Sari la conținut

TRANSALPINA


kreptor
 Share

Postări Recomandate

9 - 10 IUNIE plecare din bucuresti-pitesti- rm valcea- brezoi si popas voineasa la obirsia lotrului. a doua zi pasul urdele- rinca-novaci-horezu- si spre buc pe un traseu la alegere. doresc sa merg pina o venii vara si automat o sa se umple de conserve si de ,,TURISTI,, DACA VREMEA O SA FIE BUNA ....GOO.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Ai informati cum ca s-a deschis sus si se poate circula pe la pasul Udrele? Acum cateva zile inca nu se putea circula.

 

E deschisa de la jumatatea lui mai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci cine mai merge???doar nu beau singur tuica de pruna 100 la suta..de la tata ... :friends:

 

....nimeni????am prelungit traseul. merem si pe trans inrucat s-a deschis,,deblocat,, drumul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Ai informati cum ca s-a deschis sus si se poate circula pe la pasul Udrele? Acum cateva zile inca nu se putea circula.

[/quote

 

Pe 31 mai se circula asa:

 

Dar depinde mult de vreme, daca se mai raceste e posibil sa ninga, ne-au spus unii din Obarsia Lotrului ca inainte cu 3 zile de a merge noi drumul a fost blocat de zapada, a trebuit sa intervina utilaze sa dea zapada. De fapt se vede si in film mult nisip pe carosabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum o vrea mama natura..filmarea voastra e super. trebuie sa fi fost tare misto asa mai salbatic adica fara hoarde de masini si de asa zisi turisti.. acesta este singurul motiv ptr care doresc sa merg asa devreme. eu am facut transalpina in 2010 cvand nu era sau era partial asfaltata. si a fost fffff misto am mers incet cu bagaje si nevasta din dotare, am facut poze si am admirat peisajul din plin. am tecut pe 4 septembrie. spre petrosani aproape ca ninsese si mina inghetza pe camera. dar a fost super. acum cum o fi o fi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tristetea mea e ca pe ceata aceea sus la Pasul Urdele nu m-am putut bucura si admira privelistea, nu se vedea nimic, nici drumul foarte bine.

Din acest motiv sper sa mai trec anul asta pe acolo si sper ca de data asta sa fie si vreme buna sa pot admira privelistea.

E la noroc cu vremea acolo sus.

Editat de psycho25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe creste asa este tot restul anului. ceatza se lasa instantaneu si dispare la fel. cu ploaia e la fel. e clar ca costumele de ploaie sunt obligatorii. la fel costumele calduroase de primavara toamna. manusi d iarna etc. dare merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am fost pina acum pe Transalpina, desi multa lume spunea ca e gata asfaltata de la un capat la celalalt. Filmuletele de mai sus imi adeveresc presimtirile cele mai negre despre porcaria care s-a facut. N-are nimeni pretentia sa fie Grossglockner Strasse, dar cand vad distrugere totala stanga-dreapta, totul numai petice si adaugiri, nu marcaj, gauri de 5 metri adancime imi da doar senzatie de santier ordinar. Prefer sa nu calc pe acolo inca 10 ani, pina castiga natura iar teren. Probabil ca la momentul respectiv si asfaltul va fi de domeniul trecutului, ca si pe Transfagarasan. Concluzia: inca o lucrare de partid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am fost pina acum pe Transalpina, desi multa lume spunea ca e gata asfaltata de la un capat la celalalt. Filmuletele de mai sus imi adeveresc presimtirile cele mai negre despre porcaria care s-a facut. N-are nimeni pretentia sa fie Grossglockner Strasse, dar cand vad distrugere totala stanga-dreapta, totul numai petice si adaugiri, nu marcaj, gauri de 5 metri adancime imi da doar senzatie de santier ordinar. Prefer sa nu calc pe acolo inca 10 ani, pina castiga natura iar teren. Probabil ca la momentul respectiv si asfaltul va fi de domeniul trecutului, ca si pe Transfagarasan. Concluzia: inca o lucrare de partid.

 

Drumul e ok, ce fac oamenii care merg pe el e alta poveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul e ok, ce fac oamenii care merg pe el e alta poveste.

 

Drumul e OK in sensul ca ai pe unde sa te strecori fara sa dai in gropi. Probabil ca si peisajul e frumos pentru cei cu vedere selectiva, doar de la 100 de metri pina la orizont. Eu din pacate ma uit si in prima suta de metri unde zici ca esti la canal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul e OK in sensul ca ai pe unde sa te strecori fara sa dai in gropi. Probabil ca si peisajul e frumos pentru cei cu vedere selectiva, doar de la 100 de metri pina la orizont. Eu din pacate ma uit si in prima suta de metri unde zici ca esti la canal.

 

Drumul e de 10 ori mai bun decat Cheia ca sa zic asa... si privelistea la fel... ca il preferam cum era inainte e alta treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt o suta unu la suta PENTRU drumul ala de macadam cum era o data. partea buna e ca acum ,despre noi motoristii fie vb,se poate trece si de catre cei altfel decat enduristii. si asta e un lucru bun. cat o tine asfaltul ala asta e o cu totul alta poveste. cert e ca un drum de macadam este mult mai bun decat unul de asfalt plin de gropi. vezi portiunea de ba vidrariu spre trans. pina in coada lacului. e crunt .

 

ma uitam la filmuletzele anterioare si deja ma apuca dorul de duca..si e abia joi...ce sa mai..ultima strigare. simbata la ora 6 am fix ies din bucurestiul asta urit rau pe uratoarea ruta.. pitesti-curtea de arges-vidrariu-bilea -cartisoara-talmaciu-cisnadie-poiana sibiului-sugag-oasa-voineasa...cazare si trotil...duminica intorc spre urdele.dea domnu sa nu fie ceatza -rinca-novaci-govora-dealu negru-pitesti si inapoi in bucurestiu asta deosebit de urit.

 

nu vrea nimeni la munte????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul e OK in sensul ca ai pe unde sa te strecori fara sa dai in gropi. Probabil ca si peisajul e frumos pentru cei cu vedere selectiva, doar de la 100 de metri pina la orizont. Eu din pacate ma uit si in prima suta de metri unde zici ca esti la canal.

 

Din pacate Tansalpina nu este inca un drum pe care sa te duci sa te dai. Pentru ca este plin de nisip si sunt zone in care inca mai lucreaza. Cand ti-e lumea mai draga, hopa un sant. Pe drumul asta te duci pana una alta numai pentru priveliste, care este intr-adevar frumoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate . eu nu merg sa ma DAU.eu merg sa ma plimb si sa ma bucur de muntii nostri. atit.si sincer sa fiu mie a-mi displace profund sa ma DAU. o plimbare relaxata in limitele de viteza legale evitind astfel sa impart bani la nenorocitii d militieni cred ca este tocmai.ce am eu nevoie. oricum opririle la cel mai vizitat obiectiv turistic numit peco ma stoacce mai tare decat masina mea de spalat cu bule.....de gologani evident. asadar ...pe transalpina nu ,,TE DAI..ci invirti roata relaxat.

 

fac bagaje...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate Tansalpina nu este inca un drum pe care sa te duci sa te dai. Pentru ca este plin de nisip si sunt zone in care inca mai lucreaza. Cand ti-e lumea mai draga, hopa un sant. Pe drumul asta te duci pana una alta numai pentru priveliste, care este intr-adevar frumoasa.

 

Are si bucati pe care sa te dai cat vrei... de la Novaci pana in Urdele e tzais aproape tot timpul si nici nu sunt locuri de belleview asa ca poti sa-i dai... Nisip doar in caldarea Urdele. Lucrari... se mai toarna un covor asfaltic dupa Muntinu dar daca stai pe banda ta n-ai probleme... banuiesc ca au terminat si partea spre Sebes, ultima data cand am fost mai erau lucrari pt scurgeri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa Obarsie spre Sebes se fac lucrari de traversare cu canale colectoare a drumului, d-aia e spart si se face asta ca sa nu stranga apa intr-o parte si sa erodeze drumul. Hai sa nu vedem in toate o conspiratie, o sa dureze ceva pana va fi gata 100% dar va fi frumos. Sunt curios daca dinspre Sugag inspre Jina s-a asfaltat, o minunatie de urcus acolo care vara trecuta era pregatit de asfaltare.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

abia m-am intors...vremea a fost minunata. plin de motoristi de toate natiile. au pus covor prospat de asfalt . ce sa mai. mergeti de va dati.

post-8227-0-11911800-1339362742_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

abia m-am intors...vremea a fost minunata. plin de motoristi de toate natiile. au pus covor prospat de asfalt . ce sa mai. mergeti de va dati.

 

 

Da mai multe detalii !!!

Pe la sfarsitul lunii vreau sa fac si eu traseul asta.

 

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

abia m-am intors...vremea a fost minunata. plin de motoristi de toate natiile. au pus covor prospat de asfalt . ce sa mai. mergeti de va dati.

 

Foarte tare... trebuie sa ajung si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe partea de coborâre spre județul Alba tot nu e gata: mai sunt rigole acoperite cu pietriș și câteva pasaje neterminate, plus trecerea printr-o carieră plină de moloz (+/- 1km), la lacul Oașa. Nu destul încât să strice experiența, dar pe moment sunt frustrante. Termenul de finalizare al Transalpinei (tipic românesc) este în Octombrie anul curent, tocmai la timp pentru a fi închisă pentru iarnă.

 

În schimb, bucata de după Oașa, până la Săsciori, trecând pe la Șugag e orgasmică: curbe de viteză medie și mare, asfalt ca-n palmă și trafic redus.

 

Enjoy!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic:

 

Un german s-a răsturnat cu motocicleta pe Transalpina. Aceasta a căzut într-o râpă, iar motociclistul a reușit să-și salveze viața și nu a suferit leziuni.

 

Jandarmii gorjeni din cadrul Postului Montan Rânca au fostb solicitați să intervină, în zona Vârfului Ciorii, pentru a ajuta turistul german să-și recupereze motocicleta cazută într-o râpă.

 

Motociclistul a încercat să-și scoată singur motocicleta din prăpastie, dar nu a reușit. Acesta a a solicitat sprijin jandarmilor. Echipajul aflat în serviciu la Postul montan Rînca a intervenit cu autoturismul din dotare pentru recuperarea mijlocul de transport, care a fost scos până la urmă din prăpastie.

 

http://www.adevarul.ro/locale/targu-jiu/Targu_Jiu_0_717528622.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...