Sari la conținut

Accident Chopper Negru DN


Alex_250EXC
 Share

Postări Recomandate

Am am intrat cu masina in spatele cuiva si am scapat de vina, pentru ca eram impins de altu' care intrat in mine intai. Initial politistul a incercat sa ma scoate vinovat, cu argumentatie ca 'fiecare raspunde de ce e in fata lui'.

 

Revenind la situatie de aici, subiectiv, nu mi se pare normal ca, daca merg pe o banda cu o viteze mai mare fata de trafic de pe banda de langa mine, raspund legal in cazul in care cineva se baga in fata mea cu o viteza inferioara. Daca ar fi asa, inseamna practic ca vehicul care intentioneaza sa-si schimba banda, are prioritate (in unele cazuri).

 

Sigur ca daca motocicleta se afla in depasire, nu avea vina. La politia sa va stabili cauza accidentului, cred ca daca argumentati bine, este posibil sa iese soferul vinovat pentru ca nu s-a asigurat cand a schimbat banda/directia de mers.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Revenind la situatie de aici, subiectiv, nu mi se pare normal ca, daca merg pe o banda cu o viteze mai mare fata de trafic de pe banda de langa mine, raspund legal in cazul in care cineva se baga in fata mea cu o viteza inferioara. Daca ar fi asa, inseamna practic ca vehicul care intentioneaza sa-si schimba banda, are prioritate (in unele cazuri).

 

Da. Cand un vehicul merge pe banda 1 si alt vehicul merge pe banda 3 iar amandoua vor sa treaca pe banda 2, vehicului de pe banda 1 este obligat sa ii acorde prioritate vehiculului de pe banda 3. Dar aici nu este cazul nostru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Cand un vehicul merge pe banda 1 si alt vehicul merge pe banda 3 iar amandoua vor sa treaca pe banda 2, vehicului de pe banda 1 este obligat sa ii acorde prioritate vehiculului de pe banda 3. Dar aici nu este cazul nostru...

Da, de asta stiam :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am am intrat cu masina in spatele cuiva si am scapat de vina, pentru ca eram impins de altu' care intrat in mine intai. Initial politistul a incercat sa ma scoate vinovat, cu argumentatie ca 'fiecare raspunde de ce e in fata lui'.

Daca pana si in cazul ala au incercat sa te scoata vinovat, iti dai seama ce sanse are acum baiatul cu chopper.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are sanse daca tanti asta face gura mare in continuare la politist, si o sa faca asta. teoretic legea nu e deloc in avantajul lui si stiu asta pentru ca am fost lovit in spate dupa ce am franat intentionat(da stiu, sunt cel mai groaznic om) si ala nu s-a oprit. a incercat omu sa-i explice politistului ca sunt un nemernic(da stiu, chiar am fost nemernic) ca am franat fara motiv si politistu i-a explicat raspicat ca atat timp cat m-a busit in spate, e vinovat.

singurul mod in care poate sa scape motoristul nevinovat e daca politistul chiar vrea sa aplice etic legea si sa ii scoata vinovati pe aia din conserva ca au schimbat banda si au franat. asta daca asculta inregistrarea aia si nu dau astia alta declaratie sau cine stie ce le mai trece prin cap. ati vazut cat de iritati erau, s-au trezit sarmanii cu un motorist vitezoman direct ca-i loveste.. probabil abia atunci li s-a aprins creierul si au vazut motoristul.

planu de bataie cam asta ar fi, descris clar situatia si faptul ca desi i-ai vazut ca-ti intra in banda ai redus frumos viteza sa le faci loc dar pe urma au franat fara motiv.

zic sa nu va bazati pe camere ca nu sunt chiar atat de multe imprastiate peste tot. stie cineva de vre-un feed de acolo? eu n-am vazut sa fie camera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunoaste cineva un singur caz de lovire din spate in care cel din fata e scos vinovat sau se face teorie din lipsa de experienta?

 

Am invatat de foarte multi ani ca dreptatea rutiera se face din declaratii.

Iti povestesc eu un caz.

Ma suna o prietena ca a avut un incident. Ea iesea din parcare cu spatele unul a venit turbo si a intrat in ea.

Teoretic a fost neacordare de prioritatea la iesirea din parcare. Ea vroia sa ii repare masina aluia dar sa nu ii ia permisul ca avea copil mic acasa si erea singura cu permis din familie.

Ala cu masina vroia cu toata indarjirea sa o lase fara permis. Omul avea dreptate saracul dar ma deranja indarjirea lui porostesca. Asa ca am pus-o pe gagica sa declare ca ea vroia sa intre cu spatele in parcare. Si gata. A iesit ea vinovata dar a ramas cu permisul.

Stiu ca situatia nu e la fel. Dar ea a fost lovita in spate si tot ea a fost gasita vinovata.

 

Cei cu masina pot declara urmatorul lucru: "m-am asigurat, am efectuat manevra de schimbare a benzii cu semnal, m-am incadrat pe banda si imediat a venit o motocicleta din spate si a intrat in mine"

 

Ei deja au declarat ca au tras putin de volan si buf. Deci e neacordare de prioritate la schimbarea directiei de mers.

Sunt sigur ca ce au declarat presei au declarat si politistilor in timpul masuratorilor. Pareau destul de prosti ca sa faca asta. Daca in scris schimba declaratia politisti or sa ii ia la intrebari.

 

Sfatul meu este ca motociclistul sa declare cum au intrat desteptii pe banda lui tragand putin de volan si are sanse foarte mari sa ii infunde pe cretinoizii.

 

Oricum tot ce conteaza este ca motociclistul e bine. Oasele se rrepara si fiarele se indreapta.

Si daca iese el vinovat tot nu conteaza decat in sufletul lui. El sa fie sanatos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca situatia nu e la fel. Dar ea a fost lovita in spate si tot ea a fost gasita vinovata.

Nu e deloc la fel situatia. Si da, in prima faza se face pe declaratii, dar argeseanca are (posibil) martor langa ea si castiga faza "pe declaratii". Daca gaseste totusi o inregistrare, are ceva sanse, dar si atunci soferita poate folosi inregistrarea in favoarea ei.

 

In situatia lui as contacta un avocat bun specializat pe asa ceva (greu de gasit aia cu adevarat buni, si nu-s chiar ieftini), sau m-as resemna si m-as pregati pentru plimbari regulate de prelungire a adeverintei pana iese NUP-ul. Pe cont propriu, sansele de castig sunt minime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e deloc la fel situatia. Si da, in prima faza se face pe declaratii, dar argeseanca are (posibil) martor langa ea si castiga faza "pe declaratii". Daca gaseste totusi o inregistrare, are ceva sanse, dar si atunci soferita poate folosi inregistrarea in favoarea ei.

 

Pai motociclistul are deja inregistrari video de la accident. Sunt inregistrarile in care si fomeia isterica si martalogul declarau ca au schimbat banda fara sa se asigure. Ce alta inregistrare mai buna vrei? :ok:

Eu inca nu am inteles cine conducea masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai motociclistul are deja inregistrari video de la accident. Sunt inregistrarile in care si fomeia isterica si martalogul declarau ca au schimbat banda fara sa se asigure. Ce alta inregistrare mai buna vrei? :ok:

Eu inca nu am inteles cine conducea masina.

 

e bine ca poti sa intelegi ce vrei tu, indiferent de ce e in videoclip. vreau si eu sa vad exact unde DECLARA ca au schimbat banda fara sa se asigure. omu a zis doar ca avea masina in fata, s-a dat putin spre dreapta si s-a trezit cu el in spate. din pacate din asta poate sa zica ca nu a iesit din banda si daca nu ai cum sa demonstrezi, esti vinovat. plus, din pacate, indiferent cat de "din scurt" iti face manevra asta, daca l-ai busit in spate iesi vinovat. trist dar adevarat.

mai adauga la asta si ca probabil o sa-i fie cam greu sa-i convinga ca mergea cu 50-60. faptul ca i-au pus frana in fata e singura chestie care ar putea sa o ia in seama politistii. clipul din articol e nul, nu reusesti sa convingi pe nimeni ca ei au fost de vina.

 

cat despre exemplul tau de mai sus, nu are absolut nicio legatura cu situatia asta si, in plus, ai ajutat o tipa(stiu ca alea care le cunoastem sunt mai ok decat alea pe care nu le cunoastem) care a dat cu spatele fara sa se asigure sa scape fara sa ramana fara permis. inteleg, te-a induiosat ca ti-e prietena si ca tre sa-si duca copilul la gradinita dar daca dadea cu spatele mai repede si se infigea un motor prin usa din spate pe urma n-ar mai fi avut copil. asa ca, actiunea ta nu prea e de laudat, mai ales aici unde toti iubim fetele care ies din parcare fara sa se asigure. cum ziceam, fiecare caz e diferit iar alea in care e implicata o persoana cunoscuta sunt judecate extrem de subiectiv. il apreciez mai mult pe tipul care a vrut neaparat sa o lase fara permis. stia el ceva, cine stie pe cine a pierdut intr-o situatie similara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LOL ... A2 era lesne ca e grupa sanguina, de-aia nici n-am intrebat ... dar nu stiam ca se pune si GS langa.

merci.

 

E o idee buna sa pui un asa sticker pe motor, insa nu stiu cati dintre paramedici studiaza mobra cand tu esti intins pe jos ... posibil la cativa metri de ea :(

 

Ai dreptate in legatura cu paramedicii...de folos ar fi niste dogtaguri ,cum au soldatii in misiune,in care sa se precizeze grupa de sange,numar de telefon,etc..eu asa am...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai motociclistul are deja inregistrari video de la accident. Sunt inregistrarile in care si fomeia isterica si martalogul declarau ca au schimbat banda fara sa se asigure. Ce alta inregistrare mai buna vrei? :ok:

Eu inca nu am inteles cine conducea masina.

Ozzy, te stiam baiat inteligent, nu ma dezamagi acum! Daca eu apar la televizor acum si spun ca am ucis 40 de oameni ce crezi ca se intampla? Politia era la fata locului, a facut niste masuratori, a intrebat niste martori, a facut poze si un urma acestora se constuieste dosarul.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic, cel ce loveste-n spate e cam vinovat. :unsure: Practic, la cate camere sunt pe acolo, s-ar putea sa existe vreo captura cum ca a fost stanjenit in trafic. Daca tu nu esti in tara, incearca sa rogi un amic, ceva, care sa se duca sa se uite dupa camere (supraveghere cladiri, trafic, etc), cat inca e recent si nu se sterg inregistrarile, poate asa adunati probe...

dupa dinamica si lovitura fiatul este vinovat!!!!!!! neasigurare la schimbarea directiei de mers!!!!!

sanatate baiatului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Da, dar parca in cazul asta era in aripa din spate, adica lateral, ceea ce intra in mod normal la neacordare de prioritate la schimbarea directiei de mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Poate ne lamureste si pe noi exact ce a hotarat milita RO...

 

O singura data am avut accident usor si m-a scos vinovat pentru ca am lovit din spate. De fapt era culpa comuna, sau cel putin asa zic eu.

 

Intersectie cu sens unic, interzis la stanga. Fufa din fata mea da semnal stanga, o manevra foarte uzitata in zona respectiva pentru ca mergi 50 m pe interzis si nu mai ocolesti tot cartierul, tureaza motorul la 5000 rpm si eu avansez incet cu ochii beliti in stanga sa ma sigur, aleia ii moare motorul in mijlocul intersectiei si buf, far si grila sparte, aia bara indoita. In declaratie scria negru pe alba ca s-a asigurat "chipurile" stanga cu intentia de a merge inainte si ca eu am venit tare din spate si am lovit-o cand pleca de pe loc sau ceva in stilul asta, desi din descrierea loviturii se vedea clar ca masina ei era trei sferturi spre stanga, schita facuta de ea. :crack:

Nu m-am luptat pentru ca:

 

1. amenda era vreo 600 de mii la vremea aia si aveam si 0 puncte deci fara permis nu am ramas.

2. eram in a 4-a sau a 5-a luna de permis pentru B.

 

 

Ma gandesc serios sa-mi montez camera pe bordul masinii cum e moda la rusi, aparent au discount la asigurari daca isi pun tocmai din acest motiv, aia sunt mai cocalari ca noi si cazurile in care cineva ti se baga in fata si punea frana brusc erau la ordinea zilei.

 

Insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...