Sari la conținut

discuri de ambreiaj Kyoto


Postări Recomandate

Pentru ca ambreiajul dadea semne de patinaj artistic intentionez sa-mi schimb discurile de frictiune. Am cautat pe diferite site-uri on-line si am ramas fixat pe pe wemoto.ro, unde am gasit kit de ambreiaj pt motorisca mea(GS 400), de la Kyoto. (Am gasit si de la EBC, stiu ca astea-s renumite, insa pretul nu e chiar un atu. Il pastrez pe lista drept a doua optiune).

 

Intrebarile-s urmatoarele> a incercat cineva pe propria mobra discuri de ambreiaj de la Kyoto? Cum s-au comportat? Cat au tinut? Probleme?

 

 

Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca poti gasi kit-uri de ambreiaj ptr motocicleta si la magazinele de piese auto, la preturi mult mai mici decat la cele moto, am dat pe un kit de ambreiaj ptr K8 1000 300 ron si a venit in 24 ore fara nici-un cost suplimentar ptr transport. Eu unul nu mai cumpar nimic de la magazinele moto, mai ales daca am alta varianta ptr ca au preturile exagerat de mari.

Editat de Bogdis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, e gs 400 LX din 81 sau EZ din 83(talonul nu se pupa cu realitatea). Cu transport ajung cam la acelasi pret ca pe weemoto.

 

Partea buna e ca in urma acestui post am gasit un dealer care imi aduce un kit EBC la 160 de lei. Va tin la curent, daca tranzactia se finalizeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, e gs 400 LX din 81 sau EZ din 83(talonul nu se pupa cu realitatea). Cu transport ajung cam la acelasi pret ca pe weemoto.

 

Partea buna e ca in urma acestui post am gasit un dealer care imi aduce un kit EBC la 160 de lei. Va tin la curent, daca tranzactia se finalizeaza.

Ce zici tu si ce imi da mie programul nu se pupa;imi da gs 400 B,C sau N. B din '77, C din '78 si N din '79 pana in '83. Iar la C si la N mai exista un model GS 400E C sau N.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, e gs 400 LX din 81 sau EZ din 83(talonul nu se pupa cu realitatea). Cu transport ajung cam la acelasi pret ca pe weemoto.

 

Partea buna e ca in urma acestui post am gasit un dealer care imi aduce un kit EBC la 160 de lei. Va tin la curent, daca tranzactia se finalizeaza.

 

 

160 lei mi se pare un pret corect, anunta-ne daca se finalizeaza tranzactia. Eu am cumparat placi de frictiune Lucas TRW si mi s-au parut excelente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu de discuri de ambreiaj dar am avut placute de frina Lucas, EBC, Armstrong, Ferodo, Kyoto si cele cu care am luat motorul (marca necunoscuta).

as recomanda Kyoto? cu siguranta, dar doar celor pe care mi-ar placea sa-i vad cu gitul rupt.

explicatia? sint singurele din cele mai sus care nu frineaza absolut deloc. era ca si cum as fi mers fara frina, noroc ca erau pe spate.

acuma, vedeti si voi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut la o honda xl600r discuri de ambreiaj de la kyoto. bune, la un pret decent, au tinut mult si bine, am dat motorul si inca merge ff probleme. daca nu ai o motocicleta cu pretentii, aici ma refer la putere si performante extra, tragi de ea la concursuri sau alteceva, merg ff bine aceste placi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Vezi ca poti gasi kit-uri de ambreiaj ptr motocicleta si la magazinele de piese auto, la preturi mult mai mici decat la cele moto, am dat pe un kit de ambreiaj ptr K8 1000 300 ron si a venit in 24 ore fara nici-un cost suplimentar ptr transport. Eu unul nu mai cumpar nimic de la magazinele moto, mai ales daca am alta varianta ptr ca au preturile exagerat de mari.

 

detalieaza te rog.Trebe sa schimb si eu discurile de ambreiaj la mobra si vreau sa am mai multe optiuni(si ieftine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am ajuns la aceeasi concluzie> ca in conditii de touring si comuting ar rezista. Daca nu gasesc EBC la un pret rezonabil o sa ma bag la un set de Kyoto.

 

 

Multam de postari!

 

 

Sa recapitulam, ai intrebat pe forum ce parare au oamenii despre firma/produsul respectiv, ai primit mai multe raspunsuri negative, ai tras concluzia ca pentru tine e ok .

 

De ce mai ceri sfaturi daca nu ai de gand sa le urmezi?

 

biggrinbounce2.gif

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa recapitulam, ai intrebat pe forum ce parare au oamenii despre firma/produsul respectiv, ai primit mai multe raspunsuri negative, ai tras concluzia ca pentru tine e ok .

 

De ce mai ceri sfaturi daca nu ai de gand sa le urmezi?

 

biggrinbounce2.gif

 

Am primit mai multe raspunsuri negative legate de brand si de ALTE produse - precum placutele de frana. De discuri de ambreiaj una singura, care coincide cu cea a unui mecanic care a instalat patru astfel de kituri> doua pe motociclete de strada si doua pe moto sport forjate la greu. Pe cele sport n-au rezistat nici jumate de an, dar - a insistat in mai multe randuri- motoarele alea au fost forjate, date pe-o roata, etc. Cele instalate pe motoare folosite in regim normal nu s-au intors pentru inlocuire. Au mai existat inca doua pareri pozitive despre kiturile de ambreiaj pe forumurile straine - ambele pozitive, la fel, pentru motoare cu care s-a circulat cu blandete. Acu nu se stie daca is originale sau la noi nu ajung contrafacute.

 

Concluzia mea nu era ca s niste super produse, ci ca ar rezista in conditii de mers normal. Nu am spus nici ca l voi achizitiona, caci astept acum sa vad cum ramane cu kitul EBC. Normal ca tin cont de parerile voastre - nu le-am cerut doar sa ma aflun in treaba, ci ca sa pun in balanta riscurile si beneficiile raportat la banii cheltuiti, si in final sa apreciez care economie e mai mare pe termen lung.

Editat de livius_ereticus007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu daca se contrafac si chestiile ieftine :))))))

 

Am vazut mai devreme parerea cuiva "kyoto fac cele mai proaste placute de frana" si era si Ferodo in lista de placute incercate. Pot spune din punctul meu de vedere si din experienta mea foarte limitata, in ordinea performantei:

1. TRW/lucas

2. Kyoto

3. Ferodo (gunoaie)

 

Deci dupa cum vezi, parerile depind de la om la om. Daca iti spune unul ca X>Y nu inseamna ca asa si e.

Nu iti rupi gatul cu Kyoto, nici cele mai bune nu sunt, dar au un pret foarte corect.

 

Ambreiaj am EBeC si e bun... Kyoto nu stiu, dar am auzit de pe la oameni care au, ca este un raport bun performanta/pret. Cum ziceai, vrei touring si naveta, nu circuit si stunts.

 

Acu nu se stie daca is originale sau la noi nu ajung contrafacute.

 

haha, alea din comanda aia comuna la wemoto de acu X ani? :) tare

 

eu am avut la o honda xl600r discuri de ambreiaj de la kyoto. bune, la un pret decent, au tinut mult si bine, am dat motorul si inca merge ff probleme. daca nu ai o motocicleta cu pretentii, aici ma refer la putere si performante extra, tragi de ea la concursuri sau alteceva, merg ff bine aceste placi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut mai devreme parerea cuiva "kyoto fac cele mai proaste placute de frana" si era si Ferodo in lista de placute incercate. Pot spune din punctul meu de vedere si din experienta mea foarte limitata, in ordinea performantei:

1. TRW/lucas

2. Kyoto

3. Ferodo (gunoaie)

 

Deci dupa cum vezi, parerile depind de la om la om. Daca iti spune unul ca X>Y nu inseamna ca asa si e.

Nu iti rupi gatul cu Kyoto, nici cele mai bune nu sunt, dar au un pret foarte corect.

parere: parca azi e oleaca mai cald decit ieri.

dar cind apas pe pedala de zic ca o rup si nu se intimpla nimic (asta dupa sute de km parcuri in ideea ca o sa se rodeze), dupa care schimb placutele cu Ferodo (fara sa fac nimic altceva la frina) si prin "minune" se rezolva, nu mai e parere ci fapt.

ca or fi fost ale mele (Kyoto) contrafacute si ale tale (Ferodo) la fel, n-avem de unde sa stim dar eu unul o sa ma tin departe de firma asta. norocul meu a fost ca le-am pus pe spate, daca erau pe fata nici nu ieseam din parcare asa.

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare!

 

Am comandat - in cele din urma - discuri EBC, gasind pe site-ul http://metricmotion.ro/ la pretul de 160 de lei, muuuuult mai ieftin fata de wemoto.ro. Partea proasta e ca nu am nevoie de ele. Cand am deschis motorul - vineri se intampla asta - am dat jos si ambreiajul si totul arata bine. Am luat sublerul electronic si am masurat> discurile vechi sunt aproape(cateva sutimi de milimetru) la fel de groase ca cele noi. La fel, discurile de otel erau netede, fara zgarieturi, fara urme de ars, incins,albastreala, etc.

 

Am masurat si arcurile> diferenta fata de limita de service era cam de 1 mm.

 

Deci> de ce mi patineaza?

Efectul il resimt in general in a 6-a, cand ii dadeam gaz sa urce la viteza maxima. Brusc motorul se tura, turometrul crestea cu 2-300 de ture, insa motorul lua greu viteza. Imi trebuia cam 3 min sa ajung la 150 km/h. Ca sa grabesc inaintarea trebuia sa mai las din gaz. Am mai simtit ca-mi patineaza in felul asta si in celelalte viteze - 4, 5.

 

Sa fie arcurile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot vrei sa faci o treaba era bine sa fi luat si un set de arcuri noi, eventual tot EBC (mai tari decat cele OEM). Pe de alta parte, discurile vechi, chiar daca au inca grosimea in parametri din manual, este posibil sa'si fi schimbat caracteristicile compozitiei si sa patineze.

 

Incearca cu discurile noi (nu uita sa le lasi o noapte la "muiat" in ulei) si eventual cu niste saibe pe post de distantiere sub placa de presiune.

 

Ride Safe!

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@calin - folosesc semisintetic de 4 ani(ultimele sezoane Motorex 15w-50 sau 10w40)

 

Pe wemoto.ro SUNT 74 DE EURO - fara transport, adica dublu fata de metricmotion.ro

 

La arcuri EBC m-am gandit si eu. Nu devine incomfortabila actionarea manetei de ambreiaj?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ambreaj hidraulic si nu pot sa ma pronunt... desi chiar si asa tot s'a simtit o oarecare diferenta. La 400cc nu cred insa sa fie o problema deosebita, poate doar in trafic foarte aglomerat.

 

Ca fapt divers, uleiul pe care l'ai folosit in ultimul timp este dedicat moto?

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

La arcuri EBC m-am gandit si eu. Nu devine incomfortabila actionarea manetei de ambreiaj?

am montat eu un kit de ambreiaj EBC (placi+arcuri)nu e mare dif. la maneta.dar motorul "trage' mult mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...