Sari la conținut

Pareri despre Instanbul si imprejurimi?


LinX
 Share

Postări Recomandate

Saptamana viitoare aveam planificata o mini-excursie de vreo 7-8 zile prin Cehia, dar cum a trebuit sa tai putin si din numarul de zile si din buget, o sa ramana o destinatie mai apropiata, unde sa se poate ajunge intr-o zi. Si asa am ajuns la Istanbul... varianta agreata mai mult de prietena decat de mine si loc in care n-am mai fost pana acum.

 

Din cate am citit traficul e destul de agitat prin oras si e zarva mare. In afara de asta, ar trebui sa am o grija deosebita la alte aspecte (gen sa parchez mobra intr-un loc inchis, sa nu zgarii pe nimeni cu side-case-ul ca stau 2 zile la declaratii la politie, cum e cu radarele si atentiile la politisti etc)? Cei care ati mai fost in ultimii doi ani, cum vi s-a parut si daca una peste alta merita sau exista alternative mai bune?

 

(Legat de mersul prin Bulgaria, drumurile lor imi plac si le stiu foarte bine, deci nu partea asta ma intereseaza)

Multzam anticipat.

A, si daca mai exista amatori poate organizam ceva impreuna... noi in principiu ne gandeam sa plecam vineri, pe 04.05 si sa ne intoarcem pe 8, 9 cel tarziu. Dar nu e ceva batut in cuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana viitoare aveam planificata o mini-excursie de vreo 7-8 zile prin Cehia, dar cum a trebuit sa tai putin si din numarul de zile si din buget, o sa ramana o destinatie mai apropiata, unde sa se poate ajunge intr-o zi. Si asa am ajuns la Istanbul... varianta agreata mai mult de prietena decat de mine si loc in care n-am mai fost pana acum.

 

Din cate am citit traficul e destul de agitat prin oras si e zarva mare. In afara de asta, ar trebui sa am o grija deosebita la alte aspecte (gen sa parchez mobra intr-un loc inchis, sa nu zgarii pe nimeni cu side-case-ul ca stau 2 zile la declaratii la politie, cum e cu radarele si atentiile la politisti etc)? Cei care ati mai fost in ultimii doi ani, cum vi s-a parut si daca una peste alta merita sau exista alternative mai bune?

 

(Legat de mersul prin Bulgaria, drumurile lor imi plac si le stiu foarte bine, deci nu partea asta ma intereseaza)

Multzam anticipat.

A, si daca mai exista amatori poate organizam ceva impreuna... noi in principiu ne gandeam sa plecam vineri, pe 04.05 si sa ne intoarcem pe 8, 9 cel tarziu. Dar nu e ceva batut in cuie.

 

Am fost in 2010, pe un drum mai ocolit prin Bulgaria; traficul in Istanbul e mortal, se merge tare, se iese din lateral "in forta", se schimba benzile fara semnalizare, dar sunt mai pasnici, nu claxoneaza aiurea, nu se supara, nu au figuri in cap. Doar ca asa merg ei. Pana la Istanbul e drum ca-n palma, singura noastra problema a fost vantul.Turcii sunt foarte primitori, dar e bine sa aveti grija de mobre; cu politia nu am avut probleme pt ca am mers legal, cred ca e bine sa faceti la fel. Orasul merita, ai ce vizita, noi am vazut Moscheea Albastra, Hagia Sofia, Palatul Sultanilor si Bazarul. Si am fost pe Buyuk Ada, o insula crestina la Marea Marmara. Sunt convins ca mai sunt o multime de vazut. Sa beti ceai si sa mancati zumaricale, ca "e" tare bune. Daca aveti dolari puteti plati cu ei cam peste tot. De euro n-au auzit. Bancomate sunt o gramada, la benzinarie se poate plati cu cardul. Benzina e scumpa, cred ca peste 7 lei litrul, asta gasesti pe goagle.Daca ai nevoie de cineva acolo da un semn pe privat, am stat la un turc, presedinte de MC in Istanbul, f de treaba, dar din cate stiu a avut accident cu mobra si e pe recuperare; poate va ajuta totusi cu ceva,inclusiv politia daca e sa dati de belea. Nici eu nu i-am mai scris de mult. Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si asa am ajuns la Istanbul... varianta agreata mai mult de prietena decat de mine si loc in care n-am mai fost pana acum.

 

Din cate am citit traficul e destul de agitat prin oras si e zarva mare.

Cei care ati mai fost in ultimii doi ani, cum vi s-a parut si daca una peste alta merita sau exista alternative mai bune?

 

 

traficul este infernal. gps-ul te baga in balarii... a trebuit sa-l inchid si sa ma bazez pe instinct. noaptea pe la 1 cand am ajuns eu era trafic de am facut spume.

dimineata la 6 m-a trezit muezinul de mi-a inghetat sangele in vene. camera de hotel jegoasa. camerele bune costa mult mai mult decat fac.

kebabul din Viena mai gustos decat kebabul din Istanbul.

centrul vechi merita vizitat... iti dai seama de unde a plecat orasul :rolleyes:

.................................................si unde a ajuns :disappointed:

Hagia Sofia cu steaguri mari turcesti si islamice pe ea de parca ar fi fost cucerita ieri.

trecerea frontierei Grecia/Turcia este un loc unde iti dai seama cat am evoluat noi in ultimii 20 de ani. hartii peste hartii, era sa-mi pierd talonul plimbandu-ma de la un ghiseu la altul.

mie nu mi-a placut.

(m-as duce in Grecia oricand in loc de Istanbul)

dar centrul vechi merita vazut fara indoiala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Cei care ati mai fost in ultimii doi ani, cum vi s-a parut si daca una peste alta merita sau exista alternative mai bune?

 

Ti-as sugera:

- Experimenteaza kokorici - matze subtiri de oaie fripte la carbuni, infasurate pe un tambur de lemn si servite cu ardei iuti si condimente, intr-o pita perpelita la foc. Sunt pe ici-colo un fel de tonete pe strada de unde poti cumpara asa ceva.

- Viziteaza turnul Galata - ai o perspectiva f misto asupra orasului; strazile din acest cartier (numit si Karakoy) au un aer boem si aristocratic, localurile, magazinele-s mai spalatzele si-s tineri pe strada, nu doar bisnitzari cu magazine identice si sordide precum in rest. http://en.wikipedia.org/wiki/Galata

 

Tine cont ca nu este un oras ieftin.

 

Mie mi-a placut mult acest oras...

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei care ati mai fost in ultimii doi ani, cum vi s-a parut si daca una peste alta merita sau exista alternative mai bune?

 

Orasul merita clar merita vizitat dar nu stiu daca este cea mai buna destinatie pt. moto, in cazul in care te duci doar dus-intors Intsambul. Adica... stai in sa o zi intreaga la dus, o zi intreaga la intors si asta e partea moto?

 

Traficul este criminal, ti-as recomanda sa te ajungi cat mai tarziu posibil noaptea si sa pleci cat mai devreme dimineata.

Mancarea super dupa gustul meu (dar e bine sa incerci d-alea "locale", nu cele turistice de la strada), viata de noapte super si bineinteles partea istorica. N-as rata si o plimbare pe Bosfor.

 

Ce mi-a placut: politistii pe 12GS, unul conduce altul pasager cu mana pe pistolul automat. :wink: Iar noaptea era filtru de politie, in caz ca nu opreai, 100m mai incolo erau 2 mascati cu automatele in mana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ce mi-a placut: politistii pe 12GS, unul conduce altul pasager cu mana pe pistolul automat. :wink: Iar noaptea era filtru de politie, in caz ca nu opreai, 100m mai incolo erau 2 mascati cu automatele in mana.

 

ala stat politienesc! :smoke: scuze de off! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as cauta dinainte cazare (poti prinde oferte excelente), m-as duce glont pana acolo, as lasa mobra si trei zile as lua la picior orasul vechi. Orice mijloc de transport costa 2 lire, inclusiv treceri cu bacul de calatori (de exemplu daca sari garla din Galata la Eminonu).

Ai destule de vazut. Adauga o tura cu vaporul pe Bosfor, o plimbare lunga pe langa zidurile orasului, Cisternele, apeductul roman, biserica de fier... si tot sa fie.

Daca vrei poti alege o ruta din Burgas pana la Malko Tarnovo (NU pe malul marii ci direct; sunt vreo 60 km), treci granita la Derekoy si pana la Kirklareli te dai si pe curbe. Drumul e nou si larg, cu viraje de viteza, pante si rampe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de vama la turci, a trecut cineva cu masina / moto inmatriculata pe firma? Iti cer imputernicire (tradusa si legalizata)?

Vezi pe site-ul MAE, la sectiunea Conditii de calatorie. Acolo zic ca e nevoie de imputernicire tradusa de un traducator autorizat, legalizata si apostilata. Poti confirma cu un telefon la ambasada.

O sa completezi un formular si cand ajungi in vama turca, din cate imi aduc aminte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Dai un telefon la ambasada si in 5 minute esti lamurit.

Astept sa sa elucidezi misteruli, pentru ca atunci cand am fost eu imi cereau imputernicirea tradusa in turca (la ei la ambasada), sunt curios cum o fi acum.

Saptamana trecuta m-am intors de la turci... Si acum sa va spun cum fu cu vama, procura si toate cele:

 

1. Inainte sa plec, asta apropos de cele 5 minute in care pot fi lamurit sunand la ambasada, am facut intocmai si imi raspunde o tanti care nu vorbea decat turca sau o engleza proasta si care abia se auzea. Reusesc sa inteleg ca ea era seretara si ca nu e nimeni in ambasada care sa imi poata raspunde (luni, 30.04). Dau telefon dupa doua zile, cand toata lumea reia lucrul, sun pe la ora 10 si aceeasi tanti incearca sa-mi faca legatura la consulat, pentru ca ambasada in sine nu ma poate ajuta; nu reuseste si imi sugereaza sa revin cu un telefon. Sun la consulat pe la 11... nimic. Revin si dupa pranz, nimic. Dupa care incerc sa sun la ambasada romana din Turcia (!), acolo imi raspund amabil in romana, dar ma dirijeaza tot spre consulatul roman. Incerc sa sun si acolo pe doua numere, pe unul nu raspunde nimeni iar pe celalalt imi intra un robot care abereaza tot felul de chestii despre vize, conditii de munca etc. Deci o labareala totala!

(A se nota ca acum vreo 3 ani cand am sunat la Ambasada Bosniei si Hertegovina sau a Croatiei, nu mai stiu, ca sa intreb tot de conditii de calatorie, mi-a raspuns direct, in romana, simplu, la obiect si cat se poate de amabil.)

 

PICT9302ed.jpg

(prin Bulgaria)

 

 

2. Am plecat la mine cu urmatoarele acte:

- imputernicire in limba romana facuta de catre firma (adica pac pac, printat si semnat) si tradusa ulterior de un traducator autorizat (fara sa fie legalizata copia)

- ulterior am facut si la notar o declaratie a administratorului ca este de acord ca persoana "io" sa ies din tara cu motorul etc (apostilata si tot), act tradus la fel de un traducator autorizat si legalizata traducerea. Deci eram beton, nu aveau ce sa comenteze la vama.

 

 

3. La vama.

Intai de toate, fata de la casa de traduceri mi-a spus ca fac astfel de acte destul de des si foarte rar li s-au adus spre traducere acte facute la notar si apostilate. In general se fac imputerniciri direct din partea firmei, inclusiv in cazul firmelor de leasing. Acestea se traduc apoi si se legalizeaza.

3.1. La dus

Dupa ce treci de vama bulgara, unde am dat pasapoartele, s-a uitat la noi si ne-a urat drum bun, urmeaza 4 ghisee/opriri si 5 controale la turci. Daca imi aduc bine aminte ordinea (pe opriri: la primul ghiseu iti verifica numarul de inmatriculare, la al doilea iti cere pasaportul, la al treilea actele masinii si un pic mai in fata se face controlul la bagaje si inca o patra oprire unde iti mai cere inca o data pasapoartele, nu stiu de ce). Legat de acte, cand mi-a cerut talonul si cartea verde la al doilea talon i le-am dat si m-am facut ca ploua cu imputernicirea si restul. S-a uitat la acte dupa care mi-a cerut "document"... i-am dat imputernicirea aia simpla, tradusa si atat. S-a uitat un pic pe ea in romana, nici nu stiu daca a dat pagina sa vada traducerea in turca si cam asta a fost. Deci fas cu apostila si alte pecete... O imputernicire tradusa si leaglizata ar trebui sa fie mai mult decat suficient. La bagaje mi-a cerut sa desfac doar side-urile, s-a uitat un pic in ele si s-a oprit cand a dat de chilotii prietenei, dupa care ne-a dat drumul. Toata treaba a mers intr-un ritm continuu, cu nu mai mult de 4, 5 masini in fata noastra la fiecare ghiseu. Chiar si asa, a durat cel putin jumatate de ora toata treaba.

 

3.2 La intors a fost muult mai rapid. N-au mai fost decat 3 controale, primul la numere, pe urma pasapoarte, talonul la motor (! fara sa imi mai ceara nici cartea verde nici imputernicirea) si gata. La bulgari nici nu stiu daca ne-au mai oprit. Daca da, ne-au cerut doar pasapoartele. Acolo era o coada ceva, cred ca era un control vamal pentru bulgarii care intrau la ei in tara, dar ni s-a facut semn sa trecem. Alta chestie, grija cand intrati in Bulgaria pe-acolo (Edirne - Cap. Andreevo), ca inainte de controlul bulgaresc ne-am luat un jet de apa cu clor in fatza. Io aveam si casca deschisa... dar nu mi-a intrat in ochi. Eram in schimb gen WTF!

 

 

4. Mersul prin Turcia

Nu mi-am facut temele inainte sa plec si nu stiam cum e cu autostrazile, am crezut ca poate au o vignieta ceva si ca scrie mare undeva cat costa ptr mobre, daca nu cumva sunt scutite de asa ceva... Am intrebat la o benzinarie, unde fara sa vorbeasca engleza, imi intind un card pe care imi cer 11 euro. Neintelegand ce si cum am mers mai departe (nu-mi place sa fiu prostit si n-aveam de unde sa stiu cum statea treaba). La un moment dat, in apropiere de Edirne se bifurca autostrada si ajungem la bariera. Acolo acceasi chestie, cardul care inteleg ca are un credit pe care il consumui, doar ca aici minimum era 20 de euro. Asa ca m-am ofticat, am intors pe contrasens 200m si am bagat GPS-ul sa ne ia pe D100, drumul national. Un soi de DN1, cu mai putine localitati. Daca mergi legal, cum mi se sugera pe-aici, ai restrictii si de 50 si de 70, in rest fiind 90 limita si ocazional 110. Insa am asteptat cativa turci care ii dadeau mai tare si m-am tinut dupa ei. Mergeau baietii de n-aveau nici o treaba, 120, 130... Dus intors pe acest drum si nu am vazut decat un singur echipaj de politie (erau vreo 4 cred), dar care luau masa langa masina.

 

 

5. Istanbul

Aici o sa ma leg doar de partea cu traficul. Aglomeratia apare pe D100 treptat si pe masura ce intri in aglomerarea urbana din jurul Istanbulului, manevrele incep sa fie imposibile si trebuie sa mergi in coloana. Cand coloanele se opresc, te poti baga printre masini, asta daca nu esti plin de bagaje pe laterale. Cand intri in oras cu adevarat, se strica aproape de tot jucaria, aglomeratia este mult peste ce vezi in Bucuresti si regulile sunt un pic altfel. Da, exista reguli, pentru ca desi pare haos oamenii sunt mai calmi si nu am vazut nervi si injuraturi cum vezi pe la noi. Nu prea se da semnal, de bagat te poti baga in fata celuilalt daca nu-i tai calea urat (adica se uita in oglinzi sa nu intri in ei), nu exista politeturi... trece primul cine apuca. Nu prea se parcheaza pe trotuar (cu mobra e ok) din cate am vazut iar locurile de parcare sunt foarte putine.

Orasul in sine totusi, in doar cateva cuvinte... Partile rele sunt mai putin rele decat ma asteptam si partile bune sunt mai bune. Desi pare anarhie, mizerie si aglomeratie, oamenii par sa se descurce in felul lor si daca stai mai mult incepi sa iti dai seama ca lucrurile nu sunt asa cum par. Desi nu am vizitat decat o parte din zona centrala in 3 zile, pot concluziona ca e un loc interesant si merita vazut. Mi-au placut terasele, stradutele din centru, bazarul egiptean, piata de peste, Hagia Sophia, atmosfera de langa podul Galata, dar mai ales faptul ca NU SE FUMEAZA pe mai nicaieri. Ce m-au impresionat mai putin: Palatul Topkapi, aglomerat si plictisitor (ca multe obiective de genul asta de fapt) si Moschea Albastra in interior, unde desi ai ce vedea, mirosul persistent de picioare desculte iti da branci sa iesi mai repede).

 

 

6. Rahatul

In incheiere, daca cineva mai are drum pe-acolo, ii pot recomanda un loc de unde sa ia un rahat excelent (am testat mai multe locuri inainte sa cumparam). In schimb, poate imi ia si mie o cutie la intoarcere (contra cost, desigur) :D Daca stiam despre ce e vorba, nu plecam fara cateva kg bune de-acolo.

 

PICT9369.JPG

 

PICT9436ed.jpg

 

PICT9455.JPG

 

PICT9506.JPG

 

PICT9550ed.jpg

 

PICT9597ed.jpg

 

PICT9682ed.jpg

 

PICT9836ed.jpg

 

PICT9902.JPG

 

PICT0065.JPG

 

PICT0016.JPG

 

 

Cam asa a aratat parcarea:

 

PICT0108.JPG

 

Si cam asa aratau incercarile noastre (inutile) de a scoate sparcaiala lasata de motani timp de 3 zile:

 

PICT0114.JPG

Editat de LinX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai tare ma oftic ca ai vazut sabia lui Stef, pe care nu am reusit sa o vad cand am fost pe-acolo...cica era inchis, trebuiau s-o lustruiasca sau ceva de genu :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca nu s-a schimbat mai nimic fata de cand am fost eu, acum 19 ani prin '93 :grinbandit:

Atunci am mancat prima data scoici la gratar stropite cu zeama de lamaie, era in bazar o taraba

Ce m-a socat unu cand a venit la mine si m-a intrebat in soapta in engleza daca vreau ceva arme, droguri sau femei, am facut ochii mari :blink: si i-am intors spatele si am plecat de acolo.

Intr-adevar foarte cumsecade turcii, daca cumparai un tricou de la ei din magazin te servea si cu un ceai

In principiu m-as mai intoarce sa revad Istambulul, dar fiindca banii nu sunt niciodata suficienti, prefer sa aleg o destinatie unde nu am mai fost :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Vad ca nu s-a schimbat mai nimic fata de cand am fost eu, acum 19 ani prin '93 :grinbandit:

Ba da, nu ai fost tu atent: :rolleyes: , a crescut fantastic puterea lor economica, in 2011 au avut cea mai mare crestere economica din UE si a doua din lume, dupa China! :yikes:

http://www.ziare.com/articole/turcia+crestere+economica

Parca este ceva, nu??..

Oricum, Istanbulul este uluitor, cu cei aproape 200 kilometri lungime dintr-un capat in altul si aprox. 20.000.000 locuitori!

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au inceput constructia unui tunel pe sub apa care sa lege cele doua parti ale Istambulului (Europeana de cea Asiatica), se construieste in draci au niste zgarie nori de zici ce e aia avand in vedere ca e o zona seismica foarte ridicata au mult curaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Linx: Poti sa-mi dai mie adresa locului cu rahat, daca nu cumva e in bazar. Si neaparat tipul de rahat, ca-s multe.

Sigur, iti trimit un pm diseara, ca n-am datele de contact acum.

 

Cel mai tare ma oftic ca ai vazut sabia lui Stef, pe care nu am reusit sa o vad cand am fost pe-acolo...

In camera armelor n-aveai voie sa faci poze. La un moment dat a venit un paznic si mi-a atras atentia politicos sa bag aparatul la loc.

Partea aiurea e ce scrie acolo, ca Stefan a fost facut sfant pentru ca a alipit Moldova si Transilvania la "pamantul romanesc". Doi olandezi langa mine chiar citeau interesati prostia asta. Poate de data asta incerc un mail la ambasada sa le semnalez problema :)

 

in 2011 au avut cea mai mare crestere economica din UE

Ar vrea ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar vrea ei...

Nu prea mai vor in UE, pentru ca s-au cam saturat de ifosele Frantei si Germaniei, dar cresterea economica e indubitabila.

 

O sa va tin la curent cu actele necesare pentru auto/moto pe saptamana viitoare. Eu am trecut de cele mai multe ori pe la Derekoy si acolo vamesii sunt un pic mai vigilenti decat cei de la Kapikule, atunci cand nu le e prea lene. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Partea aiurea e ce scrie acolo, ca Stefan a fost facut sfant pentru ca a alipit Moldova si Transilvania la "pamantul romanesc". Doi olandezi langa mine chiar citeau interesati prostia asta. Poate de data asta incerc un mail la ambasada sa le semnalez problema :)

 

 

Ar vrea ei...

 

In plus, la fel de aiurea e ca scrie (cel putin in engleza, in turca n-am citit cu atentie) ca Fane Barosanu' ar fi trait intre 1457 si 1504. Din ce stiu io, asta era perioada in care a domnit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea aiurea e ce scrie acolo, ca Stefan a fost facut sfant pentru ca a alipit Moldova si Transilvania la "pamantul romanesc".

 

Era cat pe ce... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu masina sa nu faca cineva greseala sa mearga la Istanbul fara rezervare la un hotel cu parcare proprie. Altfel e posibil sa-ti lasi masina la sute de metri sau cativa kilometri intr-o parcare cu plata. Pentru ca lasata pe strada sau pe trotuar se ridica si amenda nu e mica.

Oricum, Istanbulul este uluitor, cu cei aproape 200 kilometri lungime dintr-un capat in altul si aprox. 20.000.000 locuitori!

Sa vezi ce fain e cand pleci la drum fara prea multa informare, aproape de Istanbul bagi adresa hotelului in GPS si gasesti 3(trei!!!) strazi cu acelasi nume imprastiate pe suprafata aia. Si ca sa fie balciul complet, mai si ratezi o iesire de pe autostrada, iar urmatoarea e la "doar" 30 Km distanta... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...