Sari la conținut

Se poate modifica o motocicleta


KOKIX
 Share

Postări Recomandate

Intrebare este daca am o motocicleta de 125 cc pot sai pun alt motor adica unu de 400 cc 600 ccc e.t.c sau nu pot..? vreau sa ajut pe cineva !:) vre sasi bage un motor mai mare pe honda 125 .. se poate ceva informatii ! hai cu sfaturile :makeout: :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totu e posibil in lumea asta! insa acel cadru care odata a fost de 125 si primeste un motor mai mare nu v-a rezista multa vreme - astfel v-a pune in pericol viata celorlalti participanti la trafic! Exista destule cadre cu acte relativ ieftine de la motociclete puternice - acesta e sfatu meu - alta motocicleta! CINE A GANDIT MOTOCICLETELE IN CATEGORII A FACUT-O CU UN SCOP BINE INTEMEIAT! NU VA BAGATI LA CREATII! :disappointed:

Editat de cs_05_hho
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

^ Exact. Acum iti zic eu de partea mecanica si design: Gandeste-te in primul rand cate modificari si adaptari trebuie sa faci "ca sa-i stea". Sa zicem ca motorul va fi de 2, chiar 3 ori mai greu si mai mare decat cel original; trebuie sa faci niste calcule precise sa il centrezi pe cadru, sa nu traga intr-o parte motocicleta, apoi sa te gandesti la admisie (carburatoare, filtre de aer), la evacuare, la partea electrica, etc, etc (muuuulte alte lucruri).

Pe scurt: Nu se merita asa ceva, decat daca esti vreun colectionar inrait de motociclete, plin de bani, si ai un motor minune nemaintalnit, si un cadru de la alta motocicleta minune, si vrei sa le imbini.

Asa proiecte, daca vrei sa fie bune, trebuie sa investesti o groaza de bani, timp si nervi. Mai bine iei ceva gata facut din fabrica.

Editat de Andr3y
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveti dreptate multumesc.si tot nus lamurit ca un prieten sia pus pe un motor de 700 cc unu de 1100 cc nu stiu cum a facut.. bine omologat in final :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine m-a interesat subiectul asta, dar dupa ce m-am informat un pic referitor la riscuri... mi-am vazut de treaba. Era un tip Spike pe un forum international de aprilia, a pus pe un derbi de 50 un motor de 400. La un test drive s-a rupt cadrul (desi avea modificari substantiale), a intrat in copac si a murit.

 

In concluzie nu se merita si greu vei gasi un mecanic cu capul pe umeri sa faca asa ceva pentru tine (dupa s-ar putea sa te aiba pe constiinta).

 

Un astfel de proiect (rs50 engine swap)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e unul dintre threadurile in care este mentionat, citeste primele posturi:

http://www.apriliaforum.com/forums/showthread.php?228318-1997-Aprilia-RS-50-Engine-swap

 

Gasesti mai multe informatii despre el, dar tb sa cauti.

 

Nu prea vreau sa ma cert cu nimeni pe forum, asa ca nu am sa-ti raspund cu aceeasi moneda. Dar ca sa intelegi un pic, pt ca pari un tip "destept", pur si simplu am fost interesat de subiectul asta acum cateva zile si i-am spus omului ce am citit despre el. Credeam ca asa se face forumuri :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca chiar vrei sa pui un motor mai mare pe o motocicleta de 125cc,incearca pe un hyosung gt125r..din cate am auzit/inteles cadrul este facut pentru motor de 600cc imi cer scuze daca gresesc dar asa am citit pe niste forum-uri..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus si eu un motor de 125 pe un cadru de la o rusesca.

Motorul original era in 2T si avea 175cc si motorul de 125 era 4T.

 

Pe un cadru de la un motor de 125 poti sa pui un motor pana la maxim 350. Deja de la 400 in sus e o aberatie fiind mult prea riscant.

 

Pe alta parte poti sa faci niste combinatii.

De exemplu pe un cadru de Katana de 600 poti sa pui un motor de R1. Cadrul de Katana e din otel si e tapan iar motorul de R1 e foarte usor.

Dar nu poti sa pui un motor de Katana care e foarte greu pe un cadru de R1 care e din aluminiu.

 

Acum fiecare mai gandeste si cu creierul lui. Unele lucruri sunt evidente si nu e nevoie de translator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca chiar vrei sa pui un motor mai mare pe o motocicleta de 125cc,incearca pe un hyosung gt125r..din cate am auzit/inteles cadrul este facut pentru motor de 600cc imi cer scuze daca gresesc dar asa am citit pe niste forum-uri..

 

De 650.

Ma duc sa mor in liniste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca totul e posibil in lumea asta ! dar mai incerC ! oricum am aflat cate ceva....!

MULTUMESC TUTUROR !

 

cred ca totul e posibil in lumea asta ! dar mai incerC ! oricum am aflat cate ceva....!

MULTUMESC TUTUROR !

Editat de KOKIX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a mai zis cineva. se poate. cu modificări substanțiale Âşi care trebuie să fie făcute "profi".

orice este posibil dar facut cum trebuie cred ca ar fi prea scump să merite.

părerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand te gandesti sa pui un motor mai mare pe un cadru ingust .. nu cilindreea e factorul care dexide ca e prea mare sau nu.

 

 

Alege un motor monocilindru .. pe la cross uri.

 

Un motor de maxim 250 cc ...

 

Asa am vazut si eu ... pe Rs 125 motor de Honda Cr 500, monocilindru in 2T ... deci iti inchipui ce e acolo.

 

Sau pe RS 250 motor de Husqvarna 650 cc.

 

Deh ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...