Sari la conținut

bucuresti - chisinau


magarusulmarius
 Share

Postări Recomandate

salutare,

 

participantii - eu, manuel ktm si mihai varadero

 

traseul : buc - buzau - focsani - husi - albesti - chisinau

 

460 km dus , din care 340 km in ro

 

vizitam cramele de la milestii mici , lalaiala prin chisinau

 

plecam numai daca vremea este buna

 

maxim 140 kmh unde se poate

 

asteptam si alti participanti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

 

participantii - eu, manuel ktm si mihai varadero

 

traseul : buc - buzau - focsani - husi - albesti - chisinau

 

460 km dus , din care 340 km in ro

 

vizitam cramele de la milestii mici , lalaiala prin chisinau

 

plecam numai daca vremea este buna

 

maxim 140 kmh unde se poate

 

asteptam si alti participanti

 

salutare alo cu viteza mai usor avem si drumuri de 140 la ora sa fiti iubiti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citeva sfaturi din experienta:

- traseul de urmat recomandat este E581 chiar daca e putin mai lung. Celalalt este nasol si pe anumite portiuni este in lucru. Stiu ca Milestii Mici e mai aproape de celalalt drum E584 insa pe E581 ajungeti usor la cramele de la Cricova. De acolo puteti strabate Chisinaul spre Milestii Mici. Se circula OK prin Chisinau.

 

- daca mergeti in week-end, e foarte important sa va faceti programare pentru vizitare, intrucit ghizii nu lucreaza in we.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gdan : multam de sfaturi,programarea este necesara doar pt milestii mici ?

 

@adam : n-am rezolvat inca partea cu cazarea, dar eu prefer o pensiune cu curte interioara , unde putem baga motoarele, nici eu n-as vrea sa le lasam in strada

 

referitor la acte : trebuie pasaport, iar legat de asigurare trebuie sa te uiti pe cartea verde sa vezi daca ai acoperire si in MD. eu sunt asigurat la astra si am acoperire si pe MD , prescurtarea "MD" este incadrata intr-un patrat, asta inseamna ca am asigurare si pt MD, numai ca este incadrata in patrat pt ca nu face parte din UE.

 

@khk : Doamne Fereste ! :rolleyes:

 

eu mi-am montat o alarma cu gps tracker incorporat, la fiecare minut imi da coordonatele gps unde se afla motorul, asa ca merg cu gps ul in mana pana ajung la hoti. are o toleranta de cativa metri. asa ca sunt putin, doar putin mai linistit,,, :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casco (pt. furt) aveti? :D

Sau... s-au dus vremurile alea "rele", ca eu stiu niste patiti.

 

In Chisinau sunt multe parcari pazite. costul nu este mai mare de 3-4RONi pe noapte (10-20 MDL).

Drumul e ok, daca plecati Vineri si va intoarceti Duminica, sa aveti grija la radare in localitati, (clasic: Oreavu, Lipezis/Garoafa, Costesti, Munteni/Berheci, in diverse combinatii).

Daca mergeti dupa GPS, sa verificati daca aveti ultimele harti, ca s-a facut un drum nou pe langa Barlad acum o juma de an (care scurteaza vreo 2 km din drumul vechi, fara gps, e mai simplu ca se vede care e drumul principal).

 

Prin Moldova drumul de la Leuseni la Chisinau, ala principal, este bun, ala prin Lapusna nu prea, desi cu KTM-ul cred ca treci pe oriunde.

Limita in afara localitatii in MD este 90km/h, daca va prinde politistul cu 110-120 spaga e cam 100MDL (~30roni), daca va prinde cu 130-150 va trebui sa dati cam 200-250MDL.

Exista i singura localitate intre Chisinau si Leuseni si anume Cristesti, unde le place sa stea cu radarul, dar atentie ca stau si in afara localitatilor!

 

La intrarea in moldova va trebui sa platiti "taxa ecologica" care e de vreo 26MLD (8roni).

La intoarcere aveti voie cu maximum doua pachete de tigari de persoana si maximum 2 sticle de tarie sau 4 sticle de vin, de persoana.

 

Drum bun!

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@metal : multam de info

 

hai sa mai linistesc spiritele cu furaciunile prin chisinau,,,nu stiu care este situatia reala de fapt

 

asa ca am gasit cateva cazari ( am dat telefon ),una din ele : are curte interioara si moto stau in siguranta, piscina , 35 euro/dubla

 

http://www.infovacanta.md/cazare-chisinau/pensiunea-olimpia/

 

cred ca ar fi bine sa facem o rezervare asa ca cine se hotareste sa mai vina sa ma sune ca sa rezolv maine

 

0722564401

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mi-am montat o alarma cu gps tracker incorporat, la fiecare minut imi da coordonatele gps unde se afla motorul, asa ca merg cu gps ul in mana pana ajung la hoti.

Se fura cu duba, si in duba nici un GPS nu are semnal. Plus ca s-au jmecherit toti, e sub 100$ un jammer de bruiaza orice GSM/3G/GPS pe o raza de cativa metri. Dar e bine ca-ti da senzatia de siguranta, aia e priceless. :D

 

Drumul e ok, daca plecati Vineri si va intoarceti Duminica,

Problema e ca propunerea e pentru 2 zile, sambata si duminica, si mi se pare si mie cam alergatura, dupa 460Km nu mai apuci sa vizitezi mare lucru. Daca era plecarea de vineri sau intoarcerea luni era mai realist.

 

La intrarea in moldova va trebui sa platiti "taxa ecologica" care e de vreo 26MLD (8roni).

Lei moldovenesti la un curs de bun simt unde gasim inainte sa ni se ceara la granita? Nu accepta si EURO/USD/RON/CARD?

 

La intoarcere aveti voie cu maximum doua pachete de tigari de persoana si maximum 2 sticle de tarie sau 4 sticle de vin, de persoana.

Pe mae.ro, cand binevoieste sa mearga, scrie ca intrarea si iesirea e permisa cu maxim 200 tigarete (1 cartus) si maxim 2 litri de alcool de persoana.

 

asa ca am gasit cateva cazari ( am dat telefon ),una din ele : are curte interioara si moto stau in siguranta, piscina , 35 euro/dubla

 

http://www.infovacanta.md/cazare-chisinau/pensiunea-olimpia/

 

Asta ar fi cel mai mare de la ei: http://www.informator.md/ro/destinatii-turistice/moldova/chisinau/cazari-chisinau/

 

Plus clasicul booking.com.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare deaja 2 zile la 450 km e putin si eu care ma gandeam ca seara suntem acasa

 

dar era sa uit ca va place sa mancati so lalaiti de mancat bine se gaseste sin bucuresti asa ca pas chisinau sa fiti iubiti drum bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi nu am gasit ghid la Cricova si asadar nu am putut intra.

In aceste conditii am fi vrut sa mergem la Milestii Mici, insa ni s-a spus ca acolo e aceeasi treaba.

Sfatul meu e sa dati un telefon ca sa stiti ce aveti de facut.

 

PS: Noi ne-am cazat la Vadul lui Voda, un fel de zona de agrement. Acolo gasiti si pensiuni care au curti interioare, insa in cea mai mare parte conditiile sunt jalnice sau la limita acceptabilului.

In ce priveste preturile la mincare si bautura, prin comparatie, Mamaia e un loc ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tot ce a spus GDan, mai putin cu preturile din Moldova. Noua ni s-a parut de fiecare data totul ridicol de ieftin; si nu am fost de putine ori...

Moto neaparat in curte/pazite. Noi de fiecare data cand am fost cu masinile, le-am parcat in parcarea hotelului si nu am avut probleme.

 

intrebase cineva de schimbat bani. noi am folosit de fiecare data casele de schimb din Chisinau, a fost OK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adam,nu am inteles daca participi sau nu si ce motor ai.Daca vrei putem pleca din Chisinau a doua zi pe la prinz(asta daca nu reusim sa vizitam tot sambata)

Motor ca al tau in perioada asta. Destinatia si ideea ma tentatza sa particip dar mi-e teama sa nu fie doar alergatura, daca tot ajung pana acolo si fac 2 zile pe drum macar o zi sa-mi ramana de vizitat in zona ca nu stiu cand mai dau prin MD.

 

Deci daca se face ceva in 3 zile, sanse mari sa vin, daca se face pe 2 zile, imi vine sa fac traseul alta data dar urmaresc oricum threadul pentru informatii.

 

Tu crezi ca intr-o dupa amiaza, in 2-3 ore de lumina ramase avem timp sa vizitam ce merita vizitat?

 

intrebase cineva de schimbat bani. noi am folosit de fiecare data casele de schimb din Chisinau, a fost OK.

Problema era cu taxa aia de ecologizare de la granita. Dar banuiesc ca trebuie sa fie si o casa de schimb in zona.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut drumul asta saptamana trecuta, Bucuresti - Chisinau - Cramele Cricova :D si retur!

 

confirm urmatoarele lucruri, poate va ajuta

- de verificat de 10 ori daca Moldova este acoperita de cartea verde, mai toate NU acopera si trebuie luata separat, eu asa am facut.

- drumul cel mai bun este Buc - Buzau - Barlad (centrura prin afara orasului, noua si lucioasa) - Husi si apoi granita la Albita (bucata asta este nou asfaltata si excelenta de dat un pic de genunchi la sol!)

- la granita se cam sta, cum o fi norocul atat la dus cat si la intors

- dupa granita mergeti pe E581, Lauseni si apoi prin codrii nesfarsiti ai Moldovei pana la Chisinau, cca 100km. pustiu frate, sa nu ramaneti fara benzina pe acolo ca va mananca lupii.

- intrarea in Chisinau destul de complicata dar orasul merita. NU este o legenda urbana, femeile locului sunt ospitaliere, au graiul dulse si sunt frumoase. chiar si alea urate! plus berea ieftina :cheers:

- recomand cu incredere cramele Cricova, aproape de chisinau, cca 20 de minute distanta, de luat chiar un taxi ceva daca vreti si o (de)gustare. trebuie rezervare ca fetele ghid (frumusele si fara sa bei nimic!) sunt putine dar bine pregatite, o placere sa auzi cum se face sampania.

- schimb valutar se pot schimba lei pe lei, parca un leustean iti cumpara 3.55 leusteni moldovenesti. daca nu va descurcati in leusteni si preferati eur, iei cam 16 leusteni moldovenesti pentru unul din asta!

- intoarcere, cu grija la mahmureala

- la granita usor cu tigarile, altfel foarte ieftine. in duty free ti se vinde si un bax insa vanzatorul o sa-ti spuna ca nu ai voie sa treci decat cu doua PACHETE de tigari, nu cartuse ori baxuri! probabil ca toti cumpara cartuse si le fumeaza pana in granita :D grija totusi ca se verifica destul de atent, nu exagerati.

 

asta-i, sa beti un vin si pentru noi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare deaja 2 zile la 450 km e putin si eu care ma gandeam ca seara suntem acasa

 

dar era sa uit ca va place sa mancati so lalaiti de mancat bine se gaseste sin bucuresti asa ca pas chisinau sa fiti iubiti drum bun

 

asa, asa, zi-le,

 

:laugh:

credeam ca numa io-s fugit d-acasa, :moto:

 

:friends:

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Problema era cu taxa aia de ecologizare de la granita. Dar banuiesc ca trebuie sa fie si o casa de schimb in zona.

 

Eu am intrat vineri seara in Moldova si am platit taxa cu lei romanesti (fix 8 RON cum spunea cineva mai sus); ba chiar tanti de la "banca" voia sa imi dea si 2 lei rest de la hartia de 10.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La vama, acolo unde se plateste taxa este banca si cu schimb valurtar. Cursul e ok, poate sa fie cu 2-3% mai prost decat in Chisinau, dar la sume sub 300-400 de lei nu e diferenta sesizabila.

 

Despre preturi, ca zicea cineva a e mai scump ca in Mamaia, nu este adevrat.In Vadul-lui-Voda (20 km de la iesirea din Chisinau spre Vest), e cazare ieftina, dar conditiile sunt intr-adevar proaste.

Mancarea este mai ieftina ca in Bucuresti. Bine, daca te duci la restarant in centru o sa fie scump (la fe cum si in Bucuresti in centru preturile sunt altfel).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa, asa, zi-le,

 

:laugh:

credeam ca numa io-s fugit d-acasa, :moto:

 

:friends:

 

ia zi pompi unde se papa bine si rezonabail in Bucale?

eu sub 30 eur/ 3 persoane n am gasit :)

in bg in schimb..sau mai bine tac..:-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adam:sigur avem timp de vizitat Chisinaul.Saptamana trecuta am fost la Odesa in Ucraina si practic am vizitat centrul in jumatate de zi(tine cont ca Odesa este mai mare decat Chisinaul).Duminica dimineata cand orasul este liber putem face un tur de oras cu taxi sau cu motoarele.Daca plecam sambata pe la ora 8 sigur la 13 suntem cazati.La frontiera motoarele nu stau la coada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Despre preturi, ca zicea cineva a e mai scump ca in Mamaia, nu este adevrat.In Vadul-lui-Voda (20 km de la iesirea din Chisinau spre Vest), e cazare ieftina, dar conditiile sunt intr-adevar proaste.

Mancarea este mai ieftina ca in Bucuresti. Bine, daca te duci la restarant in centru o sa fie scump (la fe cum si in Bucuresti in centru preturile sunt altfel).

 

La Vadul lui Voda un mic costa 9 RON. La acelasi pret puteai lua o frigaruie (adica doua cubulete de carne pe bat). Alte preturi nu-mi mai amintesc, insa stiu ca am cazut pe spate. Si asta la terasele de pe malul Nistrului. Chiar si la alimentara totul era mai scump acolo. Na, zona de agrement.

 

Insa asta nu e foarte important. Era doar un detaliu. Nu o sa moara nimeni de foame. Probabil ca in Chisinau e mai ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adam:sigur avem timp de vizitat Chisinaul.Saptamana trecuta am fost la Odesa in Ucraina si practic am vizitat centrul in jumatate de zi(tine cont ca Odesa este mai mare decat Chisinaul).Duminica dimineata cand orasul este liber putem face un tur de oras cu taxi sau cu motoarele.Daca plecam sambata pe la ora 8 sigur la 13 suntem cazati.La frontiera motoarele nu stau la coada.

 

Ok, m-ai convins deci daca e vremea faina, plecarea la 8? De unde?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...