Sari la conținut

Sa schimb sau nu uleiul ?


CBROSU
 Share

Postări Recomandate

uleiul are acizi rezultati in urma arderii, chiar daca nu-l schimbi cand bagi motorul la iernat scurge-l pe tot. eu ca ulei de iernat folosesc cel mai ieftin ulei pe care-l gasesc la magazinele auto si un filtru nou. primavara scurg maglavaisul, schimb iarasi filtrul si bag ce ulei folosesc eu de obicei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uleiul are acizi rezultati in urma arderii, chiar daca nu-l schimbi cand bagi motorul la iernat scurge-l pe tot. eu ca ulei de iernat folosesc cel mai ieftin ulei pe care-l gasesc la magazinele auto si un filtru nou. primavara scurg maglavaisul, schimb iarasi filtrul si bag ce ulei folosesc eu de obicei...

 

eu peste asta il duc la biserica sa-l sfinteasca si pun un pic de aghiasma.. aghiasma e baza si neutralizeaza acizii grasi din ulei plus ca are si esteri de calugar batran...

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uleiul are acizi rezultati in urma arderii, chiar daca nu-l schimbi cand bagi motorul la iernat scurge-l pe tot. eu ca ulei de iernat folosesc cel mai ieftin ulei pe care-l gasesc la magazinele auto si un filtru nou. primavara scurg maglavaisul, schimb iarasi filtrul si bag ce ulei folosesc eu de obicei...

Unde faci tu ba asta.. lasa in plm vrajeala de doi lei. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal

Mă apropii de limita de km la care schimb de obicei uleiul ,4000 km ,dar cum sezonul este pe sfarsite mă gândesc sa-l schimb la primavara . E ok sa las peste iarna uleiul folosit in mobra ? Uleiul este Motul 300v 10w40.

Multam

 

Service manual la 929/954 scrie sa schimbi uleiul la 8000 de mile sau un an. Banuiesc ca n-ai facut 4000 de km in blana si numai pe o roata :) Schimba-l in primavara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal

Mă apropii de limita de km la care schimb de obicei uleiul ,4000 km ,dar cum sezonul este pe sfarsite mă gândesc sa-l schimb la primavara . E ok sa las peste iarna uleiul folosit in mobra ? Uleiul este Motul 300v 10w40.

Multam

 

il lasi in motor si il schimbi la iarna.

 

PS nu era nevoie sa faci 2 topicuri pe aceeasi teme la 3 minute intre le.

 

topic closed!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...