Sari la conținut

Dilema +


valitaz
 Share

Postări Recomandate

Chiar daca Legea spune ca ala cu bicicleta nu are ce cauta calare pe trecerea de pietoni, bunul simt, morala si chiar Legea, spun ca tu trebuie sa reduci viteza pana la limita evitarii oricarui pericol, pentru ca poti sa omori pe cineva, fiind dotat cu utilajul mai mare, mai greu si mai periculos.

Bai (cuvant urat)! E greu sa ti se adreseze cineva altfel pentru ca esti un tampit insistent: nu exista nici o lege cu viteza la limita evitarii oricarui pericol pentru ca, vaca proasta, nu exista o asemenea viteza de deplasare, ci doar de stationare. (cuvant urat) postac pe forumuri, lasa tastatura si pune mana pe o carte de legislatie si nu mai debita ineptii pe unde apuci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu ziceam ca este mai usor de controlat un corp omenesc ale carui actiuni sunt gestionate "de obicei "de catre creier.Corpul omenesc nu are inertia unui autovehicul,nu are nevoie de distante de franare,nu trebuie sa foloseasca cauciucuri iarna-vara,problemele tehnice apar destul de rar pe partea carosabila(trecerea de pietoni),asa ca multe lucruri ce tin de preventie sunt mai usor de realizat cand circuli pe jos .Din "confruntarile" directe om-masina nu prea am auzit sa iasa castigator omul.Despre cei de la volan poate incepe o alta discutie lunga ,lunga.Am vrut sa ma refer strict la actiunea celor care nu conduc sute de kg sau zeci de tone de fier. Cu speranta ca m-am facut inteles si ca am reusit sa inteleg ce au scris altii ,va salut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai (cuvant urat)! E greu sa ti se adreseze cineva altfel pentru ca esti un tampit insistent: nu exista nici o lege cu viteza la limita evitarii oricarui pericol pentru ca, vaca proasta, nu exista o asemenea viteza de deplasare, ci doar de stationare. (cuvant urat) postac pe forumuri, lasa tastatura si pune mana pe o carte de legislatie si nu mai debita ineptii pe unde apuci.

 

Cred ca sunt prea metaforic, prea subtil, poate chiar subliminal, pentru unele maimute de pe Forum (din limbajul tau am dedus).

Am zis: "Bunul simt, morala si chiar Legea... ".

N-am zis "Legea spune ca..." .

GREU LA DEAL...

 

Exista o Lege care spune ca trebuie sa te opresti la trecerile de pietoni pentru a acorda prioritate pietonilor. Ca sa poti face lucrul asta, TREBUIE SA REDUCI VITEZA in apropierea trecerilor de pietoni, pentru ca, daca se angajeaza pietonul in traversare exact cand tu esti la 2m de trecere si ai 50km/h, te mai opresti din p..a.

Daca tu omori un pieton pe trecere, Politia n-o sa spuna ca mergeai legal cu 50km/h si este de vina pietonul ca ti-a sarit in fata. Politia o sa spuna ca esti vinovat si, in particular, ca esti prost, pentru ca n-ai redus viteza destul de mult ca sa eviti pericolul.

Oricum ati da-o, Legea spune sa te opresti, iar pentru asta trebuie mai intai sa reduci viteza. Se deduce, deci, chiar din Lege ca, pentru a putea opri in siguranta la o trecere de pietoni, in cazul in care un pieton se angajeaza regulamentar in traversare, trebuie sa circuli la limita evitarii oricarui pericol. Iar 50, chiar 60km/h pe unele sectoare de drum, nu este o viteza cu care sa circuli tu la trecerea de pietoni si sa te mai si poti opri daca-ti apare pietonul pe trecere.

 

Stiu, e greu, e chiar supranatural pentru unii ce vorbesc eu aici. Nu ma indoiam ca exista astfel de persoane, pentru ca vad zilnic, in trafic, cum trec ca vantul si ca gandul pe la trecerile de pietoni. Vad des accidente in care soferul se plange "Mi-a sarit in fata", dar nu spune "Aveam 50km/h cand s-a angajat in traversare pietonul si n-am putut sa opresc. Sunt de vina!".

Dovada sta chiar filmuletul de mai sus, in care soferul basculantei nu are niciun fel de reactie, nici macar sa atinga frana, nimic. Vine la trecerea aia cu viteza, ca si cand n-ar exista. A, stiu, nu trebuia sa reduca viteza ca sa lmiteze un eventual pericol (limita evitarii oricarui pericol), pentru ca nu spune Legea.

 

Deci, sa reduci viteza de deplasare pana la limita evitarii oricarui pericol este ceva de bun simt, moral si Legal.

Sa omori pe cineva pe trecerea de pietoni, pentru ca n-ai redus viteza pana la limita evitarii oricarui pericol, este ceva ce tine de nesimtire, este imoral si Ilegal.

 

AdrianB1 , HD eeste prea prost ca sa te superi pe el...lasal in lumea lui....

 

Asa e!

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va certati degeaba pe tema "reducerii vitezei pana la limita evitarii oricarui pericol"...legea spune clar ca in apropierea trecerilor de pietoni pe drumurile cu cel mult o banda pe sens limita de viteza scade la 30 km/h, chiar daca acest lucru nu e semnalizat prin indicator...

 

 

Art. 123

 

Conducatorul de vehicul este obligat sa circule cu o viteza care sa nu depaseasca 30 km/h, in localitati, sau 50 km/h in afara localitatilor, in urmatoarele situatii:

[...]

h) in zona de actiune a indicatorului de avertizare "Copii" in intervalul orar 0700 - 2200 precum si a indicatorului "Accident";

i) la trecerile pentru pietoni nesemaforizate, semnalizate prin indicatoare si marcaje, cand drumul public are cel mult o banda pe sens, iar pietonii aflati pe trotuar, in imediata apropiere a partii carosabile, intentioneaza sa se angajeze in traversare;

[...]

 

Acum, sa nu-mi spuneti mie ca ala cu basculanta avea 30km/h...e adevarat, si in cazul accidentului de fata si in cazul celui cu basculanta, cei de pe bicicleta erau BICICLISTI, nicidecum pietoni, deci nu aveau ce cauta pe trecere calare pe bicle.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum o saptamana prin sectorul 5 asteptam intre 2 masini la o trecere sa se elibereze....dau sa plec incet cand un pusti pe bicicleta sare bordura in viteza si aterizeaza in fata mea......putea sa il cam doara schema lui daca plecam mai tare,oricum nu stateam ca sa ajung pe la politie,cercetari,procese,bla bla si chiar daca am toate actele in regula nu aveam deloc nr. de inmatriculare,chiar daca se lovea nu eram eu doctor sa il fac bine asa ca nu ma tinea mimik sa raman....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum o saptamana prin sectorul 5 asteptam intre 2 masini la o trecere sa se elibereze....dau sa plec incet cand un pusti pe bicicleta sare bordura in viteza si aterizeaza in fata mea......putea sa il cam doara schema lui daca plecam mai tare,oricum nu stateam ca sa ajung pe la politie,cercetari,procese,bla bla si chiar daca am toate actele in regula nu aveam deloc nr. de inmatriculare,chiar daca se lovea nu eram eu doctor sa il fac bine asa ca nu ma tinea mimik sa raman....

 

dupa mine, esti cam in plus pe strada... sa-ti dea Dumnezeu sa nu ti se intample asa ceva vreodata... nu mai spera ca fara numere ramai nepedepsit! ba dimpotriva, s-ar putea sa ai intr-o zi o mare surpriza, si poate chiar in ziua aia sa nu fi facut nimic rau...

(fara numere sunt destui, cu numarul tau nu cred ca umbla altii)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va certati degeaba pe tema "reducerii vitezei pana la limita evitarii oricarui pericol"...legea spune clar ca in apropierea trecerilor de pietoni pe drumurile cu cel mult o banda pe sens limita de viteza scade la 30 km/h, chiar daca acest lucru nu e semnalizat prin indicator...

 

 

Art. 123

 

Conducatorul de vehicul este obligat sa circule cu o viteza care sa nu depaseasca 30 km/h, in localitati, sau 50 km/h in afara localitatilor, in urmatoarele situatii:

[...]

h) in zona de actiune a indicatorului de avertizare "Copii" in intervalul orar 0700 - 2200 precum si a indicatorului "Accident";

i) la trecerile pentru pietoni nesemaforizate, semnalizate prin indicatoare si marcaje, cand drumul public are cel mult o banda pe sens, iar pietonii aflati pe trotuar, in imediata apropiere a partii carosabile, intentioneaza sa se angajeze in traversare;

[...]

 

Acum, sa nu-mi spuneti mie ca ala cu basculanta avea 30km/h...e adevarat, si in cazul accidentului de fata si in cazul celui cu basculanta, cei de pe bicicleta erau BICICLISTI, nicidecum pietoni, deci nu aveau ce cauta pe trecere calare pe bicle.

 

Asa spune legea? Vezi ca te-ai contrazis chiar cu citatul de mai jos.

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum o saptamana prin sectorul 5 asteptam intre 2 masini la o trecere sa se elibereze....dau sa plec incet cand un pusti pe bicicleta sare bordura in viteza si aterizeaza in fata mea......putea sa il cam doara schema lui daca plecam mai tare,oricum nu stateam ca sa ajung pe la politie,cercetari,procese,bla bla si chiar daca am toate actele in regula nu aveam deloc nr. de inmatriculare,chiar daca se lovea nu eram eu doctor sa il fac bine asa ca nu ma tinea mimik sa raman....

 

Mda... Mda... Pai, eu nu prea jignesc, dar... Mda... Exact cum spuneam mai sus, e pe baza de nesimtire, de meltenism, de proasta crestere, asa e traficul la noi.

Sa mai spun ca esti foarte limitat in gandire si ca nu vezi decat la 5 minute in viitor? Oamenii inteligenti filosofeaza, viseaza si chiar ajung sa-si dea seama, sa inteleaga niste lucruri, chiar daca nu s-au intamplat inca.

...

Adica tu, prapaditule, s-ar putea sa ai un copil in viitor si nu cred ca ti-ar conveni ca unul fara numar sa ti-l loveasca pe trecerea de pietoni si sa fuga de la locul faptei, chiar daca pustiul era calare pe bicicleta.

...

Eu am puterea si capacitatea intelectuala sa fac o proiectie spre viitor si sa-mi dau seama ca, daca s-ar intampla asa ceva cu copilul meu, sa fie lovit de un nesimtit care fuge, voi avea atata rabdare si ma voi stradui atat de mult, pana ce voi reusi sa-l gasesc pe fraier.

Si nimik nu-l va scapa din mana mea.

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...