Sari la conținut

Accident pe litoral


ctrad
 Share

Postări Recomandate

Salut !

Va rog sa-mi scuzati calitatea exprimarii ( scriu cu stanga si in plus ma cam dor toate cele ) .;)

Azi 27.07 am fost externat din spital , in urma unui accident moto .

Am postat si pe topicurile "acte" si "asigurari " in speranta ca voi primii ceva informatii cu privire la reparatia mobrei pe asigurare , sau in regie proprie . Cum ar fi mai bine ?

Ce chichite trebuiesc stiute ptr a nu avea surprize la plata ?

Este primul meu accident , cu toate ca conduc de multi ani ( 1996 parca ) .

Scuze . . . am uitat sa mentionez : declarat de catre organele competente nevinovat .

Ca si accident :

conduceam o Yamaha R6 , motocicleta proprietate personala pe E87 , ce leaga statiunile Eforie Nord de Eforie Sud , pe banda a 2-a ( existand 2 benzi pe sens ) .

Era aglomeratie destul de mare , motiv ptr care rulam cu 70 km/h ( dovedit dupa franare si dupa declaratiile martorilor , adica conducatorii celorlalte vehicule pe langa care mergeam ) .

Pe prima banda mergea un Audi A6 , gri , cu nr. de Buc. , care la un moment dat a virat brusc la stanga fara sa se asigure , cu toate ca era linie dubla continua .

( a vrut sa intre la plaja Azur , ce se gaseste intre statiuni si a vazut in ultimul moment intrarea improvizata ) .

Deci a vrut sa taie 4 benzi ( in aceea zona se intampla frecvent asemenea faze ) .

Cand Audi a virat brusc la stanga , am pus frana si am incercat sa fac acelasi lucru , ptr a evita intrarea directa in el , moment in care motorul meu s-a dus prin franare pana in masina pe laterala ei .

Ne-am izbit lateral in lateral .

In momentul impactului , am dat cu capul de stalpul masinii si mi-am pierdut cunostinta .

I-am indoit grav usile , pragul , spart geamurile laterale .

- picioarele mi-au fost salvate de crashurile care au indoit masina si au tinut usile si stalpul masinii la distanta de genunchi( mici zgarieturi pe picioare ) .

- clavicula rupta

- 2 vertebre cervicale deplasate ( tasate )

- 2 vertebre lombare deplasate ( tasate )

- sternul nu se deschide suficient si respir greu ( lovire cu pieptul de rezervor , presupun )

- multiple vanatai

Asta ar fi cel mai grav . Sunt imobilizat cu mana , gatul si mijlocul .

Accidentul a fost sambata , 21.07 , ora 8.30

Multumesc ptr eventualele lamuriri cu privire la reparatia mobrei .

 

P.S. : m-a cautat respectivul sofer ptr a nu depune plangere penala . Vrea sa ne impacam . NU o voi face ( nu mor de foame ) , cu toate ca cel mult v-a lua cu suspendare sau doar o amenda penala .

P.PS. : in masina era soferul , nevasta si 2 copii . Ce se intampla daca scapa de mine si il lua altul de pe contrasens ? Cum ar mai fi putut trai ( daca el scapa si familia nu ) cu gandul la ce a facut ?

 

Motorul :

- carena fata

- far dreapta spart

- carena laterala crapata

- cred ca suportul bord indoit

- toba Micron carbon sparta

Deci nu prea multe pagube la prima vedere .

Conform spuselor medicilor , voi avea multe zile de ingrijire medicala .

Editat de ctrad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

 

Imi pare rau pentru ce-ai patit, sper sa te faci bine cit mai repede. Acolo e intr-adevar o zona periculoasa, multi idioti vireaza stanga de pe sensul Nord - Sud ca sa intre pe plaja. Ar trebui inchise toate accesele pentru a nu mai exista tentatii, se poate ajunge pe plaja de pe drumul paralel cu soseaua.

Legat de asigurare cred ca in primul rand trebuie sa vezi la ce asigurator are incheiata polita RCA. Daca e una ok, iti faci moto pe asigurare la orice service vrei ( de preferinta probabil cel ptr Yamaha). Apoi faza cu plingerea penala, aici depinde de ceea ce simti tu ca ar fi ok

Daca asiguratorul nu e ok (plateste putin, dupa perioade mari ..) avind in vedere ca-l ai la mina cu plingerea, iti faci la fel devizul la Yamaha si individul sa cotizeze.

 

Iti doresc insanatosire grabnica si fara urmari !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sternul nu te lasa sa respiri din cauza contuziilor din zona care se vor retrage dupa oarece timp; esti igur ca nu sunt coaste fisurate sau rupte? Vertebrele alea iti vor da batai de cap si probleme continuu de acum inainte asa ca trebuie sa ai in vedere si asta in momentul in care te vei intelege cu el.

Dupa cum imi spun mie prietenii mei gandeste-te ca acum ai scapat relativ usor dar data viitoare bizonul ne va lua pe masina pe unul dintre noi si poate mai grav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine că eÂşti viu,au să rămână urme pe trup dar Âşi în suflet,ai să vezi că ieÂşi mai îmbătrânit din asta. Arde-l pe bizon,e incredibil ce comportament pot avea decervelații ăÂştia. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc ptr reply-uri .

Aveti perfecta dreptate .

In alta ordine de idei , am facut RMN , EKG , radiografii .

Am slabit 6.5 kg intr-o saptamana .

Fac 10 injectii in burta ( CLEXANE ) + dupa ce le termin inca 10 pastile . Ptr inlaturarea si fluidizarea eventualelor cheaguri de sange formate in urma coliziunii .

Editat de ctrad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci alte probleme nu au de ce sa mai apara. Sanatate multa si nu-ti bate capu' cu kg ca vine o vreme cand se aseaza singure fara sa ceara voie.

E la latitudinea ta daca vrei sa te intelegi cu stupidul; eu vroiam sa spun ca nu mi se pare intelept sa te limitezi doar la daunele pt. moto si eventual echipament (asta daca totul merge snur la asigurari).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Impacare doar DUPA ce ti-a rezolvat si platit absolut toate complicatiile medicale de acum si care pot aparea ulterior (cu tot cu spagi la doctori, bani de taxi, bani de apa plata luata cat ai asteptat dupa doctori sau orice cheltuiala cu legatura chiar vaga si indirecta si interpretabila legata de accident) si dupa ce ai mobra ca inainte sau mai buna. NU semna nimic, nu impaca nimic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o suferință psihică ,eÂşti privat de practicarea pasiunii de a merge cu motocicleta prin spaima de moarte pe care ai tras-o. Urmeaza probabil multe nopți cu coÂşmaruri urâte legate de accident,ți-e frică Âşi sa traversezi strada ca pieton aÂşa că ai tot dreptul la compensații băneÂşti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarat ca este cea mai mare pasiune a mea .

Am uitat sa precizez ca si roata fata s-a indoit ( janta ) , aripa fata ( urechea care se prinde de telescop ) , si tot odata si urechea telescopului care tine aripa printr-un surub .

Asa arata inainte de accident , prin primavara . Inainte sa-i lipesc stikerele .

E hobbyul meu si mi le fac singur ( ce pot si la ce ma pricep )

post-66150-0-01905200-1343410588_thumb.jpg

post-66150-0-51464800-1343410599_thumb.jpg

Editat de ctrad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat, omule. Da-l in pizdoiu ma-si, daca are bani de Audi, are bani sa-si faca credit sa-ti plateasca si tie daunele. O sa incerce sa se roage, sa se milogeasca, sa te ameninte poate. Ar fi bine si pentru tine si pentru el sa va impacati, daca ai mai putin de 60 de zile de ingrijiri. Oricum o sa ramana fara carnet si inchisoare n-o sa faca din culpa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar de te vei impaca cu el(pe bani frumosi) nu ceda din prima, tine-l mult. inelele alea de la coloana, or sa-ti dea batai de cap multa vreme(sunt patit) respiratia grea e posibil sa fie si de la coaste fracturate(sunt patit)care or sa isi revina in cateva luni. cand vine sa te viziteze, intreaba-l pe prostanac, ce ar fi facut daca in locul tau era un camion care il spulbera si ii omora familia? spunei sa se puna in postura ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"mirmir" - o sa-ncerc . Multumesc .

"bogdan192" si "crazy-devil" - asa o sa fac .

Bogdan , am spus si eu ca nu o sa faca puscarie .

Eventual cu suspendare sau amenda penala .

Mai vedem ce o sa fie .:hurt:

Editat de ctrad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O SA FACI NIMIC CU PLANGERI SI JUDECATA.

acum vrea sa va impacati pana merge la un avocat smeker care o sa te poarte 3 ani pana o sa iasa o

expertiza masluita.

si eu am vrut sa fac multe in urma unui accident muuult mai grav,incurajat,acte,declaratii totul de partea mea

dar in romania totul este relativ,judecatorul respecta legea nu face DREPTATE

o sa-ti spuna ca pt despagubiri are RCA(dupa ceva vreme),iar pt alte despagubiri asteapta o sentinta care o sa te scoata din pepeni pana o sa soseasca si care vei ramane surprins de ce cuantum MIC va avea.

i-mi pare rau ca asa suna adevarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand insanatosire grabnica !

Arde-l pe criminal! sA treaca pe dubla continua nu e ca si cum ar schimba benzile si nu te-ar observa.pur si si simplu n-re nicio justificare:nu e greseala ,,e PROSTIE ! Arde-l pe criminal!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca voi fi parte in proces cu politia , sau il dau eu in judecata , nu ma mai gandesc la partea financiara ci numai la greutatile pe care i le voi pricinui .

Permisul suspendat 1 an , dupa care examen ptr redobandirea lui , va avea cazier , va face drumuri la CT la termenele de judecata , la innoirea dovezii ( pana se solutioneaza cazul si il suspenda ) .

Toate pe un termen destul de indelungat . Nu ma grabesc , cu cat tine mai mult tevatura , cu atat il stresez mai mult .

Ma repet , am ce manca , deci nu vreau neaparat banii lui .

Scriu greu , scz ptr nereguli .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce accidente am vazut eu pana acum, nu prea e nici o sansa sa-l bagi in puscarie, pentru ca are destui bani sa cumpere politisti/procurori/judecatori. Si asta e valabil probabil si la un proces civil, exista sansa sa te scoata pe tine vinovat. Cred ca cel mai bine pentru tine e sa-l sperii cu un avocat si sa scoti o intelegere cat mai buna.

 

Dar macar mai scoate-i ochii cu faptul ca daca erai cu un jipan in loc de motor era dusa nevasta-sa (hmm, pe de alta parte poate vede situatia ca un win-win).

 

Edit: am postat odata cu tine , nu am vazut postul de mai sus. Nu stiu ce sa zic, daca scoti multi bani de la el e si asta o cale sa-i faci probleme. Ce vroiam eu sa zic e ca daca se pune omu pe dat cu banu in organu, se scoate el pana la urma.

Editat de Paladin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

El te face sa mirosi florile de jos si tu te gandesti la permisul lui.Incredibil! I N C R E D I B I L :disappointed:

 

scz , dar nu am inteles la ce te referi .

Cred ca nu m-am exprimat eu corect .

Ma gandesc la ce greutati sa-i fac , nu cum sa-si pastreze permisul .

Spune la ce te gandesti mai exact ! Concret .

Asta este si scopul topicului .

ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ctrad, insanatosire grabnica, momentan eu as zice sa te gandesti cum sa te refaci mai repede, sa il stresezi pe domnul o sa ai tot timpul :) . O intrebare am si eu, ce echipament purtai ? Nu o spun cu rautate doar ca din topicurile astea de accidente incerc sa invat ceva pentru a ma proteja pe mine in situatii similare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este un motiv plauzibil , dar mergeam doar Ef-Nord --- Ef-Sud (3km).

Casca AGV K3

adidasi moto speciali ( dar tot adidasi sunt )

Genunchiere ( motiv ptr care nu am rani majore la picioare ) + niste crashuri care au tinut distanta de masina

Manusi

P.S.: nici asta nu e o scuza , dar se anuntau peste 35 C la umbra .

Am echipament piele total + slidere de la Yamaha ( il port la iesiri mai lungi )

 

P.P.S.: echipamentul nu cred ca ar fi salvat mare lucru . tot raul a fost produs de impact ( de soc ) , nu de tarsaiala pe asfalt .

Nu vreau sa intru in polemici sau in discutii contradictorii cu referire la echipament . Nu spun ca nu ar fi fost bun , dar in cazul asta ar fi redus cu putin repercursiunile .

Editat de ctrad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concret .

Asta este si scopul topicului .

ms

 

Concret:

-multa sanatate!

-clavicula rupta?! retin bine?? Vai de curu' tau... :disappointed:

-limiteaza cat mai putin miscarile, stai cat mai mult in repaus,nu uita de escarele de decubit.

-vezi cum faci sa reduci si tu(mai repede) echimozele alea, compresele reci sau o punga cu gheata infasurata intr-un prosop should do the trick.

-sternul(manubriul sternal) nu se "deschide", doar cutia toracica se expandeaza(pe scurt spus)

-s-a referit: "aproape te-a bagat in mormant(sa mirosi florile) si tu te gandesti la permisul lui?!"

-te-ai exprimat corect, nu a inteles el.

-ar fi cazul sa iei legatura cu un avocat, preventiv, legea este prea blanda pentru el.

 

 

 

Ai grija de tine si mergi si mai preventiv. ;)

Editat de Ice-D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arde-l pe sofer, fa-l exemplu in cercul lui de prieteni.

Fiecare sofer care simte cu varf si indesat greseala comisa nu numai ca va fi mai atent data viitoare ci serverste si ca un exemplu pentru cercul sau de cunostinte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...