Sari la conținut

Clasic


ohamoha
 Share

Postări Recomandate

O colega isi poza masina din parcare si a surprins asta. Mi-a zis ca motociclistul a scapat si ca desteptul ala chiar incerca sa iasa din parcare. Nimic interesant, nu? Vedem faze din astea zilnic. :scratch:

post-64258-0-57370000-1336136491_thumb.jpg

Editat de ohamoha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala cu motoru ce cauta sa depaseasca pe partea dreapta?? Cum a zis @Leu mai sus trebe sa iesi putin cu spatele sa ai vizibilitate!!!

 

Eu zic ca daca nu este luat din scurt (aka soferul n-a dat inapoi chiar incet incet) oricine vede un poponeata de masina cu becul alb lucind se orienteaza spre centrul strazii, nu trece la mustata prin spatele masinii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine are masina stie ca atunci cand dai cu spatele nu ai vizibilitate. Acum nu iesi ca turbatu din parcare, insa daca iesi incet, incet, nu vad care e problema :what:

Daca parchezi ca detinatorul Loganului albastru din fotografie (probabil e incepator si i-a ramas in cap gararea cu spatele invatata in scoala) nu mai ai probleme de vizibilitate. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cine are masina stie ca atunci cand dai cu spatele nu ai vizibilitate. Acum nu iesi ca turbatu din parcare, insa daca iesi incet, incet, nu vad care e problema :what:

 

 

Daca te uiti pe toata durata manevrei (asa cum se face cand mergi cu spatele) ai vizibilitate. mai sunt si bizoni care se uita o data si apoi ii da drumu in baza asigurarii anterioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adevarul ii ca si eu l-as bate pe "colegu'". in primul rand ca depaseste aiurea si in al doilea rand, daca vezi ca sunt masini parcate pe o parte, asteapta-te ca un tampit sa iasa.. si du-te catre mijlocul soselei si mai ai o sansa. oricum, din poza nu-ti dai seama cat de tare a iesit nenea soferul, dar la cat de aglomarat pare drumul, nu cred ca a iesit el ca avionul. deci "colegu".. rusinica tie de data asta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cate benzi pe sens are acea sosea?

 

 

LE

 

Depasirea este manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial.

 

 

Daca are 2 benzi pe sens nu e depasire. Nu conteaza pe care banda se circula mai repede.

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cate benzi pe sens are acea sosea?

 

 

LE

 

Depasirea este manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial.

 

 

Daca are 2 benzi pe sens nu e depasire. Nu conteaza pe care banda se circula mai repede.

 

tu esti pe bune? tu vezi poza atasata si intrebi cate benzi are pe sens? 3 in banda mea. De unde l-ati angajat p-asta? :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu esti pe bune? tu vezi poza atasata si intrebi cate benzi are pe sens? 3 in banda mea. De unde l-ati angajat p-asta? :unsure:

Nu ai raspuns la intrebare. Daca sunt 2 benzi pe sens nu e depasire. In bucale se face economie de vopsea. Eu zic ca-s 2 benzi pe sens dar na, daca as fi zis ca-s doua mi-ati fi sarit in cap ca nu-s doua. Asa ca...

Get lost..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca sunt 2 pe sens... uita-te dupa urmele negre de pe sosea.. pe acolo calca cel mai des masinile. uita-te la cat ocupa camionul din marginea pozei. si daca ar fi 2 benzi pe sens, tot nu ai voie sa depasesti pe prima banda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4) Nu constituie depasire, în sensul alin.(1), situatia în care un vehicul circula mai repede pe una dintre benzi decât vehiculele care circula pe alta banda în acelasi sens de circulatie.

 

 

Si alin. 1 zice:

1) Depasirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lânga un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule în care s-a aflat initial.

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4) Nu constituie depasire, în sensul alin.(1), situatia în care un vehicul circula mai repede pe una dintre benzi decât vehiculele care circula pe alta banda în acelasi sens de circulatie.

 

 

Si alin. 1 zice:

1) Depasirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lânga un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule în care s-a aflat initial.

 

 

Depasirea se efectueaza numai pe partea stânga a vehiculului depasit. Tramvaiul sau vehiculul al carui conducator a semnalizat intentia si s-a încadrat corespunzator parasirii sensului de mers spre stânga se depaseste prin partea dreapta.

 

Deci daca tot vrei sa zici ceva, macar zi tot, ca te faci de rusine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-46097-0-44576400-1336153106_thumb.jpg

 

Cel mai bine ne poate spune initiatorul topicului.

Sau melciu.

 

 

http://www.codulrutier.ro/codul_rutier_reguli_de_circulatie_2.php

 

Depasirea se efectueaza numai pe partea stânga a vehiculului depasit. Tramvaiul sau vehiculul al carui conducator a semnalizat intentia si s-a încadrat corespunzator parasirii sensului de mers spre stânga se depaseste prin partea dreapta.

 

Deci daca tot vrei sa zici ceva, macar zi tot, ca te faci de rusine.

 

 

 

DACA SUNT DOUA BENZI PE SENS NU E DEPASIREEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

Nu constituie depasire, în sensul alin.(1), situatia în care un vehicul circula mai repede pe una dintre benzi decât vehiculele care circula pe alta banda în acelasi sens de circulatie.

 

http://www.youtube.com/watch?v=c1Sm0jCjlf8

 

 

Termenul de devansare este impropriu si nu e gasit in literatura de specialitate dar se foloseste pentru situatii de genu' ca sa se explice situatia în care un vehicul circula mai repede pe una dintre benzi decât vehiculele care circula pe alta banda în acelasi sens de circulatie.

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art.42. - Când circulatia se desfasoara pe doua sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de catre conducatorii de vehicule în functie de intensitatea traficului si viteza de deplasare, având obligatia sa revina pe prima banda ori de câte ori acest lucru este posibil.

 

 

acum incep sa ma enervez eu! nu stiu cat de mult ai umblat tu cu masina, motocicleta, dar atunci de ce ma-sa daca mergi pe banda a 2a cu o viteza mai mica decat unul care vine din spate, iti face semnale cu farurile sa treci pe banda a1a? de ce nu trece el pe banda 1? din 2002 de cand am carnet stiu ca daca drumul are mai multe benzi te muti pe care iti convine in functie de viteza de deplasare sau daca ai de gand sa schimbi directia. nu fiecare merge pe unde il doare capul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand nu sunt marcaje pe sosea oricat de mare este un sens de circulatie poti sa-l imparti in maxim 2 benzi (asta este maximul,2a),stanga si dreapta,acum depinde ce e trecut pt km acela la drumuri si poduri (cu cate benzi este sensul)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca melciu stie dupa poza dar nu a vrut sa ne zica.. ne tine in ceata... mai usor o fost sa arunce cu piatra..

Masina ce se vede dupa camion imi pare ca ar fi pe banda 1. Dungile albe de praf mi se par ca ar desparti benzile.

 

Nu zic ca e asa, doar asa mi se pare!

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e vorba de cladirea Impact, atunci si eu stiu ca acolo e o singura banda pe sens. Intr-adevar e mai lata decat in mod normal, in unele zone, dar e o singura banda pe sens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ala care tot da lectii de legislatie: timosoreanul are dreptate, faptul ca te deplasezi pe o banda mai rapid decat cel de pe alta banda nu inseamnca ca depasesti. tot pt. ala cu legislatia: sa zicem ca acceptam absurditatea ta cu depasirea, pe cin depaseste el mai nene, ca se afla in spatele autovehiculului galben care se presupune ca ar fi depasit, deci???

 

ce plm cautati voi in trafic defapt?

 

l.e.: pentru ala nelamurit cu flashurile (cred ca tot tu cu legislatia esti): unii dau flashuri penru ca sunt melteni; eu cand primesc flashuri, de-al dracu nu ma dau la o parte; exceptand faptul cand remarc ca sunt tigani cu bate (sau uarevari dar cu bate)

Editat de Batranu`
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate vad si eu poza, si mie mi se pare ca ar fi o singura banda pe sens.

Intr-adevar, o sosea nemarcata, dar cu latime mai mare de o banda pe sens, se imparte in maxim 2 benzi pe sens, indiferent de cat de lata este (dar nu cred ca e cazul aici, soseaua nefiind mai lata de 1 banda pe sens).

 

Pe de alta parte insa, (nu mai am chef sa caut acum in legislatie) eu stiu inca de cand faceam scoala de soferi (era o "capcana" pe care ti-o intindeau politistii ca sa te "prinda") ca nu este voie sa iesi (din parcare, curte etc) cu spatele intr-un drum public!! Deci nici masina nu a iesit din parcare in mod regulamentar (ar fi trebuit sa parcheze cu spatele)...

 

Iar din pacate, majoritatea parcarilor din Bucuresti amenajate cu bordurile lui Videanu, sunt practic neregulamentare: majoritatea sunt pe marginea drumului public in unghi, obligandu-te sa intri in parcare cu fatza si in concluzie sa iesi din parcare in drumul public cu spatele = neregulamentar!!! Dar ce conteaza, borduri sa fie!!! si sa se bata unii cu pumnul in piept ca cica au "amenajat" parcari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...