocicleta modificata fara nici un ROST imi vine sa crep mai ales ca imi plac,asa cum or fost concepute.Drumuri uscate :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, dar voi nu stati in romania......:D pt.aceasi piulita de dl650 am asteptat la suzuki 42 de zile. daca nu o gaseam pe aia de camion statea juma de vara pe bara!!!

Omu, sunt zeci de magazine on-line din afara care vand piese OEM si trimit in Romania!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate, dar tu dai ca exemplu situatia de acolo unde totul se misca foarte repede si eficient (daca nu au pe stoc aduc in max 2 zile), stii bine ca AICI totul se misca altfel, se gasesc e adevarat , dar tot ai nevoie de timp in plus. chiar daca comanzi afara tot astepti mai mult decat in alta tara, asta incerc eu sa spun. in romania e mai usor si simplu sa improvizezi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca la dillypoint, la un moment dat aveau piulite pinion de yamaha r6 la 35 de lei(ca fapt divers), nu e mult...vb lui BD atat timp cat se gasesc piese ce va chinuiti cu strungari, etc! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca la dillypoint, la un moment dat aveau piulite pinion de yamaha r6 la 35 de lei(ca fapt divers), nu e mult...vb lui BD atat timp cat se gasesc piese ce va chinuiti cu strungari, etc! :scratch:

chiar nu vad unde e chinul ,eu merg la strungar si in 5-10 minute maxim e gata piulita ,ce atata teorie..?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piulita M20x1,5 preturi :

- la BMW 7$ (in Anglia , deci se adauga si transport )

- la Aprilia 13$ si 13$ saiba (in Anglia , deci se adauga si transport )

- la magazin normal nu auto sau moto 0,7 centi (in Bucuresti)

Sa vad acum unde gasesc saiba de 20 cu aripioare de blocare a piulitei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...