Sari la conținut

Intrunirea de comuniste si atase 2012


Lolo_ID
 Share

Postări Recomandate

Locatia nu este batuta in cuie, avem propunerea ta Lolo ID si din partea mea poate sa ramana chiar asta, este abia martie. Insa o sa fie probabil undeva la intorsura Carpatilor, jumatatea sudica a Carpatilor Orientali sau cel mult jumatatea estica a Carpatilor Meridionali. Data este batuta in cuie.

 

Lumea vine la intrunirea asta in cunostinta de cauza si obisnuinta si altii vin prin inhaitare. E datoria fiecaruia dintre noi sa ne anuntam cunoscutii cu astfel de motociclete si sa le spunem ca ne adunam multi de peste tot si sa vina si ei cu noi, sa se pregateasca.

Spuneti-le pana una alta ca o sa fie pe la Siriu, ca-i drum bun etc.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 586
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Voua nu vi se pare ca ne tot agatam de locuri care ne favorizeaza doar pe noi, cei din partea de sud a tarii? De unde teama asta de a parcurge ceva distanta? Imi place propunerea lui Lolo dar cred ca putem gasi ceva mai frumos si mai apropiat de centrul tarii. Cand o sa am putin timp, o sa revin cu o propunere + poze. Totodata ma gandesc ca ar trebui sa ajungem la 5-6 variante ca sa avem de unde alege.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voua nu vi se pare ca ne tot agatam de locuri care ne favorizeaza doar pe noi, cei din partea de sud a tarii? De unde teama asta de a parcurge ceva distanta? Imi place propunerea lui Lolo dar cred ca putem gasi ceva mai frumos si mai apropiat de centrul tarii. Cand o sa am putin timp, o sa revin cu o propunere + poze. Totodata ma gandesc ca ar trebui sa ajungem la 5-6 variante ca sa avem de unde alege.

 

 

:ok:

Locatia propusa de Lolo favorizeaza bucuresteni,care au de facut putin drum,e ca si cum ai merge la cumparaturi la MOL pt.ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haideti bai nene s o facem undeva langa o balta, delta sau mare ceva!

braila, insula mare, tulcea, galati, giurgiu, oltenita, zimnicea, turnu severin, sau , de ce nu suceava!

 

ei? ce ziceti?

 

sau la caras ca e fain la caras, la vrani frate.

Editat de planeta v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu va propun malul stang al lacului Vidraru, dupa cabana Cumpana. Pozele nu sunt prea reusite, in realitate este mai frumos. De asemenea, sunt destule locuri in care malul este drept, nu asa inclinat cum il vedeti. Drumul de acces inseamna aproximativ 7 km de drum neasfaltat, cu 2 portiuni mici (10-15 m) de noroi(daca nu ploua). Daca ploua, probabil ca cei 7 km vor fi doar noroi dar judecand dupa lipsa santurilor cred ca va fi noroi destul de circulabil. De la drumul de pamant se poate cobori cu motocicleta sau masina pana jos la apa, prin 3-4 zone cu dificultate mica (aici ma gandesc la cei cu motociclete grele)si prin multe alte zone cu dificultate medie. Apa potabila este la izvor(1 km), foarte posibil si la cabana. Este loc pentru toata lumea dar sa stiti ca sambata si duminica sunt multi care vin sa stea la cort, seara malul lacului este plin de focuri mai mici sau mai mari.

 

Ma mai gandesc si la alte variante dar mai veniti si voi cu idei.

 

Apropo, ca sa pui cortul langa lacul Sf.Ana, se cer bani? Am auzit mai demult ca ar fi ceva taxa doar ca sa vezi lacul, imi inchipui ca pentru cort vor alti bani...Are cineva idee cum sta treaba?

Editat de Andrei_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la Sf.Ana vara trecuta, din cate imi amintesc sunt mai multe taxe. Daca intri in zona, dar nu te duci la lac, platesti o taxa (pe-asta n-am inteles-o), daca vrei si la lac platesti ceva mai mult si pt corturi se plateste. Sper sa imi amintesc bine, mai indicat e sa va spuna cineva din zona, in cunostinta de cauza, sau care a fost recent ;)

 

Pe mal la Vidraru confirm ca este populat si ca-i foarte frumos. Daca 'populatia' reprezinta un dezavantaj, cu putina rabdare se pot gasi si zone mai libere. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lacul Sfînta Ana iese clar din schemă! Nu se poate pune cort lîngă lac, ci doar sus, unde e camping și unde vine ursul tomberonist seară de seară! Anul trecut mi-a trecut pe la 2 metri de cort. Oricum, în camping e o gălăgie de nu poți să tragi un pui de somn! Taxe există pentru intrarea în rezervație, pentru mersul la lac cu auto/moto și pentru camping (fără apă și canal). Aglomerat în week-end!

 

Nu susțin Vidraru, deși e foarte frumos, dar gloata din week-end nu mă atrage deloc. Mă gîndisem și la cabana Voina, dar și acolo se adună gloată în week-end.

 

O idee este cabana Poiana Neamțului din Făgăraș, dar acolo nu e baltă (pentru doritorii de baltă), dar e foarte fain, umbră, se poate urca și pe munte, e în centrul țării (aproximativ)...

 

O să mă gîndesc și eu la alte variante.

 

Toate bune! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de propunerea ta Andrei_D, uite o poza mai veche, recunosti utilajul :D

Pe promontoriul ala nu-i loc de mai mult de 4 corturi

post-4291-0-56117500-1333032696_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt bucuros ca se ridica problema stabilirii locatziei si altundeva decat in arealul celor din buricu' tzarii, nu trag spre zona de sud-vest, dar ar fi tare fain sa fie cat mai in centrul patriei! Slava Domnului, ca de locuri frumoase chiar ar fi pacat sa ne plangem. Din cate am auzit nu mai merge cu picnicu' pe oriunde, asa ca poate nu e o idee rea sa ne gasim undeva unde se percepe o oarece taxa, dar esti in legalitate si poate ai si fro buda p-acolo. :D Parerea mea... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt bucuros ca se ridica problema stabilirii locatziei si altundeva decat in arealul celor din buricu' tzarii, nu trag spre zona de sud-vest, dar ar fi tare fain sa fie cat mai in centrul patriei! Slava Domnului, ca de locuri frumoase chiar ar fi pacat sa ne plangem. Din cate am auzit nu mai merge cu picnicu' pe oriunde, asa ca poate nu e o idee rea sa ne gasim undeva unde se percepe o oarece taxa, dar esti in legalitate si poate ai si fro buda p-acolo. :D Parerea mea... :cheers:

 

http://www.jurnalul.ro/usr/imagini/2011/03/28/158588-legea-picnicului-17-martie-2011.pdf

 

Eu zic sa nu ne isterizam, ca legea picnicului nu are norme de aplicare si e plina de gauri - de exemplu, daca o citesti, scrie clar ca doar cei de la oras pot face picnic, fiindca zonele amenajate si "indicate" sunt in intravilanul oraselor, asa ca cei de la tara daca vor picnic, trebuie sa mearga pana in cel mai apropiat oras ha haaa!

Daca 3 persoane se opresc, mananca 2 biscuiti si beau o sticla de apa, apoi aprind o tigara, conform legii este picnic ha ha ha

 

Deci daca pastram curateania, agatam demonstrativ 2 saci de gunoi si ii folosim, si folosim gratare pe picioare mai inalte, cred ca putem face picnic oriunde inafara rezervatiilor. Tocmai asta e spilul, ca daca ne auto-impunem constrangeri mai mari decat e cazul, plecam capul la orice si ne autoflagelam doar ca a aparut o lege, apoi maine se da lege ca numai jeep-urile sunt permise. Eu sunt motociclist, asa ca ma distantez de constrangeri aiurea. Legea asta e buna, si spiritul ei este sa nu mai gunoiasca lumea pe unde apuca. Din cate intalniri de comuniste si atase am fost, am lasat curat intotdeauna, a ramas doar vatra focului. Ca o sa vina vremea cand nu o sa se mai poata enduri, si face picnic unde vrei, o sa vina, da! dar o sa fie alte oportunitati, o sa se descopere ca gratarul pe picioare de peste 30cm nu arde solul si iarba, legea se va mai schimba pe ici pe colo si tot se va putea misca ceva.

 

Acum nu exista in tara nici macar unul din faimoasele locuri amenajate, nici locuri "indicate" asa ca in tara asta, conform legii, nu e voie sa facem picnic. Asa e la noi, prima data se interzice, apoi poate se face. Se pune limitare de viteza, apoi se construieste drumul. Pai noi nu facem picnic! E intalnire moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Usor cu propusul, mai greu cu venitul. Dar trecem la locatii :-) Trebuie cateva poze cu locatia, si una cu propunatorul si motorul la locatie, sa se vada ca se poate ajunge :-))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu v-as propune Omu, colt cu Babele. Si daca nu e destul de sus, avem alternative in Everest sau Kilimanjaro...

 

Insula Șerpilor e mai la îndemână, că e pământ românesc. Sau Caraibe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Cine vrea sa vina sa vinaaaaaa!

 

Asa e, cine vrea sa vina vine, altii gasesc motive sa nu vina, nu spui tzine. :grinbandit:

 

sa bem, sa ne destrabalam, si sa ne punem in caaaaaaap!

 

Ne plac berile nu verile nu strang averile...

 

Asa e la noi, prima data se interzice, apoi poate se face. Se pune limitare de viteza, apoi se construieste drumul.

 

Mentalitate ruseasca, mai avem pana ne schimbam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La misto, nelamisto, Vulpoiu a sintetizat faptul ca nu aveti o locatie stabilita.

Nelamisto, se intelege ca nu ne onorati nici anul asta

 

Inca nu e tarziu pentru locatie, odata ce data e fixata - se pot stabili zile libere, concedii. Locatia e doar treaba de benzina, asa ca daca se socotesc 399km dus si 399 intors, locatia se poate gasi si cu o 2 saptamani inainte. Acum ploua si nu se poate cara lumea prin padure, abia dupa 12 Mai, dupa ce trece si rasunetul la Let's doit Romania 2012 cu declaratiile de rigoare, putem gasi locuri de tinut intalnirea.

 

Eu am propus anul trecut o locatie normala la Budila, pe forestier Valea Morii, e satul la 2km, o pastravarie aproape, curge parau, cade padurea pe noi, da' a zis lumea ca trebuie cineva sa-i mangaie pe crestet, sa faca fasole la cazan, asa ca pas.

Cel mai convenabila e o locatie in curtea unei pensiuni mai mici, dar acolo sunt garduri, asa ca mai raman ca locatii zonele de gratar ale satelor, ca sunt ok, nu te intreaba nimeni nimic, si oamenii ies la gratar doar de 1 mai 23 august si asemenea, nu ne suprapunem.

 

Hai sa gasim o locatie sa putem sa o facem permanenta, cum a fost la Dambu Morii inainte, si o sa fie mult mai bine.

 

Camping Univers din Baile Tusnad se potriveste?

 

Un pic jegos, cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi buna o locatie cu caracter permanent(sa stie tot omu unde trebuie sa ajunga macar o data pe an)de genul dambul morii-7 scari,care era superba si destul de in centru',pentru intrunirea de comuniste si atase nationala/internationala/balcanica/euro...cum o fi.Apoi sunt binevenite si alte locatii regionale in care ne putem intalnii la o sfaraiala de vineri sambata duminica(cum sunt baile boboci la mizil sau cum organizeaza Edy la Focsani),problema e ca nu suntem uniti si nu prea sunt nici lovele...nu prea stiu in ce ordine vin astea.Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...