Sari la conținut

probleme cu uleiul din furca


the hunter
 Share

Postări Recomandate

salu,am o mica mare problema....ma intereseaza din punct de vedere financiar cam cat costa sa schimb uleiul si simeringurile din furca pt un honda cb 500 din 99,partea "fata" e putin cam"moale"...presupun ca lipsa uleiului e problema,mentionez k nu ma pricep,de acea rog fara comentarii rautacioase,multumesc celor care imi vor raspunde..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai depinde de locatie,service.

Se incadreaza ca si manopera intre 100/150 ron si costul uleiului si semeringurilor.Ulei intre 30 si 60 ron si simeringurile daca sunt oem undeva pe la 30E sau aftermarket de la 30 la 80 ron.

Daca este moale suspensia atunci poti avea lipsa ulei,uzuri interne la valve,sau vascozitate mica la ulei.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salu,am o mica mare problema....ma intereseaza din punct de vedere financiar cam cat costa sa schimb uleiul si simeringurile din furca pt un honda cb 500 din 99,partea "fata" e putin cam"moale"...presupun ca lipsa uleiului e problema,mentionez k nu ma pricep,de acea rog fara comentarii rautacioase,multumesc celor care imi vor raspunde..

Salut ! Toti am fost incepatori si nestiutori la un moment dat asa ca mai bine sa intrebi decat sa faci o prostie.

Semeringuri de ulei pentru motocicleta ta costa 26 ron

Ulei de furca 70 ron

Si manopera 100 ron

Respect!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

semeringuri 30-80 lei

1 L ulei Motul 10w sau 15w (dupa caz) 56 lei iti intra per amortizor 309 CM3

Manopera 80 lei. garantie pentru piese si manopera

Numai bine!

 

TNG ti-a enumerat foarte bine eventualele nereguli aparute la suspensia ta.

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu stiti voi, si stiu eu e ca motorul lui nu are fata de cb, ci de gpz600r parca ... cine stie, saraca, cand o fi vazut ultimul schimb de ulei ...

avem alta solutie, atunci. am o fata de cb din 96 de vanare. nelovita in perfecta stare la 120 euro. semeringuri noi, tocmai servisata. /index.php?/topic/672001-dezmembrez-honda-cb-500/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt raspunsuri,"fata" adica furca este de pe un kawasaki dar cred k,costul uleiului si al simeringurilor este cam la fel,dupa parerea mea,eu vreau sa dau motorul asta(honda cb500)il dau cu 26mil fix,(adica pomana la cat de bn merge..)omul care l-a vazut azi m-a intrebat ce pot face pt a nu mai fi asa moale pe fata,de asta incerc sa gasesc niste raspunsuri,multumesc inca o data celor care mi-au raspuns,respect si asfalt uscat!!inca o intrebare daca nu supar pe numeni,daca omul care o cumpara de la mn vrea sa o treaca pe numele lui(si sigur vrea asta)...va avea probleme din cauza faptului ca furca nu este cea originala???multumesc inca o data tuturor,bafta multa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand oricui schimbul de ulei din telescoape. Inainte de schimb era foarte greoaie furca si avea cursa foarte mica. Dupa schimb e cu totul alta viata.

 

Foarte bine ca te-ai gandit sa faci acest lucru.

 

Nu avea nici o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e chiar furca de gpz600r cu anti dive system si "air suspension "

 

in poza ai incercuit cu rosu locul unde se afla o valva , arata ca aia de la jante, acolo se baga aer cu o pompa de bicicleta, nu mai tin minte exact ce presiune dar 1-2 bari maxim

 

pentru mecanicii dornici sa se bage la asa ceva pentru 1-1,5 milioane, verificati rulmentii conici, sunt foarte sigur ca nu se pupa rulmentul de pe furca cu colivia de pe cadru. sa n-o dam in coliva.

Editat de bec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salu,am o mica mare problema....ma intereseaza din punct de vedere financiar cam cat costa sa schimb uleiul si simeringurile din furca pt un honda cb 500 din 99,partea "fata" e putin cam"moale"...presupun ca lipsa uleiului e problema,mentionez k nu ma pricep,de acea rog fara comentarii rautacioase,multumesc celor care imi vor raspunde..

semeringuri 30-40 lei

ulei aprox. 50 lei

iar manopera la mine la Campina 50 lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te pomenesti ca la tine mi-am servisat furca la hornet. numai ca nu era sorin era terry

era Terry si e scuuuuuuuuuuuuuuuuump !

la Terry asta costa 150 lei

Editat de SorinSenior
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

servisat furca 250ron cu toate consumabilele enumerate de la mine. prietenii stiu de ce ;)

 

@ bec: nu cred ca ala de a schimbat furca a fost asa de nebun, poate a pastrat jugurile ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

servisat furca 250ron cu toate consumabilele enumerate de la mine. prietenii stiu de ce ;)

 

@ bec: nu cred ca ala de a schimbat furca a fost asa de nebun, poate a pastrat jugurile ;)

 

 

jugurile sunt tot de gpz, se vede clar, poate a modificat axul de pe jugul inferior sa accepte rulmenti de cb, eu am facut asa ceva si nu-i chiar usor ...la cum arata motoreta, e un singur loc pentru ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pun si eu o mica intrebare.La cat timp se schimba semeringurile/uleiul?Sau se schimba doar daca au probleme? Intre pentru ca eu am facut peste 20 000 de km,am cumparat-o la 40 000 deci nu stiu cand au fost (daca) schimbate.Totusi,desi am luat niste gropi de-a lungul timpului de credeam ca raman cu ghidonul in mana,nu par sa aiba probleme si nu curg pe nicaieri,merg ca in prima zi.Este necesar sa le fac o revizie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Nationalistul - Da, e necesara o revizie. In timp uleiul isi pierde proprietatile - o sa vezi ce culoare are si cum miroase cand il scoti.smile.gif

Daca tot te apuci de desfacut, schimba si simeringurile, ca nu sunt scumpe.

Editat de ottoMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pun si eu o mica intrebare.La cat timp se schimba semeringurile/uleiul?Sau se schimba doar daca au probleme? Intre pentru ca eu am facut peste 20 000 de km,am cumparat-o la 40 000 deci nu stiu cand au fost (daca) schimbate.Totusi,desi am luat niste gropi de-a lungul timpului de credeam ca raman cu ghidonul in mana,nu par sa aiba probleme si nu curg pe nicaieri,merg ca in prima zi.Este necesar sa le fac o revizie?

1 data la 2ani este recomandat sa schimbi toate fluidele. depinde de la model la model. daca ai un enduro pe care il rupi.......schimbi si la 2 luni

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc tuturor pt timpul acordat acestui tipic si pt raspunsuri,asfalt uscat in srzonul care va veni,ok,m-am cam lamurit cu problema asta,dar la banii in care o dau se cuvine sa o faca viitorul proprietar asa cum vrea,totusi partea fata nu-i chiar asa de "moale" dar nah,fiecare cum crede de cuviinta,multumesc inca o data celor care mi-au acordat timp,bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt raspunsuri,"fata" adica furca este de pe un kawasaki dar cred k,costul uleiului si al simeringurilor este cam la fel,dupa parerea mea,eu vreau sa dau motorul asta(honda cb500)il dau cu 26mil fix,(adica pomana la cat de bn merge..)omul care l-a vazut azi m-a intrebat ce pot face pt a nu mai fi asa moale pe fata,de asta incerc sa gasesc niste raspunsuri,multumesc inca o data celor care mi-au raspuns,respect si asfalt uscat!!inca o intrebare daca nu supar pe numeni,daca omul care o cumpara de la mn vrea sa o treaca pe numele lui(si sigur vrea asta)...va avea probleme din cauza faptului ca furca nu este cea originala???multumesc inca o data tuturor,bafta multa

cumetre, daca in zona semeringului nu este umezeala de ulei(in general atrage praful) , atunci schimba numa' uleiul, eventual pune unu' mai gros, poti pune si de motor ;) pt ca si ala e supus la presiune

... huh, vor sari mesterii pe mine , cum ca-i bine "sa-i dublezi" valoarea cu semeringuri oem inclusiv de praf, iar daca iti schimba semeringurile si mergi cu telescoapele demontate (de pe mobra) la mester pretul corect este 25 lei/bucata pt manopera, iar semeringurile Athena 25-30 lei

 

servisat furca 250ron cu toate consumabilele enumerate de la mine. prietenii stiu de ce ;)

 

pentru ca primesti 40% reducere de la magazinul de materiale... in total e 10% din pretul mobrei omului, parca nu traim in romania si parca este un bum economic

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca primesti 40% reducere de la magazinul de materiale... in total e 10% din pretul mobrei omului, parca nu traim in romania si parca este un bum economic

 

pentru ca servisarea unei suspensii nu implica doar schimbarea de ulei si semeringuri si nu dureaza o jumatate de ora. dealul meu cu furnizorii de piese e problema mea :D

 

daca o motocicleta costa 25 mil nu inseamna ca trebuie tratata cu mai putina atentie si folosite consumabile ieftine ca sa iasa bine la pret ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cumetre, daca in zona semeringului nu este umezeala de ulei(in general atrage praful) , atunci schimba numa' uleiul, eventual pune unu' mai gros, poti pune si de motor ;) pt ca si ala e supus la presiune

... huh, vor sari mesterii pe mine , cum ca-i bine "sa-i dublezi" valoarea cu semeringuri oem inclusiv de praf, iar daca iti schimba semeringurile si mergi cu telescoapele demontate (de pe mobra) la mester pretul corect este 25 lei/bucata pt manopera, iar semeringurile Athena 25-30 lei

 

 

pentru ca primesti 40% reducere de la magazinul de materiale... in total e 10% din pretul mobrei omului, parca nu traim in romania si parca este un bum economic

 

 

de (macar)verificarea cuzinetilor ai auzit? (valabil si pentru tng)

Editat de fesu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...