Sari la conținut

Bucegi


Joon
 Share

Postări Recomandate

mi-am luat saptamana trecuta copii in excursie cu masina pana la cabana Padina unul din locurile ce le frecventam acum cativa ani . ..... stiind ca vechiul drum ce urca din Sinaia apoi urca prin spatele cabanei Cuibul Dorului apoi pe muntele Paduchiosu este impracticabil din cauza surparii sale am mersi catre Moroieni apoi am inceput urcarea catre Sanatoriul TBC si in continuare pana la Bolboci respectiv Padina :eek: m-am dat cu capul de volan timp de 4 ore si mi-am blestemat zilele cat de infect si plin de cratere si portiuni cu namol adanc exista din Moroieni pana la Padina .....

.....fiind incepator la categoria B a fost cam nasol , am ramas impotmolit de cateva ori si ma gandeam serios sa ma intorc inapoi

ajuns la Padina am intrebat de starea drumurilor si m-i s-a explicat ca au facut alt drum ce ocoleste lacul Bolboci pe cealalta parte si ca este mult mai bun , surpriza mare mi-a fost sa aflu ca vechiul drum ce urca prin spatele cabanei Cuibul Dorului este asfaltat in prezent si in conditii excelente !!

dupa ceas din fata Hotelului Pestera Pana in Sinaia am facut 1 ora si zece minute in loc de cele 4 ore de cosmar ....

 

link harta

deci drumul judetean dj713 pana la intersectarea cu dj713A este complet asfaltat , posibil sa intanliti semne cu interzis ( acestea nu au fost inca desfintate dar pe drum se circula )

drumul judetean dj714 este complet varza iar la cca. 300 m de cabana Zanoaga catre cabana Bolboci pe partea dreapta urca drumul cel nou ( inca nesfaltat ) ce merge serpuieste malul opus cabanei Bolboci al lacului si se termina la 2 km de cabana Padina

sau

 

 

ps. masina cu pricina skoda fabia 1.2 :D

 

pics'

DSC_6032.JPG

DSC_5998.JPG

 

poate e de folos cuiva care vrea sa se aventureze pe acolo caci am intanlit pe acele drumuri un motociclist cu enduro

 

am incercat sa uploadez o harta dar nu merge ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu voi, astia care va doriti asfalt pana in varful muntelui, se duce pe p_ula frumusetea romaniei. Nu e destul asfalt in orase? Trebuie sa asfaltam si muntii? Care e problema daca drumul spre cabana este rupt? Eu cred ca tocmai asta face povestea mai frumoasa iar drumul pe care tu il stiai rupt si acum este asfaltat, era perfect tocmai fiindca nu multi urcau pe el. Acum, sambata/duminica e plin de bucuresteni si pur si simplu ti se face scarba.

 

Pe Transalpina sunt sambete/duminici in care se urca/coboara in coloane de cativa km. O fi frumos? E un fel de stat la semfor dar la munte, cu peisaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu voi, astia care va doriti asfalt pana in varful muntelui, se duce pe p_ula frumusetea romaniei. Nu e destul asfalt in orase? Trebuie sa asfaltam si muntii? Care e problema daca drumul spre cabana este rupt? Eu cred ca tocmai asta face povestea mai frumoasa iar drumul pe care tu il stiai rupt si acum este asfaltat, era perfect tocmai fiindca nu multi urcau pe el. Acum, sambata/duminica e plin de bucuresteni si pur si simplu ti se face scarba.

 

Pe Transalpina sunt sambete/duminici in care se urca/coboara in coloane de cativa km. O fi frumos? E un fel de stat la semfor dar la munte, cu peisaj.

 

Io zic sa desfiinteze drumurile prin munte de tot. Nici cu asfalt nici fara. Sa se poate trece muntele doar pe jos. Si la cabane/hoteluri, sa fie doar cate un client, maxim doi. Plus ca bucurestenilor trebuie sa li se interzica sa iasa din oras. Maxim pana la un hypermarket pe centura, nu mai mult. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io propun sa desfiintam si toate pasurile din Alpi. Mai ales pe-alea cu plata, ca am inteles ca se baga taxa pe Stelvio de anul asta.

Macadam uscat!

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

posibil sa intanliti semne cu interzis ( acestea nu au fost inca desfintate dar pe drum se circula )

 

Daca nu ma inseala memoria semnele interzic iesirea in afara drumului amenajat, nu circulatia pe acesta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au ajuns destui motociclisti la Pestera, fara sa aiba mobre enduro sau cu veleitati de enduro. Drumul nu-i chiar atat de groaznic precum pare.

O documentare inainte de a pleca pe traseu nu strica nimanui.

 

Si apropo de drumuri asfaltate in munti: nu numai in Rromanica se sta la coada. De cele mai multe ori in weekend-urile din august trebuie sa astepti cuminte sa urci pe vreun pas din Alpi la cozi sensibil mai mari decat pe TF sau Transalpina.

Nu trebuie sa ne plangem de drumuri, ci de oameni. Si cand observ ca, dupa exemplul ardelenilor si banatenilor, si ploiestenii se plang ca bucurestenii le invadeaza spatiul vital, nu prevad o schimbarea de mentalitate prea curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu voi, astia care va doriti asfalt pana in varful muntelui, se duce pe p_ula frumusetea romaniei. Nu e destul asfalt in orase? Trebuie sa asfaltam si muntii? Care e problema daca drumul spre cabana este rupt? Eu cred ca tocmai asta face povestea mai frumoasa iar drumul pe care tu il stiai rupt si acum este asfaltat, era perfect tocmai fiindca nu multi urcau pe el. Acum, sambata/duminica e plin de bucuresteni si pur si simplu ti se face scarba.

 

Pe Transalpina sunt sambete/duminici in care se urca/coboara in coloane de cativa km. O fi frumos? E un fel de stat la semfor dar la munte, cu peisaj.

daca te-ai obosi sa accesezi www.ilove-romania.com ai sa afli ca am rupt cateva perechi de bocanci pe munte si tocmai precizam ca mi-am dus copii de 5 ani ( there is the car reason ) ..... in muntii Bucegi nu as avea cum sa ma ratacesc cred ca cunosc fiecare pietricica personal ( si nu dupa nume )

 

scriam acest post ca sa nu faca si altcineva aceeasi greseala ca mine , stai linistit ca nu m-a suparat postul tau dar sa stii ca l-ai scris in necunostinta de cauza .....

 

Pai numai doua poze ai pus? Ne-ai amagit cu descrierea frumoasa a aventurii si apoi ne-ai lasat cu ochii-n soare la capitolul pics :laugh:

din pacate in ziua in care m-am intors nu mai exista baterie la aparatul foto ( sa dus repede din cauza frigului de peste noapte )

 

darrrrr ...

 

DSC_6196.JPG

 

DSC_6275.JPG

 

DSC_5984.JPG

 

DSC_6034.JPG

 

DSC_6023.JPG

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, sunt niste peisaje de vis prin locurile alea. Pacat ca nu ai facut mai multe poze ...

 

SkodaToys.ro :peace:

dupa cum i-am zis doamnei de la cabana : I'l be back !! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au ajuns destui motociclisti la Pestera, fara sa aiba mobre enduro sau cu veleitati de enduro. Drumul nu-i chiar atat de groaznic precum pare.

 

 

Adica asa: /index.php?/topic/667939-endureala-cu-vitezanaploiesti-sinaia-cuibu-dorului-bolboci-pestera-ialomiciioarei/ facut de mine anul trecut. :friends:

 

 

Felicitari pt plimbare,si deja mi-ai facut pofta de munte si aer curat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica asa: /index.php?/topic/667939-endureala-cu-vitezanaploiesti-sinaia-cuibu-dorului-bolboci-pestera-ialomiciioarei/ facut de mine anul trecut. :friends:

 

 

Felicitari pt plimbare,si deja mi-ai facut pofta de munte si aer curat.

despre asta vorbesc bre' ! esti curajos omule sa bagi motorul pe drumul ala !!

era sa uit , cu pestera Ialomitei defapt am incheiat excursia de 3 zile care a inceput cu Cetatea Rasnov apoi Piatra Craiului ( cabana Plaiul foii apoi in ultima noapte am stat la cab Diana din Bucegi ..... :D

 

ps. deci sa inteleg ca din 2011 e asfaltat drumul de pe muntele Paduchiosu

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect,drumul este asfaltat din 2011,care mai e starea lui actuala?Eu unul nu-i dau viata lunga pt ca nu au betonat si eu malurile,nu are scurgeri,cred ca o sa se surpe

Nu stiu cat curaj a fost,poate mai mult nebunie,ca aveam permis de 30 zile si am plecat si cu pasager,probabil m-a ajutat putin si anii din spate in care am calarit scuterul :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect,drumul este asfaltat din 2011,care mai e starea lui actuala?Eu unul nu-i dau viata lunga pt ca nu au betonat si eu malurile,nu are scurgeri,cred ca o sa se surpe

Nu stiu cat curaj a fost,poate mai mult nebunie,ca aveam permis de 30 zile si am plecat si cu pasager,probabil m-a ajutat putin si anii din spate in care am calarit scuterul :grinbandit:

la 2 km mai sus de cabana Cuibul Dorului este surpat pe banda care urca in rest este fin ca poponetul unui bebelus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, frumoasa zona si mai ales traseul.

Am fost in 2010 la Padina Fest in perioada 4-5 septembrie pe traseul Sinaia-Moroieni-Padina-Pestera. Eram cu Fazerul pe vremea aceea si slivam la motoarele de enduro care zburau pe langa mine. Vremea a fost dubioasa cu ceva ploi si destul de frig noaptea. A fost o plimbare super .......

Anul acesta repetam drumul si vom lua in calcul si varianta Sinaia-Dichiu-Bolboci-Padina si de ce nu poate Babele :moto:

 

....si doua poze sa ne delectam

 

Open Ride!!

post-50802-0-67759400-1337272305_thumb.jpg

post-50802-0-20215700-1337272381_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos la Padina Fest 2010. Pe atunci aveam un enduro-chopper. :laugh: Am urcat tot asa, pe drumul forestier de la Glod, pana sus la Padina. Superb peisaj. Gerul de peste noapte a fost insa crancen, dimineata motoarele erau acoperite de o pojghita subtire de gheata.

post-58284-0-04150400-1337280954_thumb.jpg

post-58284-0-08593400-1337281272_thumb.jpg

post-58284-0-47597800-1337281290_thumb.jpg

post-58284-0-14154200-1337281363_thumb.jpg

post-58284-0-90379400-1337281381_thumb.jpg

post-58284-0-64764400-1337281407_thumb.jpg

post-58284-0-37538900-1337281775_thumb.jpg

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

absolut superbe pozele !

..... nu as refuza o excursie sa imi bag Hornetica pe acolo dar cu masina ( si copii dupa mine ) nu as mai repeta experienta

 

ps. cu enduro ajungi pana la Omu deca iti pui mintea ..... pe drumul de iarna !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Langa cabana bolboci este un drum care ajunge in cariera.De acolo s-a extras piatra pt baraj

 

daca nu ma-nsel se numeste 'podul cu flori' nu ma-ntrebati dc ii spune asa, stiu de la tanti Nina , cabaniera de la Bolboci, care apropo, gateste fenomenal !

Merita urcat acolo, este superba privelistea, cei drept cam este bolovanis aproape sus, dar merge si cu gume mixte, de crampoane nici nu mai vb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...