Sari la conținut

Honda lovită de un Fiat


RedCap
 Share

Postări Recomandate

Caine lovit daca este si tot opresc sa-l iau de pe carosabil.

 

Acum cateva zile am oprit duba blocand o banda cateva secunde ca sa iau o vrabie ametita ,atinsa,care dupa vre-o ora a si zburat.M-am simtit bine toata dupa amiaza.Ce sa mai pomenesc despre un om ,motociclist ca tine pe deasupra.Ne-am inrait naibii de tot.

 

Cum o fi sa stai intins pe jos ,sa privesti cum unii te usureaza de una de alta si sa vezi ca nici un motociclist de-al tau ,cunoscut poate ,nu opreste?

 

Probabil suntem motociclisti numai cand motorul este in mers sau pe cric.

 

:goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Eram asteptat intr-o sedinta la birou, in cazul in care aveti servici si stiti ce e aia sedinta la care nu poti intarzia!

 

Aha, deci esti corporatist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sedinta ma.. eu primisem ordinul de incorporare si am plecat la mare cu gagica si pleata in vant.. ma durea in cuc.. o sapt ca dupa aaiaa iadul,.. oricum a fost misto la mare :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, corleone, ce altceva putea sa scrie si el :) . Parerile sunt impartite... intradevar normal este sa te opresti, sa vezi daca poti da o mana de ajutor eventual chiar sa salvezi viata cuiva dar totusi exista situatii in care chiar nu poti opri din varii motive . Poate la colegul nostru, initiatorul topicului, a fost o astfel de situatie si a fost in imposibilitate sa opreasca. Mai bine cascati ochii la toante si tonti care ne pun in pericol vietile pe strada, aveti grija de voi ca sa va intoarceti sanatosi si intregi acasa si lasati comentariile rautacioase la adresa unora care ne aduc la cunostiinta anumite intamplari/accidente . Stie cineva ceva despre starea motocilistului si a pasagerei? mai bine cautatii si vedeti cu ce ii puteti ajuta la spital ( evident cei care sunt din localitate )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Mda, corleone, ce altceva putea sa scrie si el :) .

 

Pai si ce voiai? O poezie?

 

Sau ceva despre bugetari?

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caine lovit daca este si tot opresc sa-l iau de pe carosabil.

 

Acum cateva zile am oprit duba blocand o banda cateva secunde ca sa iau o vrabie ametita ,atinsa,care dupa vre-o ora a si zburat.M-am simtit bine toata dupa amiaza.Ce sa mai pomenesc despre un om ,motociclist ca tine pe deasupra.Ne-am inrait naibii de tot.

 

Cum o fi sa stai intins pe jos ,sa privesti cum unii te usureaza de una de alta si sa vezi ca nici un motociclist de-al tau ,cunoscut poate ,nu opreste?

 

Probabil suntem motociclisti numai cand motorul este in mers sau pe cric.

:agree: :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca sunt spagatorii de samanta la locul accidentului, oricine altcineva este total in plus, nefiind de niciun ajutor. ei au experienta necesara incat sa faca firul accidentului, constatarea, calcularea vitezei, forta de impact, si unii chiar si actele necesare deschiderii dosarului de cercetare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caine lovit daca este si tot opresc sa-l iau de pe carosabil.

 

Acum cateva zile am oprit duba blocand o banda cateva secunde ca sa iau o vrabie ametita ,atinsa,care dupa vre-o ora a si zburat.M-am simtit bine toata dupa amiaza.Ce sa mai pomenesc despre un om ,motociclist ca tine pe deasupra.Ne-am inrait naibii de tot.

 

Cum o fi sa stai intins pe jos ,sa privesti cum unii te usureaza de una de alta si sa vezi ca nici un motociclist de-al tau ,cunoscut poate ,nu opreste?

 

Probabil suntem motociclisti numai cand motorul este in mers sau pe cric.

 

 

:goodposting:

 

sanatate celor implicati in accident

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba de varul meu si prietena lui. Accidentul s-a intamplat asa cum l-a descris cineva anterior, o tanti a vrut sa intoarca de pe banda a II-a inapoi spre Victoriei, pozele facute la fata locului de politie fiind elocvente, masina in momentul impactului fiind exact perpendiculara pe linia continua. Varul meu acum este la Militar, iar astazi va fi operat la picior, nimic grav, din ce am inteles un os de la laba piciorului fisurat, ce necesita prinderea in suruburi. In rest tibia putin fisurata si juliturile de rigoare. Pasagera a fost externata duminica de la Floreasca cu 2 degete rupte, o entorsa sau ceva contuzie la un genunchi (nu este imobilizat)+ multiplele julituri aferente... din cate am inteles ea a aterizat la vreo 15 M de locul impactului, undeva aproape de bordura de pe sentul opus.

Din fericire nimic grav, numai ca va urma o perioada de recuperare de vreo 1-2-3 luni probabil...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

buna seara tuturor!

in primul rand, cu mare tristete constat ca a trebuit sa dau nu stiu cate pagini pentru a ajunge la accidentul meu. ceea ce inseamna multe accidente, prea multe.

nu credeam ca o sa ajung sa postez aici vreodata. dar din pacate (sau fericire), o fac.

deci eu sunt cel care eram la ghidon in acea zi fatidica. mi-am luat inima in dinti si scriu aici pentru a spune si povesti ce si cum s-a intamplat. poate pe multi nu ii intereseaza, dar unii (macar unul) vor invata ceva. si daca unuia ii dau de gandit spusele mele, e bine.

nu sunt nici cel mai mare rider, dar ceva experienta pot sa spun ca am. carnetul l-am luat prin 2005, motoare am avut 2 (cu honda cea busita), drumuri am facut destule, mai multe prin Bucuresti dar si pe drumurile tarii. niciun incident.

Placerea de a merge pe motor era mare si ma simteam liber si plin de viata cand simteam aerul pe langa mine (stiti senzatia). Prietena mea a fost de multe ori in spatele meu si ii placea foarte mult.

Tocmai achizitionasem si pentru ea echipament mai profi si era nerabdatoare sa ii vina o casca smechera din Italia (o vazuse la targul moto din baneasa, dar nu aveau dimensiunea).

in ziua aceea mergeam la servici (pe undeva pe la statuia aviatorilor). Nu stiu cum sa spun, dar inca de la inceputul drumului fusese aiurea, vreo 3 imi taiasera calea, unul a trecut cam pe rosu la Universitate. Acum eu le spun semne, dar poate e mult spus.

Pentru ca am vazut ca lumea si-a dat cu parerea despre accident, iata pe scurt: eram pe banda 3 (cea de langa axul drumului) si aveam vreo 50-55. Tipa asta cu Fiatul a venit pur si simplu din dreapta si a intrat in noi. Nu am avut niciun timp de reactie, doar in ultima clipa am vazut cu coada ochiului cum vine. Nu eram nici pe sensul opus, nu depaseam nicio alta masina..pur si simplu eram pe banda mea, mai aproape de axul drumului, nu pe mijlocul acesteia.

Masina a intrat direct in piciorul meu drept si m-a aruncat peste ea. Nu stiu cum am zburat, doar m-am trezit pe astfalt (pe sensul opus) si prima grija a fost sa nu vina nimic din fata. A doua grija a fost ce face prietena mea. Ea a zburat mult, ajunsese pe sensul opus foarte aproape de bordura ( luati aminte ca sunt 3 benzi pe sens). Spaima a fost mare, frica, nedumerire...cam asta am simtit. Durerea a venit pe urma.

Eu fractura de maleola dreapta si nu stiu ce pe la peroneu - 3 suruburi, nu am avut voie sa calc in picior 3 luni, carje, recuperare, etc

Ea fractura de metacarpiene la mana dreapta si reconstructie de ligament incrucisat posterior la piciorul drept. Cam aceeasi perioada de recuperare.

Acum suntem amandoi mai bine, de aceea am si scris (mi-am promis ca voi posta cand o sa fiu bine), dar nu a trecut totul. mai e de tras, cam 1 an cu totul.

Ce vreau sa subliniez:

- imediat dupa accident eram intinsi pe iarba si cu oamenii de rigoare pe langa noi, speriati, plini de sange si nestiind ce e cu noi si ce sa facem. Pe drum a trecut un motociclist, l-am vazut clar. M-am bucurat fiindca era un "frate" de-al meu. Insa el nu a oprit, desi a incetinit si s-a uitat. Pe viitor, daca vedeti asa ceva, opriti! chiar daca nu sunteti de specialitate, faptul ca stati langa omul ala cazut, va ajuta mult.

- incercati sa va duceti la medici buni. Initial, SMURD-ul m-a dus la Elias, insa m-am transferat la Militar. Cel de la Elias ma lua la misto ca asta e, daca ti-a trebuit motocicleta...Asadar, va recomand Spitalul Militar - Doctor Adrian Barbilian (m-a operat pe mine), Dr. Codorean (daca nu cel mai bun in ligamente, va deveni curand fiindca e tanar), Dr. Filipescu de la Spitalul Sf. Ioan (a operat-o pe prietena mea la genunchi)

- nu aveti incredere si mila fata de cei care va accidenteaza. Tipa asta (nu ii dau numele) zice ca e motociclista si vaaai, cum a putut sa faca ea una ca asta. La Politie si-a schimbat marturia si a spus ca nu a vrut sa intoarca (desi sigur asta a vrut intrucat era foarte aglomerat si mai multi fac manevra asta), ci doar a schimbat banda si nu s-a asigurat (zau, si ce cauta cu juma de masina intoarsa si cu dubla linie continua pe sub mijlocul caroseriei ?). Oricum, Politia a constatat ca ea a fost de vina, in urma masuratorilor. Dupa accident a dat un telefon a treia zi sa vada ce facem. Apoi, pa. Nici un ajutor, macar ala uman de a aduce omului la spital o apa si o ciocolata. I-am facut plangere penala si nu ma voi opri pana nu obtin cea mai grea condamnare (desi o sa fie o pedeapsa cu suspendare), mai ales ca dreptul este ceea ce am facut si fac. Altfel, un asemenea specimen va lovi si pe altcineva cu aceeasi seninatate.

- nu va puteti feri de altii, oricat de talentati, vechi in sa, siguri pe voi, atenti, regulamentari ati fi. Sunt sofer vechi si nu am avut incidente, desi am batut tara si Europa. Cu motorul la fel, mergeam tare cand era cazul, incet si atent cand era cazul. Acum vor sari unii ca ei faceau o schema si scapau. Bravo lor, dar nu e asa. Si daca tot nu va puteti feri la nesfarsit, purtati echipamentul adecvat. Eu am avut casca k lumea, geaca k lumea cu toate protectiile din lume. Din pacate, nu am avut cizmele. Insa cum masina a intrat drept in piciorul meu, cam greu zic eu sa fi scapat. Prietena mea nu a avut manusile (desi abia ii cumparasem unele smechere) si s-a ales cu metacarpienele rupte. Apoi aparatorile de picioare erau acasa si s-a ales cu ligament rupt.

- fiti foarte, foarte constienti de risc atunci cand luati pasager. Cel mai rau din accidentul asta e cand am vazut-o trantita de asfalt. La fel de greu a fost toata perioada asta cand o vedeam cum se chinuie. Eram sigur, stapan pe mine si constient ca duc in spate inca o viata. Acum nu as mai putea.

 

Ma uit cu drag si imi bate inima cand vad cate un motociclist. Aprope ridic mana sa salut, dar eu nu mai sunt pe motor. Inca nu stiu daca voi mai putea merge vreodata si mor de oftica ca o tampita mi-a stricat un vis frumos. Ma bucur ca suntem bine amandoi si ne-am reluat viata de acolo de unde o lasasem. Insa a fost ingrozitor de greu. Si cand am citit despre toate accidentele intamplate si am vazut "legumele" de prin spitale, m-am intrebat daca merita. Sigura ca merita, dar aveti grija de voi si de ceilalti.

 

Oricum, din pozitia mea de actual conservar veti avea numai drum liber.

 

scuze pentru topica si poate tonul sfatos, dar eu am trait toate astea.

 

Bafta si sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragos, ma bucur ca sunteti cat de cat bine si ca vezi viitorul in bine. recuperare cat mai usoara si o viata motociclistica fara alte evenimente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,dragi colegi!

Sunt nou pe aici,nu va cunosc,dar cand am auzit din cauza unei "nenorocite" ce au patit doi nevinovati s-a "zbarlit" pielea pe mine.Insanatosire grabnica colegu,sper cand te vei face bine sa mai conduci o "mobra".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de parere ca evenimentele majore din viata noastra nu sunt fortuite. Ele ne sunt date pentru a invata ceva din ele si a putea merge mai departe, pe drumul cel bun. Din atitudinea ta cred ca ai inteles "mesajul" si nu ai lasat intamplarea asta sa treaca peste tine ca si cum nu ar fi fost. Te felicit pentru felul in care gandesti. Nu ma pot abtine sa nu compar topicul tau cu un altul "la moda", in care o fatuca s-a tavalit, culmea, din vina ei, si apoi trateaza accidentul cu un orgoliu pueril, demn de grupa mare a gradinitei de cartier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Buna seara si din partea mea.

Asfalt uscat si fara incidente in sezonul urmator, tuturor motociclistilor.

Eu sunt nenorocita despre care se vorbeste in acest topic, fara ghilimele. Chiar sunt. Pentru ca sunt la randul meu motociclista.

Am trecut prin cateva incidente si mereu mi-am spus ca mersul pe motocicleta ma expune numai pe mine. In doua dintre ele au fost implicate autovehicule. Intr-unul din cele doua mi-am recunoscut culpa si nu am avut nici un fel de pretentii . In cel de-al doilea, probabil vina a apartinut celui care m-a lovit. Spun probabil, pentru ca dosarul s-a finalizat cu retragerea de catre mine a plangerii depuse. Dincolo de perioada de furie initiala, a fost ceva ce totusi m-a oprit sa merg pana la capat. Ca sa bravez, am spus cunoscutilor ca am nevoie de permis pentru a pleca din tara. Ca sa fiu sincera, posibil sa ma fi pus si in pielea acelui nene, conducator auto.

Stiu ce inseamna durerea, stiu ce inseamna spitalizarea si recuperarea. Din nefericire, acum stiu si ce inseamna sa fi conducator de autoturism, protejat de caroseria masinii, implicat intr-un accident cu un motociclist.

Mi s-a intamplat si mie, incepatoare fiind, sa ma las convinsa sa iau pasagera. Am avut noroasa atunci.

Revenind la subiectul topicului, da Dragos, am vrut sa intorc pe dubla continua. Am ezitat inainte de a o face, nu stiu de ce. Poate o fi un inger pazitor al motociclistilor si o fi incercat sa ne fereasca, poate a fost doar o coincidenta. Cert este ca, fara sa spun mai multe, nu te-am vazut. Pur si simplu si, pentru felul meu de a gandi, de neiertat.

Sper sa te fi recuperat si tu si pasagera ta, pana acum, 100%.

Sper sa nu mai aveti parte de alte astfel de incidente. Iar asta o doresc tuturor motociclistilor.

Pentru mine, motociclismul inseamna si asumarea riscurilor, si asumarea responsabilitatilor si onoare.

Onoarea m-a obligat sa scriu randurile astea.

Numai de bine.



Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...