Sari la conținut

Audiofili


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

chiar sint curios de rezultatul cu XLR-urile ca si eu intentionez sa trec pe balansat (mai ales ca DAC-ul are iesire). ce XLR-uri sint cele de firma?

 

PS: a se nota ca eu am facut o singura data teste cu cabluri acuma multi ani, am crezut ca am auzit o diferenta (posibil chiar sa fi fost) si de atunci am folosit ce s-a nimerit :D acum pe boxe am niste minuni Cu-Ag (eu cred ca de fapt e aluminiu sau in cel mai bun caz Cu argintat), nu mai stiu firma da' le-am luat de la Audioconcept (sau sa fi fost Real Acustic? ca sa vezi ce tare-mi pasa), de vreo 3 mm diametru pe boxe (am dat parca 100 de RON pe ele) si interconect de 30 de RON din Carrefour. pam-pam!

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 645
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Păi am două neamuri de la Audioquest (modele mai vechi cu DBS, categoria 500 - 1000 euro preț de listă, la viața lor) și un Accuphase. Dar nu le compar cu RCA ci tot cu un XLR DIY :) - cablurile nu sînt ale mele iar scopul testului este unul de distracție :)

apai tu iei audiofilia asta-n joaca?

sint curios de rezultatul testului oricum, mai ales avind in vedere ca la rezolutie probabil esti la ani-lumina de mine (si o sa aplic oleaca de wishful thinking considerind ca ce e ok pt. tine e perfect pt. mine). detalii despre cele DIY? de la Tvicol sau Human?

cablele mele ultra high end :alcy:

post-24366-0-31826200-1330979955_thumb.jpg

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O să încerc să fac dezvăluiri compromițătoare. Voi reveni mai tîrziu cu poze edificatoare :)

asteptam cu nerabdare.

 

am citit ca niste cable ieftine si bune (made in Japan) ar fi Mogami: http://www.mogamicable.com/category/bulk/microphone/quality_balanced/

 

vad ca la utilizatori e si Dave Mustaine, poate sint optimizate pt. metal (atentie inamicii genului).

 

LE:

iaca cum am ajuns eu sa investighez ca la carte cum sta treaba cu cablurile balansate.

se pare ca la domeniul profi - unde conexiunile balansate sint obligatorii datorita lungimilor mari de cabluri necesare, problema cu atit mai nasoala la microfoane - "tata lor" sint Mogami si Canare, ambele firme japoneze (mie unul asta-mi spune cite ceva). pe Mogami i-am vazut mentionati chiar de Bob Katz care cica ar folosi.

si mergind mai in detaliu, se pare ca "the shit" sint conexiunile "star quad":

http://www.canare.com/ProductItemDisplay.aspx?productItemID=54

http://www.mogamicable.com/category/bulk/microphone/quad/

 

explicatii:

http://en.wikipedia.org/wiki/Transmission_line#Star_quad

http://www.canare.com/UploadedDocuments/Cat11_p35.pdf

 

cred ca e prima data in viata mea cind vad specificatii de cabluri si explicatii tehnice credibile, nu bullshitul audiofil tipic cu efectul pelicular si cubulete de lemn inserate pentru omorirea vibratiilor :) Mogami au specificate capacitatile complete (semnal-semnal, semnal-tresa), inductante, tot. iar in pdf-ul de mai sus de la Canare am gasit niste screenshoturi de osciloscop. in lumea ilogica a cablurilor audio asa ceva aproape ca pare ireal.

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@calind

 

La prima strigare nu am reușit să fac o distincție clară între DIYul meu și Aq (mi se pare ceva, dar e prea vag) iar Accuphaseul mi se pare cam domol și lipsit de energie, așa că voi rămîne cu cablul meu actual :)

 

 

Ce inseamna "domol si lipsit de energie"? Aceeasi grosime a cablului, aceeasi lungime?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ha!

sincer nu ma asteptam. avind in vedere ce-am mai citit recent, probabil "de vina" pentru diferentele mici e faptul ca sint balansate. ar trebui sa dea cumva de gindit ca-n studiouri semnalul trece prin zeci de metri de cablu balansat :)

si pentru mine e un motiv in plus sa renunt la single-ended.

asa... americanul cu care am conversat recent mi-a mai zis de inca o firma: Gotham Cables (GAC). elvetieni, tot pe profi (adica preturi mici si ceva mai mult accent pus pe inginerie decit pe teorii aiuristice). cica e un nene, Jim Brown, guru pe EMI/RFI, cu articole publicate la AES blabla, care a facut masuratori de susceptibilitate la interferente si au iesit cel mai bine. si cica ar fi cablurile livrate cu microfoanele Neumann, una din cele mai vechi firme din domeniu (Georg Nuemann, fondatorul, a primit "AES Gold Medal" cel mai important semn de ca semn de recunoastere a meritelor oferit de organizatie).

acum ca m-am excitat tot si-am facut oleaca de "names dropping" poate chiar facem un group buy.

 

Ce inseamna "domol si lipsit de energie"? Aceeasi grosime a cablului, aceeasi lungime?

nu vad ce treaba are grosimea, e vorba de un interconect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ramasesem setat pe speaker cables, sorry...

nu-i problema.

oricum, eu am ramas pe ginduri la ideea ca Bibi foloseste interconect DIY si cablu de boxe generic in sistemul lui.

mai studiez oleaca despre cablurile balansate, am gasit niste chestii interesante. am citit recent niste discutii in care niste ingineri destul de credibili prin portofoliu explicau ca nu exista nici un argument pro cabluri single-ended (RCA) si rezultatele lui Bibi (diferente mici) ar confirma asta. din pacate problema nu e chiar simpla. am mai conversat acum ceva vreme cu un electronist-audiofil relativ cunoscut in comunitatea romaneasca si mi-a spus ca a avut probleme cu un DAC Lavry DA10 din cauza interferentelor cauzate de releele GSM. interferente masurate de el pe osciloscop.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna "domol si lipsit de energie"? Aceeasi grosime a cablului, aceeasi lungime?

 

După părerea mea, cablul acela (Accu - nu mai știu ce model) a mascat puțin mediile și a adus o oarecare limitare în dinamică. Nu chestii grave dar sesizabile. Probabil că merge foarte bine pe un sistem cu lămpi, sau pentru cineva care ascultă country sau pentru cineva care are boxe care țipă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

După părerea mea, cablul acela (Accu - nu mai știu ce model) a mascat puțin mediile și a adus o oarecare limitare în dinamică. Nu chestii grave dar sesizabile. Probabil că merge foarte bine pe un sistem cu lămpi, sau pentru cineva care ascultă country sau pentru cineva care are boxe care țipă.

 

Am o viziune acum cu Bush in chiloti care asculta Kenny Rogers la un Audio Note Goku On pe niste boxe urlatoare :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Pentru mine, o auditie de calitate, este redata pe difuzoare (boxe) cu sensibilitatea minim 92dB, printr-un amplificator pe tuburi electronice, fara corectii (tuburile electronice au o dinamica uluitoare in a reda gama audio, bineinteles, daca OT-urile sunt bine adaptate). Nu mai zic de Gary Moore, pe tuburi, e, exprimarea cuiva, "orgasmic".

Editat de Lonerider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Sal...

 

pe mai multe forumuri ( sa nu zic marea majoritate ) iegzista un topic dedicat celor care au si alte sunete in cap...pic-upuri, magnetofoane si alte asemenea.

Din ce stiu pana acum am fi pe forum cativa care inca mai asculta muzica la banda sau vinil. Ocazie cu care hai sa povestim aici despre ace,, capete de redare si altele ce nu tin de mp3, ci mai curand de anii 80/90

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hey,

chiar ma bucur ca am gasit topicul asta. Eu am un pick-up, dar fiind un copil prost am rupt acul acela de redare. Aveti idee unde as putea gasi unul? O sa ma uit maine sa vad ce model este

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Audiofilul e persoana interesata sa aiba parte de cea mai buna exerianta audio in momentul actual.

A fi nostalgic dupa tehnica anterioara a reproducerii sunetului nu are nicio treaba cu a fi audiofil. Singura exceptie pe care o vad este de a asculta si discuta despre varfurile de gama ale aparaturii audio din trecut. .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ma academicianule... o sa rog un moderator sa schimbe titlul in cretini care se incapataneaza sa asculte muzica la vechituri in timp ce altii au blu ray... e ok asa??


» Post actualizat in 29 Jan 2015 06:13

Hey,

chiar ma bucur ca am gasit topicul asta. Eu am un pick-up, dar fiind un copil prost am rupt acul acela de redare. Aveti idee unde as putea gasi unul? O sa ma uit maine sa vad ce model este

de gasit ace se gasesc.. mai greu dar se gasesc :) numa sa vii cu lamuriri :)


» Post actualizat in 29 Jan 2015 06:14

salutari:) sunt fericitul posesor al unui tesla cehoslovac(pick-up), vinuluri cam putine, da in cautare.

tesla..... hmmm, Dunechild zicea ca are si el Tesla :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ma academicianule... o sa rog un moderator sa schimbe titlul in cretini care se incapataneaza sa asculte muzica la vechituri in timp ce altii au blu ray... e ok asa??

Citeste tot, nu doar prima propozitie si proceseaza.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Audiofilul e persoana interesata sa aiba parte de cea mai buna exerianta audio in momentul actual.

A fi nostalgic dupa tehnica anterioara a reproducerii sunetului nu are nicio treaba cu a fi audiofil. Singura exceptie pe care o vad este de a asculta si discuta despre varfurile de gama ale aparaturii audio din trecut. .

:agree:

 

Ma declar si eu pasionat de sunetul de calitate, indiferent de tehnologie sau vechimea aparatelor. Posesor de "agregate" Onkyo Integra, cu sperante de extindere.

 

Scumpa pasiune, dar fara leac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

Si pe mine m-a luat microbul de ceva vreme.Sunt putin egoist si ma bucur singur ascultand muzica la casti.

Am pana acum o pereche de Denon AH-D1100 si mai nou o pereche de AKG K7XX.

Vreau sa cumpar in viitorul apropiat un DAC+AMP de casti probabil un Fiio E17 dar nu prea se mai gasesc.

 

O zi buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:agree:

 

Ma declar si eu pasionat de sunetul de calitate, indiferent de tehnologie sau vechimea aparatelor. Posesor de "agregate" Onkyo Integra, cu sperante de extindere.

 

Scumpa pasiune, dar fara leac.

 

Nu ma consider in niciun caz audiofil dar imi plac discutiile de acest gen si urmaresc astfel discutii de site-uri de profil straine: http://www.audiophile.org/, http://www.head-fi.org/, http://www.audiokarma.org/ samd

 

As fi mai mult decat bucuros de a asista la discutii intre audiofilii de pe acest forum in care sa aflu eforturile depuse in a amenaja o camera de auditie, de a reduce reflexiile, impresii despre diverse aparate, cum se preteaza fiecare la diferite genuri de muzica si nu in ultimul rand despre muzica ascultata.

E o discrepanta majora intre titlul topicului si primul post: titlul mentioneaza conceptul de audiofil insa din decriere se doreste o discutie strict despre aparatura audio vintage, o discutie intre nostalgici dupa parere mea.
Discutia e laudabila, dar nu sub conceptul de audiofil. Un titlu reprezentativ ar fi: "Motociclisti audio nostalgici"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?/topic/478313-vechituri/?p=3236892

Am si io citeva troci vechi, unele care nu-si arata virsta, in stare destul de buna...spre exemplu magnetofonul din link, pe care cred ca o sa-l pun la vinzare in viitorul apropiat.

Si mai am...chiar un pick-up si-un radio vechi, functionabile, viniluri...unele foarte rare.

Nu am poze la toate, dar o sa le fac si le voi arata lumii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...