Sari la conținut

24.03.2012 - Suzuki pe starda Petre Ispirescu (21.45)


Skrillex
 Share

Postări Recomandate

Un tânăr în vârstă de 35 de ani, care conducea o motocicletă marca Suzuki, ieri seară, în centrul Capitalei, a pierdut controlul asupra direcției din cauza vitezei excesive și a lovit un stâlp de iluminat public. Motociclistul s-a accidentat foarte grav, fiind în comă la sosirea ambulanței.

 

R. Marius de 35 de ani, din București, conducea aseară, în jurul orei 21.45, o motocicletă marca Suzuki pe starda Petre Ispirescu, dinspre Calea 13 Septembrie către strada Mărgeanului.

 

Motociclistul, care conducea cu o viteză foarte mare, a pierdut controlul asupra direcției și s-a izbit de un stâlp de iluminat public, a declarat Andrei Codău, purtător de cuvânt la Brigada Rutieră a Capitalei. Conducătorul moto s-a accidentat foarte grav, fiind în comă la sosirea ambulanței. Echipajul medical i-a acordat primul ajutor și l-a transportat de urgență la spital. Tânărul a rămas internat în unitatea medicală.

 

Conducătorului moto i-au fost recoltate probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei. De asemenea, motociclistului i s-a întocmit dosar de cercetare penală care va fi înaintat Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 5.

Link

 

De ce "a pierdut controlul asupra direcției"? Sicanat de alt vehicul, incepator sau manelociclist de bulevard?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu punem gresit problema, sa luam informatia sub beneficiu de inventar. Toti stim cum este presa, exagereaza. De multe ori, motociclistii sunt identificati cu teribilismul, cu viteza, etc, ceea ce este fals. Sa asteptam pana vine cineva cu o informatie clara, corecta. Pana una alta, indiferent de cauza, sanatate maxima baiatului, sa speram ca-si revine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca sezonul a inceput rau. Speram sa aud cat se poate de rar despre aceste evenimente,sau deloc. Cine are informati despre starea de sanatate a motoristului sa posteze ca sa ne tina si pe noi la curent. Asfalt uscat si fara incidente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepe sezonul in forta...

Nu luati in serios ce scrie in presa...

stati calmi pana vin informatii noi, informatii credibile... faptul ca intr-un articol scrie ca politia spune, nu inseamna ca intr-adevar politia spune...

Presa preseaza rahat, asta-i de fapt ocupatia principala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"De asemenea, motociclistului i s-a întocmit dosar de cercetare penală care va fi înaintat Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 5." De ce?

Sănătate maximă băiatului, Âşi eu sper să fie exagerat relatată starea lui de sănatate de după accident...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se intocmeste dosar de cercetare penala pt automutilare... am o prietena care a avut accident de masina ea fiind singura in masina si i-a zis cineva ca sa nu zica ca o doare ceva ca ii face dosar pt automutilare... plm nu mi-am putut explica niciodata asa ceva. foarte ciudate unele legi de la noi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se intocmeste dosar de cercetare penala pt automutilare... am o prietena care a avut accident de masina ea fiind singura in masina si i-a zis cineva ca sa nu zica ca o doare ceva ca ii face dosar pt automutilare... plm nu mi-am putut explica niciodata asa ceva. foarte ciudate unele legi de la noi...

Intr-adevar, f ciudate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa nu credeti voi tot ce se aude prin presa! ...mai bine sa auzim de la un martor( si nu conservar ca toti o sa zica ca avea peste 100 daca avea toba sport) si sa vedem ce si cum, suntem multi cam dusi cu pluta cand vine vorba de viteza dar nu este mereu cazu sa generalizam, ce pot sa zic insanatosire grabnica, asfalt uscat tuturora si aveti grija in trafic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se intocmeste dosar de cercetare penala pt automutilare... am o prietena care a avut accident de masina ea fiind singura in masina si i-a zis cineva ca sa nu zica ca o doare ceva ca ii face dosar pt automutilare... plm nu mi-am putut explica niciodata asa ceva. foarte ciudate unele legi de la noi...

 

Autovatamare.

 

art. 181 CP - Fapta prin care s-a pricinuit integrităţii corporale sau sănătăţii o vătămare care necesită pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 60 de zile se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
Editat de Discordless
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, doar ca in toate cazurile nu se dispune inceperea urmaririi penale pentru autovatamare in caz de accident auto/moto. Procurorul de caz da "NUP".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"De asemenea, motociclistului i s-a întocmit dosar de cercetare penală care va fi înaintat Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 5." De ce?

 

Pentru vatamare corporala grava adusa stalpului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se intocmeste dosar pt ca obligatoriu ei trebuie sa dea o amenda,asta fiind ocupatia de capatai a politiei romane.E,nu e cazul,el te-a servit prompt cu un pv la sfarsitul caruia iti arata cati bani tre sa le dai.Punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superbe comentariile la articol. Cam ce parere are lumea despre noi, caci bineinteles, vom fi toti in aceiasi oala:

 

 

Anyway, multa sanatate baiatului, vinovat sau nu.

 

Daca 1 din 10 motociclisti pleaca de la stop pe o roata si cu tobe raicing, ghici pe cine va tine minte lumea?

 

 

"De asemenea, motociclistului i s-a întocmit dosar de cercetare penală care va fi înaintat Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 5." De ce?

Sănătate maximă băiatului, Âşi eu sper să fie exagerat relatată starea lui de sănatate de după accident...

 

Legea la noi spune de vatamare corporala dar nu exclude auto-vatamarea, asa ca politistul face dosar si procurorul iti da NUP daca nu tii neaparat sa te dai in judecata pe tine cand legistul spune ca ai nevoie de mai putin de 60 de zille de spitalizare. Peste 60 de zile ai bulit-o ca cercetarea penala pleaca din oficiu, asa ca presupun ca te baga la bulau oricum pentru ca te-ai auto-mutilat chiar daca nu depui plangere impotriva ta, si poate scapi doar daca prinzi un procuror extraordinar de milos care sa incalce legea si sa dea NUP sau un judecator mormal la cap. Din cauza acestei legislatii idioate se consuma mii de pixuri si zeci de mii de pagini de coli A4 anual, se taie sute de copaci si se polueaza planeta in primul rand cu bashini in sala de judecata (metan, mai poluant decat bioxidu de carbon). Dar alesii neamului sunt atat de prinsi cu alte preocupari in cat nimeni nu a avut ideea geniala sa scoata prostia asta din legea penala. Sau o fi avut cineva ideea,dar nu a trecut de comisii...

 

 

Ceea ce am spus eu poate parea malitios dar asa merg lucrurile la noi. Intentia legiuitorului a fost OK: inainte daca nea Caisa mergea mort de beat cu Dacia prin sat si il lovea pe nea Cireasa care traversa prin loc nelegal si mai mort de beat, problema se rezova intre ei sau cu o spaga la politistul din sat. Azi se iau probe de sange de la amandoi si ajung la televizor si iese tam-tam si nu se mai musamalizeaza. Dar e OK ca hartiile sa ajunga la procuror si la un biciclist incepator care e in prima zi de biciclit si cade in cap ca nu stie sa coboare de pe bordura? Practica la noi zice ca e mai bine sa suni nevasta sau un prieten sa recupereze bicicleta si orice urma de echipament de biciclist (daca exista) si sa mergi la urgenta si sa zici ca ai alunecat pe gresie si te-ai lovit cu capul de calorifer, nu de asfalt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

din pacate colegul este inca internat la spitalul municipal, in coma. Astazi de dimineata a fost operat la plamani, si este pastrat in continuare in coma.

Presa vorbeste numai prostii, pozele aparute sunt de la alte accidente moto, el avand gsxr negru, in nici un caz ce arata astia prin poze.

Inca nu stim ce s-a intamplat acolo, era foarte aproape de intersectia cu margeanului si ca ar fi depasit o masina iar cand a intrat pe banda lui i-ar fi alunecat roata spate (piatra, nisip, ulei, linia continua..nimeni nu stie). Nu cred sa fi avut viteaza asa mare cum spune presa si citez "care conducea cu o viteza foarte mare".

 

In spatele lui, dar la volan, era un alt coleg de-al nostru care din cate am inteles a lucrat la smurd vreo 3 ani. I-a salvat viata. Imediat dupa accident, Doru (caci asa il cheama) nu avea puls. Un echipaj smurd a ajuns la 5 minute dupa accident. Nu a putut fi transportat la spital timp de 20 de minute, medicii de pe ambulanta incercand sa il stabilizeze in acest timp.

 

Mi multe detalii nu am, medicii sunt inca rezervati. Va tin la curent dupa vizita de astazi.

 

PS: intr-adevar avea permis de doar 1 an de zile, dar multi km la bord in acest an.

 

Comentariile, mai ales cele negative sunt de prisos. Nu incepeti cu faze de genul: incepator domne...asta spune tot.

In 2005 o alta cunostinta s-a prapadit pe DN1. Motociclist cu experienta, Razvan Mizil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia:

Daca iti iei permisul la 35 de ani si imediat iti iei un "scuter" GSXR, nu poate fi nimic rau in asta, deoarece traficul din Bucuresti avantajeaza incepatorii pe 2 roti, mai ales daca ruleaza pe un SS in primul an. E un lucru foarte bun daca ai facut multi km in cateva luni si frica e inlocuita de curaj...poti ''sa-i dai in gura'' linistit !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Experienta nu avea asa multa, cati km sa faci intr-un an?

Sper sa isi revina, sanatate maxima!

Poti face si peste 20 mii intr-un an...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crezi ca in 20 de mii esti expert? sau poti sa zici ca ai mare experienta si stapanesti perfect un motor incat sa elimini din start orice problema legata de pilotaj.

Erori pot sa apara si dupa un milion de km dar dupa 20 de mii, asta daca ii are si pe astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...